OBRA TT Championships: Combined

Brownsville, OR
June 11, 2017

Part of the OBRA TT Championships

Updated December 17, 2017 at 3:13 AM

Combined

Name Team Category Time
1 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental Junior Men 10-12 0:24:50.000
2 Joshua Morris Word-RCB by Cyclisme Junior Men 10-12 0:24:56.000
3 Keelan Ontiveros V.C. Cascade p/b Slocum Junior Men 17-18 0:31:11.000
4 Max Ritzow V.C. Cascade p/b Slocum Junior Men 15-16 0:31:54.000
5 Tom Webb Masters Men 65-69 0:32:19.000
6 Daniel Caldwell Audi Masters Men 65-69 0:33:20.000
7 Jeffrey Patterson Masters Men 65-69 0:35:09.000
8 Luke Bolt Junior Men 17-18 0:35:15.000
9 Gabrielle Lehnert Junior Women 15-16 0:35:21.000
10 Brian Young Junior Men 17-18 0:35:29.000
11 Bob Kuehn Masters Men 65-69 0:35:47.000
12 Mark Pearson Hutch's Bend Dental Masters Men 70-75 0:36:30.000
13 Steve Gerdemann Team Revenge Cycling & Racing (RCR) Masters Men 65-69 0:36:33.000
14 Jeremy Wilson Masters Men 65-69 0:36:43.000
15 Kitt Pratt Masters Women 65-69 0:37:33.000
16 Laura Jackson Masters Women 60-64 0:37:41.000
17 Tom Kelly Masters Men 65-69 0:37:48.000
18 Mary Ross Masters Women 55-59 0:38:15.000
19 Gabrielle Lehnert Junior Women 15-18 0:38:53.100
20 Loren Russell Masters Men 70-75 0:40:01.000
21 Mark Pearson Hutch's Bend Dental Masters Men 70+ 0:40:09.000
22 Thom Meyers Masters Men 70-75 0:40:30.000
23 Rob Waldman Word-RCB by Cyclisme Masters Men 65-69 0:40:56.000
24 Edward Lanton Masters Men 65-69 0:41:14.000
25 Kitt Pratt Masters Women 60-69 0:41:18.300
26 Laura Jackson Masters Women 60-69 0:41:27.100
27 Robert Zumwalt Bicycleway.com/OPS Masters Men 70-75 0:41:59.000
28 Einar Traa Portland Velo Racing Masters Men 70-75 0:43:01.000
29 Joanne Heilinger Masters Women 65-69 0:43:51.000
30 Loren Russell Masters Men 70+ 0:44:01.100
31 Thom Meyers Masters Men 70+ 0:44:33.000
32 Melissa Boyd Corvallis Cyclery Racing Masters Women 60-64 0:44:55.000
33 Vikki Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes Masters Women 55-59 0:44:58.000
34 Robert Zumwalt Bicycleway.com/OPS Masters Men 70+ 0:46:10.900
35 Einar Traa Portland Velo Racing Masters Men 70+ 0:47:19.100
36 Andriana 'Muffy' Kruger Masters Women 55-59 0:47:38.000
37 Joanne Heilinger Masters Women 60-69 0:48:14.100
38 Melissa Boyd Corvallis Cyclery Racing Masters Women 60-69 0:49:24.500
39 Dillon Caldwell Audi Men Category 1/2 0:51:50.000
40 Daniel Lincoln Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage Men Category 1/2 0:52:16.000
41 Scott Peterson Monster Media Racing p/b Cyclesoles Masters Men 50-54 0:53:37.000
42 Michael Moody Team Cycle Sport Masters Men 45-49 0:53:48.000
42 Stephen Rockwood English Cycles Men Category 1/2 0:53:48.000
44 Dan Swanson Masters Men 45-49 0:54:04.000
45 Ron Babcock Masters Men 45-49 0:54:15.000
46 Paul Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes Masters Men 45-49 0:54:23.000
47 Justin Guidroz Men Category 3 0:54:27.000
48 Andrew Neill English Cycles Men Category 3 0:54:36.000
49 Greg Steele Audi Masters Men 45-49 0:54:51.000
50 Galen Mittermann Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage Masters Men 35-39 0:55:01.000
51 Chris Waggoner Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Men Category 1/2 0:55:36.000
52 Matt Kline Land Shark Masters Men 50-54 0:55:49.000
53 Charles Hall Hutch's Eugene Masters Men 50-54 0:55:50.000
