Harvest Cyclocross Series: Washougal Cyclocross

Washougal, OR. September 24, 2022

Part of the Harvest Cyclocross Series

Updated September 30, 2022 at 1:52 PM

Athena

Num Name Team Home Town Cx Age Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Laps Time
1 7171 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club Portland, OR 47 09:04.0 09:13.9 09:18.5 09:28.8 10:06.9 5 47:12.3
2 7099 Andrea Osterlund The Club Roule Portland, OR 42 09:53.4 11:03.8 11:16.7 10:54.9 4 43:09.0
3 7252 Jennifer Rychlik Grouptrail Cycling Forest Grove, OR 52 10:32.7 11:08.4 11:18.2 11:22.7 4 44:22.2

Beginner Open

Num Name Team Home Town Cx Age Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Laps Time
1 1317 Russell Evans Portland, OR 22 06:47.3 07:58.2 08:19.3 08:11.2 08:26.8 5 39:42.9
2 5546 Mike Garritson Oregon City, OR 54 06:48.3 08:14.9 08:34.0 08:39.2 08:36.0 5 40:52.5
3 1314 Ben Keaty Portland, OR 28 07:39.4 09:11.2 08:46.5 08:44.3 08:57.2 5 43:18.8
4 1484 Dustin Hunley Portland, OR 46 07:28.1 09:19.7 08:45.1 09:30.4 08:36.5 5 43:40.1
5 5705 Mac Barr Grouptrail Cycling Portland, OR 43 07:19.7 08:59.7 09:22.8 09:30.6 09:14.2 5 44:27.0
6 1500 Christopher Lapointe Portland, OR 36 07:36.8 09:29.1 09:06.8 09:02.1 09:18.6 5 44:33.6
7 5442 Eric Schmidt Happy Valley, OR 35 07:34.5 09:23.0 09:22.2 09:15.6 08:58.8 5 44:34.4
8 5530 Nicholas Sergiwa Portland, OR 26 07:31.1 09:38.1 09:34.8 09:54.3 09:14.2 5 45:52.7
9 5559 Kenny Gryp Team Oregon p/b Rodda Paint Portland, OR 39 07:38.2 09:26.7 09:36.8 09:54.8 09:30.9 5 46:07.7
10 5561 Niels Dhollander-Barclay Team Oregon p/b Rodda Paint Portland, OR 38 07:44.8 09:15.5 09:33.2 10:05.7 09:39.7 5 46:19.1
11 5702 Truen Pence Mill A Cycling Club Portland, OR 43 07:58.3 09:21.0 09:29.9 09:48.0 09:44.3 5 46:21.7
12 1443 Samuel Herrera Vancouver, WA 38 07:48.1 09:30.2 09:51.3 10:07.5 4 37:17.3
13 4019 Stephen Bartnikowski Bonk Collective Aloha, OR 43 08:57.1 09:46.7 09:48.4 10:14.7 4 38:47.1
14 5253 Carl Hampson East Portland Youth Cycling Lake Oswego, OR 58 09:46.0 10:46.0 10:27.7 10:09.4 4 41:09.3
15 5553 Miguel Lopez Portland, OR 34 08:47.4 10:31.6 11:14.8 10:49.3 4 41:23.3
16 1261 Derrick Delliquadri Washougal, WA 47 09:23.0 11:42.1 11:40.7 11:03.6 4 43:49.6
17 5726 Jongwon Seo Dialed Cycling Team Vancouver, WA 37 08:17.0 17:24.1 09:17.1 09:24.8 4 44:23.1
18 5247 Erik Carter Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Vancouver, WA 41 09:58.5 11:59.0 12:38.3 12:40.4 4 47:16.4
19 1448 Austin Alling Dialed Cycling Team Camas, WA 29 10:36.6 12:20.0 12:44.8 13:18.6 4 49:00.2
20 1330 Shawn Russell Bonk Collective Hillsboro, OR 43 09:53.5 14:22.7 16:12.1 3 40:28.4
DNF 1259 Benito Guzman Hillsboro, OR 38 09:57.6 14:56.4
DNF 1331 Kyle Morris Vancouver, WA 37 13:00.6 16:33.2
DNF 5665 Joseph Martin Kelso, WA 58

Beginner Women

Num Name Team Home Town Cx Age Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Laps Time
1 1207 Annalise Sturtevant Dialed Cycling Team Vancouver, WA 25 09:04.3 09:14.8 08:59.5 09:09.6 09:03.4 5 45:31.8
2 1499 Camila Lopez-Anido Portland, OR 36 09:18.2 09:40.1 10:16.4 09:54.1 4 39:09.0
3 1453 Sarah Phillips Portland, OR 47 10:00.1 10:33.4 10:16.1 10:11.6 4 41:01.3
4 8026 Julia Barna Dialed Cycling Team Vancouver, WA 16 09:58.3 10:56.7 10:58.3 10:18.8 4 42:12.2
5 7205 Sydney Endow Hood River, OR 26 09:53.9 10:46.0 11:33.7 10:13.2 4 42:27.0
6 7071 Megan Elsberry Dialed Cycling Team Vancouver, WA 44 09:44.3 11:02.8 11:15.1 11:07.0 4 43:09.3
7 1310 Alice Hall Portland, OR 33 10:51.7 11:29.3 11:51.7 12:06.6 4 46:19.4
8 7091 Maia Hampson East Portland Youth Cycling Lake Oswego, OR 46 11:44.0 11:47.6 11:40.2 11:28.0 4 46:39.9
9 7086 Victoria Spencer Rainier Beer Cycling Team Portland, OR 35 16:18.9 10:07.4 10:18.3 10:20.6 4 47:05.3
10 7154 Rebecca Heron Springfield, OR 29 10:59.8 11:56.7 12:29.2 12:15.3 4 47:41.1
11 7215 Lauren Coons Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Portland, OR 38 12:05.0 13:15.0 14:36.2 3 39:56.3
DNF 1313 emily zastrow Hood River, OR 37 12:56.8 14:38.7

Category 1/2 Masters Open

Num Name Team Home Town Cx Age Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Laps Time
1 177 Shannon Skerritt Portland, OR 52 06:34.0 06:47.0 06:51.1 06:55.8 06:58.2 07:02.2 07:11.6 07:12.6 8 55:32.9
2 826 Webster Wilson Portland, OR 51 06:46.4 06:57.4 06:57.8 07:05.4 07:05.6 07:07.2 07:15.3 07:13.6 8 56:29.2
3 1262 Steven Westover Seattle, WA 50 06:37.3 06:55.9 06:59.4 07:09.8 07:11.6 07:12.8 07:17.4 07:16.5 8 56:41.0
4 917 Randall Fransen Mettle Cycling Boulder, CO 42 06:41.2 06:59.0 07:08.8 07:08.8 07:03.6 07:07.8 07:28.7 07:13.3 8 56:51.6
5 823 Brian Kesselman ANTHM Collective Portland, OR 47 06:40.9 07:02.0 07:12.5 07:18.9 07:21.7 07:18.9 07:09.1 07:05.6 8 57:09.9
6 876 Paul Bourcier Eugene, OR 55 06:39.8 06:55.8 06:59.6 07:17.1 07:23.2 07:36.2 07:15.0 07:17.6 8 57:24.6
7 1415 Adrian Bosch Biciclista US Medford, OR 46 06:36.1 07:02.8 06:59.3 07:07.5 07:05.5 07:23.9 07:40.1 08:59.1 8 58:54.8
8 340 Ben Pederson Grouptrail Cycling Portland, OR 39 06:47.7 07:15.3 07:20.3 07:33.8 07:34.3 07:34.8 07:29.8 7 51:36.2
9 1181 John Weathers Portland, OR 53 07:05.2 07:27.4 07:25.7 07:29.6 07:39.1 07:25.9 07:46.7 7 52:19.9
10 5074 Kevin Ryan Portland, OR 41 07:32.0 07:28.6 07:38.8 07:40.9 07:37.6 07:31.1 07:30.5 7 52:59.6
11 106 Peter Madsen Portland, OR 40 07:15.6 07:43.3 07:48.7 07:53.1 08:01.2 08:05.4 07:53.6 7 54:41.2
12 757 Matthew Smith Swift Racing PDX Vancouver, WA 46 07:14.4 07:44.1 07:52.8 08:00.5 08:13.6 08:13.8 08:34.1 7 55:53.6
13 5493 Andrew Smith Swift Racing PDX Portlan d, OR 41 07:22.5 07:49.7 07:58.5 08:12.8 08:21.2 08:19.2 08:15.5 7 56:19.7
14 5239 Peter Koonce Grouptrail Cycling Portland, OR 49 07:27.8 08:11.6 08:00.1 08:26.8 08:06.8 08:08.0 07:59.8 7 56:21.2

