Mt Tabor Circuit Race

Portland, OR. June 8, 2022

Part of the Mt Tabor Circuit Race

Updated June 8, 2022 at 9:53 PM

Category 3

Num Name Team
1 331 Mateen Richey WORD RCB presents GRUMMEL & b.i.k.e.
2 342 Marty Moran
3 4248 Charlie Leveroni Mettle Cycling
4 335 Ben VanderZanden Pacific Office Automation Cycling
5 926 Ben Guernsey
6 778 Eric McKinley Team Oregon p/b Rodda Paint
7 321 Sean Pinzon
8 322 Stephen Plomer Team Oregon p/b Rodda Paint
9 34 Todd Ace
10 318 Charlie Goldston Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching
11 340 Ben Pederson Grouptrail Cycling
12 784 Christopher Muhs Grouptrail Cycling
13 343 Connor Shimamoto

Category 4

Num Name Team
1 8203 Peter Collins
2 5794 Matthew Dugan
3 8038 Jake Johansen Cascadia Junior Cycling
4 4289 James Walsh Rainier Beer Cycling Team
5 23 Benicio Thorne
6 8201 Ted Collins Team Dr Will Bar
7 4235 David Turner
8 4229 Bradford Smith
9 4026 Cary Newell
10 32 Kevin Ryan Grouptrail Cycling
11 4015 Jim Jeffers The Club Roule
12 4036 Dave Smits SEE SEE MOTOR COFFEE
13 33 Justin Philips Grouptrail Cycling
14 4010 Zac Garrard
15 27 Josiah Langstaff
16 8155 Max Smith Cascadia Junior Cycling
17 5111 Witali Spuling
18 28 Ben Gagosian Swift Racing PDX
19 5239 Peter Koonce Grouptrail Cycling
20 30 Alonso Talbert
21 8092 Jack Hampson East Portland Youth Cycling
22 4087 Shawn Kolitch
23 20 Michael Metz
24 8105 Gavin Newman East Portland Youth Cycling
25 29 Scott Chamberlain Planet PDX Cycling
26 4139 Dylan Wiggins Grouptrail Cycling
27 5316 Oscar Guevara
28 4311 Jerry Pruiett
29 24 Matt Moore
30 5144 Martin Taylor Team Oregon p/b Rodda Paint
31 6 Luke Talman
32 4256 Jeff Chochon Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching
33 25 Greg van Amerongen
34 4016 Brandon Johnson
35 20 Michael Metz
36 327 Nick Engerran
37 26 Nicholas Stearns Team 10 Barrel
38 31 Everett Plocek

Category 5

Num Name Team
1 5287 Julian Ballestas
2 5643 Austin Duerfeldt
3 15 Brian Fahey
4 5258 Lyle McCaffrey
5 5627 Nathan Kistler
6 21 Sebastian Ramirez
7 5337 Stuart Thomas
8 5602 Karl-Henry Dossous Dialed Cycling Team
9 9 Thomas Duffly
10 5007 Gregory Topete
11 8046 Sawyer Lasof
12 5726 Jongwon Seo Dialed Cycling Team
13 11 Nick O'Connell
14 5398 Thorsten Oelschlaeger
15 5269 Jeff Copus Team 10 Barrel
16 5299 Jeremy Gomez
17 5296 Jakob Juntunen
18 3 Simon Walsh
19 10 Logan Mathiasen
20 8 Eric Schmidt
21 5261 Victor Jackson
22 5030 Derek S Hoenisch Deschutes Brewery Cycling Team
23 7250 Libby White Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching
24 5059 Laryea Quaye The Club Roule
25 1 Kenneth Stedman Grouptrail Cycling
26 5275 Justin Foote
27 5338 Carlos Acosta
28 17 Prince Racster
29 5 Tyler Ayups
DNF 5766 Samuel Phillips
DNF 5491 John Dendiuk

Junior

Num Name Team
1 8076 Zane Moore
2 8105 Gavin Newman East Portland Youth Cycling
3 8092 Jack Hampson East Portland Youth Cycling
4 8019 Ryan Mares Team Oregon p/b Rodda Paint
5 7 Daniel Hoile BicycleAttorney.com
6 3 Simon Walsh
7 8138 James Umberhandt Stumptown Cycling Club
8 6 Luke Talman
9 8007 Andrew Newman East Portland Youth Cycling
10 4 Frankling Nicholas

