River City Bicycles Tuesday PIR

Portland, OR
August 4, 2015

Part of the River City Bicycles Tuesday PIR

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Category 1/2/3

Num Name Team Age City
1 777 Stephen Bedford Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 37 Portland
2 164 Steve Remy Monster Media Racing p/b Fight Meso 48 Gresham
3 379 Peter Seelig Dr Will Bar 41 Portland
4 851 Adrian Richardson Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 27 Portland
5 188 Joseph Dengel Dr Will Bar 32 Tigard
6 4274 Justin Rackley Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 31 Portland
7 176 Chris Haverty Therapeutic Associates Racing 47 Portland
8 805 Jeremy Russell Therapeutic Associates Racing 33 Portland
9 938 John Leonard VC Roger 45 Portland
10 775 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End Bikes 53 Portland
11 708 Cliff Heaberlin Rapha/River City Bicycles 35 Portland
12 969 Wyatt Myers Guinness Cycling Team 20 Tigard
13 469 Mark Crawford Olympia Cycling Team 49 Lake Oswego
14 671 Ahmed Zuhairy Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 24 Portland
15 850 Craig Hamilton Rapha Racing NW 47 Portland
16 111 Dwayne Farr US Military Cycling Team 28 Vancouver
17 940 Mark Gyulafia River City Bicycles 32 Portland
18 934 Brandt Hueser 41 Portland
19 156 Brad Sigurdson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Keizer
20 3142 Marc Riera Gentle Lovers 41 Portland
21 649 Johnny Burrell Portland Bicycle Studio 41 portland
22 741 Simon Robins Team Wooly Mammoth 42 Portland
23 4228 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland
24 838 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 35 Portland
25 5290 Felipe Nystrom Athletes Lounge Cycling Team 32 Vancouver
26 239 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 34 Portland
27 598 Justin Buell Therapeutic Associates Racing 35 Portland
28 4420 Hans Ibold scholars inn bakehouse 45 Portland
29 3100 Bret Berner River City Bicycles 51 Portland
30 576 Matt Radich Dr Will Bar 46 Lake Oswego
31 811 Thomas Cody Smith&Nephew p/b West End Bikes 46 portland
32 622 Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio 29 Portland
33 168 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 51 Portland
34 376 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Portland
35 136 David Root Therapeutic Associates Racing 50 Vancouver
36 305 Josh Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26 Portland
37 537 Andrej Miske Dr Will Bar 37 Portland
38 118 Mark Ginsberg Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 45 Portland
39 466 Laura Mullen Multnomah Athletic Club 48 Portland
40 668 Sean Thielen Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 42 Portland
41 4269 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland
42 527 Will Harden Dr Will Bar 54 Tigard
43 4107 Brian Lynch Dr Will Bar 39 Portland
44 151 Jeff Mitchem VC Roger 55 Portland
45 521 Bill Dolan Dr Will Bar 38 Portland
46 836 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 38 Portland
47 185 John Walrod PDX TI / HUB / RCB 39 Portland
48 942 Craig Schommer Multnomah Athletic Club 49 Portland
49 3060 Casey Patton 58 Portland
50 554 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 44 Portland
51 939 Tim Coffey VC Roger 47 Portland
52 187 Joseph King Guinness Cycling Team 34 Portland
53 4065 Trevor Rice Portland Velo Racing Team 42 portland
54 852 Christopher Bagg Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 36 Portland
55 814 Steve Schwaeber Smith&Nephew p/b West End Bikes 46 portland
56 116 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 39 Portland
57 540 Colin Rowan Portland Bicycle Studio 33 Portland

Category 3/4

Num Name Team Age City
1 657 Daniel Kurylo 37 Portland
2 4244 Greg van Amerongen Guinness Cycling Team 27 Portland
3 4523 John Gleaves Beavertyon Bicycle Club 32 Beaverton
4 5489 Evan Brooks Monster Media Racing p/b Fight Meso 21 Portland
5 382 Rick Boston VMR Racing 49 Portland
6 508 Greg Stokes Hammer Velo 45 Portland
7 5694 Matthew Wilkins 30 Portland
8 343 David McCasker Rogue 57 Portland
9 5635 Matt Jamison 34 Portland
10 5073 Phil Webster Hammer Velo 32 Portland
11 4014 Drew Coleman Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 44 Portland
12 636 Eddie Wang River City Bicycles 38 Portland
13 5333 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme 33 Portland
14 4082 Alexander Wilson 32 Portland
15 5081 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 29 Portland
16 4506 Brian Lee
17 123 Mike Murray Bike Central/Barbur Vet 61 Gresham
18 78 Sean Rees Cyclepath Racing
19 4413 Steven Ohlhaber Garner Northbrook Cycling Club 43 Portland
20 4052 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 54 Portland
21 3133 Dan Larson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Portland
22 4086 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 portland
23 4500 Sky Nelson Guinness Cycling Team 22 Portland
24 319 Greg Estes Hammer Velo 59 Portland
25 653 Anthony DiSano Monster Media Racing p/b Fight Meso 24 Clackamas
26 5739 D'Arcy Owen 43 Portland
27 1 Ryan Enschede
28 4226 Jeff McMahon Hammer Velo 32 Portland
29 4006 David Baldwin 32 Portland
30 3017 Craig Ruby 45 Portland
31 549 Richard Fattic Ruckus Test Team 44 Portland
DNF 7081 Catherine Cooper Olympia Cycling Team 43 Portland

Category 4/5

Num Name Team Age City
1 5278 Jared Holm 29 Portland
2 4078 Adam Valls Beaverton Bicycle Club 16 Portland
3 4510 Craig Aaker
4 82 Kenath Sponsel
5 5540 Gerardo Perez Portland Velo Racing Team 34 lake oswego
6 4034 Michael Hopkins Team Planet X USA 41 Portland
7 86 Adam Moore
8 4514 Kyle Duford
9 5214 Ryan Paddock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Milwaukie
10 4057 Thomas Orth Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Beaverton
11 5817 Dylan Wiggins Full Contact Racing 34 Portland
12 4512 Chip Wilkenson 24 Portland
13 71 Nick Cardoza
14 5646 Joshua Pfaendler 32 Portland
15 5455 Evan Tufte Beaverton Bicycle Club 19 West Linn
16 79 Garen Marter
17 5800 Eric Hagstette 43 Portland
18 5057 Greg Eyerly 51 Salem
19 4467 Kelly Myers Simple Green 45 Tigard
20 5344 Mike Heenan 41 Portland
21 4409 Ryan Dessinger 47 Milwaukie
22 8004 Parker Green Beaverton Bicycle Club 13 Fairview