Team Rose City

Event Category Name Date
6 Psycho Cross Series: Series Standings Masters Women 45+ Christie Scheer 11/29
6 Psycho Cross Series: Series Standings Masters Men 60+ Tom Webb 11/29
21 OBRA Cyclocross Championships p/b City of Sandy Masters 50+ David Miller 11/21
4 Cross Crusade: Barton Park Masters 60+ Tom Webb 11/8
4 Corvallis Cross Classic Masters Men 60+ Tom Webb 11/7
13 Pedalers at the Poor Farm Masters 50+ David Miller 11/7
3 Cross Crusade: Deschutes Brewery Masters 60+ Tom Webb 11/1
17 Cross Crusade: Deschutes Brewery Masters Women 45+ Renata Hahn 10/31
10 Cross Crusade: Deschutes Brewery Masters Women 45+ Pam Reid 10/31
5 Cross Crusade: Deschutes Brewery Masters 60+ Tom Webb 10/31
9 Washougal CX Masters Women 45+ Renata Hahn 10/24
8 Washougal CX Masters Women 45+ Christie Scheer 10/24
6 Washougal CX Masters Women 45+ Pam Reid 10/24
7 CrossWord CX Challenge p/b Western Bikeworks Masters Women 45+ Renata Hahn 10/17
1 CrossWord CX Challenge p/b Western Bikeworks Masters Women 45+ Pam Reid 10/17
17 Cross Crusade: Alpenrose Masters Women 45+ Christie Scheer 10/10
1 Psycho Cross Series Women 45+ Christie Scheer 10/4
4 GPRM 2015: Heiser Farm Masters Women 45+ Pam Reid 10/3
2 Hop Cross at Rogue Farms Masters 60+ Tom Webb 9/20
3 GPRM 2015: Zaaldercross Masters 60+ Tom Webb 9/19
1 Psycho Cross Series Masters Men 60+ Tom Webb 9/13
12 OBRA TT: Combined Combined Roger Johnson 9/12
83 OBRA TT: Combined Combined Joe Cipale 9/12
35 OBRA TT: Combined Combined Tom Webb 9/12
2 OBRA TT Masters Men 60-69 Tom Webb 9/12
6 OBRA TT Category 3 Men Joe Cipale 9/12
2 OBRA TT Masters Men 60-64 Tom Webb 9/12
1 OBRA TT Masters Men 70+ Roger Johnson 9/12
3 GPRM 2015: DDCX Masters 60+ Tom Webb 9/5
12 Kruger's Kermesse Farm Crit Masters Men 50+ Tom Webb 8/30
2 OBRA Masters Track Masters Men 60-65 Sprints Darell Provencher 8/23
1 OBRA Masters Track Masters Men 60-64/500m Darell Provencher 8/23
1 OBRA Masters Track Masters Men 60-64 2K Darell Provencher 8/22
1 OBRA Masters Track Masters Men 60+ Points Race Darell Provencher 8/22
2 Vancouver Criterium: OBRA Criterium Championships Masters Men 60+ Darell Provencher 8/9
12 Thursday Track Category 3/4 Darell Provencher 8/6
9 Franz Bakery Crit Masters 50+ Darell Provencher 8/1
10 Thursday Track Category 1/2/3 Darell Provencher 7/30
5 Mt Tabor Circuit Race Masters 50+ Darell Provencher 7/25
10 Thursday Track (Movie Night) Category 3 Darell Provencher 7/23
8 Portland Short Track Series Category 2 Women 45+ Renata Hahn 7/20
6 Portland Short Track Series Category 2 Women 45+ Pam Reid 7/20
53 OBRA Uphill TT Championship: Combined Combined Tim Rich 7/19
27 OBRA Uphill TT Championship: Combined Combined Gregory Hartman 7/19
5 OBRA Uphill TT Championship Masters Men 60-69 Tim Rich 7/19
1 OBRA Uphill TT Championship Masters Men 60-69 Gregory Hartman 7/19
5 OBRA Uphill TT Championship Masters Men 60-64 Tim Rich 7/19
1 OBRA Uphill TT Championship Masters Men 60-64 Gregory Hartman 7/19
10 Alpenrose Velodrome Challenge Masters 2K Pursuit Darell Provencher 7/18
