High Cascades 100

Bend, OR
July 15, 2017

For Results Questions, please contact Misty Mitchell

Updated July 18, 2017 at 11:25 AM

50+ Masters Men

Name Team Nubmer Finish Time Age City
1 Greg Golet Team Chico 322.0 8:08:23.79 54 Chico
2 Jeff Clayton Georgia Neurosurgical Institute 311.0 8:30:35.97 53 Lizella
3 Wayne Tonning 359.0 8:31:04.99 55 Sunriver
4 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles 356.0 8:34:53.02 54 Bend
5 Eric Kutter Pauole Sport 333.0 8:42:20.73 51 Bend
6 Steve Simone Team Evolution 355.0 8:48:13.58 51 Bend
7 Scott Seaton Hutch's Bend Dental 417.0 8:54:52.82 59 Bend
8 Mike Castaldo chicocyclingteam 411.0 8:55:26.23 51 Chico
9 Tim Phillips Eastside 349.0 9:04:55.03 55 Eagle
10 Roger Malinowski St. Luke's Sports Medicine/LRCC 341.0 9:12:24.25 58 Boise
11 Paul Niedringhaus 348.0 9:12:38.10 56 Pleasant Hill
12 Mickey Mcdonald VooDoo Endurance 342.0 9:48:18.48 56 Bend
13 Chris Wood Ravenna Capital Management 367.0 10:04:51.47 54 Maple Valley
14 Connell lloyd Bobs - racing development team/Wood Windows racin 337.0 10:12:54.62 56 eagle
15 Alain Simard 354.0 10:17:46.89 55 Ellicott City
16 Alan Coats SPOKESMAN CYCLOCROSS 443.0 10:22:26.02 53 Bend
17 Dane Buck 307.0 10:31:38.61 54 bend
18 Chris Cadieux Look! Save a Life 309.0 10:37:40.25 57 Boise
19 Ron Dickenson Victory Velo Racing 314.0 10:38:10.38 60 AUBURN
20 Marcel Russenberger Deschutes Brewery 449.0 10:38:36.67 58 Bend
21 Jesse Ferrer 316.0 10:48:34.49 56 Star
22 Stephen Hofkin 326.0 10:48:45.70 51 redding
23 Darrell Finlayson 317.0 10:56:08.46 51 Park City
24 Michael Johnson 413.0 11:06:25.01 59 Bend
25 Erik Week Velo Fratello/Bay Equity/Pacific Porta Trim 418.0 11:24:50.94 53 Vacaville
26 Robert Trombley HUP United 362.0 11:24:58.66 52 Seattle
27 Michael Houston Fischer Plumbing Cycling Team 329.0 11:29:11.68 55 Kirkland
28 Chris Luther 340.0 11:31:34.38 52 Spokane
29 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 415.0 11:34:32.17 54 Camas
30 Tim Richter SLSM/LRC 101.0 11:43:05.16 51 Boise
31 Warren F.X. Hurley HIGH GEAR COACHING 330.0 11:43:05.98 60 Yakima
32 Scott Metzler 414.0 11:47:36.30 58 Eugene
33 Glen Campbell The Jackster 310.0 11:55:35.29 55 steilacoom
34 Robert Anderson 303.0 11:55:43.94 54 federal way
35 Chris Juels 331.0 12:00:57.67 57 Folsom
36 William Waring Camas Bike and Sport 365.0 12:11:08.49 53 Camas
37 Damon Toth 360.0 12:22:32.05 54 Costa Mesa
38 John Monroe It'll Be a Miracle! 346.0 12:26:42.30 53 San Francisco
39 Michael Frank 412.0 12:35:02.32 53 Seattle
40 Daniel Schneider Team dfL 416.0 12:36:47.29 54 San Francisco
41 Scott Davis 312.0 12:38:57.98 54 Wyomissing
42 joseph vansickle Team Conrad 363.0 12:42:39.20 56 sammamish
43 Michael Gaudio Snoqualmie Valley Velo Club 321.0 13:05:30.31 58 North Bend
44 Chris Sautter ANTHM Collective 352.0 13:12:00.19 52 Portland
45 Matt Muehlhausen Slalom Consulting Racing/First Strike Racing 347.0 13:16:33.67 54 Bothell
46 Dan Arildson 304.0 13:20:09.61 51 Bellevue
47 Phil MEYER Phil's South Side 344.0 13:31:07.85 54 Auburn
48 David Lenhart Boneyard Cycling 335.0 13:52:24.31 57 Bend
49 Reese Lindblad Phil's South Side Cycles 336.0 14:15:43.71 53 Des Moines
50 Greg Mondin Broken Spoke Cycling 345.0 14:38:23.41 57 Boise
51 Eric Brindle Team Finish Line 306.0 14:50:36.05 53 Quincy
52 DOUGLAS HONEYFORD Bozzo Racing 327.0 15:04:30.29 57 Reno
53 Christopher rudesill 351.0 15:06:08.19 54 seattle
54 John Tate Team Be Better 358.0 16:15:09.36 57 Oregon city
DNF Eric Fykerud 320 53 Salt Lake City
DNF Dale Grandlic Phoenix Cycling Systems 323 53 Lincoln
DNF simon hooks knight composites 328 52 chester
DNF Kelly Lassiter 334 55 Draper
DNS Tom Bey MD VIC 305 53 Redding
DNS Joseph Butler SUmmit Performance Racing 308 52 Portland
DNS Will Fernyhough Dyna Racing 315 60 kirkland
DNS Sean Foote 318 52 Redwood city
DNS Rob Hafey 324 58 bend
DNS Paul Hemson 325 59 Wilsonville
DNS Tim Kibler PCP Racing 332 52 Seattle
DNS Michael Loftesnes CBRE Racing 338 53 Martinez
DNS Perry Lund Hutchs/slocum 339 55 Springfield
DNS Matt Meskill Rolling Thunder p/b The Missing Link 343 56 Portland
DNS Seth Ramsey 350 52 bend
DNS James Shields 353 52 New Orleans
DNS Will Sullivan Scorpius KTM/KTM Bike Industries 357 52 Hood River
DNS Randy Trampush Team Oracle 361 56 Milpitas
DNS Gary Jon Wallesen Athletes Lounge Cycling Team 364 57 Portland
DNS Pat Weiler Bike Masters 366 57 Maple Valley