Category 1/2 Masters Open 35+

Num Name Team Home Town Cx Age Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Lap7 Lap8 Laps Time
1 177 Shannon Skerritt Portland, OR 52 394.0 407.0 411.1 415.8 418.2 422.20000000000005 431.6 432.6 8 55:32.9
2 826 Webster Wilson Portland, OR 51 406.40000000000003 417.4 417.79999999999995 425.40000000000003 425.6 427.20000000000005 435.29999999999995 433.6 8 56:29.2
3 1262 Steven Westover Seattle, WA 50 397.29999999999995 415.9 419.40000000000003 429.8 431.6 432.8 437.40000000000003 436.50000000000006 8 56:41.0
4 917 Randall Fransen Mettle Cycling Boulder, CO 42 401.2 419.0 428.8 428.8 423.59999999999997 427.8 448.7 433.29999999999995 8 56:51.6
5 823 Brian Kesselman ANTHM Collective Portland, OR 47 400.9 422.0 432.5 438.90000000000003 441.7 438.90000000000003 429.09999999999997 425.6 8 57:09.9
6 876 Paul Bourcier Eugene, OR 55 399.79999999999995 415.8 419.6 437.1 443.2 456.20000000000005 435.0 437.59999999999997 8 57:24.6
7 1415 Adrian Bosch Biciclista US Medford, OR 46 396.09999999999997 422.8 419.3 427.5 425.5 443.90000000000003 460.1 539.1 8 58:54.8
8 340 Ben Pederson Grouptrail Cycling Portland, OR 39 407.7 435.29999999999995 440.29999999999995 453.8 454.29999999999995 454.79999999999995 449.8 7 51:36.2
9 1181 John Weathers Portland, OR 53 425.2 447.40000000000003 445.7 449.59999999999997 459.09999999999997 445.90000000000003 466.7 7 52:19.9
10 5074 Kevin Ryan Portland, OR 41 452.00000000000006 448.59999999999997 458.8 460.9 457.6 451.09999999999997 450.49999999999994 7 52:59.6
11 106 Peter Madsen Portland, OR 40 435.59999999999997 463.3 468.70000000000005 473.0999999999999 481.19999999999993 485.40000000000003 473.6000000000001 7 54:41.2
12 757 Matthew Smith Swift Racing PDX Vancouver, WA 46 434.4 464.1 472.8 480.5 493.5999999999999 493.80000000000007 514.0999999999999 7 55:53.6
13 5493 Andrew Smith Swift Racing PDX Portlan d, OR 41 442.5 469.7 478.49999999999994 492.8 501.2 499.2 495.5 7 56:19.7
14 5239 Peter Koonce Grouptrail Cycling Portland, OR 49 447.79999999999995 491.6 480.1000000000001 506.8 486.79999999999995 487.99999999999994 479.79999999999995 7 56:21.2

Category 1/2 Masters Women 35+

Num Name Team Cx Age Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Laps Time
1 258 Laura Mullen Dialed Cycling Team 56 07:21.4 08:08.5 08:05.7 08:22.4 08:31.0 08:43.6 6 49:12.8
2 229 Mielle Blomberg Trusty Switchblade 52 07:44.2 08:20.7 08:22.9 08:35.9 08:50.4 08:55.2 6 50:49.5
3 1186 Nicole Beckwith 36 07:43.1 08:29.0 08:27.6 08:54.7 08:59.2 5 42:33.8
4 7027 Kimberly Sass Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 44 07:40.4 08:36.5 09:05.4 09:05.7 09:18.3 5 43:46.3

Category 1/2 Open

Num Name Team Home Town Cx Age Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Laps Time
1 102 Felipe Nystrom Portland, OR 40 06:02.0 06:36.6 06:33.3 06:38.8 06:41.5 06:45.2 06:44.7 06:46.8 8 52:49.1
2 849 Andrew Loaiza Portland, OR 36 06:03.8 06:37.2 06:38.5 06:42.3 06:50.2 06:49.2 06:52.1 06:54.8 8 53:28.4
3 354 Charlie Leveroni Mettle Cycling Portland, OR 29 06:14.5 06:46.5 06:53.8 06:43.3 06:36.6 06:52.6 06:45.0 06:41.4 8 53:34.2
4 801 Max Ritzow Eugene, OR 22 06:13.0 06:34.1 06:37.4 06:39.5 06:57.2 06:55.4 06:52.6 07:03.2 8 53:52.8
5 5132 Paul Furst Dialed Cycling Team Vancouver, WA 25 06:03.8 06:42.1 06:36.4 06:47.0 06:57.1 06:59.6 06:58.7 06:51.4 8 53:56.4
6 8038 Jake Johansen Cascadia Junior Cycling West Linn, OR 18 06:05.9 06:45.6 06:48.4 06:54.7 06:52.6 06:54.9 06:52.7 06:44.9 8 54:00.0
7 1344 Jordan Sirtoli Redmond, OR 32 06:15.7 06:40.5 06:42.9 06:48.4 06:51.9 07:00.6 07:02.6 06:46.9 8 54:10.0
8 1384 Finn Westover Seattle, WA 17 06:21.5 06:43.7 06:47.6 06:53.2 06:52.9 06:48.8 06:58.1 06:48.4 8 54:14.7
9 110 Jade Rohde Ashland, OR 17 06:19.7 06:38.0 06:44.3 06:54.5 06:53.8 06:56.8 07:01.7 07:01.6 8 54:30.7
10 921 Erik Tonkin Team S&M Portland, OR 49 06:35.3 06:47.3 06:59.5 06:51.0 06:54.8 06:58.6 07:04.0 07:05.0 8 55:15.8
11 1382 Aran Connolly Seattle, WA 16 06:17.2 06:41.7 06:45.4 06:53.9 07:00.0 07:18.7 07:32.9 07:08.6 8 55:38.8
12 1182 Tanner Wescott ANTHM Collective Bend, OR 19 06:02.4 06:37.4 06:56.1 07:04.2 07:39.7 07:34.9 07:38.7 07:23.8 8 56:57.6
13 1178 Colin Dunlap Portland, OR 28 06:18.5 06:58.8 07:21.6 07:17.6 07:27.8 07:29.4 07:27.2 07:21.3 8 57:42.5
14 845 Kevin Wallin Team Oregon p/b Rodda Paint Portland, OR 30 06:45.1 07:06.4 07:18.9 07:22.0 07:29.5 07:22.3 07:23.1 07:15.6 8 58:03.3
15 8130 Zane Strait Bend, OR 17 06:12.2 06:57.6 07:06.8 07:20.3 07:54.0 08:15.9 07:46.8 7 51:34.1
16 8099 Peter Bentley Cascadia Junior Cycling Bend, OR 16 06:21.0 06:34.3 06:58.1 07:29.3 08:08.8 08:09.1 07:53.7 7 51:34.6
17 1228 Tygre Westerfield Tigard, OR 21 06:30.9 07:14.5 07:39.9 08:14.4 08:06.4 07:40.9 07:24.2 7 52:51.5
18 333 Andrzej Stadnik Biciclista US Portland, OR 34 06:57.1 07:29.7 07:28.9 07:42.6 07:49.0 08:05.3 07:51.5 7 53:24.4
19 123 Emmett Culp Portland, OR 30 07:28.6 07:54.0 07:42.7 07:47.2 07:57.2 08:41.2 08:38.5 7 56:09.6
DNF 5281 Landon Farnworth Bend, OR 24 06:03.4 06:47.0

