Team Rose City

Event Category Name Date
1 Grand Prix Erik Tonkin: Santa Cross Masters Women 45+ Pam Reid 12/14
2 Grand Prix Erik Tonkin: Winter Cross Masters Women 45+ Pam Reid 12/1
22 Grand Prix Erik Tonkin: Winter Cross Masters 50+ Darell Provencher 12/1
4 Kruger's Crossing Cyclocross Classic Masters 60+ Dave Klug 11/24
38 Kruger's Crossing Cyclocross Classic Masters 50+ Darell Provencher 11/24
31 Kruger's Crossing Cyclocross Classic Masters 50+ Riley Moody 11/24
47 Cross Crusade: Barton Park Masters 50+ Riley Moody 11/17
16 Cross Crusade: Barton Park Masters Women 45+ Joanne Leyva 11/17
1 Fazio Farms CX Part Deux Masters Women 45+ Pam Reid 11/16
57 Cross Crusade: PIR Infield Masters 50+ Riley Moody 11/10
16 Cross Crusade: PIR Infield Masters 50+ David Miller 11/10
15 Cross Crusade: PIR Infield Masters Women 45+ Christie Scheer 11/10
35 Cross Crusade: PIR Infield Clydesdale Mike Chombeau 11/10
22 OBRA CX Championships: GPET: Pedalers At The Poor Farm CX @ Edgefield Singlespeed David Miller 11/9
47 Cross Crusade: Washington County Fair Complex Singlespeed David Miller 11/3
6 Cross Crusade: Washington County Fair Complex Masters 60+ Dave Klug 11/3
47 Cross Crusade: Washington County Fair Complex Masters 50+ Riley Moody 11/3
44 Cross Crusade: Washington County Fair Complex Masters 50+ James Thiele 11/3
16 Cross Crusade: Washington County Fair Complex Masters 50+ David Miller 11/3
15 Cross Crusade: Washington County Fair Complex Masters Women 45+ Christie Scheer 11/3
7 Cross Crusade: Washington County Fair Complex Masters Women 45+ Pam Reid 11/3
35 Cross Crusade: Washington County Fair Complex Clydesdale Mike Chombeau 11/3
12 Sandy/Boring Corn Cross Singlespeed David Miller 11/2
12 Sandy/Boring Corn Cross Masters 50+ Riley Moody 11/2
5 Grand Prix Erik Tonkin: David Douglas CX #2 Masters Women 45+ Christie Scheer 10/26
4 Grand Prix Erik Tonkin: David Douglas CX #2 Masters Women 45+ Pam Reid 10/26
22 Grand Prix Erik Tonkin: David Douglas CX #2 Masters 50+ Riley Moody 10/26
25 Blind Date at the Dairy: October Standings Women C Renata Hahn 10/24
16 Blind Date at the Dairy: September Standings Women C Christie Scheer 10/24
18 Blind Date at the Dairy: September Standings Masters Men C 35+ Dave Klug 10/24
19 Cross Crusade: PIR Heron Lakes Masters Women 45+ Renata Hahn 10/20
18 Cross Crusade: PIR Heron Lakes Masters Women 45+ Christie Scheer 10/20
8 Cross Crusade: PIR Heron Lakes Masters Women 45+ Pam Reid 10/20
68 Cross Crusade: PIR Heron Lakes Masters 50+ Riley Moody 10/20
56 Blind Date at the Dairy Masters Men C 35+ Dave Klug 10/16
14 Blind Date at the Dairy Women C Renata Hahn 10/16
33 Cross Crusade: Alpenrose Dairy Clydesdale Mike Chombeau 10/6
17 Cross Crusade: Alpenrose Dairy Masters Women 45+ Joanne Leyva 10/6
8 Cross Crusade: Alpenrose Dairy Masters Women 45+ Pam Reid 10/6
66 Cross Crusade: Alpenrose Dairy Masters 50+ Riley Moody 10/6
3 Grand Prix Erik Tonkin: Heiser Farm CX Masters Women 45+ Pam Reid 10/5
35 Blind Date at the Dairy Masters Men C 35+ Dave Klug 10/2
2 Grand Prix Erik Tonkin: Ninkrossi Masters Women 45+ Pam Reid 9/28
13 Blind Date at the Dairy Masters Men C 35+ Dave Klug 9/25
10 Blind Date at the Dairy Women C Christie Scheer 9/25
56 Blind Date at the Dairy Masters Men C 35+ Dave Klug 9/18
9 Grand Prix Erik Tonkin: Hood River Double Cross Masters Women 45+ Barbara Thiele 9/14