50+ Masters Women

Name Team Nubmer Finish Time Age City
1 Cherie Touchette Cyclin' Indoor Cycling to Enhance Your Outdoor Rid 378.0 10:41:13.80 55 bend
2 Elizabeth Salvo Dyna Racing 377.0 12:10:41.30 56 Redmond
3 Nancy Aguilar Crankbenders 368.0 12:23:55.70 57 Newbury Park
4 stacy beneke DaHänger 369.0 13:22:08.80 52 bronx
5 Lori Brazel Mafia Racing NW 371.0 13:26:36.06 56 Federal Way
6 Sharon Gregg Team Thrive/Kaiser Permanente 374.0 13:51:35.91 52 Seattle
7 Desiree Johnson 376.0 13:51:42.38 53 Sherwood
DNS Annie Bilotta Team Group Health 370 59 Seattle
DNS Leslie Copper Wild at Heart 372 52 Portland
DNS Kristen Engle Team Phenomenal Hope 373 57 PITTSBURGH
DNS Joyce Holloway 375 57 North Bend

60+ Super Masters Men

Name Team Nubmer Finish Time Age City
1 David Chomowicz CRCA/Rockstar Games 381.0 10:28:47.46 62 New York
2 Michael Todisco Minuteman Road Club 387.0 11:01:39.10 64 Hopkinton
3 Frank Benish RIDGE Cyclesport 380.0 12:02:05.85 62 Nine Mile Falls
4 Stan Engler 383.0 12:37:52.87 62 Newcastle
5 Vince Sikorski 440.0 12:43:28.07 66 Bend
6 Scott Wilcox VooDoo Endurance 388.0 13:10:34.45 66 Bend
7 Gregory Keller 385.0 13:11:24.00 61 Hood River
8 David Hankins Mr. 384.0 14:10:25.96 64 Vancouver
9 Joe Corrado 382.0 14:45:31.28 61 Albany
DNS Douglas Benedon Bear Valley Bikes 379 62 AGOURA Hills
DNS Dick Newson 386 64 Sandy

