Montinore Road Race pb Team Oregon

Forest Grove, OR
May 2, 2015
If you have questions or corrections, please email Dan Scofield.

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Masters Men 1/2/3 40+

Num Name Team Age City
1 882 Michael Benno Smith&Nephew p/b West End Bikes 47 Portland
2 546 Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 41 Portland
3 637 John Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 Tigard
4 175 Yann Blindert Perthes Awareness p/b PANW 41 Portland
5 703 Matt Kline Sappo Hill Soapworks 50 grants pass
6 181 Dave Campbell Hutch's-Slocum-Co-Motion 47 Newport
7 814 Steve Schwaeber Smith&Nephew p/b West End Bikes 46 portland
8 156 Brad Sigurdson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Keizer
9 608 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 47 Portland
10 878 Eric Sheagley Smith&Nephew p/b West End Bikes 43 Portland
11 328 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Portland
12 4065 Trevor Rice Portland Velo Racing Team 42 portland
13 604 Matt Edler Portland Bicycle Studio 41 Portland
14 547 Jeff Turner Dallas Bike Works 45 Portland
15 674 Sean Haidet BendBroadband/WebCyclery.com 45 Bend
16 859 Scott Powell Smith&Nephew p/b West End Bikes 47 Portland
17 14 David DiMarco 43 Eugene
18 760 Christian Tresser Smith&Nephew p/b West End Bikes 48 portland
19 4252 Dean Futrell Smith&Nephew p/b West End Bikes 42 Beaverton
20 700 Joe Chaves Sappo Hill Soapworks 45 Ashland
21 197 Mathew Braun Perthes Awareness p/b PANW 42 Portland
22 859 Scott Powell Smith&Nephew p/b West End Bikes 47 Portland
23 469 Mark Crawford Olympia Cycling Team 49 Lake Oswego
24 550 David Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 49 Vancouver
25 321 David Hart Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 46 Vancouver
26 324 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland
27 338 Matt Mallet 40 Corvallis
DNF 3062 Matthew Neff Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 41 portland
DNF 811 Thomas Cody Smith&Nephew p/b West End Bikes 46 portland
DNF 810 Joshua Creem Smith&Nephew p/b West End Bikes 41 Lake Oswego

Masters Men 1/2/3 50+

Num Name Team Age City
1 12 David Gordon Olympia Orthopaedic Associates 56 Olympia
2 161 David Sherman Therapeutic Associates Racing 50 Portland
3 827 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles 51 Portland
4 341 Tim Marcotte Hop Valley Brewing 51 Eugene
5 538 Jeff Otto Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 53 Beaverton
6 312 Dean Carson 52 Lake Oswego
7 3060 Casey Patton 58 Portland
8 155 Ivan Meadors Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 56 Hillsboro
9 557 Dave Faust Team Rose City 59 Portland
10 378 Tony Dirks Rogue 51 Hood River
11 397 John Kenney Rogue 54 Hood River
12 507 Timothy Smith Therapeutic Associates Racing 52 Portland
13 678 John Slawta Land Shark 54 Talent
14 315 Scott Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion 57 Eugene

Masters Men 1/2/3 60+

Num Name Team Age City
1 377 Tom Webb Team Rose City 63 Portland
2 367 Gregory Hartman Team Rose City 62 Hillsboro
3 641 Mark Schwyhart bicycleattorney.com 62 Portland

Masters Men 4/5 40+

Num Name Team Age City Notes
1 5520 Webster Wilson VMR Racing 43 Portland
2 5019 Robert Tornai Audi 42 Newberg
3 4040 Ronald Kizziar Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 46 Portland
4 4030 John Hatfield Audi 47 Portland
5 4206 James Buckroyd Portland Bicycle Studio 41 Portland
6 4027 Dolan Halbrook bicycleattorney.com 43 Portland
7 4076 Joe Tysoe 44 Portland
8 4054 Jonathan Nelson Belgium Bike Bio Racer 48 Portland
9 32 Devin Bailly Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 41 Portland
10 28 Jason Musengo Portland Bicycle Studio 43 Portland
11 4238 Matthew Schwartz Metropolis Cycles Repair 40 Portland
12 4044 Andrew LaVeine Hutch's-Slocum-Co-Motion 48 Newberg
13 4067 Chris Roberts Hammer Velo 44 Portland
14 4086 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 portland
15 30 Daniel Gernert 45 Nehalem
16 4326 David Pedersen Portland Bicycle Studio 43 Portland
17 5219 Dan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion 45 Eugene
18 5125 Lorne Cross Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Portland Warning: One Number
19 5409 Larry Robinson First City Cycles 41 Canby
20 4029 Jason Harris Portland Bicycle Studio 45 Hillsboro
21 25 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Eugene

