National Track Qualifier

Portland, OR
August 14, 2010

Questions about OBRA category results should go to Andrea Fisk.

Updated August 14, 2010 at 3:53 PM

Men 4K Pursuit

Num Name Team Time
1 731 Jake Hansen Word-RCB 06:11.00
2 126 David Klipper Guinness Cycling Team 06:18.40
3 710 Stephen Bedford Word-RCB 06:10.60
4 899 Daryl Hemenway BRIHOP Cycling 00:05.41
5 888 Carl Hoefer Cyclesoles/Sagebrush Cycles 00:05.45
6 343 Stephen McLaughry Bike Central 00:06.12
7 161 Brian Abers BRIHOP Cycling 00:06.25

Men Kilo

Num Name Team Time
1 343 Stephen McLaughry Bike Central 1:14:49.0
2 826 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 1:15:03.0
3 385 Per Bjesse BRIHOP Cycling 1:19:55.0
4 1371 Nathan R Frechen BRIHOP Cycling 0:02:38.2
5 818 zachary kovalcik BRIHOP Cycling 0:02:22.2
6 Matt Martinez BRIHOP Cycling 0:02:43.8
7 161 Brian Abers Bike Central 0:02:32.2

Men Team Pursuit

Num Name Team Time
1 899 Daryl Hemenway BRIHOP Cycling 5:33:23
1 540 Brent Emoff BRIHOP Cycling
1 888 Carl Hoefer Cyclesoles/Sagebrush Cycles
1 Derek Dixon 1 Error

Men Team Sprint

Num Name Team Time
1 161 Brian Abers BRIHOP Cycling 9:47:00
1 385 Per Bjesse BRIHOP Cycling
1 1371 Nathan R Frechen BRIHOP Cycling

Women 3K Pursuit

Num Name Team Time
1 494 Camille Hook BRIHOP Cycling 04.36
2 1622 Amy Shepard BRIHOP Cycling 04.37
3 275 Heather VanValkenburg Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 04.40
4 247 Amelia Bjesse-Puffin BRIHOP Cycling 05.48

Women 500m

Num Name Team Time
1 447 Nissy Cobb Veloforma 15:17:00
2 284 Jen Featheringill Bike Central 15:21:00
3 275 Heather VanValkenburg Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 17:14:00
4 224 Michelle Bazemore Sunnyside Sports 17:53:00
5 1984 Susannah Nelson Portland State University 0:44:15
6 494 Camille Hook BRIHOP Cycling 22:25:00
7 247 Amelia Bjesse-Puffin BRIHOP Cycling 5:37:00

Women Keirin

Num Name Team
1 224 Michelle Bazemore Sunnyside Sports
2 1984 Susannah Nelson Portland State University
3 494 Camille Hook BRIHOP Cycling
4 447 Nissy Cobb Veloforma

Women Team Pursuit

Num Name Team Time
1 289 Emily Charbonneau BRIHOP Cycling 4:48:23
1 224 Michelle Bazemore Sunnyside Sports
1 246 Norrene Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation

Women Team Sprint

Num Name Team Time
1 247 Amelia Bjesse-Puffin BRIHOP Cycling 7:50:00
1 494 Camille Hook BRIHOP Cycling