Clydesdale 200+

Name Team Nubmer Finish Time Age City
1 George Peck III 403.0 10:12:52.20 40 everett
2 Mark Ely Dyna Racing 393.0 10:16:17.82 46 Seattle
3 Pete Cameron Arc'teryx 390.0 10:19:49.38 42 North Vancouver
4 Ruben Gonzalez-Crumley Bullwinkle Farm 395.0 10:37:48.33 40 Amity
5 Paul Smith 113.0 10:45:19.97 37 Boise
6 Matt Kettering Vomit Sweater West 399.0 10:52:01.04 46 bend
7 David Taylor 407.0 11:29:09.25 48 Bend
8 Adam Short 406.0 11:36:01.60 39 Bend
9 Mark Duncan Team Las Vegas Cyclery 392.0 11:53:19.75 45 las vegas
10 Weston Wheat Hoppy Cycling 409.0 12:23:50.31 58 Boise
11 Tim Foster 410.0 13:17:34.13 57 Bend
12 eli Rosenstein 404.0 14:16:14.45 32 Auburn
13 Stuart Neuman Adventures for the Cure (AFC) 401.0 14:38:55.70 52 Annapolis
DNF Rodney Billowitz Slippery Sasquatch Racing 389 53 bend
DNF Dave Cauble Faceshot 391 48 bend
DNF Bradley Kehm 398 47 West Linn
DNF Henry Abel Pine Mountain Sports 419 47 bend
DNF Ryan Chiotti 445 41 Oregon City
DNS Brent Hill 397 49 Newport
DNS Tom Lomax Mt Bachelor Bike Park 400 59 bend
DNS kevin oliver 402 47 Redding
DNS Chris Scotch 405 41 bend
DNS Nate Tuffanelli 408 43 bend

