Monday PIR: Series Standings

Portland, OR
January 1, 2013

Part of the Monday PIR

If you have questions or corrections, please email Will Laubernds.

Updated May 14, 2013 at 1:23 PM

Masters 1/2/3

Num Name Team Points
1 176 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 25
2 733 Joseph Dengel Gentle Lovers 21
3 756 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA 17
4 730 John Walrod Rapha/River City Bicycles 16
5 749 Brad Gebhard Multnomah Athletic Club 14
6 790 Joseph Holcomb West End Bikes/Specialized 13
7 136 David Root Therapeutic Associates PDX Cycling 9
8 672 Mitch Denham 9
9 118 Mark Ginsberg HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 8
10 178 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA 6
11 760 christian tresser West End Bikes/Specialized 6
12 817 Solomon Woras 5
13 777 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 5
14 3089 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles 4
15 59 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio 4
16 672 Mitch Denham FASTER Performance Center 4
17 748 john mitchem West End Bikes/Specialized 3
18 838 Craig Hamilton 3
19 162 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling 2
20 134 Eddie French Guinness Cycling Team 2
21 3114 Kevin Drake Portland Bicycle Studio 1

Masters 4/5

Num Name Team Points
1 4116 Eddie Wang River City Bicycles 27
2 5177 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26
3 4144 Rick Boston Bellovaci United 25
4 4121 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 19
5 4130 Andi Greisel Bridgetown Velo 14
6 5018 Bradley Maier Therapeutic Associates PDX Cycling 11
7 4017 Derek McCammon Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 10
8 461 Cliff Allen Bellovaci United 10
9 4136 Neill Campbell 7
10 4127 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5
11 4080 Lee Bauck 5
12 5161 Ryan Morgan Trailhead Coffee Roasters 4
13 4193 Jim Hinkley 3
14 5291 Greg Stokes 3
15 5563 Rick Jones 2
16 5494 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 2
17 5145 Keyon Maljai Therapeutic Associates PDX Cycling 2
18 5241 Lukas Hermes Portland Velo Racing Team 1
19 4128 Joel McCarthy River City Bicycles 1

Women 1/2/3

Num Name Team Points
1 202 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 32
2 282 Lelah O'Shaughnessy River City Bicycles Women's Team 31
3 258 Sarah Brown Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 13
4 228 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 12
5 256 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 12
6 232 Alana Armstrong Ironclad/Yakima 10
7 239 Amy Shepard Bike Gallery - Bontrager Trek 9
8 266 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling 8
9 7135 Shelley Dunlop 8
10 250 Anne Davis Usher Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 7
11 254 Jan Moss Therapeutic Associates PDX Cycling 7
12 7045 Stacy Westbrook Therapeutic Associates PDX Cycling 6
13 213 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 5
14 203 Elise Huggins Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 5
15 211 Sara Fletcher West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 4
16 236 Sharon Anderson Ironclad/Yakima 4

Women 4/5

Num Name Team Points
1 7109 Kristi Carver Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 22
2 7036 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 19
3 7180 Karen Henry Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 15
4 7147 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 15
5 7056 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 15
6 7140 Jennifer Pereau River City Bicycles Women's Team 13
7 7212 Amanda Gilchrist Sweetpea Ladies Auxiliary 13
8 7174 rachel bagley Ironclad/Yakima 11
9 56 Jocelyn Gaudi 5
10 7218 Susannah Nelson Ironclad/Yakima 5
11 7112 Robin Gumpert Therapeutic Associates PDX Cycling 5
12 7029 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 5
13 7067 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 4
14 59 Kristy Huffman 4
15 456 Christine A Holland Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 3
16 7166 Lisa Heathman bicycleattorney.com 2