Category 1/2 Women

Num Name Team Home Town Cx Age Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Laps Time
1 213 Clara Honsinger Portland, OR 26 06:47.5 07:26.5 07:27.6 07:16.1 07:12.7 07:15.5 6 43:26.1
2 204 Jenna Lingwood Portland, OR 42 07:39.3 07:23.5 07:21.2 07:30.6 07:29.3 07:24.4 6 44:48.6
3 206 Allison Halpin Team S&M Portland, OR 36 06:51.4 07:36.3 07:37.4 07:38.8 07:42.0 07:40.6 6 45:06.7
4 202 Rachel Geiter Walla Walla, WA 33 07:02.4 07:46.6 07:36.2 07:31.2 07:43.1 07:41.3 6 45:21.1
5 207 Brenna Wrye-Simpson Portland, OR 36 07:06.8 07:35.1 07:43.3 07:47.6 07:51.5 07:47.0 6 45:51.4
6 1183 Anne Davis Usher Portland, OR 44 07:13.8 07:32.5 07:52.5 07:57.4 07:44.6 08:00.9 6 46:22.0
7 214 Hannah Allen Bend, OR 29 07:16.0 07:33.8 07:40.4 07:53.5 07:58.9 08:10.0 6 46:32.8
8 205 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components Hood River, OR 38 07:04.1 07:56.4 08:03.9 08:05.1 07:55.9 08:07.7 6 47:13.2
9 1219 Molly Russell-Holmes Mettle Cycling Beaverton, OR 34 07:26.1 07:58.1 07:54.6 08:05.1 08:02.9 07:53.6 6 47:20.6
10 7078 Rachel Serslev Biciclista US Eugene, OR 31 07:14.7 08:00.6 08:08.1 08:04.4 08:20.4 08:15.8 6 48:04.3
11 224 Annick Chalier MOUNTAIN VIEW CYCLES Lyle, WA 45 07:33.0 08:16.6 08:24.9 08:25.9 08:32.2 08:36.1 6 49:49.0
12 8142 Madeline Stover Portland, OR 18 07:24.8 08:24.5 08:43.9 09:08.1 08:52.9 09:10.8 6 51:45.2
13 260 Sophie Russenberger Bend, OR 26 06:53.7 15:12.6 07:46.9 07:30.9 07:23.9 5 44:48.3

Category 1/2/3 Junior Open

Num Name Team Home Town Cx Age Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Laps Time
1 8079 Zachary Smith Portland, OR 17 404.9 465.09999999999997 437.8 450.0 458.3 458.4 6 44:34.8
2 8134 Dylan Kuhl Medford, OR 15 414.30000000000007 461.1000000000001 471.7 473.6000000000001 489.6 484.8 6 46:35.3
3 8165 Hunter Westerfield Tigard, OR 16 420.9 503.20000000000005 511.6000000000001 514.0999999999999 504.59999999999997 495.4 6 49:10.0
4 8124 Markus D'Anna Portland, OR 14 463.4000000000001 490.8 507.09999999999997 510.0 514.0999999999999 510.49999999999994 6 49:56.1
5 8133 Owen Kuhl Medford, OR 16 405.6 489.80000000000007 840.5999999999999 536.3 504.5 5 46:17.0

Category 1/2/3 Junior Women

Num Name Team Home Town Cx Age Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Laps Time
1 8167 Summer Westerfield Tigard, OR 17 09:03.0 10:03.9 09:59.8 10:30.2 10:21.2 5 49:58.2
2 8077 Helena Stedman Grouptrail Cycling Portland, OR 16 08:47.6 10:10.5 12:23.6 12:11.9 4 43:33.6
3 8168 Eliana Umberhandt Stumptown Cycling Club Portland, OR 16 10:42.4 12:16.3 12:49.5 12:59.5 4 48:47.9

Category 2/3 Open

Num Name Team Home Town Cx Age Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Laps Time
1 8155 Max Smith Cascadia Junior Cycling Portland, OR 16 06:17.6 06:52.8 07:03.2 07:09.8 07:12.7 07:12.7 07:09.9 07:04.9 8 56:04.0
2 8194 Jackson Hsu Seattle, WA 15 06:39.0 06:53.1 07:14.1 07:06.3 07:01.8 07:06.7 07:12.3 07:06.5 8 56:20.2
3 1179 Sylas Storer Corvallis, OR 17 06:31.2 07:00.6 07:07.6 07:14.6 07:16.2 07:23.9 07:14.9 07:05.9 8 56:55.2
4 1328 John Chapman Bend, OR 32 06:37.2 07:05.4 07:04.6 07:08.5 07:21.3 07:23.4 07:23.5 06:53.8 8 56:57.9
5 1282 Tyler Morgenson Cascadia Junior Cycling Bend, OR 16 06:22.9 07:06.3 07:08.9 07:18.9 07:23.8 07:25.9 07:16.8 07:00.0 8 57:03.9
6 1209 Bradford Smith Portland, OR 40 06:42.3 07:03.6 07:00.6 07:43.3 07:09.0 07:13.4 07:12.9 07:25.7 8 57:31.1
7 4010 Zac Garrard Portland, OR 28 06:43.3 07:17.1 07:19.0 07:22.0 07:20.2 07:21.9 07:18.8 7 50:42.6
8 1409 Oscar Guevara Biciclista US Vancouver, WA 34 06:38.7 07:21.2 07:29.7 07:20.7 07:23.8 07:17.4 07:20.9 7 50:52.7
9 4009 Collin Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint Portland, OR 29 06:57.4 07:14.6 07:18.1 07:21.6 07:17.2 07:20.3 07:27.8 7 50:57.4
10 8014 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling Bend, OR 15 06:15.6 07:06.6 07:15.2 07:26.1 08:03.1 07:27.1 07:35.8 7 51:09.8
11 1309 Owen Kuhl Medford, OR 16 06:46.1 07:18.4 07:28.1 07:29.3 07:40.1 07:32.8 07:21.6 7 51:36.7
12 1288 Benicio Thorne Portland, OR 18 06:56.8 07:19.7 07:21.7 07:26.6 07:38.0 07:41.2 07:21.4 7 51:45.7
13 809 Gregory Kell Portland, OR 37 06:51.8 07:15.4 07:25.6 07:22.9 07:32.2 07:44.0 07:40.6 7 51:52.7
14 4209 Reid Curry Bend, OR 36 06:59.7 07:22.5 07:33.3 07:38.1 07:37.3 07:32.2 07:25.8 7 52:09.2
15 4092 Nate Scott Dialed Cycling Team Washougal, WA 41 06:40.8 07:30.8 07:28.0 07:34.3 07:36.2 07:44.5 07:55.7 7 52:30.5
16 1218 Jeremy Gomez Metropolis Cycle Repair Bronx, NY 28 07:19.6 07:30.8 07:30.0 07:36.3 07:29.9 07:43.6 07:28.6 7 52:39.1
17 4206 Adam Moore Grouptrail Cycling Portland, OR 38 07:19.5 07:32.1 07:35.0 07:35.0 07:37.8 07:39.6 07:40.8 7 53:00.1
18 574 Ryan P. Gilles Milwaukie, OR 33 07:27.1 07:47.7 07:34.8 07:39.0 07:42.9 07:27.0 07:29.3 7 53:08.0
19 1329 Jaxon Williams Issaquah, WA 14 07:01.8 07:26.8 07:45.8 07:54.9 07:57.5 07:53.1 07:28.8 7 53:28.9
20 5481 Pierce Martin Team Finger Hood River, OR 33 07:20.1 07:32.6 07:32.6 07:51.9 07:52.2 08:30.8 07:51.9 7 54:32.3
21 1177 Ben VanderZanden Pacific Office Automation Cycling Tualatin, OR 27 07:23.8 07:41.9 07:40.0 08:03.2 07:57.1 08:02.8 07:49.8 7 54:39.0
22 5238 Nolan Restivo ANTHM Collective Portland, OR 44 07:05.0 07:59.0 08:01.0 08:09.5 08:05.6 08:19.0 08:04.0 7 55:43.5
23 1308 Dylan Kuhl Medford, OR 15 06:49.7 07:34.6 08:31.5 08:20.2 08:20.4 08:32.7 07:52.2 7 56:01.6
24 4132 Greg van Amerongen Portland, OR 35 07:12.9 07:57.3 08:02.1 08:08.9 08:25.4 08:24.6 08:07.6 7 56:19.2
25 4055 Hayden Wierman Dialed Cycling Team Tualatin, OR 20 08:04.6 07:21.1 07:26.3 07:47.3 08:26.4 08:43.9 09:08.6 7 56:58.4
26 1387 Dustin Henderson Deschutes Brewery Cycling Team Gresham, OR 44 07:06.1 07:20.3 07:33.3 09:37.6 09:54.4 09:03.8 6 50:35.7
DNF 787 Greg McElravy Grouptrail Cycling Portland, OR 33 07:21.6 07:43.0 08:31.7
DNF 4152 Josiah Langstaff Portland, OR 27 06:59.7 07:31.7 07:45.9
DNF 1180 Dean Proteau Portland, OR 40 07:19.0 07:53.4 07:55.8 08:19.2 08:40.6