Open Men

Name Team Nubmer Finish Time Age City
1 Christopher Jones Healthcare United 1.0 7:24:44.06 39 Bend
2 Dylan Johnson Cameron Mountain Bike Racing 66.0 7:27:03.38 23 McLean
3 Steven Mills New west medical 7.0 7:48:13.47 25 Redding
4 Josh TOSTADO swiftwick,santa cruz 4.0 7:53:47.84 42 Breckenridge
5 Ellison Brink Broadmark Mt. Si Racing 21.0 8:06:21.88 19 North Bend
6 Ian SPIVACK Cameron Mountain Bike Racing 114.0 8:07:26.20 38 Vienna
7 Andrio Abero 2XXC 10.0 8:12:04.38 38 Portland
8 Cody Peterson Hutch's Eugene 96.0 8:18:24.98 39 Bend
9 Erik Bee Giant Co-Factory Racing 424.0 8:18:58.14 36 Greenacres
10 Brandon Marshall Landspeed 82.0 8:19:46.70 38 Eugene
11 Ian Mullens Broken Spoke Cycling 89.0 8:20:01.53 20 Boise
12 Matt WOODRUFF Kuhl/Salsa Bicycles 128.0 8:23:54.95 50 Meridian
13 Nathan Collier Pedal Pushers KIND Racing 31.0 8:24:02.16 36 Golden
14 Drew Graham HyperThreads//RidersRoost 53.0 8:26:51.65 32 Twin Falls
15 Stephane Roch Team Ninja/APX Sport Drink 103.0 8:34:09.28 32 San Diego
16 Ron Shevock Folsom Bike 106.0 8:34:45.53 43 Folsom
17 Michael Smart Cameron Racing 110.0 8:36:48.59 32 Salt Lake City
18 Jonathan Modig The Adrenalin Project 425.0 8:36:49.10 22 Fort Collins
19 Gray Skinner Audi 109.0 8:38:24.04 34 Bend
20 Chad Nelson 90.0 8:41:01.00 39 Spokan
21 Joel Wilson Exponent 124.0 8:43:33.52 39 Redwood City
22 Aaron Goodwin Fulcrum Properties/WebCyclery 52.0 8:48:13.16 40 Bend
23 Ricardo Creel CZ Racing 35.0 8:53:01.13 26 Colorado Springs
24 Brent Wood Ibis Buy Cell 126.0 8:58:01.60 33 Felton
25 Garrett Sczechowski Dyna Racing 104.0 8:58:09.93 25 Seattle
26 Joe Fraas Syndicate Cycling p/b Pro Bike + Run 48.0 9:03:02.42 38 Pittsburgh
27 Chris Johnston bicycleattorney.com 444.0 9:11:03.69 33 Portland
28 Jesse Jacobson 64.0 9:12:25.01 34 Mobile
29 David Pilz Gentle Lovers 97.0 9:13:28.29 39 Bend
30 Dylan Jones 69.0 9:14:58.10 39 Santa Barbara
31 William Knudsen Team Beer 71.0 9:15:39.83 40 spokane
32 David Holden NovoNordisk Elite 62.0 9:15:40.25 34 Mead
33 Dakota Gale 51.0 9:17:33.39 36 Bend
34 Kevin Herron 59.0 9:21:38.93 33 Gold River
35 Dave Cleveland 29.0 9:25:09.64 44 Penticton
36 Nathan Powell Mikes Bikes/American Classic/Cocoa Elite 99.0 9:28:51.46 30 Roseville
37 Keats McGonigal 85.0 9:29:00.70 40 Bend
38 Jeffrey Brown Joe's Bike Shop Racing Team 22.0 9:35:22.59 45 Chapel Hill
39 Kyle Brierley 20.0 9:36:40.67 32 Dickinson
40 Gabriel Lanning 72.0 9:38:33.90 41 Bend
41 Daniel Cooley Team Velo City Cycles 33.0 9:41:04.53 40 Richland
42 Ben Seeley 105.0 9:47:44.41 40 Santa Barbara
43 Bill CRAVEN Myself 34.0 9:52:14.73 39 Seattle
44 Tyler Clark 28.0 9:53:30.83 34 Portland
45 Jason Donahue Bike Hub 38.0 9:53:54.39 28 Spokane Valley
46 Chris Watts Redspoke p/b ReMax Pros 123.0 9:55:36.51 40 Arvada
47 Eric Malmassari 81.0 9:59:54.40 38 Yakima
48 Nick Skenzick Hutch's Eugene 108.0 10:00:08.22 39 Eugene
49 Ben Thomas 120.0 10:12:53.84 45 Boise
50 Rob Miller 88.0 10:28:20.33 36 Simi Valley
51 Chad Cherefko Rare Disease Cycling/Keswick 25.0 10:33:30.30 39 Yardley
52 Keith McIntire BeerMongers Cycle Club 86.0 10:36:39.51 39 Portland
53 Matthew Wood 127.0 10:36:47.44 41 Richmond
54 Timothy ERICKSON Recycled Cycles Racing 446.0 10:37:40.52 40 Seattle
55 Jeff Coffman Team Bobs-bicycles.com 30.0 10:38:36.61 45 BOISE
56 Mike Bragg FMBC Race Team/Trek 17.0 10:39:17.80 38 Fernie
57 Keith Richards 100.0 10:43:04.08 41 Hillsboro
58 Bennett Fornal 46.0 10:49:52.28 39 Boise
59 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 87.0 10:51:03.03 38 Portland
60 Aaron Johnson 65.0 10:52:50.53 34 Larkspur
61 Ben DeWitt 37.0 10:58:03.25 32 Ventura
62 Michal Wojtczak Ignite Endurance 125.0 11:00:13.37 34 Oakland
63 Calvin Brawner 19.0 11:04:09.15 31 Portland
64 Robert Loehr PathfinderWV.com p/b The Endurance Collective 80.0 11:04:53.04 35 Durham
65 seth swallen 115.0 11:16:47.73 31 White salmon
66 Adam Aguilar Folsom Bike MTB/CX Team 12.0 11:16:51.51 33 Cameron Park
67 Shea Andersen 420.0 11:28:24.39 46 Boise
68 Simon Ritchie 102.0 11:29:11.03 38 San Antonio
69 Tony Angevine 422.0 11:33:38.27 46 Bend
70 Robert Holmberg Sunnyside Sports 63.0 11:36:45.46 34 Redmond
71 Michael Page UNREAL CYCLES 426.0 11:40:15.45 31 Grants Pass
72 Thomas Graves TN MULTISPORTS 55.0 11:42:43.30 35 Seattle
73 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club 13.0 11:53:58.58 34 Portland
74 Justin Thomas 427.0 11:54:12.61 32 Sisters
75 D.J. DeAustria Bodywork for the Active 36.0 11:55:33.25 51 Portland
76 Troy Guilford 58.0 11:56:17.23 38 bend
77 Ryan Foote Team Cheese 45.0 12:01:57.60 36 Salt Lake city
78 Jacob Stephens NewSun Energy 441.0 12:11:30.43 41 Bend
79 Grant Finter 394.0 12:12:14.98 40 Bend
80 Antonio Smith 111.0 12:14:50.93 34 Huntington Beach
81 Cale Smith 112.0 12:22:11.96 32 Boise
82 Chip Lara 73.0 12:22:53.50 41 Providence
83 Sean Ardley 14.0 12:28:26.44 33 Alameda
84 David Pete 94.0 12:39:01.92 32 Corvallis
85 Caleb Dyck 39.0 12:40:20.28 34 Leduc County
86 Patrick Lloyd 79.0 12:45:10.41 39 Bellingham
87 Cody Novak 91.0 12:51:09.98 34 Kirkland
88 Kyle Guilford 57.0 13:22:15.50 41 Medina
89 Sean Fitzpatrick Victory Velo 44.0 13:32:00.64 50 oakdale
90 Matt Lasov 75.0 13:52:35.82 34 San Diego
91 Matthew Trimble Trimble Racing 122.0 13:53:56.18 37 Eugene
92 Martin O'Malia 92.0 14:07:16.16 32 ventura
93 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 18.0 14:10:40.17 33 vancouver
94 Vincent Timpone 121.0 14:25:16.90 37 San Antonio
95 Landon ERICKSON PCP Racing 42.0 14:31:27.71 44 Seattle
96 Aaron Lince Finish Line Racing 78.0 14:40:47.27 26 Wenatchee
97 Ashley Chrunik 27.0 15:10:42.02 47 Leduc
98 Eric Post Be Better 98.0 16:15:08.98 44 happy valley
DNF James Barron Recycled Cycles Racing 15 29 Seattle
DNF David Brunelle PCP Racing 23 38 Seattle
DNF eric chizum 26 39 Hailey
DNF Eric Fykerud JR 50 20 Salt Lake City
DNF Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team 54 40 Canby
DNF Aaron Keller 70 27 San Francisco
DNF Ethan Lassiter 77 16 Draper
DNF Dane Sink 107 38 bend
DNF James Cousins 154 26 North Conway
DNF Stefano BARBERI 423 34 Newbury Park
DNS Barry Wicks Kona Factory Team 3 37 Pacifica
DNS Paul LaCava Giant 8 40 Portland
DNS Nick Adams 11 36 Salem
DNS JURGEN BENEKE Gates Carbon Drive/DaHANGER 16 46 kingston
DNS Matt Cavanaugh 24 32 bend
DNS David Connor 32 34 Beaverton
DNS Daniel Eaton United Health Care 40 25 Boulder
DNS Benjamin Farver Argonaut Cycles 43 36 bend
DNS Joe Fowler 47 45 Grants Pass
DNS Russell Fuller 49 39 Seattle
DNS Brett Hersom Team JJ 60 43 Sisters
DNS Graham Johnson 67 38 White Salmon
DNS Eric Larson 74 42 TUALATIN
DNS Shae Mayner 83 42 Twin Falls
DNS Matt McCormick Team Velo Cult 84 32 Vancouver
DNS Robert Ottinger The Ottinger Firm, P.C. 93 56 San Francisco
DNS Kyle Peter Adventure Medical Kits 95 34 WALNUT CREEK
DNS Jake Szymanski Rapha Racing NW 117 30 Portland