7 Alpenrose Velodrome Challenge Masters 50+ 500m Darell Provencher 7/18
6 Alpenrose Velodrome Challenge Masters Sprints Darell Provencher 7/18
6 Thursday Track Category 3 Darell Provencher 7/16
6 Portland Short Track Series Category 2 Women 45+ Renata Hahn 7/13
26 OUCH: Combined Combined Gregory Hartman 7/12
23 OUCH: Combined Combined Tom Webb 7/12
74 OUCH: Combined Combined Dave Faust 7/12
3 OUCH Masters Men 60+ Gregory Hartman 7/12
2 OUCH Masters Men 60+ Tom Webb 7/12
13 OUCH Masters Men 55-59 Dave Faust 7/12
2 OBRA Senior Track Championships (Sprints/Team Pursuits/Team Sprints) Category 3 Men Final Darell Provencher 7/11
2 OBRA Senior Track Championships (Keirin/Madison) Men Category 3 Keirin Final Darell Provencher 7/10
7 Thursday Track Category 3/4 Darell Provencher 7/9
7 Portland Short Track Series Category 2 Women 45+ Renata Hahn 7/6
5 Portland Short Track Series Category 2 Women 45+ Christie Scheer 7/6
2 Portland Short Track Series Category 2 Women 45+ Pam Reid 7/6
4 Alpenrose Six Day Category 1/2/3 Darell Provencher 7/4
5 Alpenrose Six Day Category 1/2/3 Darell Provencher 7/2
3 Twilight TT Series: June Series Standings Masters Men 60+ Roger Johnson 6/30
10 Twilight TT Series: Combined Combined Roger Johnson 6/30
3 Twilight TT Series Masters Men 60+ Roger Johnson 6/30
40 Fast Twitch Friday: June Series Standings Sprinter Barbara Thiele 6/26
29 Fast Twitch Friday: June Series Standings Sprinter Darell Provencher 6/26
4 Fast Twitch Friday Sprint B Darell Provencher 6/26
12 Thursday Track Category 3/4 Darell Provencher 6/25
8 Twilight TT Series: Combined Combined Roger Johnson 6/23
2 Twilight TT Series Masters Men 60+ Roger Johnson 6/23
9 Portland Short Track Series Category 2 Women 45+ Renata Hahn 6/22
7 Portland Short Track Series Category 2 Women 45+ Christie Scheer 6/22
4 Portland Short Track Series Category 2 Women 45+ Pam Reid 6/22
4 Rainier Road Race- OBRA Championship RR Masters 60+ Gregory Hartman 6/21
3 Rainier Road Race- OBRA Championship RR Masters 60+ Tom Webb 6/21
5 Thursday Track Category 3 and Women Darell Provencher 6/18
13 Twilight TT Series: Combined Combined Roger Johnson 6/16
4 Twilight TT Series Masters Men 60+ Roger Johnson 6/16
5 Portland Short Track Series Category 2 Men 55+ Tom Webb 6/15
11 Portland Short Track Series Category 2 Women 45+ Renata Hahn 6/15
9 Portland Short Track Series Category 2 Women 45+ Christie Scheer 6/15
4 Portland Short Track Series Category 2 Women 45+ Pam Reid 6/15
1 Washougal XC at the MX - Race for the Future!: Wa. Student League Fundraiser Race MTB Sport Men 60+ Tom Webb 6/14
6 Alpenrose Heartbreaker: Championship Points Race Masters 50+ Darell Provencher 6/13
1 Fast Twitch Friday Sprint F Barbara Thiele 6/12
18 River City Bicycles Tuesday PIR Category 3/4 Dave Faust 6/9
14 Twilight TT Series: Combined Combined Roger Johnson 6/9
4 Twilight TT Series Masters Men 60+ Roger Johnson 6/9
2 Portland Short Track Series Category 2 Men 55+ Tom Webb 6/8