Category 2/3 Women

Num Name Team Home Town Cx Age Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Laps Time
1 7152 Kellie Standish Bend, OR 31 07:27.0 08:09.9 08:10.0 08:32.1 08:32.5 08:30.6 6 49:22.2
2 7181 Taylor Kennedy Team Finger Hood River, OR 32 07:41.2 08:22.8 08:23.2 08:30.0 08:45.2 08:38.9 6 50:21.6
3 7130 Charley Erickson Portland, OR 32 07:40.0 08:21.3 08:48.0 08:52.1 08:54.8 5 42:36.4
4 409 Hannah Thomas Pacific Office Automation Cycling Portland, OR 27 07:50.8 08:47.0 08:47.6 08:48.1 08:42.8 5 42:56.5
5 7020 Layla Billowitz Team 10 Barrel Bend, OR 50 08:03.4 08:52.6 08:44.4 08:43.9 08:43.5 5 43:07.9
6 1403 Sarah Livingston Trusty Switchblade Portland, OR 33 09:04.3 10:41.6 12:41.4 11:44.8 4 44:12.3

Category 3 Masters Open 35+

Num Name Team Home Town Cx Age Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Laps Time
1 5244 Pawel Rutkowski Ridgefield, WA 43 06:41.6 07:31.5 07:20.8 07:25.7 07:26.5 07:27.2 6 43:53.5
2 5642 Brent Morrow Vancouver, WA 48 07:03.5 07:43.6 07:45.9 07:41.7 07:45.6 07:56.7 6 45:57.3
3 4230 Joel West Team Dr Will Bar Lake Oswego, OR 48 07:20.8 07:53.7 07:49.5 07:52.4 07:46.1 07:45.7 6 46:28.4
4 5552 Steve Glazer Lake Oswego, OR 52 07:36.7 08:00.6 07:43.6 07:47.8 07:48.2 07:41.0 6 46:38.2
5 1303 David Rasca Half Penny Cycling Team Salem, OR 45 07:24.9 07:58.4 08:00.5 07:58.1 07:55.0 07:52.4 6 47:09.5
6 5029 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade Portland, OR 47 07:14.0 08:10.9 08:01.0 07:59.7 07:59.1 07:50.6 6 47:15.5
7 5269 Jeff Copus Team 10 Barrel Portland, OR 54 07:50.2 07:49.2 08:00.8 07:56.1 08:02.4 07:47.9 6 47:27.0
8 1434 Thomas Duffly HiFi Sound Cycling Components Portland, OR 42 07:46.2 08:05.0 07:57.2 08:03.5 07:56.7 08:16.6 6 48:05.4
9 1304 Giovanni Cafiso Team Dr Will Bar Portland, OR 47 07:26.4 08:23.8 08:08.0 08:06.1 08:10.6 07:56.4 6 48:11.5
10 869 Duncan Howell Mettle Cycling Milwaukie, OR 36 08:01.8 08:54.0 07:51.1 07:48.5 07:45.6 07:50.6 6 48:11.8
11 4316 Norm Swygert Planet PDX Cycling Beaverton, OR 54 07:38.1 08:14.7 08:18.1 08:19.3 08:10.7 08:01.1 6 48:42.3
12 1301 Jeff Chochon Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Portland, OR 58 08:02.1 08:04.9 08:02.0 08:08.8 08:14.1 08:17.1 6 48:49.3
13 519 Ryan Morgan Trusty Switchblade Portland, OR 49 07:29.8 08:22.3 08:18.1 08:18.9 08:29.0 08:34.8 6 49:33.1
14 1221 Brett Golden Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Bend, OR 47 07:57.5 08:14.5 08:21.7 08:19.6 08:21.9 08:23.2 6 49:38.7
15 5758 Eric Blankenship Bend, OR 48 07:59.0 08:18.1 08:18.9 08:20.2 08:27.7 08:25.4 6 49:49.6
16 4157 Billy Holcomb Trusty Switchblade Portland, OR 47 07:54.8 08:20.4 08:24.9 08:35.1 08:35.6 08:15.9 6 50:06.9
17 4077 Joshua Dinwiddie Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Portland, OR 39 07:41.8 08:23.2 08:20.5 08:18.3 09:08.3 08:20.8 6 50:13.2
18 1357 Nicole Gunton Dialed Cycling Team Portland, OR 44 08:07.5 08:17.1 08:36.9 08:24.9 08:32.9 08:29.7 6 50:29.3
19 5580 Ben Mergen Planet PDX Cycling Corbett, OR 48 08:08.1 08:25.9 08:27.9 08:29.8 08:33.3 08:36.9 6 50:42.1
20 4070 Cody Herriges Swift Racing PDX Portland, OR 41 08:05.8 08:25.2 08:44.7 08:28.4 08:36.4 5 42:20.6
21 5172 Mark Stoller Stumptown Cycling Club Portland, OR 62 08:13.1 08:39.0 08:35.2 08:26.4 08:32.6 5 42:26.4
22 5396 Denny Burnett Salem, OR 45 08:16.6 08:33.6 08:35.8 08:50.6 08:46.3 5 43:03.0
23 318 Charlie Goldston Gladstone, OR 44 07:51.6 08:29.5 08:46.1 08:57.8 09:32.9 5 43:38.1
24 4161 Adam Vanarsdall Portland, OR 51 08:04.3 08:41.6 08:51.5 09:10.5 09:00.4 5 43:48.5
25 5621 Dan Froelich Beaverton, OR 39 08:13.9 08:52.5 09:10.3 08:58.7 08:42.0 5 43:57.6
26 5470 Charles Barrett Portland, OR 54 08:26.7 08:54.5 09:17.7 09:24.3 09:13.7 5 45:17.1
27 5294 Tony Thayer-Osborne Grouptrail Cycling Portland, OR 40 07:34.2 08:23.1 12:08.8 08:29.8 08:45.5 5 45:21.7
DNF 1401 Chris Brannen Dialed Cycling Team Vancouver, WA 49 07:55.5

Category 3 Masters Women 35+

Num Name Team Home Town Cx Age Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Laps Time
1 7256 Jenny Greeve Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Bend, OR 45 08:23.8 08:50.1 09:02.4 08:55.4 09:12.7 5 44:24.6
2 405 Sari Hargand Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Portland, OR 41 08:17.6 09:28.0 09:36.0 09:47.3 09:21.0 5 46:30.1
3 7133 Shelly Boelter Bonk Collective Portland, OR 45 08:48.6 09:29.9 09:39.3 09:36.4 09:32.6 5 47:07.1
4 7192 Marie Major ANTHM Collective Portland, OR 41 09:08.1 09:41.2 09:46.7 09:26.6 09:10.4 5 47:13.2
5 7162 Erin Blenkiron BicycleAttorney.com Portland, OR 39 09:16.8 09:45.0 09:42.6 09:29.6 09:20.3 5 47:34.5
6 7207 Sara Headley Swift Racing PDX Milwaukie, OR 44 09:10.4 09:45.0 09:43.2 09:41.7 09:46.3 5 48:06.9
7 7028 Shannon Herriges Swift Racing PDX Portland, OR 36 08:59.3 09:48.9 10:14.5 09:52.8 09:56.7 5 48:52.4
8 1231 Christy Hawkins Mettle Cycling Portland, OR 46 09:52.6 10:31.8 10:53.2 10:38.9 4 41:56.8
9 1307 Jordan Faulds Portland, OR 43 10:09.6 11:16.0 11:11.2 10:52.4 4 43:29.3