Open Women

Name Team Nubmer Finish Time Age City
1 Carla Williams Joe's Bike Shop Racing Team 5.0 8:42:26.10 31 Chapel Hill
2 Olivia Dillon Velocio 429.0 9:15:51.31 45 fairfax
3 Liza Hartlaub GU Energy Labs 134.0 9:41:17.90 30 Berkeley
4 Kaydee Raths Revolution Bicyclea 140.0 9:50:34.17 32 Arcata
5 Amy Cameron Folsom Bike/Trek 428.0 9:53:39.77 39 Fairfax
6 Ami Stuart Storm Cycles 146.0 9:53:40.41 33 Park City
7 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 129.0 10:10:19.76 35 Portland
8 Caitlin Trahan Team Jortz 147.0 10:38:37.12 35 Berkeley
9 Rebecca Rusch Specialized/Red Bull 6.0 10:40:48.35 50 Ketchum
10 Fran Doherty 130.0 10:48:24.15 32 San Francisco
11 Heike McNeil 138.0 10:53:10.59 44 Eugene
12 Alison Rhoads 141.0 11:25:07.92 29 Portland
13 Romany McNamara 430.0 11:44:35.65 39 Berkeley
14 Kristin Valentine 148.0 11:55:30.10 35 Portland
15 KJ Sadler Different Bikes 143.0 11:58:09.74 40 North Vancouver
16 Ashleigh Gold Different Bikes 131.0 11:58:09.75 41 north vancouver
17 Jane Quinn Pine Mountain Sports 139.0 11:58:18.27 40 BEND
18 Sandra Hardy 133.0 12:39:19.45 38 Victoria
19 Tracey Gramenz 132.0 12:43:48.54 37 Seattle
20 Catie Vissoe 149.0 12:51:28.97 37 Bend
21 Sophie Russenberger DaHÄNGER 142.0 13:35:49.86 21 Bend
22 Missy Kearley Non Dot Adventures 136.0 14:13:22.03 39 Orange
23 Bree Stebbings 144.0 15:10:42.43 37 Leduc
DNF Claire Hawkins 135 26 Palo Alto
DNF Karen Steele US Military Endurance Sports 145 32 Bremerton
DNS Serena Bishop Gordon 2 39 bend
DNS Natascha Piciga Giant Toronto/Liv on Powerwatts 9 39 Toronto
DNS Stacy Larsen Ironheads Multisport Racing Team 137 40 Portland