8 Portland Short Track Series Category 2 Women 45+ Renata Hahn 6/8
2 Portland Short Track Series Category 2 Women 45+ Pam Reid 6/8
9 Hammer Velo Criterium Masters Men 50+ Darell Provencher 6/6
11 Thursday Track Category 3/4 Darell Provencher 6/4
1 Portland Short Track Series Category 2 Men 55+ Tom Webb 6/1
9 Portland Short Track Series Category 2 Women 45+ Renata Hahn 6/1
7 Portland Short Track Series Category 2 Women 45+ Christie Scheer 6/1
2 Portland Short Track Series Category 2 Women 45+ Pam Reid 6/1
5 Oregon Gran Fondo: Medio Men 60-69 Gregory Hartman 5/31
4 Oregon Gran Fondo: Medio Men 60-69 Jeff Buck 5/31
17 Oregon Gran Fondo: Medio Men 50-59 Joe Cipale 5/31
50 OBRA Team Time Trial: Combined Combined Joe Cipale 5/30
29 OBRA Team Time Trial: Combined Combined Darell Provencher 5/30
17 OBRA Team Time Trial: Combined Combined Evan Cumpston 5/30
17 OBRA Team Time Trial: Combined Combined Tom Webb 5/30
17 OBRA Team Time Trial: Combined Combined Gregory Hartman 5/30
42 OBRA Team Time Trial: Combined Combined Tim Rich 5/30
42 OBRA Team Time Trial: Combined Combined Dave Faust 5/30
42 OBRA Team Time Trial: Combined Combined Jeff Buck 5/30
1 OBRA Team Time Trial Men 240+ Tim Rich 5/30
1 OBRA Team Time Trial Men 240+ Dave Faust 5/30
1 OBRA Team Time Trial Men 240+ Jeff Buck 5/30
2 OBRA Team Time Trial Men 200-239 Darell Provencher 5/30
1 OBRA Team Time Trial Men 200-239 Evan Cumpston 5/30
1 OBRA Team Time Trial Men 200-239 Tom Webb 5/30
1 OBRA Team Time Trial Men 200-239 Gregory Hartman 5/30
2 OBRA Team Time Trial Men 160-199 Joe Cipale 5/30
4 Fast Twitch Friday: May Series Standings Senior Women Barbara Thiele 5/29
15 Fast Twitch Friday: May Series Standings Senior Men Barbara Thiele 5/29
2 Fast Twitch Friday Sprint D Barbara Thiele 5/29
4 Thursday Track: May Series Standings Masters 50+ Darell Provencher 5/28
6 Twilight TT Series: May Series Standings Masters Men 60+ Roger Johnson 5/26
22 Twilight TT Series: Combined Combined Roger Johnson 5/26
3 Twilight TT Series Masters Men 60+ Roger Johnson 5/26
19 Monday PIR: May Series Standings Women 1/2/3 Barbara Thiele 5/25
7 Sister's Stampede XC Sport Women 50+ Pam Reid 5/24
34 Hutch's Twilight TT Eddy Championship: Combined Combined Jeff Buck 5/24
34 Hutch's Twilight TT Eddy Championship: Combined Combined Gregory Hartman 5/24
72 Hutch's Twilight TT Eddy Championship: Combined Combined Roger Johnson 5/24
56 Hutch's Twilight TT Eddy Championship: Combined Combined Darell Provencher 5/24
22 Hutch's Twilight TT Eddy Championship: Combined Combined Gregory Hartman 5/24
18 Hutch's Twilight TT Eddy Championship: Combined Combined Tom Webb 5/24
3 Hutch's Twilight TT Eddy Championship Eddy Team Jeff Buck 5/24
3 Hutch's Twilight TT Eddy Championship Eddy Team Gregory Hartman 5/24
7 Hutch's Twilight TT Eddy Championship Masters Men 60-69 Darell Provencher 5/24
2 Hutch's Twilight TT Eddy Championship Masters Men 60-69 Gregory Hartman 5/24
1 Hutch's Twilight TT Eddy Championship Masters Men 60-69 Tom Webb 5/24
