OBRA XC MTB Championships

Rickreall, OR. August 28, 2021

Updated September 1, 2021 at 10:00 AM

Clydesdale 200+

Num Name Team Age City Time
1 87 Jonathan Elek Team 10 Barrel 48 Bend 1:48:52
2 88 Gerardo Perez 41 Wilsonville 1:50:13
3 86 Anthony Colistro Capitol Velo Cycling 49 Salem 1:56:05
4 92 Wade Hall 45 West Linn 1:57:46
5 89 Mark Sather 50 Portland 2:09:00
DNS 85 Nathaniel Bruce Team Lazy Tarantulas 40 Portland 0:00:00

Elite Men

Num Name Team Age City Time
1 1 Ian Brown 16 Bend 1:20:29
2 7 Evan Plews 45 Wenatchee 1:21:29
3 6 Felipe Nystrom 38 Portland 1:24:44
4 2 Landon Farnworth 22 Bend 1:24:50
5 5 Andrew Langfield 34 1:25:53
6 8 James Williams 41 Bend 1:26:24
7 3 Paul Furst Dialed Cycling Team 23 Vancouver 1:26:30
8 98 Shane Johnson 38 Redmond 1:34:34
9 17 James Mckinney 24 Hillsboro 1:46:59
DNS 4 Erik Hammerquist Pacific Office Automation Cycling 23 Portland 0:00:00

Elite Women

Num Name Team Age City Time
1 9 Darragh Hildreth 30 Bend 1:39:16

Men 19-24

Num Name Team Age City Time
1 16 Michael Kanter 23 Portland 1:26:35
2 14 Jacob Harvey 20 Corvallis 2:13:00
DNS 15 Max Jones Capitol Velo Cycling 24 Salem 0:00:00

Men 25-29

Num Name Team Age City Time
1 18 Collin Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 27 Portland 1:55:01

Men 30-34

Num Name Team Age City Time
1 21 Andrew Loaiza 34 Portland 1:29:18
2 91 Aaron Slowik 33 Amity 1:31:25
3 23 Ben Taber Team 10 Barrel 31 Bend 1:35:19
4 19 Patrick Connor 30 Portland 1:35:45
5 101 Matthew Faunt 31 Portland 1:36:59
6 22 Daniel Peterson Hammer Velo 34 Portland 1:43:02
DNS 20 Josh Grehan 34 Mulino 0:00:00

Men 35-39

Num Name Team Age City Time
1 25 Anthony Monteleone 35 Hillsboro 1:30:59
2 26 Stephen Plomer Team Oregon p/b Rodda Paint 36 Portland 1:34:32
3 24 Philippe Gauthier 39 Portland 1:37:21
4 29 Christopher Trask 35 Albany 1:39:10
5 27 Alex Schoknecht Team 10 Barrel 35 Portland 1:53:48
DNS 28 Scott Scholz 38 Portland 0:00:00

Men 40-44

Num Name Team Age City Time
1 100 Doug Merritt 41 Portland 1:30:44
2 33 Forest Ray 43 Portland 1:33:33
3 32 Colin Howard 42 Portland 1:49:13
4 34 Shaun Stiles Dialed Cycling Team 43 Vancouver 1:58:02
DNS 30 Brad Alderman 41 Vancouver 0:00:00
DNS 31 Jackson Broshear 40 Bend 0:00:00

Men 45-49

Num Name Team Age City Time
1 99 Mark Lokteff 46 Tigard 1:33:55
2 37 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 45 Portland 1:35:39
3 39 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 49 Portland 1:38:27
4 40 Gabe Winkler 45 Corvallis 1:45:45
5 35 Joshua Boelter 45 Portland 1:49:55
6 36 Chad D Mccuen 47 Rhododendron 2:50:36
7 38 Gary Schulte 46 Happy Valley 3:12:16