Singlespeed Men

Name Team Nubmer Finish Time Age City
1 Ben Shaklee Jack's Bicycle Center/Homegrown Racing 168.0 8:06:05.85 38 Bellingham
2 James Litzinger Syndicate Cycling p/b Pro Bike + Run 161.0 8:18:59.94 36 Beaver Falls
3 Anthony Grinnell Syndicate Cycling p/b Pro Bike + Run 56.0 8:19:00.46 44 Harmony
4 Mark Schafer Eastside Cycles 167.0 8:23:38.41 43 Boise
5 Matt Crawford UPMC/Pro Bike+Run 155.0 8:34:21.99 28 Carnegie
6 Alex Marganski 432.0 8:40:26.71 31 Bend
7 J Brett Sicilian Landspeed 169.0 9:15:22.70 34 Springfield
8 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 153.0 9:26:14.57 40 Portland
9 Tiago Reis Hutch's Bend Dental 166.0 9:28:43.02 48 Bend
10 Csaba Horvath Jacks/Homegrown Racing 157.0 9:31:57.19 50 Bellingham
11 Zack Phillips PCP Racing 164.0 9:35:15.42 45 Seattle
12 Garrett Brady PEEPEEPOOPOO 150.0 10:00:20.30 32 lowell
13 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 431.0 10:13:35.95 37 Portland
14 Wayne Lewis Burnside Forge 160.0 10:20:29.58 49 Sound Beach
15 Justin Taylor Hydro Flask 119.0 10:26:30.08 31 Bend
16 Kevin Templetom 170.0 10:48:31.74 34 Portland
17 Ken Davis Fitzgerald's Bicycles 156.0 10:53:11.48 48 Jackson
18 Matt Zanner Independent Fabrication 171.0 10:57:39.76 47 Sammamish
19 Michael Brazel Mafia Racing 151.0 12:46:35.89 54 federal way
20 Robert Hutchings Team Hutchings Real Estate 158.0 12:51:11.66 57 Eugene
21 Kevin Karr Poor Choices Endurance! 159.0 13:55:29.99 44 Portland
22 Ian Morelan 163.0 14:10:01.70 27 Corvallis
DNS Jay Bretz BikeMonkey 152 49 Healdsburg
DNS Mike Modica 162 38 Boise