4 Hutch's Twilight TT Eddy Championship Masters Men 70+ Roger Johnson 5/24
6 Thursday Track Masters 50+ Darell Provencher 5/21
28 Twilight TT Series: Combined Combined Roger Johnson 5/19
3 Twilight TT Series Men Mastser 60+ Roger Johnson 5/19
17 Monday PIR: Series Standings Women 1/2/3 Barbara Thiele 5/18
9 Monday PIR Women Barbara Thiele 5/18
5 Thursday Track Masters 50+ 2K Darell Provencher 5/14
12 Track DAZE Masters Men Darell Provencher 5/9
4 Fast Twitch Friday Senior Women Barbara Thiele 5/8
6 Thursday Track Masters Men 50+ Darell Provencher 5/7
14 Monday PIR Special Try Bike Racing Day Women Barbara Thiele 5/4
18 BriHOP International Omnium Senior Men Darell Provencher 5/3
2 Montinore Road Race pb Team Oregon Masters Men 1/2/3 60+ Gregory Hartman 5/2
1 Montinore Road Race pb Team Oregon Masters Men 1/2/3 60+ Tom Webb 5/2
9 Montinore Road Race pb Team Oregon Masters Men 1/2/3 50+ Dave Faust 5/2
20 BriHOP International Omnium Men Darell Provencher 5/2
16 Monday PIR: April Series Standings Women 1/2/3 Barbara Thiele 4/27
10 Monday PIR Women Barbara Thiele 4/27
3 Bear Springs - XC Sport (Category 2) Men 60+ Tom Webb 4/26
1 Bear Springs - Short Track: Bear Springs - STXC Overall Overall Tom Webb 4/25
1 Bear Springs - Short Track Category 2/3 Men 40+ Tom Webb 4/25
42 Monday PIR Masters Men 1/2/3 Dave Faust 4/20
61 As The Raven Flies: Combined Combined Darell Provencher 4/18
21 As The Raven Flies: Combined Combined Gregory Hartman 4/18
11 As The Raven Flies: Combined Combined Tom Webb 4/18
16 As The Raven Flies: Combined Combined Evan Cumpston 4/18
86 As The Raven Flies: Combined Combined Joe Cipale 4/18
9 As The Raven Flies Masters Men 60-69 Darell Provencher 4/18
3 As The Raven Flies Masters Men 60-69 Gregory Hartman 4/18
2 As The Raven Flies Masters Men 60-69 Tom Webb 4/18
5 As The Raven Flies Masters Men 50-59 Evan Cumpston 4/18
6 As The Raven Flies Category 3 Men Joe Cipale 4/18
2 Mudslinger Sport Women 50+ Pam Reid 4/12
1 King's Valley Road Race presented by Hop Valley Brewing Co. Masters Men 60+ Tom Webb 4/11
34 Gorge Roubaix Masters Men 40+ 1/2/3 Tom Webb 3/28
1 Cherry Pie Masters Men 60+ Tom Webb 3/22
22 Dirty Circles Masters Men 50+ Tom Webb 3/1-15
20 Dirty Circles Masters Men 50+ Dave Faust 3/1-15
19 Dirty Circles 1 Masters Men 50+ Tom Webb 3/1
17 Dirty Circles 1 Masters Men 50+ Dave Faust 3/1
2 Echo Red to Red XC Category 2 Men 60+ Tom Webb 2/28
241 Jack Frost TT: Combined Combined Joe Cipale 2/22
49 Jack Frost TT: Combined Combined Gregory Hartman 2/22
32 Jack Frost TT: Combined Combined Tom Webb 2/22
314 Jack Frost TT: Combined Combined Joe Cipale 2/22
142 Jack Frost TT: Combined Combined Dave Faust 2/22
63 Jack Frost TT: Combined Combined Evan Cumpston 2/22
12 Jack Frost TT Men 3 Joe Cipale 2/22
3 Jack Frost TT Masters Men 60-69 Gregory Hartman 2/22
2 Jack Frost TT Masters Men 60-69 Tom Webb 2/22
39 Jack Frost TT Masters Men 50-59 Joe Cipale 2/22
25 Jack Frost TT Masters Men 50-59 Dave Faust 2/22
10 Jack Frost TT Masters Men 50-59 Evan Cumpston 2/22