Mudslinger Super D/Uphill TT: Mudslinger Super D

Blodgett, OR
January 1, 2013

Part of the Mudslinger Super D/Uphill TT

Updated April 9, 2013 at 8:26 AM

Beginner Men

Num Name Team City Time
1 601 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club Beaverton 14:21
2 603 Tom Cordier Pacific Power Blue Sky Corvallis 15:01
3 602 Dale Webster Bike Newport-Bier One South Beach 15:26
4 750 Jack Coster University of Oregon Cycling Club Eugene 16:08
5 605 Steven Fulbright Team Shocker Oregon City 16:57
6 620 steve green Stayton 17:00
7 600 Daniel Reichert Team Dirt Corvallis 17:38
8 604 Corbin McPherson Team Shocker Sandy 19:07
9 740 Anthony Gutierrez Eugene 19:30
10 607 Alan Bylund Jacksonville 22:49

Beginner Women

Num Name Team City Time
1 609 BreAnn Fugate Santiam Bicycle Milwaukie 21:24
2 608 KIMBERLI ANDERSON Baker City 44:42

Cat 1 50+

Num Name Team City Time
1 44 John Wilson Pacific Power Blue Sky Corvallis 12:18

Cat 1 Men 19-39

Num Name Team City Time
1 49 Tyler Miller Hammer Nutrition Bend 11:23
2 94 Jess Palacios Santiam Bicycle Portland 11:30
3 91 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team Portland 11:50
4 742 zach starker Joyride-cycles.com Cycling Team Corvallis 12:04
5 93 Gideon Francisco Santiam Bicycle Portland 13:13

Cat 1 Men 40-49

Num Name Team City Time
1 95 Brant Buchholz Therapeutic Associates PDX Cycling Lake Oswego 11:42
2 99 Douglas Johnson Gorge Freeride Association Hood River 11:57
3 96 Trevor Norland Team Dirt Corvallis 12:03
4 97 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling Gresham 13:01

Cat 1 Women

Num Name Team Time
1 123 Megan Chinburg River City Bicycles Women's Team 13:04
2 114 Bre Rue 14:37

Cat 1 Women 40+

Num Name Team City Time
1 160 Jill Hardiman Team S+M White Salmon 14:05
2 130 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 16:09

Cat 2 19-39 Men

Num Name Team City Time
1 739 Sam Conklin Oregon State Mountain Bike Club Lake Oswego 12:21
2 157 Calvin Collander Bellingham 12:45
3 179 Andy Edick Portland 13:29
4 131 Jeff Johnston Boneyard Cycling Bend 13:35
5 151 Don Petersen Bend 14:20
6 746 Brian Persons Team Dirt Corvallis 15:21
7 196 Dustin Harder Harder Cycling Portland 15:29
8 741 Bradley Barnette Corvallis 15:36
9 144 Adam Gomez Newberg 20:22

Cat 2 40-49 Men

Num Name Team City Time
1 744 Damion Miller Chinook Cycling Club Richland 12:08
2 173 Bryan Ross Sappo Hill Soapworks Grants Pass 12:50
3 186 Richard Rosko Hammer Velo Portland 14:46
4 176 Brian Vegter Bella Baker City 17:02

Cat 2 40-49 Women

Num Name Team City Time
1 208 Corrine Vegter Bella Baker City 19:09

Cat 2 50+ Women

Num Name Team City Time
1 237 Maggie Rising Team Dirt Lake Oswego 18:59

Cat 2 60+ Men

Num Name Team City Time
1 239 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky Corvallis 15:29

Cat 2 Junior Men

Num Name Team Time
1 241 Javier Colton Sunnyside Sports 12:30
2 240 Cameron Beard Bend Endurance Academy 12:37

Cat 3 15-16 Junior Men

Num Name Team City Time
1 613 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard 14:23
2 614 Ian Wilson Bend Endurance Academy Bend 16:51
3 615 Zach Durst Oregon City 24:11

Cat 3 Men 40+

Num Name Team City Time
1 488 Scott Housley Pleasant Hill 14:03
2 743 Mark Vickers Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Forest Grove 18:24

Cat 3 Women 40+

Num Name Team City Time
1 611 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky Corvallis 22:17

Clydesdale 200+

Num Name Team City Time
1 485 Michael Smelser Sappo Hill Soapworks Ashland 13:50
2 487 Dan Lautenbach Sunset Cycles Portland 14:06

Elite Men

Num Name Team City Time
1 24 Keith Jennings Team Hazelux Corvallis 10:09
2 25 Brennan Wodtli All Access Racing Bend 10:41
3 29 Nelson Snyder Cyclepath Racing Hood River 11:08
4 745 Alexander McGuinuis Team Krunk Shox Bend 11:34

Singlespeed Men

Num Name Team City Time
1 43 Geoffrey Huber Life Cycle/Kona Supergrass Eugene 10:57
2 34 Scotty Carlile Bend 11:22
3 31 Evan Plews Reall Racing Salem 11:29
4 42 Adam Peña Salem 22:11