Veteran Men 40-49

Name Team Nubmer Finish Time Age City
1 Kelly Servinski Squamish Bike Bed Breakfast 284.0 8:10:55.41 45 Squamish
2 Brian Ecker Fanatik Bike Co. 221.0 8:11:50.52 46 Bellingham
3 Jim Barkow 38 o North 435.0 8:29:49.83 42 Ross
4 Eric Dupuis Diamond Peak/Calton/Harrison Sports & Orthopedic 219.0 8:42:24.56 47 layton
5 Jason Jablonski SET Coaching 244.0 8:45:21.56 45 Wenatchee
6 Adam Hill AWI Racing 61.0 8:52:37.06 43 Orillia
7 Shane Fletcher Grixsen Brewing p/b West End Bikes 227.0 8:52:40.95 46 Portland
8 Jon Hyatt Sierra Nevada/Reliable Racing 242.0 8:58:38.59 48 Granite Bay
9 Brian Anthony ANTHM Collective 197.0 9:02:28.92 44 Portland
10 Brian Bowling Planet Ultra 206.0 9:04:35.16 45 St George
11 Jon Spindor Oregon Bike Shop Racing Team 287.0 9:15:04.01 45 Portland
12 John-Christian Flack Olympia Orthopaedic Associates 436.0 9:21:29.96 49 Olympia
13 Paul Rades District Velocity Racing p/b Bicycle Pro Shop 275.0 9:31:15.50 46 Silver Spring
14 Andy Kunkler 249.0 9:38:39.40 44 Hood River
15 Steven X Williams Recycled Cycles Racing 302.0 9:39:36.36 46 Seattle
16 Jeff Plant 271.0 9:45:17.27 49 Banff
17 Chris Calhoun 208.0 9:50:40.52 45 Tacoma
18 Tony Buoncristiani Sturtevants - Sawtooth Orthopedics 207.0 9:52:44.84 50 Ketchum
19 David Nader 266.0 9:54:52.07 49 Bend
20 Jason Bavuso Murder of Crows 201.0 9:59:47.70 45 Bend
21 AARON AMAR Dodge City Racing 195.0 10:10:15.67 46 Cumberland
22 Martin Kozera Pen Velo Racing/Summit Bicycles 248.0 10:11:50.04 45 San Carlos
23 Andrew Steiner Crows Feet Commons 289.0 10:12:01.29 49 Bend
24 Errin Odell Humboldt County Mountain Bike Team 269.0 10:12:50.13 47 Eureka
25 Jim Ransom Hood River Velo 277.0 10:12:51.89 43 Hood River
26 Erik Anderson Victory Velo Racing 196.0 10:12:55.46 50 Folsom
27 Dan Litwora Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 437.0 10:13:52.10 43 Forest Grove
28 John Williamson 439.0 10:14:47.80 46 Bend
29 Sean Hassinger Broken Spoke Cycling 237.0 10:24:58.08 47 Boise
30 Erik Koto 247.0 10:26:27.22 44 Seattle
31 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 279.0 10:28:34.75 42 Portland
32 Adam Raffkind 276.0 10:28:49.22 50 Canmore
33 Steven Gustafson Team Eastside 232.0 10:32:25.87 47 Boise
34 Terry Prime River City Red Racing 273.0 10:36:42.84 45 Spokane
35 Sky Press 272.0 10:38:04.06 43 Bend
36 Joel West 300.0 10:38:37.74 45 Seattle
37 Evan Smith Seven Corners 285.0 10:43:41.31 45 Portland
38 Ed Aschenbrener Hoppy Cycling Club 198.0 10:44:54.53 46 Boise
39 Christopher Moore 264.0 10:46:02.21 44 Salem
40 Nate Meyer 262.0 10:51:29.37 46 Bend
41 Eric Heinemann 450.0 10:52:37.67 43 Bend
42 Ryan Wade 297.0 10:59:08.66 42 Spokane
43 Andrew Stewart 290.0 11:02:21.50 41 White salmon
44 Charly George Bicycle Centers/Collision One 229.0 11:05:51.97 48 Mukilteo
45 Matthew Gill 230.0 11:14:12.80 43 Durham
46 Luther Swift Ncvc/Unitedhealthcare 116.0 11:14:11.18 48 Falls Church
47 Zachary Millar The Dram Shop 263.0 11:16:47.45 42 Missoula
48 David Visnack 296.0 11:19:57.98 49 Bend
49 Eric Bailey 199.0 11:26:25.30 46 corvallis
50 Brad Jacobson Team 10 Barrel 442.0 11:30:04.06 49 Bend
51 Matt Kincaide 246.0 11:30:55.50 49 Eugene
52 John Royal 281.0 11:32:08.06 49 Raleigh
53 Selden Daume The Dram Shop 214.0 11:35:14.57 43 Missoula
54 Daniel Bergstrom Team Ninja 204.0 11:36:56.04 41 San Diego
55 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas 258.0 11:37:27.51 41 Moscow
56 David Stonich alki|rubicon 291.0 11:42:41.58 46 Seattle
57 Dodi Nov Dyna Racing 268.0 11:44:57.54 48 Mercer Island
58 Kelly Myers TuHS Cycling 265.0 11:46:02.57 48 Tigard
59 Terry Hamness Camas Bike and Sport 234.0 11:48:33.00 48 WASHOUGAL
60 David Matthews Bikesale.com 259.0 11:50:40.40 50 Seattle
61 Dan Rock 280.0 11:52:36.24 45 San Mateo
62 John Dendiuk 215.0 11:55:41.18 43 Portland
63 John Froman 228.0 12:06:37.62 45 Portland
64 Owen Hutchinson 241.0 12:09:17.32 44 Bend
65 phil Crawley Full Spectrum Racing p/b Coqui Cyclery 212.0 12:09:33.27 41 Bend
66 Jayeson Fairchels 225.0 12:22:48.16 43 Surrey
67 Ertan Esmer 223.0 12:24:01.58 48 Bend
68 Joshua Boelter 205.0 12:29:22.71 42 Portland
69 Matthew Waldheim 298.0 12:35:49.31 48 Seattle
70 Daniel Ingram DrunkCyclist 243.0 12:49:29.03 48 Raleigh
71 Andrew Lamb Dyna Racing 250.0 12:58:40.44 44 Mercer Island
72 Paul Thompson 293.0 12:58:40.76 45 Edmonds
73 Paul Hood 239.0 13:02:30.72 45 San Ramon
74 Rick Larson Independent 251.0 13:03:15.28 49 portland
75 Brad Leslie 252.0 13:03:16.31 50 Boise
76 Scott Wazny 438.0 13:03:36.85 46 Portland
77 Brian Talbott Pathfinder of Morgantown 118.0 13:14:46.37 41 Durham
78 Jakob Talbo 292.0 13:20:10.53 48 Bend
79 David Pettigrew 270.0 13:28:52.74 49 Corvallis
80 Tom Dotson US Military Endurance Sports 217.0 13:33:02.12 42 Fairchild AFB
81 Denley Drummond 218.0 13:35:48.33 44 Calgary
82 Zak Madrone 256.0 13:37:39.10 44 Eug
83 Greg Espinosa 224.0 13:44:49.24 49 Lake Oswego
84 Tony Ruiz 282.0 14:13:03.46 48 San Jose
85 Daniel Egeland knight composites 222.0 14:28:51.34 45 bend
86 Dave Wardwell Grouptrail Cycling 299.0 15:03:55.09 50 Portland
87 Hayes Nelson 267.0 15:36:27.51 44 Bend
DNF Kevin Donovan SET Coaching 216 47 sammamish
DNF Tony Flanery-Rye 226 45 Seattle
DNF Ben Hein Hydro Flask 238 46 bend
DNF Jeff Jones 245 48 West Linn
DNF Andrew Maddox Cycle Analysis 255 46 Central Point
DNF Dan McGarigle Pine Mtn Sports 260 48 bend
DNF Mike Prochaska 274 45 bend
DNF JEREMY STAFFORD Jack's Bicycle Center/Homegrown Racing 288 49 Bellingham
DNF Billy Truelove 294 44 Eugene
DNF James VanHuis 295 49 Portland
DNF Martin Wilcox Mafia Racing NW 301 48 Seattle
DNS Lee Bauck 200 48 Troutdale
DNS conrad bayer crush kids cancer 202 49 sammamish
DNS Seth Bedwell 203 43 Seattle
DNS jade Carter 209 45 Victoria
DNS eric christoffersen 210 50 Beaux Arts
DNS Scott Cooper 211 48 Boise
DNS David Cullop Saddle Uranus 213 47 Seattle
DNS Lindsay Duvall The Bike Hub 220 50 Spokane
DNS Jason Glebe Boulder Cycle Sport 231 46 Boulder
DNS Thomas Hainisch Fulcrum Properties/WebCyclery 233 45 bend
DNS Joshua Hanselman 343 Cycling 235 43 Newberg
DNS James Hart Dyna Racing Team 236 42 Buckley
DNS Troy Hopwood Dyna Racing 240 48 Newcastle
DNS Steve Loewy Stay park city 253 42 Slc
DNS Marc Lutz 254 48 Lake Oswego
DNS Eric Martin unaffiliated 257 46 Encinitas
DNS Dan McNamara Dyna Racing 261 49 Seattle
DNS Adrian Reyes VooDoo Endurance 278 50 bend
DNS Thomas Schulz Olympia Orthopaedic Associates 283 47 Olympia
DNS Chris Snyder 286 45 Portland

