Thrilla Cross Series

Bend, OR
Thu, September 4 to Thu, October 2, 2008

Updated April 29, 2009 at 10:49 AM

Men 40+

Name Team Points
1 Jim Juenger Sunnyside Sports 120
2 Mike Albright Redline 75
3 Matt Engel Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 69
4 david baker Sunnyside Sports 62
5 Gary Klingler WebCyclery.com 58
6 Dan Packman 39
7 Mark Reinecke Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 37
8 Paul Parsons 36
9 Matt Wilson 34
10 Don Leet Sunnyside Sports 20
11 Warren Atkey Wines of Washington 18
12 Dan Wolnick WebCyclery.com 17
13 Walter McKnight 17
14 Mike Wilkins 16
15 Sean Rogers Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15
16 Brian Smith WebCyclery.com 15
17 Dan Davis WebCyclery.com 13
18 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 13
19 David Ripp Tireless Velo 11
20 Mike Bell 9
21 Amory Cheney 6
22 Marc Fortier WebCyclery.com 6
23 Patrick Hansen 5
24 Jim Rantala Sunnyside Sports 2
25 Ambrose Su Hutch's-Eugene 2
26 Sean Handley 1
27 Mike Reightley 1

Men A

Name Team Points
1 Ryan Trebon Kona Factory Team 120
2 Damian Schmitt Sunnyside Sports/Marcroft 85
3 Brig Brandt Sunnyside Sports 85
4 James Williams Sunnyside Sports 50
5 John Rollert WebCyclery.com 42
6 Eric MARTIN Guinness Cycling Team 39
7 Ben Thompson Sunnyside Sports 36
8 Tim Jones WebCyclery.com 33
9 Derek Stallings Therapeutic Associates Cycling/GENR8 33
10 Mike Schindler Sunnyside Sports 29
11 Jeff Dengel WebCyclery.com 28
12 Jace Ives 28
13 Ian Eglitis Capitol Subaru Cycling 22
14 Carson Miller Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 19
15 Chris Sheppard Santa Cruz/Giro/Fox 19
16 mike olson WebCyclery.com 17
17 Scotty Carlile Therapeutic Associates Cycling/GENR8 13
18 Mike Martin Sunnyside/Guinness 6
19 John Frey Hutch's-Eugene 5
20 Matt Fox Sunnyside Sports 5
21 Andrew Boone Therapeutic Associates Cycling/GENR8 4
22 Bart Bowen Rebound Sports Performance Lab 4
23 TJ Henshall 4
24 Sal Collura Co-Motion Classic 2
25 William Warburton Therapeutic Associates Cycling/GENR8 2
26 John Frey Hutch's-Eugene 1
27 Brandon Groza Therapeutic Associates Cycling/GENR8 1

Men B

Name Team Points
1 Weston Fitzsimmons Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 109
2 Chad Lowe Guinness Cycling Team 97
3 Robert DeClerk WebCyclery.com 67
4 Michael Dennis 59
5 David Keller 50
6 Brian Jorgensen 41
7 Sean Haidet 38
8 Chad Sage Sunnyside Sports 37
9 Steven Chaprnka 34
10 Matt Fox Sunnyside Sports 25
11 Robert Uetrecht WebCyclery.com 25
12 Christopher Ragusa CCB 23
13 Henry Abel WebCyclery.com 22
14 Patrick Jackson WebCyclery.com 19
15 Marcus Biancucci 18
16 Jay Palubeski 18
17 Monty Nelson 14
18 Matt Hickey Cascade Couriers/Bend Velo 11
19 Matt Calachini WebCyclery.com 9
20 ralph sweeney RAC 7
21 Brian Nelson 5
22 Blair Deaver WebCyclery.com 4
23 Kevin Sivertson Therapeutic Associates Cycling/GENR8 4
24 Marcus Biancucci 3
25 Jacob Welsh 2
26 Ryan Koch 1
27 Sean Kiger 1
28 Brian Shimek 1

Women

Name Team Points
1 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 110
2 Serena Bishop Sunnyside Sports 83
3 Renee Scott Sunnyside Sports 58
4 Catie Vissoe 50
5 Kelsey Kelley 41
6 Ina McLean Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 37
7 Angela Mart WebCyclery.com 33
8 Emily Tucker 31
9 Julie Browning Cyclepath Racing 30
10 Meredith Gentry 30
11 Heather Clark Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 30
12 Lea Julson Therapeutic Associates Cycling/GENR8 25
13 Evelyn Dong Therapeutic Associates Cycling/GENR8 22
14 Karen Kenlan Sunnyside Sports 22
15 Sami Fournier OrganicAthlete 19
16 Cynthia Engel 16
17 Michelle Schroeder 15
18 Jill Ballantyne 13
19 Brenna Knowles Therapeutic Associates Cycling/GENR8 9
20 Brenda Rantala Sunnyside Sports 9
21 Marny Musielak 9
22 V. sandy Gilliard 8
23 Sue Ripp Tireless Velo 7