Category 3/4/5 Junior Open

Num Name Team Home Town Cx Age Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Laps Time
1 8119 Kai Blankenship Mettle Cycling Bend, OR 13 04:26.4 04:45.2 04:48.0 04:52.5 05:08.6 5 24:00.8
2 8053 Henry Linn Mettle Cycling Bend, OR 13 04:25.7 04:45.9 05:00.4 05:05.7 05:09.7 5 24:27.6
3 1293 Liam Carmichael Portland, OR 14 04:29.8 04:55.0 04:55.3 05:09.1 05:21.3 5 24:50.6
4 8182 Axel Weaver Portland, OR 12 04:28.1 04:58.1 05:11.0 05:31.6 05:14.1 5 25:23.1
5 8147 Orion Souders Team S&M Portland, OR 15 04:47.0 05:05.2 05:14.7 05:21.0 05:18.3 5 25:46.5
6 1222 Deegan Russell Bonk Collective Hillsboro, OR 12 04:36.2 05:40.2 05:49.6 06:00.5 4 22:06.7
7 8081 Keoni Padaca Lake Oswego, OR 14 05:12.1 05:52.1 05:39.9 05:48.3 4 22:32.6
8 8117 Gilbert Gallagher Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Portland, OR 16 05:18.4 05:46.3 05:42.1 05:47.0 4 22:34.0
9 8066 Israel Jr. Melson Dialed Cycling Team Albany, OR 16 04:27.3 05:24.6 05:29.6 08:33.1 4 23:54.8
10 8002 Sebastian Bartnikowski Bonk Collective Aloha, OR 13 05:33.3 05:53.3 06:17.7 06:17.6 4 24:02.0
11 1302 Camden Storfa Sherwood, OR 11 05:28.6 06:12.3 06:19.1 06:19.4 4 24:19.6
12 1427 Jase Henderson Deschutes Brewery Cycling Team Gresham, OR 12 05:34.1 05:52.8 06:36.4 06:27.3 4 24:30.9
13 8032 Leo Herriges Swift Racing PDX Portland, OR 12 06:20.2 06:40.2 06:40.7 06:14.7 4 25:55.9
14 8172 Carter Hayden Dialed Cycling Team Hood River, OR 9 06:21.8 07:06.8 06:27.9 06:01.1 4 25:57.8
15 8148 Espen Eld-Mathis Milwaukie, OR 10 05:51.9 06:54.2 07:06.2 07:01.3 4 26:53.8
16 8169 Richard Graves Portland, OR 14 07:01.6 06:57.8 07:01.5 07:14.6 4 28:15.7
17 1200 Duncan Skiles Portland, OR 9 06:38.0 07:14.3 07:18.3 07:15.2 4 28:25.9
18 8173 Edison Clarke-Hoxey Portland, OR 13 06:31.3 07:20.0 07:50.1 08:11.8 4 29:53.3
19 1199 Ángel Guevara Vancouver, WA 10 06:30.4 07:16.1 07:45.8 11:55.7 4 33:28.1
20 1193 August Power Bonk Collective Beaverton, OR 10 06:48.4 08:03.1 08:11.4 3 23:02.9
21 8150 Blake Mergen Planet PDX Cycling Corbett, OR 10 07:18.9 07:41.8 08:15.1 3 23:15.9
22 8021 Walter Bartnikowski Bonk Collective Aloha, OR 11 07:27.7 06:29.6 09:40.8 3 23:38.1
23 8143 Dylan Glazer Lake Oswego, OR 10 08:31.2 07:58.6 07:57.8 3 24:27.7
24 1197 Bennett Baltazar Portland, OR 10 07:00.4 09:15.2 08:45.5 3 25:01.3
DNF 1190 Alex Usher Portland, OR 11 05:35.1

Category 3/4/5 Junior Women

Num Name Team Home Town Cx Age Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Laps Time
1 8136 Whitney Hayden Dialed Cycling Team Hood River, OR 12 04:37.2 05:24.5 05:23.9 05:41.1 05:17.6 5 26:24.3
2 8006 Morgan Filer Portland, OR 13 04:46.1 05:29.2 05:49.3 05:50.6 05:45.7 5 27:41.1
3 8118 Hazel Gallagher Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Portland, OR 13 04:57.9 05:36.3 05:40.4 05:54.4 05:44.9 5 27:54.1
4 8139 Lily Stover Portland, OR 13 05:18.1 06:07.9 06:16.6 06:49.2 4 24:32.0
5 1334 Helena Stedman Grouptrail Cycling Portland, OR 16 05:08.1 06:14.0 06:44.3 06:58.7 4 25:05.3
6 1472 Charlotte Hayward Vancouver, WA 14 06:01.9 06:30.4 06:36.3 06:26.0 4 25:34.8
7 1305 Stella Cafiso Team Dr Will Bar Portland, OR 13 05:58.8 06:32.5 06:31.1 06:35.0 4 25:37.5
8 8144 Ada Souders Team S&M Portland, OR 11 06:38.7 08:37.6 07:21.5 07:30.2 4 30:08.2
9 8152 Sophia Ferdaszewski Camas, WA 12 07:49.5 08:43.5 09:17.1 3 25:50.3
10 8082 Kamea Padaca Lake Oswego, OR 12 07:19.0 09:30.1 09:38.4 3 26:27.6

Category 4 Masters Open 35+

Num Name Team Home Town Cx Age Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Laps Time
1 5733 Jeremy Howard Rainier Beer Cycling Team Kelso, WA 47 07:46.4 07:39.5 07:48.7 07:46.5 07:54.1 5 38:55.4
2 4170 Tobias Eld Milwaukie, OR 38 07:59.7 07:56.2 08:13.5 08:01.9 07:57.9 5 40:09.4
3 5120 Shaun Stiles Team 10 Barrel Vancouver, WA 45 07:44.6 08:12.7 08:15.1 08:11.2 08:09.1 5 40:32.9
4 5640 David Staczek Portland, OR 54 07:54.0 08:18.3 08:07.9 08:11.5 08:11.1 5 40:42.9
5 5358 Ryan Clay Grouptrail Cycling Portland, OR 39 08:01.4 08:15.5 08:22.7 08:28.0 08:13.6 5 41:21.4
6 5251 Jamie King Grouptrail Cycling Portland, OR 46 07:44.3 08:27.6 08:34.2 08:28.2 08:30.1 5 41:44.6
7 5606 Jason Richmond Portland, OR 48 08:19.2 08:28.3 08:21.9 08:22.3 08:20.0 5 41:51.8
8 1320 Baker Lyon Portland, OR 40 08:19.8 08:29.9 08:13.9 08:24.9 08:27.7 5 41:56.5
9 1322 Jason Evans West linn, OR 46 08:09.8 08:37.7 08:24.9 08:49.9 08:36.9 5 42:39.4
10 5400 Ryan Coons Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Portland, OR 37 08:04.9 08:36.6 08:42.6 08:45.5 08:30.6 5 42:40.4
11 5002 Brad Alderman Vancouver, WA 43 08:15.8 09:03.0 08:49.1 08:20.9 08:28.4 5 42:57.3
12 5539 David Kaysen Dialed Cycling Team Portland, OR 59 08:22.6 08:49.5 08:59.6 08:58.3 08:57.3 5 44:07.5
13 5680 David Barna Dialed Cycling Team Vancouver, WA 48 07:48.5 07:52.5 09:23.4 08:00.0 4 33:04.6
14 1321 John Wolf BicycleAttorney.com Canby, OR 54 08:08.8 09:02.8 09:08.1 09:26.4 4 35:46.2
15 1248 Tony Ruiz Portland, OR 53 08:29.3 09:15.3 09:21.0 09:25.9 4 36:31.6
16 5204 Aaron Baraff Portland, OR 48 08:13.9 09:18.8 10:01.6 09:37.1 4 37:11.6
17 5463 Dominic Chung Hillsboro, OR 50 08:35.4 09:51.3 09:44.1 09:44.5 4 37:55.5
18 1327 Ben Baltazar Portland, OR 45 08:56.2 09:44.5 09:58.8 09:29.3 4 38:09.0
19 5612 James Stuckey Portland, OR 52 09:02.3 09:57.9 09:48.0 09:45.7 4 38:33.9
20 4311 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team Camas, WA 54 08:18.0 09:08.2 15:30.6 09:38.6 4 42:35.6