Veteran Women 40+

Name Team Nubmer Finish Time Age City
1 Lea Stralka BLACK SHEEP VELO 188.0 10:00:12.94 42 Seattle
2 Nicole Gunton Oregon Trail Syndicate - NW MTB Coaching 180.0 10:55:34.86 42 Kent
3 Anne Marie Stonich Rubicon 187.0 11:42:41.04 43 Seattle
4 Aidan Myhre 183.0 11:57:40.44 51 Helena
5 Nanette Bercu Michael's Bicycles 173.0 12:15:58.50 47 Malibu
6 Isabelle Fairchels 178.0 12:22:48.66 42 Surrey
7 Robbie Phillips PCP Racing 185.0 12:41:02.95 48 SEATTLE
8 Hidi CRAMER PCP Racing 176.0 13:02:30.10 44 Des Moines
9 Jenna App 172.0 13:03:13.63 48 Bend
10 Tiffany Watts Redspoke p/b ReMax Pros 193.0 13:14:39.84 41 Arvada
11 MARTHA MEJIA HASTA EL VOMITO 182.0 13:39:51.47 47 Mexico
12 Amy Tarnow Boneyard Cycling 189.0 13:50:12.70 44 bend
13 Jennifer Jerabek alki| rubicon 433.0 14:17:06.09 44 Seattle
14 Colleen SULLIVAN AthleteWise Performance Coaching 434.0 14:28:54.55 49 Bend
15 Jennifer Woodruff 194.0 14:38:19.02 48 Portland
16 Brenda Varnam 192.0 15:20:35.45 45 Banff
DNF Kelly Davis Dyna Racing 177 44 Seattle
DNF Christie FIX Mayhem Racing 179 47 Seattle
DNS Christie Simms 186 49 Redding
DNS Amber Bethe 9:ZERO:7 174 44 Anchorage
DNS jodi connolly BLACK SHEEP VELO 175 50 Seattle
DNS Amanda Heep Team Group Health 181 41 Seattle
DNS Heather Neumann 184 48 Cardiff by the Sea
DNS Karen Tuvey 190 49 bend
DNS Melissa Uland Metropolis Cycles Repair 191 42 Portland
DNS Vanessa Debroeck 421 43 Layton