6 Grand Prix Erik Tonkin: Hood River Double Cross Masters Women 45+ Pam Reid 9/14
4 Masters and Juniors Track Races: August Series Standings Men 50+ Darell Provencher 9/9
4 Grand Prix Erik Tonkin: Het Meer CX Race Masters Women 45+ Pam Reid 9/7
4 Grand Prix Erik Tonkin: David Douglas CX #1 Masters Women 45+ Christie Scheer 8/31
2 Grand Prix Erik Tonkin: David Douglas CX #1 Masters Women 45+ Pam Reid 8/31
2 Fast Twitch Fridays Sprint F Barbara Thiele 8/30
11 Wildcat Mtn Uphill Challenge: Combined Combined Gregory Hartman 8/25
1 Wildcat Mtn Uphill Challenge Masters Men 60+ Gregory Hartman 8/25
53 OUCH OBRA Uphill TT Championship: Combined Combined Gregory Hartman 8/11
48 OUCH OBRA Uphill TT Championship: Combined Combined Tom Webb 8/11
20 OUCH OBRA Uphill TT Championship Masters Men 60+ Jeff Buck 8/11
3 OUCH OBRA Uphill TT Championship Masters Men 60+ Gregory Hartman 8/11
2 OUCH OBRA Uphill TT Championship Masters Men 60+ Tom Webb 8/11
11 OBRA Time Trial: Combined Combined Roger Johnson 8/4
137 OBRA Time Trial: Combined Combined Joe Cipale 8/4
91 OBRA Time Trial: Combined Combined Tim Rich 8/4
77 OBRA Time Trial: Combined Combined Jeff Buck 8/4
63 OBRA Time Trial: Combined Combined Gregory Hartman 8/4
61 OBRA Time Trial: Combined Combined Tom Webb 8/4
10 OBRA Time Trial Men 3 Joe Cipale 8/4
1 OBRA Time Trial Masters Men 70+ Roger Johnson 8/4
9 OBRA Time Trial Masters Men 60-64 Tim Rich 8/4
6 OBRA Time Trial Masters Men 60-64 Jeff Buck 8/4
3 OBRA Time Trial Masters Men 60-64 Gregory Hartman 8/4
2 OBRA Time Trial Masters Men 60-64 Tom Webb 8/4
3 OBRA Criterium p/b Franz Bakery Masters Women 50+ Barbara Thiele 8/3
3 Portland Short Track Series Category 2 Men 55+ Dave Klug 7/29
11 Portland Short Track Series Category 2 Women 45+ Renata Hahn 7/29
2 Portland Short Track Series Category 2 Women 45+ Pam Reid 7/29
17 Portland Short Track Series Category 2 Men 45-54 David Miller 7/29
27 Revenge of the Disc: July 27: Combined Combined Gregory Hartman 7/27
2 Revenge of the Disc: July 27 Masters 60+ Men Gregory Hartman 7/27
4 Portland Short Track Series Category 2 Men 55+ Dave Klug 7/22
8 Portland Short Track Series Category 2 Women 45+ Christie Scheer 7/22
7 Portland Short Track Series Category 2 Women 45+ Renata Hahn 7/22
1 Portland Short Track Series Category 2 Women 45+ Pam Reid 7/22
1 OBRA Masters Track Championships: Sunday Masters Men 55+ Keirin Darell Provencher 7/21
2 OBRA Masters Track Championships: Sunday Masters Women Keirin Barbara Thiele 7/21
6 OBRA Masters Track Championships: Sunday Masters Men Team Sprints Darell Provencher 7/21
3 OBRA Masters Track Championships: Sunday Masters Men Team Sprints James Thiele 7/21
1 OBRA Masters Track Championships: Sunday Masters Men Team Sprints James Thiele 7/21
2 OBRA Masters Track Championships: Sunday Masters Men 55-59 Sprints Darell Provencher 7/21
1 OBRA Masters Track Championships: Sunday Masters Men 55-59 Sprints James Thiele 7/21
2 OBRA Masters Track Championships: Sunday Masters Women 50+ Sprints Barbara Thiele 7/21
2 OBRA Masters Track Championships: Sunday Masters Men 55-59 500m Darell Provencher 7/21
1 OBRA Masters Track Championships: Sunday Masters Men 55-59 500m James Thiele 7/21
16 Revenge of the Disc: July 20: Combined Combined Gregory Hartman 7/20
1 Revenge of the Disc: July 20 Masters 60+ Men Gregory Hartman 7/20