Category 4 Open

Num Name Team Home Town Cx Age Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Laps Time
1 5359 Landon Holbert Portland, OR 28 06:57.1 07:19.3 07:26.2 07:29.7 07:29.1 5 36:41.6
2 1338 Josiah Langstaff Portland, OR 27 07:06.0 07:25.1 07:37.3 07:30.5 07:43.5 5 37:22.7
3 5360 Cesar Villegas Team 10 Barrel Portland, OR 32 07:03.5 07:32.8 07:39.0 07:54.9 07:54.1 5 38:04.5
4 4111 Todd Young Portland, OR 34 07:26.3 07:59.6 08:11.8 07:55.6 07:52.5 5 39:26.0
5 1449 Hunter Westerfield Tigard, OR 15 07:27.0 08:03.1 08:04.6 08:02.8 07:50.7 5 39:28.4
6 667 Joe Ergle The Club Roule Portland, OR 35 07:37.7 08:01.7 08:05.3 08:00.4 07:43.6 5 39:28.9
7 5383 Michael Metz Portland, OR 21 07:17.1 08:15.7 08:35.7 08:06.2 08:17.1 5 40:32.0
8 1315 David Gissiner Team Oregon p/b Rodda Paint Portland, OR 28 07:46.5 08:15.3 08:13.7 08:15.5 08:06.8 5 40:37.9
9 1316 Ben VanderZanden Pacific Office Automation Cycling Tualatin, OR 27 07:54.4 08:16.0 08:08.2 08:14.0 08:07.6 5 40:40.5
10 5007 Gregory Topete HiFi Sound Cycling Components Portland, OR 35 07:33.6 08:54.0 08:29.8 08:07.8 07:49.0 5 40:54.4
11 5390 Erik Smith Portland, OR 30 07:47.0 08:25.0 08:24.9 08:26.7 08:09.3 5 41:13.0
12 5144 Martin Taylor Team Oregon p/b Rodda Paint Portland, OR 32 08:01.5 08:22.7 08:19.9 08:21.0 08:09.9 5 41:15.3
13 1461 Reece Parr McMinnville, OR 23 07:50.8 08:17.0 08:50.0 08:56.7 08:43.0 5 42:37.7
14 5447 Jamey Gouin Ridgefield, WA 35 08:57.4 07:58.2 09:49.5 08:02.4 08:04.6 5 42:52.3
15 1489 Marcus Hughes Tualatin, OR 32 08:23.6 08:49.6 08:57.8 09:04.9 09:48.2 5 45:04.3
16 1254 Matthew Berkompas Dialed Cycling Team Vancouver, WA 25 09:13.8 09:22.7 09:04.6 08:42.6 08:53.2 5 45:17.0

Category 4 Women

Num Name Team Home Town Cx Age Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Laps Time
1 7138 Andrea Chin Portland, OR 31 08:34.3 08:54.6 08:58.1 08:48.1 08:59.2 5 44:14.4
2 7039 Dani Stiles Team 10 Barrel Vancouver, WA 47 08:36.7 09:03.7 09:23.0 09:11.2 09:03.8 5 45:18.5
3 412 Airlia Oroszváry Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Portland, OR 34 09:20.3 09:14.0 09:02.7 09:17.7 09:00.8 5 45:55.6
4 422 Emily McNary Team Oregon p/b Rodda Paint Portland, OR 31 09:28.3 09:21.5 09:13.8 09:23.4 09:28.5 5 46:55.6
5 7242 Mary Smart Portland, OR 53 09:36.4 09:35.0 09:26.7 09:31.3 09:28.2 5 47:37.8
6 7277 Lindsay Holmes Planet PDX Cycling Portland, OR 40 08:48.7 09:50.1 09:40.4 09:44.6 09:40.4 5 47:44.4
7 7120 Kaitlin Littleford Rainier Beer Cycling Team Portland, OR 31 09:09.4 09:39.5 09:52.7 09:43.0 09:29.3 5 47:54.1
8 8166 Spring Westerfield Tigard, OR 19 08:59.3 09:54.0 09:51.6 10:19.3 4 39:04.3
9 7029 Lisa Timmerman The Club Roule Portland, OR 40 09:11.1 09:58.7 10:07.5 09:59.4 4 39:16.8
10 1385 Lindsey Kennedy Portland, OR 47 09:19.8 09:58.7 10:15.7 09:59.3 4 39:33.8
11 1306 Katie Linton Planet PDX Cycling Washougal, WA 48 09:19.3 10:33.9 10:40.7 10:30.0 4 41:04.1
12 7155 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade Hood River, OR 40 09:54.1 10:28.8 10:37.3 10:33.9 4 41:34.3
13 7280 Cassie Capone Swift Racing PDX Portland, OR 34 09:44.8 10:46.1 11:01.7 11:03.5 4 42:36.2

Clydesdale

Num Name Team Home Town Cx Age Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Laps Time
1 372 Chris Sarrett Dialed Cycling Team Albany, OR 44 07:36.6 08:09.5 08:06.8 08:16.1 08:25.0 08:13.3 6 48:47.6
2 5133 Josue Jimenez MOUNTAIN VIEW CYCLES Bingen, WA 38 07:24.5 08:20.7 08:33.3 08:31.9 09:05.6 5 41:56.2
3 4057 Chris Wierman Dialed Cycling Team Tualatin, OR 51 07:35.7 08:37.5 08:58.0 08:56.6 08:54.9 5 43:03.0
4 1227 Timothy Breault Planet PDX Cycling Oregon City, OR 42 07:48.2 08:33.2 09:16.6 08:50.9 08:57.4 5 43:26.5
5 5158 Stephen Carter Planet PDX Cycling Longview, WA 44 07:58.9 09:01.8 09:05.9 09:03.4 08:54.5 5 44:04.6
6 5163 Tim Hazen Camas, WA 56 08:12.3 09:16.8 09:34.5 09:36.6 10:01.9 5 46:42.3
7 1418 Neil Carpenter Portland, OR 59 08:56.1 09:50.1 09:51.1 09:44.6 09:42.0 5 48:04.1
8 1440 Mike Reddig Dialed Cycling Team Camas, WA 52 09:00.8 10:16.0 10:39.0 09:59.8 10:19.5 5 50:15.2
9 5342 Christopher Riehl Dialed Cycling Team Vancouver, WA 39 09:43.4 10:21.1 10:06.8 10:16.3 10:12.1 5 50:40.0
10 1419 Doug Brecht Team 10 Barrel Portland, OR 59 08:43.9 09:54.9 10:42.8 12:00.0 4 41:21.8
11 379 Jason Evans West Linn, OR 46 07:19.7 08:12.3 08:12.7 22:57.4 4 46:42.3

Junior Open 1/2/3

Num Name Team Home Town Cx Age Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Laps Time
1 8079 Zachary Smith Portland, OR 17 06:44.9 07:45.1 07:17.8 07:30.0 07:38.3 07:38.4 6 44:34.8
2 8134 Dylan Kuhl Medford, OR 15 06:54.3 07:41.1 07:51.7 07:53.6 08:09.6 08:04.8 6 46:35.3
3 8165 Hunter Westerfield Tigard, OR 16 07:00.9 08:23.2 08:31.6 08:34.1 08:24.6 08:15.4 6 49:10.0
4 8124 Markus D'Anna Portland, OR 14 07:43.4 08:10.8 08:27.1 08:30.0 08:34.1 08:30.5 6 49:56.1
5 8133 Owen Kuhl Medford, OR 16 06:45.6 08:09.8 14:00.6 08:56.3 08:24.5 5 46:17.0