Masters Men 4/5 50+

Num Name Team Age City Notes
1 4154 Jonathan Sharp 53 Corvallis
2 4175 Wayne Boyle Interurban 50 Portland
3 5359 Perry Lund Hutch's-Slocum-Co-Motion 52 EUGENE
4 4077 Rick Upton 55 Portland
5 4138 Sean Galloway Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50 Portland
6 4022 Jim Fox bicycleattorney.com 57 Portland
7 5175 Ed Wheeler 59 Cottage Grove
8 3000 Clint Ebert bicycleattorney.com 56 Forest Grove
9 5193 John Foulston Portland Velo Racing Team 52 Portland
10 5288 John Neish 53 Portland Warning: One Number
11 5453 Tim Tovar Willamette Valley Cycling Team (WVCT) 50 Corvallis Warning: Drafting Support Vehicle
12 4129 Chuck Woosley Illy Coffee-River City Bicycles 53 Tualatin

Masters Men 4/5 60+

Num Name Team Age City
1 5309 Tracy Marks na 60 Portland
2 4035 Jim Houck Athletes Lounge Cycling Team 65 Beaverton

Men 1/2

Num Name Team Age City Notes
1 856 Cameron Beard Cyclocrossworld.com Development Team 17 Bend
2 822 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Portland Warning: Folded Number
3 905 Austin Arguello Therapeutic Associates Racing 24 Bend
4 144 Daniel Lincoln Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 35 Portland
5 876 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 47 Eugene
6 708 Cliff Heaberlin Rapha/River City Bicycles 35 Portland
7 109 Joshua Liberles Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 42 Portland
8 115 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 33 Portland
9 803 Marek Litinsky Portland Bicycle Studio 35 Beaverton
10 20 Christopher Wood Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 27 Portland
11 841 Peter Buco Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 26 Adelaide
12 130 Seth Patla Rapha/River City Bicycles 38 Forest Grove
13 818 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles 45 Bend
14 83 Zach Winter Therapeutic Associates Racing
15 145 Kyle Medlin Smith&Nephew p/b West End Bikes 28 Astoria
16 887 Erik Tonkin Team S+M 41 Portland
17 874 Patrick Means Team S+M 32 CORVALLIS
18 731 David Kuhns Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 34 Sherwood
19 854 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing 36 Portland
20 907 Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing 31 Portland Warning: Folded Number
21 840 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 21 Corvallis
22 777 Stephen Bedford Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 37 Portland
23 817 Martin Acosta Therapeutic Associates Racing 27 Portland
24 172 Matthew Studer Therapeutic Associates Racing 30 Portland
25 865 David Klipper Guinness Cycling Team 49 Portland
26 187 Joseph King Guinness Cycling Team 34 Portland
27 845 Stephen Lockwood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25 Portland
28 138 Nathan Gibson Portland Bicycle Studio 29 Portland
29 888 Carl Hoefer Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 35 Tigard
30 770 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Bend
31 873 Jonathan McCoy Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 29 Scio
32 896 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Portland
DNF 3056 John Morehouse Therapeutic Associates Racing 21 Eugene
DNF 835 John Hartnett Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland
DNF 687 Kyle Mensing Portland Bicycle Studio 28 Portland
DNF 174 Brant Buchholz Therapeutic Associates Racing 44 Lake Oswego
DNF 170 William Santana Unattached 40 Portland
DNF 805 Jeremy Russell Therapeutic Associates Racing 33 Portland
DNF 13 Lonny Knabe Team Novo Nordisk Elite 39 Portland

Men 3

Num Name Team Age City
1 505 Riley McCammon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 19 Happy Valley
2 396 Johnathan Crandall Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 20 Eugene
3 548 Zhaolong Wu 27 Corvallis
4 677 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing 40 Portland
5 598 Justin Buell Therapeutic Associates Racing 35 Portland
6 671 Ahmed Zuhairy Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 24 Portland
7 4213 Emmett Culp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 22 Portland
8 390 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing 35 Portland
9 646 Brett Kirby Audi 35 Portland
10 18 Mike Snelson Audi 40 tigard
11 586 Keelan Ontiveros Smith&Nephew p/b West End Bikes 15 Portland
12 558 Ryan Garner Olympia Cycling Team 34 Eugene
13 540 Colin Rowan Portland Bicycle Studio 33 Portland
14 663 Brent Casady 44 Portland
15 656 Will Hahn 26 Portland
16 383 David Hopper NoMads Bicycle Racing Team 46 Beaverton
17 19 Kelsey Ramsey Portland State University 41 Hillsboro
18 15 Gus Elder 18 Eugene
19 627 Stewart Myers GET FIT Cycling 41 Philomath
DNF 600 Neil Byzick GET FIT Cycling 25 Hillsboro
DNF 640 Edward Rosenberg SCCA/Starbucks 43 Seattle