2 OBRA Masters Track Championships: Saturday Masters Women Points Race Barbara Thiele 7/20
4 OBRA Masters Track Championships: Saturday Masters 50+ Points Race Darell Provencher 7/20
1 OBRA Masters Track Championships: Saturday Masters Men 55-59 2K Pursuit Darell Provencher 7/20
9 Portland Short Track Series Category 2 Women 45+ Renata Hahn 7/15
3 Portland Short Track Series Category 2 Women 45+ Pam Reid 7/15
5 Portland Short Track Series Category 2 Men 55+ Dave Klug 7/15
2 Portland Short Track Series Category 2 Men 55+ Tom Webb 7/15
1 Alpenrose Challenge Masters Men 50+ 500 James Thiele 7/14
37 Revenge of the Disc: Combined Combined Gregory Hartman 7/13
1 Revenge of the Disc Masters 60+ Men Gregory Hartman 7/13-27
26 Revenge of the Disc: July 13: Combined Combined Gregory Hartman 7/13
2 Revenge of the Disc: July 13 Masters 60+ Men Gregory Hartman 7/13
1 Alpenrose Challenge Masters Men 50+ 2K Pursuit Darell Provencher 7/12
1 Masters and Juniors Track Races Masters Men 50+ Darell Provencher 7/9
8 Portland Short Track Series Category 2 Women 45+ Christie Scheer 7/8
7 Portland Short Track Series Category 2 Women 45+ Renata Hahn 7/8
2 Portland Short Track Series Category 2 Women 45+ Pam Reid 7/8
4 Fast Twitch Fridays Sprint D Barbara Thiele 7/5
8 Blue Ribbon Track Omnium Women Barbara Thiele 7/4
6 Blue Ribbon Track Omnium Masters Darell Provencher 7/4
2 Portland Short Track Series Category 2 Men 55+ Dave Klug 6/24
1 Portland Short Track Series Category 2 Women 45+ Pam Reid 6/24
3 Pickett's Charge XC Category 2 Women 50+ Pam Reid 6/23
3 Fast Twitch Fridays Sprint G Barbara Thiele 6/21
6 Portland Short Track Series Category 2 Men 55+ Dave Klug 6/17
4 Portland Short Track Series Category 2 Men 55+ Tom Webb 6/17
7 Portland Short Track Series Category 2 Women 45+ Renata Hahn 6/17
2 Portland Short Track Series Category 2 Women 45+ Pam Reid 6/17
53 Tuesday PIR Men 3/4 Jeff Buck 6/11
4 Portland Short Track Series Category 2 Men 55+ Dave Klug 6/10
9 Portland Short Track Series Category 2 Women 45+ Christie Scheer 6/10
8 Portland Short Track Series Category 2 Women 45+ Renata Hahn 6/10
3 Portland Short Track Series Category 2 Women 45+ Pam Reid 6/10
43 OBRA TTT: Combined Combined Tom Webb 6/9
40 OBRA TTT: Combined Combined Darell Provencher 6/9
41 OBRA TTT: Combined Combined Jeff Buck 6/9
42 OBRA TTT: Combined Combined Tim Rich 6/9
1 OBRA TTT Men 240+ Tom Webb 6/9
1 OBRA TTT Men 240+ Darell Provencher 6/9
1 OBRA TTT Men 240+ Jeff Buck 6/9
1 OBRA TTT Men 240+ Tim Rich 6/9
3 Fast Twitch Fridays Sprint F Barbara Thiele 6/7
3 Fast Twitch Fridays Sprint C James Thiele 6/7
7 Portland Short Track Series Category 2 Women 45+ Renata Hahn 6/3
4 Portland Short Track Series Category 2 Women 45+ Pam Reid 6/3
13 PDW Omnium Senior Women Omnium Barbara Thiele 6/2
17 Hammer Velo Criterium Masters Men 50+ Category 3/4/5 Darell Provencher 6/1
15 Hammer Velo Criterium Men Category 5 Clark Henry 6/1
25 Crank Bicycles TT @ PIR: Combined Combined Jeff Buck 5/27
31 Crank Bicycles TT @ PIR: Combined Combined Darell Provencher 5/27
1 Crank Bicycles TT @ PIR Masters Men 60+ Jeff Buck 5/27
4 Crank Bicycles TT @ PIR Masters Men 50+ Darell Provencher 5/27
2 Sisters Stampede MTB XC Category 2 Women 50+ Pam Reid 5/26
4 Banana Belt Series: Banana Belt 3 Masters Men 60+ Gregory Hartman 5/19
3 Banana Belt Series: Banana Belt 3 Masters Men 60+ Jeff Buck 5/19