Masters Open 50+

Num Name Team Home Town Cx Age Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Laps Time
1 606 Michael Brown Bend, OR 52 05:39.1 07:15.3 07:21.4 07:17.8 07:14.2 07:21.1 6 42:09.1
2 663 Rick Metz Portland, OR 55 05:39.7 07:15.2 07:21.6 07:25.5 07:25.6 07:21.2 6 42:29.0
3 193 Michael Gallagher Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Portland, OR 50 05:48.7 07:19.5 07:21.7 07:31.6 07:29.2 07:29.5 6 43:00.4
4 996 Joel Wilson Eugene, OR 50 05:49.7 07:20.2 07:32.4 07:27.7 07:39.6 07:43.7 6 43:33.5
5 5432 Mike Hamness Dialed Cycling Team Vancouver, WA 51 05:56.9 07:49.7 07:59.1 07:51.2 07:52.4 08:00.1 6 45:29.6
6 5100 Scott Trautman Dialed Cycling Team Camas, WA 57 06:41.0 07:54.5 07:43.4 07:50.4 07:53.8 07:42.9 6 45:46.3
7 635 Sal Collura Corvallis, OR 54 06:15.9 07:54.0 07:54.1 07:58.0 07:59.4 07:49.7 6 45:51.3
8 857 Chris Haverty Pacific Office Automation Cycling Portland, OR 55 06:39.7 08:07.7 07:46.2 07:54.6 07:42.9 07:40.5 6 45:51.8
9 306 John Hatfield Dialed Cycling Team Portland, OR 55 06:24.2 07:49.8 07:54.8 07:50.4 08:05.9 07:59.6 6 46:05.0
10 5256 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas Portland, OR 56 06:07.1 07:57.9 08:02.6 08:13.1 07:56.4 08:01.0 6 46:18.4
11 4025 Lance Heppler Dialed Cycling Team Vancouver, WA 53 06:34.6 07:53.2 07:59.0 07:55.7 08:00.7 08:17.3 6 46:40.7
12 4256 Jeff Chochon Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Portland, OR 58 06:44.1 07:57.1 08:00.8 08:03.4 08:00.2 07:56.4 6 46:42.3
13 5307 Dag Hinrichs Portland, OR 54 06:42.1 07:54.7 08:03.6 08:07.8 08:13.9 08:13.9 6 47:16.3
14 5209 Sam Reynolds Bonk Collective Hillsboro, OR 56 06:38.6 08:01.3 08:05.3 08:17.3 08:26.3 5 39:29.0
15 5030 Derek S Hoenisch Deschutes Brewery Cycling Team Lake Oswego, OR 58 06:50.4 08:15.3 08:28.4 08:08.7 08:11.3 5 39:54.3
16 4335 Michael Rabinowitz Portland, OR 56 06:45.3 08:18.1 08:30.0 08:19.0 08:30.4 5 40:22.9
17 1319 Paolo Dabbeni Portland, OR 55 06:52.6 08:14.9 08:30.1 08:27.6 08:29.7 5 40:35.2
18 358 Scott Mares Portland, OR 56 06:56.4 08:36.1 09:02.7 08:47.9 08:25.2 5 41:48.6
19 5558 Paul Souders Team S&M Portland, OR 52 07:19.7 08:51.3 08:52.7 09:06.3 09:06.5 5 43:16.7
20 5138 Tom Bird Tigard, OR 55 07:44.2 08:35.9 08:39.1 09:07.0 09:16.4 5 43:22.7
21 5124 Brett Edelen Wilsonville, OR 55 07:51.4 08:51.5 08:59.8 09:02.6 09:04.7 5 43:50.2
22 1311 Craig Carter Portland, OR 52 07:33.5 09:00.2 09:07.0 09:36.5 09:14.4 5 44:31.8
23 5820 Chris Robison Bonk Collective Beaverton, OR 58 07:36.0 08:59.0 09:11.1 09:40.4 09:06.5 5 44:33.1
24 554 Erik Voldengen Pacific Office Automation Cycling Vancouver, WA 52 07:04.1 09:02.2 10:14.0 09:11.4 09:10.0 5 44:41.8
25 1249 Tony Ruiz Portland, OR 53 07:52.0 09:06.6 09:24.6 09:14.9 09:22.0 5 45:00.3
26 4284 Doug Brecht Team 10 Barrel Portland, OR 59 08:25.5 09:46.6 09:56.5 10:02.4 10:44.2 5 48:55.4
27 1318 Patrick Van Duser Portland, OR 56 08:11.7 09:46.0 10:31.7 10:41.1 4 39:10.7
28 773 Christopher Ramsey Bonk Collective Beaverton, OR 50 06:34.0 07:51.0 07:56.6 16:55.0 4 39:16.7
29 1326 Nigel Blandford , 60 09:15.1 10:58.5 10:24.4 10:09.4 4 40:47.6
30 1466 James Webb Portland, OR 57 10:53.5 11:17.7 11:31.6 10:53.4 4 44:36.3
DNF 5173 Jeffrey Whitaker Portland, OR 57 06:22.5
DNF 5713 Grant Rochelle Lake Oswego, OR 56 07:50.8 09:20.2 09:14.1

Masters Open 60+

Num Name Team Home Town Cx Age Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Laps Time
1 5334 Daniel Melkonian Team Finger Trout Lake, WA 63 06:34.7 08:10.6 07:57.2 08:00.8 08:01.5 5 38:45.0
2 1271 Michael Metz Renton, WA 61 06:37.8 08:08.2 08:00.6 08:05.4 08:03.5 5 38:55.8
3 5137 Kevin Johnson Silverdale, WA 69 06:35.3 08:08.1 07:54.7 08:02.5 08:29.2 5 39:10.0
4 1464 Walter Bianchini Portland, OR 64 06:49.1 08:37.6 08:29.3 08:37.3 08:53.7 5 41:27.2
5 361 Eric Anderson Team Dr Will Bar Gresham, OR 61 07:39.8 09:21.3 09:24.9 09:28.7 09:24.7 5 45:19.7
6 5118 Billy Thomas Deschutes Brewery Cycling Team Bend, OR 62 07:53.9 09:34.5 09:24.5 09:35.7 09:28.7 5 45:57.5
7 561 Paul Mautner The Club Roule Portland, OR 65 08:14.2 09:40.5 09:47.3 09:57.6 09:39.3 5 47:19.2
8 5230 Mark Hildebrandt Tigard, OR 67 08:24.2 09:32.1 09:48.8 10:11.6 09:39.2 5 47:36.1
9 4093 Mark Hand Planet PDX Cycling Tigard, OR 64 08:20.1 10:28.1 09:56.5 10:03.8 4 38:48.7
10 1312 Scott Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint Portland, OR 70 08:57.6 10:39.5 10:42.1 10:32.7 4 40:52.0
11 5362 Brian Catterson Portland, OR 62 08:37.0 10:56.0 10:56.2 10:50.7 4 41:20.0
12 301 Darell Provencher Team Rose City West Linn, OR 69 09:50.6 11:38.0 12:51.2 11:03.2 4 45:23.2

Masters Open 70+

Num Name Team Home Town Cx Age Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Laps Time
1 559 Tom Webb Team S&M Portland, OR 71 07:32.1 08:27.6 08:28.9 08:41.4 08:30.5 5 41:40.7
2 5501 Rick Gregory Eugene, OR 70 07:46.1 09:19.1 09:13.3 09:13.1 09:12.3 5 44:44.2
3 5033 Ron Strasser Team S&M Portland, OR 74 08:16.5 09:45.1 09:53.4 09:54.7 09:53.9 5 47:43.7
4 5409 Tom Heywood Wenatchee, WA 76 08:25.4 09:59.5 10:05.5 10:08.2 4 38:38.7
5 5032 Edward Lanton Portland, OR 73 10:19.2 12:35.6 12:09.6 12:09.1 4 47:13.8

Masters Women 50+

Num Name Team Home Town Cx Age Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Laps Time
1 7150 Laura Trace BicycleAttorney.com Portland, OR 57 07:58.5 08:38.0 08:48.0 08:48.5 08:28.0 5 42:41.1
2 1390 Heather Pola Team Finger Hood River, OR 50 08:28.9 09:00.6 09:11.2 09:02.0 08:54.1 5 44:37.1
3 7102 Stephanie Spiak Team 10 Barrel Portland, OR 51 09:05.3 09:24.0 09:16.4 09:15.9 08:58.7 5 46:00.5
4 7208 Lisa Zich Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery Portland, OR 53 09:07.8 09:22.7 09:56.2 09:48.6 09:32.0 5 47:47.6
5 7234 Victoria VanderZanden Tualatin, OR 50 09:13.3 10:12.6 10:45.0 10:28.1 4 40:39.2
6 1229 Leslie Carlson Grouptrail Cycling Portland, OR 58 09:19.8 10:27.4 10:58.8 11:16.6 4 42:02.8
7 7258 Donna Metz Renton, WA 59 10:15.5 12:10.0 11:00.9 10:37.0 4 44:03.6
8 7023 Tanya Appuhn Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Portland, OR 56 10:22.8 11:17.6 11:36.4 11:27.4 4 44:44.4
9 1234 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery Oregon City, OR 55 10:30.9 12:33.5 12:59.1 12:52.4 4 48:56.0

Masters Women 60+

Num Name Team Home Town Cx Age Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Laps Time
1 7044 Lora Melkonian Team Finger Trout Lake, WA 64 08:15.8 08:48.2 08:44.1 08:24.5 08:21.9 5 42:34.8
2 7046 Sheryl Johnson Silverdale, WA 68 10:16.5 10:35.5 10:36.9 10:42.0 4 42:11.0
3 7128 Sue Hanna Portland, OR 67 13:15.4 14:41.2 13:17.3 3 41:14.1
4 1438 Bonnie Rosenfeld The Club Roule Portland, OR 70 13:54.4 14:13.4 13:42.5 3 41:50.5