Men 4

Num Name Team Age City
1 5463 Cassidy Bigsby Smith&Nephew p/b West End Bikes 25 eugene
2 4275 Matt Solomon 42 Central Point
3 4174 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 42 Beaverton
4 5120 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team 38 Beaverton
5 8032 Soren Wolf de Gavia 16 Pendleton
6 4269 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland
7 5326 Kyle Berg 28 Portland
8 11 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland
9 4113 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 eugene
10 4355 Erik Hammerquist Smith&Nephew p/b West End Bikes 17 Salem
11 4334 Xander Viray Team First City 21 Portland
12 29 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24 Portland
13 16 Benjamin Elder 17 Eugene
14 4046 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland
15 4286 Aaron McClintock Team First City 29 Dayton
16 4212 Will Cook Team Planet X USA 29 Lake Oswego
17 4225 Alex McCulley 31 Eugene
18 4239 Troy Sexton Therapeutic Associates Racing 32 Portland
19 17 Jared Bass Portland State University 21 Portland
20 5161 Kellen Rear Team First City 20 Portland
21 4082 Alexander Wilson 32 Portland
22 4311 Chris Scanlon Therapeutic Associates Racing 34 Portland
23 4170 Brendan Marnell Hammer Velo 32 Portland
24 4328 Keith Schwanemann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Beaverton
25 5220 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion 15 Eugene
DNF 4226 Jeff McMahon Hammer Velo 32 Portland
DNF 4331 Travis Wilson Life Cycle Racing Team 22 Veneta
DNF 4119 Sam Spicer Team First City 23 Milwaukie

Men 5

Num Name Team Age City
1 5245 Troy Duppenthaler Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25 Sherwood
2 5538 Josh Mitchell Trailhead Coffee Roasters 28 Portland
3 5290 Felipe Nystrom Athletes Lounge Cycling Team 32 Portland
4 5619 Jordan Rickards 34 Portland
5 8003 Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Eugene
6 5630 Trenton Edwards GET FIT Cycling 29 Hillsboro
7 5413 Souk Soulinthone 38 Portland
8 4383 Tyler Holmes Team Planet X USA 33 Portland
9 5528 Jason Elstad Portland Bicycle Studio 34 Portland
10 5676 Kevin Fuller US Military Cycling Team 28 Corvallis
11 5455 Evan Tufte Beaverton Bicycle Club 19 West Linn
12 5092 Brandon Bilyeu Beaverton Bicycle Club 31 West Linn
13 5450 Andrew Stewart Mountain View Cycles Racing Team 38 White Salmon
14 26 Gavin McGregor 40 Portland
DNF 27 Tim Aaron 39 Portland
DNF 22 Colton Bowden University of Oregon Cycling Club 21 Eugene
DNF 21 Todd Davis 37 Portland

Women 1/2

Num Name Team Age City Notes
1 7045 Stacy Westbrook Highfive Cycling 40 Portland
2 252 Susannah Nelson Olympia Cycling Team 29 Portland Warning: One Number
3 261 Jenny Slawta Land Shark 51 Talent

Women 3

Num Name Team Age City Notes
1 7136 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland
2 229 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Portland
3 453 Jennifer Haliewicz 27 Portland Warning: One Number
4 462 Tina Haugbro Highfive Cycling 47 Beaverton

Women 4/5

Num Name Team Age City
1 414 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 38 Portland
2 7037 Holland LaRue Hood River Velo 38 Hood River
3 7244 Robin Gumpert Highfive Cycling 39 Portland
4 23 Sophie Andrews University of Oregon Cycling Club 20 Eugene
5 7090 Marayah Deese Portland Bicycle Studio 30 Portland
6 7073 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio 27 Eugene
7 7084 Amy Engelhard 31 Tualatin
8 7215 Kristi Woods 35 Central Point

Women 40+

Num Name Team Age City
1 7263 Megan Mills Portland Velo Racing Team 40 Portland
2 7077 Kitt Pratt Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 66 Happy Valley
3 7104 Jacquelyn O'Grady Portland Velo Racing Team 50 Portland
4 225 Angela Horton Gapay Hammer Velo 49 Cornelius