8 Banana Belt Series: Banana Belt 2 Masters 60+ Gregory Hartman 5/12
4 Banana Belt Series: Banana Belt 2 Masters 60+ Jeff Buck 5/12
1 Banana Belt Series: Banana Belt 2 Masters 60+ Tom Webb 5/12
7 Banana Belt Series: Banana Belt 2 Masters 50+ Evan Cumpston 5/12
2 Cascade Chainbreaker XC Category 3 Women 40+ Barbara Thiele 5/11
1 Cascade Chainbreaker XC Category 2 50+ Women Pam Reid 5/11
2 Alpenrose Thursday Series Masters Men 50+ Darell Provencher 5/9
27 Monday PIR Masters Men 1/2/3 Evan Cumpston 5/6
17 Monday PIR Women 1/2/3 Barbara Thiele 5/6
14 Banana Belt Series Masters Men 60+ Jim Kenney 5/5-19
4 Banana Belt Series Masters Men 60+ Gregory Hartman 5/5-19
3 Banana Belt Series Masters Men 60+ Jeff Buck 5/5-19
2 Banana Belt Series Masters Men 60+ Tom Webb 5/5-19
9 Banana Belt Series Masters Men 50+ Evan Cumpston 5/5-19
8 Banana Belt Series: Banana Belt 1 Masters Men 60+ Jim Kenney 5/5
7 Banana Belt Series: Banana Belt 1 Masters Men 60+ Jeff Buck 5/5
6 Banana Belt Series: Banana Belt 1 Masters Men 60+ Gregory Hartman 5/5
1 Banana Belt Series: Banana Belt 1 Masters Men 60+ Tom Webb 5/5
13 Banana Belt Series: Banana Belt 1 Masters Men 50+ Evan Cumpston 5/5
17 Hijinks Get Your Kinks Out Track Race Masters Men Darell Provencher 5/4
9 Hijinks Get Your Kinks Out Track Race Women 1/2/3 Barbara Thiele 5/4
2 Alpenrose Thursday Series Masters 50+ Darell Provencher 5/2
1 Alpenrose Thursday Series Masters 50+ James Thiele 5/2
2 Bear Springs Trap XC Category 3 Women 40+ Barbara Thiele 4/28
3 Bear Springs Trap XC Category 2 Women 50+ Pam Reid 4/28
38 Tuesday PIR Category 3/4 Gregory Hartman 4/23
54 Monday PIR Masters 1/2/3 James Thiele 4/15
13 Monday PIR Senior Women Barbara Thiele 4/15
5 Mudslinger XC Category 3 Women 40+ Joanne Leyva 4/7
4 Mudslinger XC Category 3 Women 40+ Barbara Thiele 4/7
4 Mudslinger XC Category 2 60+ Men Dave Klug 4/7
1 Mudslinger XC Category 2 50+ Women Pam Reid 4/7
5 Mudslinger XC Beginner Women Christie Scheer 4/7
136 Crank Bicycles TT @ PIR: Combined Combined Renata Hahn 3/31
48 Crank Bicycles TT @ PIR: Combined Combined Jeff Buck 3/31
35 Crank Bicycles TT @ PIR: Combined Combined Gregory Hartman 3/31
120 Crank Bicycles TT @ PIR: Combined Combined Joe Cipale 3/31
68 Crank Bicycles TT @ PIR: Combined Combined Tim Rich 3/31
5 Crank Bicycles TT @ PIR Masters Women 50+ Renata Hahn 3/31
5 Crank Bicycles TT @ PIR Masters Men 60+ Jeff Buck 3/31
2 Crank Bicycles TT @ PIR Masters Men 60+ Gregory Hartman 3/31
13 Crank Bicycles TT @ PIR Men Category 3 Joe Cipale 3/31
11 Crank Bicycles TT @ PIR Men Category 3 Tim Rich 3/31
69 As the Raven Flies TT: Combined Combined Renata Hahn 3/30
14 As the Raven Flies TT: Combined Combined Jeff Buck 3/30
1 As the Raven Flies TT Masters 60+ Men Jeff Buck 3/30
1 As the Raven Flies TT Masters 50+ Women Renata Hahn 3/30
124 As the Raven Flies TT: Combined Combined Joe Cipale 3/23
114 As the Raven Flies TT: Combined Combined Melissa Boyd 3/23
85 As the Raven Flies TT: Combined Combined Darcy Ruble 3/23
33 As the Raven Flies TT: Combined Combined Jeff Buck 3/23
111 As the Raven Flies TT: Combined Combined Jeff Jarvi 3/23
82 As the Raven Flies TT: Combined Combined James Bell 3/23
72 As the Raven Flies TT: Combined Combined Darell Provencher 3/23
69 As the Raven Flies TT: Combined Combined Dave Faust 3/23
34 As the Raven Flies TT: Combined Combined Steven R Holland 3/23