Men 50-54

Num Name Team Age City Time
1 48 Jonathan Myers Team S&M 54 Portland 1:29:12
2 96 John Weathers 51 Portland 1:31:38
3 43 Joe Cooper 54 Ashland 1:33:52
4 41 Michael Brown WebCyclery Racing 50 Bend 1:35:35
5 45 Michael Girard Evolution Racing 53 Portland 1:38:24
6 47 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 54 Portland 1:45:02
7 50 James Tervo Team S&M 51 Portland 1:45:57
8 49 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Link 52 Portland 1:48:38
9 44 Mike Garritson 52 Oregon City 1:54:25
10 42 Jason Brummond 52 Bend 1:54:35
11 46 Lance Heppler Dialed Cycling Team 51 Vancouver 2:08:55
12 93 Jeff Jones 51 West Linn 2:40:15

Men 55-59

Num Name Team Age City Time
1 53 John McCaffrey 56 Portland 1:36:50
2 57 Todd Rosier Pacific Office Automation Cycling 56 Hillsboro 1:40:14
3 51 James Coats 57 Bend 1:41:28
4 56 Rob Perry 58 Boring 2:01:21
DNF 52 Michael Daversa 58 Corvallis 0:00:00
DNF 55 Dan Packman 57 Bend 0:00:00
DNS 54 Cliff McCann 56 Grants Pass 0:00:00

Men 60-64

Num Name Team Age City Time
1 60 Daniel Melkonian Rebound/Tireless Velo 61 Trout Lake 1:41:49
2 61 Michael Nyberg Sunnyside Sports 61 Bend 1:45:41
3 59 Erik Goodfriend 61 Portland 1:46:15
4 62 Billy Thomas Deschutes Brewery 60 Bend 2:03:52
DNF 90 David Luoma 64 Portland 0:00:00
DNS 58 Thomas Chapple 62 Bend 0:00:00

Men 65-69

Num Name Team Age City Time
1 64 Michael Longmire 67 Corvallis 1:40:30
2 65 Darell Provencher Team Rose City 67 West Linn 2:07:24
3 63 Rick Gregory 68 Eugene 2:31:04

Men 70-74

Num Name Age City Time
1 94 Tom Heywood 74 Wenatchee 1:31:37
2 67 Bill Moreman 74 Arlington 1:40:51
3 66 Edward Lanton 71 Portland 1:57:08

Men 75+

Num Name Team Age City Time
1 68 Tad Hodgert Deschutes Brewery 75 Bend 1:52:27

Men U18 Junior

Num Name Team Age City Time
1 82 Jade Rohde 15 Ashland 1:26:42
2 83 Jaxon Williams 2:00:01
3 81 Ronan Myers 18 Boring 2:22:15
DNF 80 Charley Myers 17 Boring 0:00:00

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Time
1 13 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 44 Forest Grove 1:29:34
2 10 Matt Baumann 39 Eugene 1:41:58
3 11 Greg Myers 49 Boring 1:58:19
DNS 12 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 49 Portland 0:00:00

Women 30-34

Num Name Age City Time
1 70 Molly Russell-Holmes 32 Portland 1:54:46

Women 40-44

Num Name Team Age City Time
1 72 Alicia Prusinski Murder of Crows 42 Bend 1:44:23
2 95 Lindsay Peters 41 Bend 2:03:47
3 97 Michelle Wells 42 Wenatchee 2:20:13
DNS 71 Shelly Boelter Bonk Collective 43 Portland 0:00:00

Women 45-49

Num Name Team Age City Time
1 73 Bre Rue 49 Portland 1:52:00
2 74 Dani Stiles Dialed Cycling Team 45 Vancouver 2:07:07

Women 50-54

Num Name Team Age City Time
1 76 Martha Paulus Capitol Velo Cycling 50 Salem 2:05:06
2 75 Renee Beard 53 Eugene 2:27:53

Women 55-59

Num Name Team Age City Time
1 78 Rhonda Morin Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 55 Gresham 1:54:40
2 77 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 57 Bend 1:59:27

Women 60-64

Num Name Team Age City Time
1 79 Lora Melkonian Team Finger 62 Trout Lake 1:59:46

Women U18 Junior

Num Name Team Age City Time
1 84 Madeline Stover 16 Portland 1:58:43