54 Chris Sarrett Hutch's Eugene Men Category 3 0:55:56.000
55 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Masters Men 50-54 0:56:02.000
56 Richard Lorenz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Masters Men 40-44 0:56:16.000
57 Jens Heycke Masters Men 55-59 0:56:27.000
58 Steven Walker NM Masters Men 50-54 0:56:58.000
59 Paul Coffee Masters Men 60-64 0:57:06.000
60 Paul Armstrong Men Category 3 0:57:10.000
61 Kerry Farrell Masters Men 55-59 0:57:35.000
62 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Masters Men 55-59 0:57:39.000
63 Zachary hibbs Team Cycle Sport Men Category 4/5 0:57:45.000
64 Nick Gibb Men Category 3 0:58:06.000
65 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Men Category 3 0:58:11.000
66 Julie Cutts Monster Media Racing p/b Cyclesoles Women Category 1/2 0:58:16.000
67 Matthew White Corvallis Cyclery Racing Men Category 3 0:58:18.000
68 Erik Spillman Portland Velo Racing Masters Men 50-54 0:58:38.000
69 Michael Longmire Team Revenge Cycling & Racing (RCR) Masters Men 60-64 0:58:56.000
70 Scott Peterson Monster Media Racing p/b Cyclesoles Masters Men 50-59 0:58:58.700
71 Doug Palmer Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Masters Men 50-54 0:59:04.000
72 Mark Crawford Olympia Cycling Team Masters Men 50-54 0:59:07.000
73 Michael Moody Team Cycle Sport Masters Men 40-49 0:59:10.800
74 Peter Gierga Masters Men 60-64 0:59:12.000
75 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Masters Men 55-59 0:59:16.000
76 Kyle Kotwica Men Category 4/5 0:59:26.000
77 Dan Swanson Masters Men 40-49 0:59:28.400
78 Ron Babcock Masters Men 40-49 0:59:40.500
79 John Adams Capitol Velo Men Category 4/5 0:59:44.000
80 Krispen Hartung Men Category 4/5 0:59:48.000
81 Paul Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes Masters Men 40-49 0:59:49.300
82 Bryant Howard Masters Men 45-49 0:59:50.000
83 Andrew Coe River City Bicycles Eddy Men 0:59:52.000
84 Mark Lipchick Hutch's Eugene Men Category 4/5 1:00:00.000
85 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles Masters Men 55-59 1:00:15.000
86 Greg Steele Audi Masters Men 40-49 1:00:20.100
87 Galen Mittermann Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage Masters Men 30-39 1:00:31.100
88 Jonathan Lyons Hammer Velo Masters Men 55-59 1:00:38.000
89 Gregory Hartman Team Rose City Masters Men 60-64 1:00:42.000
90 Tyler Thessin Portland Velo Racing Men Category 4/5 1:00:45.000
91 Nicole Pressprich Audi Women Category 1/2 1:00:54.000
92 Jon Frommelt bicycleattorney.com Masters Men 45-49 1:01:06.000
93 Ian Gibson Dialed Cycling Team Masters Men 55-59 1:01:15.000
94 Matt Kline Land Shark Masters Men 50-59 1:01:23.900
95 Charles Hall Hutch's Eugene Masters Men 50-59 1:01:25.000
96 Rachel Lee Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Women Category 1/2 1:01:36.000
97 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Masters Men 50-59 1:01:38.200
98 Paul Mautner Veloforma Masters Men 55-59 1:01:42.000
99 Richard Lorenz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Masters Men 40-49 1:01:53.600
100 Jens Heycke Masters Men 50-59 1:02:05.700
101 David Smith Men Category 4/5 1:02:08.000
102 Whitney Phillips Dialed Cycling Team Men Category 4/5 1:02:23.000
103 Steven Walker NM Masters Men 50-59 1:02:39.800
104 Paul Coffee Masters Men 60-69 1:02:48.600