Junior Women

Num Name Team
1 8104 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
2 2 Helena Stedman Grouptrail Cycling
3 8068 Maya Feldman-Wang

Masters 40+

Num Name Team
1 892 John Browning Evolution Racing
2 767 Greg Schmitt
3 806 Bob Duffy Team Dr Will Bar
4 4078 Jeff Leonard Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon
5 339 Hans Ibold
6 799 Danny Weikel
7 873 Andrew Suchocki
8 5330 Robert Schmidt
9 56 ID Needed
10 161 David Sherman Team Dr Will Bar
11 772 John McCaffrey
12 172 yann blinder
13 5307 Dag Hinrichs
14 5318 Chris Brown SEE SEE MOTOR COFFEE
15 4245 James Green Trusty Switchblade
16 13 Mike Bené Rainier Beer Cycling Team
17 5733 Jeremy Howard Rainier Beer Cycling Team
18 504 Michael Medina
19 680 Nathan Dramer East Portland Youth Cycling
20 688 Matt Lichtenfels
21 748 Brad Davidson Grouptrail Cycling
22 5166 Anthony Hernandez The Club Roule
23 4230 Joel West Team Dr Will Bar
24 519 Ryan Morgan Trusty Switchblade
25 29 Scott Chamberlain Planet PDX Cycling

Masters 50+

Num Name Team
1 767 Greg Schmitt
2 772 John McCaffrey
3 311 Peter Serrurier
4 4041 Jonathan Nelson
5 5307 Dag Hinrichs
6 13 Mike Bené Rainier Beer Cycling Team
7 861 Tom Ghilarducci Rainier Beer Cycling Team
8 12 John Franklin
9 4087 Shawn Kolitch
10 576 Matt Radich Team Dr Will Bar
11 4218 Bob Jacobs BicycleAttorney.com
12 14 Jamin AAsum
13 4120 Erik Goodfriend
14 4096 Dave Petermeier Planet PDX Cycling
15 301 Darell Provencher Team Rose City
16 5136 Gil Ormerod Team S&M
DNF 44 Brian Catterson

Senior

Num Name Team
1 845 Kevin Wallin Team Oregon p/b Rodda Paint
2 142 Zachary Kovalcik
3 102 Felipe Nystrom
4 35 Kent Ross
5 105 Jacob Rathe
6 8203 Peter Collins
7 832 Tyler Aquino
8 140 Lewis Whiley
9 8089 Gabriel Love Pacific Office Automation Cycling
10 123 Emmett Culp
11 826 Webster Wilson
12 117 Cliff Heaberlin
13 213 Clara Honsinger
14 18 Jeremy Dunn
15 817 Martin Acosta
16 108 Erik Hammerquist
17 177 Shannon Skerritt
18 107 Jeremy Russell
19 982 Josh Mitchell Team Oregon p/b Rodda Paint
20 893 Patrick Parish
21 36 Mitchell Trux
22 686 Mico Macri
23 912 Leland Gilmore
24 4226 Stephen Hartzel
25 878 Von Winkelmann
26 340 Ben Pederson Grouptrail Cycling
DNF 719 Justin Rackley
DNF 627 Paul LaCava Team S&M
DNF 868 Harrison Harb

Senior Women

Num Name Team
1 258 Laura Mullen Dialed Cycling Team
2 225 Angharad Porteous BicycleAttorney.com
3 205 Heidi Wood
4 22 Airlia Oroszváry Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching
5 203 Evelyn Boling Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching
6 7125 Nicole May Team Oregon p/b Rodda Paint
7 209 Jennifer Haliewicz Team Oregon p/b Rodda Paint
8 405 Sari Hargand Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching
9 229 Mielle Blomberg Trusty Switchblade
DNF 409 Hannah Thomas Pacific Office Automation Cycling

Women 4/5

Num Name Team
1 7019 Jaime Clark
2 7023 Tanya Appuhn Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching
3 7144 Leah Brown Team 10 Barrel
4 16 Katherine Ellis
5 7029 Lisa Timmerman The Club Roule
6 19 Erin Blenkiron
7 7218 Emily Slocombe Team Oregon p/b Rodda Paint
8 7219 Molly Russell-Holmes Mettle Cycling
9 7102 Stephanie Spiak Team 10 Barrel
10 7089 Lauren Bowen Team Oregon p/b Rodda Paint