Redmond Downtown Criterium

Redmond, OR
July 13, 2013

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated July 13, 2013 at 10:17 PM

Juniors

Num Name Team Age City
1 107 Liam Pickhardt Trinity Bikes 15 Redmond
2 9032 Carson Westberg WebCyclery.com 14 Bend
3 101 Nate Henson Bend Endurance Academy 11 Bend
4 5737 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 13 Lake Oswego
5 9016 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 13 Gaston
6 111 Carson Griffith Bend Endurance Academy 10 Bend

Masters Men 35+ Cat 1/2/3

Num Name Team Age City
1 132 Ben Thompson BendBroadband/WebCyclery.com 37 Bend
2 125 Dave Campbell Hutch's-Slocum-Co-Motion 45 Newport
3 740 Josh LaGrange 38 Bend
4 115 Ryan McKean 41 Bend
5 871 Brian Seguin BendBroadband/WebCyclery.com 44 Bend
6 371 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 39 Bend
7 186 Bart Bowen Silverado Sunnyside Sports 46 Bend
8 116 Todd Fawcett 37 Portland
9 119 Steve Schwalber Dark Horse 44 Portland
10 639 Michael Medina Hapi.Go! 45 Portland
11 828 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental 53 Bend
12 881 Barry Ironmonger Bike Sale.com 50 Snoqualmie WA
13 596 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 54 Ridgefield
14 593 Seth Taylor Zeitgeist Racing &'amp'amp'amp' Kovarus Wells Fargo 38 Bend
15 347 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend
16 118 Erik Bergstrom Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 41 Bend
17 4025 Brandon Gallagher Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 38 Bend
18 3149 Steve Thompson Bikesale.com 59 Seattle
DNF 983 T. Kenji Sugahara Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 40 Salem

Masters Men 35+ Cat 4/5

Num Name Team Age City
1 4268 Kyle Gorman WebCyclery.com 47 Bend
2 409 Eric Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 45 Bend
3 5249 Dale Allen Hutch's/Bend Dental 61 Bend
4 110 Owen Twitchell 51 Redmond
5 5009 Michael Grindstaff Trinity Bikes 37 Redmond
6 112 Todd Griffith Boneyard Cycling 44 Bend
7 5743 Gary O'Connell Trinity Bikes 39 Bend
8 104 Dale Nixon Trinity Bikes 44 Prineville
9 106 Dave Pickhardt Trinity Bikes 45 Redmond
10 3033 Gordy bolstad Bikesale.com 60 Snohamish
11 4000 Dale Harless Apex Racing Team 70 Bellevue
12 109 Paul McCumber 0
13 5877 Raymond Beard 70 Springfield
14 5378 Frank Fleetham Boneyard Cycling 70 Bend

Men Cat 1/2

Num Name Team Age City
1 122 Connor McCutcheon Get Crackin 22 Bend
2 783 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com 41 Bend
3 877 Marshall Greene Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 32 Bend
4 120 Jonathan Teeter Marc Pro Strong 26 Santa Rosa
5 121 Steven Davis Spy Giant 29 Lajolla
6 132 Ben Thompson BendBroadband/WebCyclery.com 37 Bend
7 3024 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental 17 Bend
8 115 Ryan McKean 41 Bend
9 849 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com 42 Bend
10 157 Dillon Caldwell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24 Bend
11 186 Bart Bowen Silverado Sunnyside Sports 46 Bend
12 740 Josh LaGrange 38 Bend
13 124 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 19 Corvallis
14 871 Brian Seguin BendBroadband/WebCyclery.com 44 Bend
15 828 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental 53 Bend
DNF 123 Zach Heskett 24 Kalispell
DNF 772 David Robinson 30 Bend
DNF 753 Garrett McAllister Canyon Bicycles Racing Team 28 Bend
DNF 983 T. Kenji Sugahara Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 40 Salem
DNF 920 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com 53 Bend
DNF 894 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com 47 BEND

Men Cat 3

Num Name Team Age City
1 4267 Colin Dunlap Hutch's/Bend Dental 18 Bend
2 3003 Erik Bakker Ironclad/Yakima 44 Portland
3 514 Cameron Beard Bend Endurance Academy 15 Bend
4 670 Todd Berger Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 40 Bend
5 652 Rob Thompson Ironclad/Yakima 42 Portland
6 593 Seth Taylor Zeitgeist Racing &'amp'amp'amp' Kovarus Wells Fargo 38 Bend
7 4025 Brandon Gallagher Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 38 Bend
8 353 Tyler Rupe Hutch's/Bend Dental 39 Bend
9 347 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend
10 399 Jay Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 51 Bend
11 368 Steve Wursta Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 48 Bend
DNF 632 Ryan Altman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 41 Bend
DNF 371 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 39 Bend
DNF 525 Rob Bingham Life Cycle Racing Team 43 Medford

Men Cat 4/5

Num Name Team Age City
1 4420 Kirk Bjorling Hutch's/Bend Dental 30 bend
2 5639 Brian Fox University of Oregon Cycling Club 25 Cottage Grove
3 8022 Ian Wilson Bend Endurance Academy 16 Bend
4 108 Javier Colton Sunnyside Sports 17 Bend
5 5009 Michael Grindstaff Trinity Bikes 37 Redmond
6 4086 Cliff Cayer Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 42 Bend
7 103 Sean Wilson Hutch's-Slocum-Co-Motion 20 Prineville
8 8003 Donovan Birky Bend Endurance Academy 14 Bend
9 5227 Steven Westberg WebCyclery.com 45 Bend
10 5612 Brian Nelson Trusty Switchblade 44 Redmond
11 5440 Jacob Scott 42 Beaverton
12 4000 Dale Harless Apex Racing Team 70 Bellevue
13 102 Nate Wyeth Trinity Bikes 30 Redmond

Tandem

Num Name Age City
1 785 John/Margareta Cacabelos/Germeaux 58 Sumner

Women Cat 1/2/3

Num Name Age
1 207 Brenna Lopez-Otero 43
2 249 Michelle Cunha 40
3 623 Helen Grogan 54
4 218 Mary Ramos 44
5 8093 Kerry Martin 45

Women Cat 4/5

Num Name Team Age City
1 7100 Patricia Strange Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 42 Bend
2 113 Leslie Griffith Boneyard Cycling 45 Bend
3 7025 Lynda Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 46 Bend
4 7202 Patti Wolfe Trinity Bikes 44 Brownsville
5 8062 Molly Cogswell-Kelley Boneyard Cycling 41 Bend
6 114 Samantha Pharris Trinity Bikes 22 Redmond
7 105 Marny Musielak Trinity Bikes 43 Redmond