Singlespeed Open

Num Name Team Home Town Cx Age Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Laps Time
1 107 Jeremy Russell Portland, OR 41 06:05.8 06:46.7 06:46.9 06:48.2 06:49.6 07:05.1 6 40:22.5
2 4244 Gabriel Linn Mettle Cycling Bend, OR 46 06:02.9 06:44.8 06:45.4 06:55.8 07:01.2 07:04.5 6 40:34.8
3 130 Seth Patla Forest Grove, OR 46 06:13.2 06:48.1 06:48.3 06:48.8 06:58.3 07:02.3 6 40:39.2
4 4229 Bradford Smith Portland, OR 40 06:13.9 06:47.9 06:48.9 06:52.1 07:01.5 07:06.3 6 40:50.9
5 1392 Andrzej Stadnik Biciclista US Portland, OR 34 06:28.2 07:00.7 07:05.7 07:13.8 07:12.3 07:24.1 6 42:25.0
6 844 Scott Scholz Biciclista US Portland, OR 40 06:38.1 07:01.1 07:03.0 07:13.8 07:14.8 07:24.9 6 42:35.8
7 799 Danny Weikel Team S&M Portland, OR 50 06:25.1 07:09.2 07:10.7 07:15.6 07:18.6 07:23.0 6 42:42.6
8 856 Ryan Weaver Portland, OR 46 06:36.8 07:03.0 07:08.8 07:22.1 07:22.8 07:18.2 6 42:51.9
9 4177 Travis Power Bonk Collective Beaverton, OR 41 06:31.0 07:07.0 07:17.6 07:23.5 07:25.5 07:13.0 6 42:57.8
10 5526 Micah Melkonian Team Finger White Salmon, WA 26 06:52.1 07:15.8 07:14.5 07:15.0 07:13.7 07:17.6 6 43:09.1
11 1216 Michael Brown Bend, OR 52 06:52.2 07:12.3 07:12.0 07:19.3 07:23.1 07:27.7 6 43:26.8
12 1388 Dustin Henderson Deschutes Brewery Cycling Team Gresham, OR 44 06:48.7 07:15.7 07:15.8 07:22.5 07:30.7 07:30.6 6 43:44.3
13 616 Todd Ace Portland, OR 35 06:55.5 07:20.1 07:26.5 07:32.1 07:22.9 07:27.8 6 44:05.2
14 522 Byron Breeden MOUNTAIN VIEW CYCLES Hood River, OR 47 06:38.1 07:24.6 07:24.5 07:33.7 07:36.6 07:52.5 6 44:30.2
15 5299 Jeremy Gomez New York, NY 28 07:10.1 07:58.5 07:33.5 07:40.2 08:14.4 08:13.9 6 46:50.8
16 5623 Dean Proteau Portland, OR 40 07:12.3 07:37.4 07:57.1 07:52.5 08:07.5 08:13.6 6 47:00.8
17 1458 Jamey Gouin Ridgefield, WA 35 07:32.1 07:48.0 07:57.9 07:57.9 07:59.9 07:52.8 6 47:08.8
18 1269 Jeff Copus Team 10 Barrel Portland, OR 54 07:23.6 07:54.0 08:03.4 08:04.3 08:16.3 08:16.1 6 47:57.9
19 1289 Joe Ergele Portland, OR 35 07:54.7 07:57.6 07:59.5 08:06.3 08:06.4 5 40:04.6
20 1187 Carl Aldrich White Salmon, WA 39 08:05.2 07:52.6 07:58.8 07:59.5 08:14.5 5 40:10.9
21 1191 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade Portland, OR 47 07:55.9 07:58.1 08:01.0 08:04.2 08:14.7 5 40:14.2
22 1251 Brad Alderman Vancouver, WA 43 07:30.5 08:01.1 08:17.1 08:14.1 08:13.7 5 40:16.6
23 1491 Shaun Stiles Team 10 Barrel Vancouver, WA 45 07:35.9 08:00.1 08:18.5 08:17.5 08:18.6 5 40:30.7
24 315 Adrian Bosch Medford, OR 46 06:22.4 07:07.6 07:07.3 10:28.2 09:49.7 5 40:55.4
25 1490 Mark Stoller Stumptown Cycling Club Portland, OR 62 07:57.0 08:03.2 08:15.8 08:15.7 08:24.9 5 40:56.8
26 1346 Brett Golden Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Bend, OR 47 07:45.3 07:58.3 07:59.7 08:23.3 08:56.9 5 41:03.6
27 1430 Todd Young Trusty Switchblade Portland, OR 34 07:54.7 08:10.3 08:19.3 08:22.7 08:19.8 5 41:07.1
28 1198 David Reitan Corvallis, OR 32 07:24.0 08:05.9 08:20.6 08:48.5 08:45.6 5 41:24.7
29 1184 Tony Thayer-Osborne Grouptrail Cycling Portland, OR 40 07:33.5 08:00.0 08:26.6 08:52.0 08:46.7 5 41:39.0
30 1493 Adam Vanarsdall Portland, OR 51 07:39.5 08:27.9 08:22.9 08:42.5 08:52.2 5 42:05.2
31 343 Connor Shimamoto Portland, OR 28 08:02.0 08:25.4 08:44.3 08:36.4 08:53.3 5 42:41.5
32 1196 Chris Brannen Dialed Cycling Team Vancouver, WA 49 07:50.7 08:18.1 08:44.3 09:09.9 08:51.0 5 42:54.2
33 1192 Vincent Zitkovich Vancouver, WA 50 08:21.1 08:37.2 08:46.1 08:41.0 08:45.5 5 43:11.2
34 1324 Erik Voldengen Pacific Office Automation Cycling Vancouver, WA 52 07:59.2 08:40.0 08:43.6 09:02.8 09:32.6 5 43:58.4
35 1185 Billy Holcomb Trusty Switchblade Portland, OR 47 08:02.0 08:16.9 08:56.1 09:37.8 09:29.5 5 44:22.5
36 1285 Ryan Morgan Portland, OR 49 08:23.1 08:38.0 08:45.8 09:40.6 09:46.7 5 45:14.4
37 1243 Josue Jimenez Bingen, OR 37 08:19.4 09:17.8 10:35.1 09:58.0 11:44.3 5 49:54.9
38 1323 David Gissiner Team Oregon p/b Rodda Paint Portland, OR 28 07:29.1 16:44.7 08:31.7 08:50.3 4 41:35.9
DNF 804 Robert Cummings Team S&M Potsdam, NY 29 06:14.6
DNF 1325 Eric Zugor Portland, OR 32 06:46.1 07:24.1 07:18.0
DNF 1396 Joel Wilson Eugene, OR 50 06:43.3
DNF 1194 Mike Hamness Dialed Cycling Team Vancouver, WA 51 06:47.3 07:43.1 08:04.2

Singlespeed Women

Num Name Team Home Town Cx Age Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Laps Time
1 7200 Taylor Snider Portland, OR 34 06:59.5 07:42.6 07:52.1 07:53.4 07:59.1 08:13.1 6 46:40.1
2 7077 Laura Schmitt Portland, OR 39 07:24.5 08:01.3 08:11.3 08:19.4 08:14.2 5 40:11.0
3 1436 Mielle Blomberg Trusty Switchblade Portland, OR 52 07:30.9 08:18.9 08:32.1 08:36.5 08:36.2 5 41:34.9
4 259 Rhonda Morin Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery Gresham, OR 57 07:46.0 08:35.9 08:33.1 08:57.5 08:39.9 5 42:32.6
5 1188 Kate Drennan White Salmon, WA 40 08:00.2 08:27.7 09:01.7 09:03.1 09:07.4 5 43:40.3
6 1230 Stephanie Spiak Team 10 Barrel Portland, OR 51 08:15.0 09:03.8 08:50.9 09:08.8 08:53.6 5 44:12.4
7 1237 Katie Jenkins Portland, OR 31 07:59.5 08:53.3 09:36.6 09:20.0 09:24.0 5 45:13.6
8 1335 Jenny Greeve Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Bend, OR 45 08:36.8 09:24.9 09:18.6 09:23.2 09:18.9 5 46:02.6
9 1406 Dani Stiles Team 10 Barrel Vancouver, WA 47 08:33.7 09:16.7 09:39.5 09:53.9 09:44.8 5 47:08.7