22 As the Raven Flies TT: Combined Combined Evan Cumpston 3/23
2 As the Raven Flies TT Masters 60+ Men Jeff Buck 3/23
6 As the Raven Flies TT Masters 50+ Women Melissa Boyd 3/23
23 As the Raven Flies TT Masters 50+ Men Jeff Jarvi 3/23
20 As the Raven Flies TT Masters 50+ Men James Bell 3/23
18 As the Raven Flies TT Masters 50+ Men Darell Provencher 3/23
17 As the Raven Flies TT Masters 50+ Men Dave Faust 3/23
9 As the Raven Flies TT Masters 50+ Men Steven R Holland 3/23
5 As the Raven Flies TT Masters 50+ Men Evan Cumpston 3/23
4 As the Raven Flies TT Masters 40+ Women Darcy Ruble 3/23
5 As the Raven Flies TT Category 3 Men Joe Cipale 3/23
42 Southern Oregon Time Trials-Series Standings: Combined Combined Roger Johnson 3/9
2 Southern Oregon Time Trials-Series Standings Masters Men 60+ Roger Johnson 3/9
6 Echo Red to Red MTB XC Category 2 50+ Women Barbara Thiele 3/2
1 Echo Red to Red MTB XC Category 2 50+ Women Pam Reid 3/2
81 Jack Frost TT: Combined Combined Gregory Hartman 2/24
164 Jack Frost TT: Combined Combined Darell Provencher 2/24
45 Jack Frost TT: Combined Combined Evan Cumpston 2/24
223 Jack Frost TT: Combined Combined Joe Cipale 2/24
14 Jack Frost TT Men 3 Joe Cipale 2/24
3 Jack Frost TT Masters Men 60+ Gregory Hartman 2/24
21 Jack Frost TT Masters Men 50-59 Darell Provencher 2/24
3 Jack Frost TT Masters Men 50-59 Evan Cumpston 2/24
10 Portland Short Track Series: July Series Standings Category 2 Women 45+ Christie Scheer 1/1
7 Portland Short Track Series: July Series Standings Category 2 Women 45+ Renata Hahn 1/1
2 Portland Short Track Series: July Series Standings Category 2 Women 45+ Pam Reid 1/1
12 Portland Short Track Series: July Series Standings Category 2 Men 55+ Tom Webb 1/1
3 Portland Short Track Series: July Series Standings Category 2 Men 55+ Dave Klug 1/1
2 Masters and Juniors Track Races: 3 Lap Men 50+ Darell Provencher 1/1
2 Masters and Juniors Track Races: July Series Standings Men 50-59 Darell Provencher 1/1
10 Portland Short Track Series: June Series Standings Category 2 Women 45+ Christie Scheer 1/1
7 Portland Short Track Series: June Series Standings Category 2 Women 45+ Renata Hahn 1/1
3 Portland Short Track Series: June Series Standings Category 2 Women 45+ Pam Reid 1/1
12 Portland Short Track Series: June Series Standings Category 2 Men 55+ Tom Webb 1/1
5 Portland Short Track Series: June Series Standings Category 2 Men 55+ Dave Klug 1/1
12 Masters and Juniors Track Races: Series Standings Men 50+ Darell Provencher 1/1
2 Masters and Juniors Track Races: Series Standings Women 50+ Barbara Thiele 1/1
6 Masters and Juniors Track Races: 2k Masters Men 50+ Darell Provencher 1/1
2 Alsea Falls Switchback OBRA XC Championships: Alsea Falls Switchback XC Series Results Category 2 Women 50+ Pam Reid 1/1
2 Alsea Falls Switchback OBRA XC Championships: Championships by Age Groups Masters Women 50-59 Pam Reid 1/1
1 Masters and Juniors Track Races: 500m Women 50+ Barbara Thiele 1/1
11 Banana Belt Series: Banana Belt 2: Series Standings Masters Men 60+ Jim Kenney 1/1
5 Banana Belt Series: Banana Belt 2: Series Standings Masters Men 60+ Gregory Hartman 1/1
3 Banana Belt Series: Banana Belt 2: Series Standings Masters Men 60+ Jeff Buck 1/1
1 Banana Belt Series: Banana Belt 2: Series Standings Masters Men 60+ Tom Webb 1/1
8 Banana Belt Series: Banana Belt 2: Series Standings Masters Men 50+ Evan Cumpston 1/1