105 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Masters Men 60-64 1:02:52.000
106 Andi Smith Masters Women 50-54 1:03:05.000
107 Jodie Bolt Masters Women 50-54 1:03:14.000
108 Kerry Farrell Masters Men 50-59 1:03:20.500
109 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Masters Men 50-59 1:03:24.900
110 Jamie Mikami Veloforma Tandem/Recumbent 1:03:35.000
110 Cavan Mikami Veloforma Tandem/Recumbent 1:03:35.000
110 Dana Harris Harder Cycling Tandem/Recumbent 1:03:35.000
113 Tom Webb Masters Men 60-69 1:03:53.038
114 Erik Spillman Portland Velo Racing Masters Men 50-59 1:04:29.800
115 Michael Longmire Team Revenge Cycling & Racing (RCR) Masters Men 60-69 1:04:49.600
116 Michael Hopkins Team Planet X USA p/b Xiologix Eddy Men 1:04:51.000
117 Doug Palmer Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Masters Men 50-59 1:04:58.400
118 Cymon Kersch Point S Racing Women Category 4/5 1:05:00.000
119 Mark Crawford Olympia Cycling Team Masters Men 50-59 1:05:01.700
120 Peter Gierga Masters Men 60-69 1:05:07.200
121 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Masters Men 50-59 1:05:11.600
122 Monica Emerick Masters Women 40-44 1:05:16.000
123 Brady Cowing Men Category 4/5 1:05:23.000
124 Jeff Maurer Masters Men 60-64 1:05:43.000
125 Bryant Howard Masters Men 40-49 1:05:49.000
126 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Men Category 4/5 1:05:51.000
127 Daniel Caldwell Audi Masters Men 60-69 1:05:53.623
128 Angharad Porteous bicycleattorney.com Women Category 1/2 1:05:59.000
129 Jennifer Haliewicz Point S Racing Women Category 3 1:06:00.000
130 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles Masters Men 50-59 1:06:16.500
131 Elyse Johansen Olympia Cycling Team Women Category 3 1:06:17.000
132 Jonathan Lyons Hammer Velo Masters Men 50-59 1:06:41.800
133 Gregory Hartman Team Rose City Masters Men 60-69 1:06:46.200
134 Jon Frommelt bicycleattorney.com Masters Men 40-49 1:07:12.600
135 Ian Gibson Dialed Cycling Team Masters Men 50-59 1:07:22.500
136 Paul Mautner Veloforma Masters Men 50-59 1:07:52.200
137 Tom Dempsey Harder Cycling Tandem/Recumbent 1:08:37.000
137 Micah Handorff Tandem/Recumbent 1:08:37.000
139 Lorne Cross Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Men Category 4/5 1:08:39.000
140 Korrie Hicks Women Category 4/5 1:08:40.000
141 Lori Brault Women Category 3 1:09:01.000
142 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Masters Men 60-69 1:09:09.200
143 Dan Handorff Tandem/Recumbent 1:09:19.000
144 Michelle A. Musia Masters Women 45-49 1:09:22.000
145 Clara Terrell English Cycles Women Category 3 1:09:23.000
146 Andi Smith Masters Women 50-59 1:09:23.500
147 Jeffrey Patterson Masters Men 60-69 1:09:29.096
148 Jodie Bolt Masters Women 50-59 1:09:33.400
149 Michael Havlik Men Category 4/5 1:09:36.000
150 Andre Vogs BBC Bike Gallery Continental Masters Men 40-44 1:09:38.000
151 Todd Jessup Men Category 4/5 1:09:54.000
152 Leah Brown Women Category 4/5 1:10:00.000
153 James Bell Hutch's Eugene Masters Men 60-64 1:10:04.000
154 Bob Kuehn Masters Men 60-69 1:10:44.214
155 Lisa George Sweetpea Ladies Auxiliary Masters Women 50-54 1:11:01.000
156 Monica Emerick Masters Women 40-49 1:11:47.600
157 Steve Gerdemann Team Revenge Cycling & Racing (RCR) Masters Men 60-69 1:12:15.148
158 Jeff Maurer Masters Men 60-69 1:12:17.300
159 David Smith Masters Men 55-59 1:12:25.000
160 Jeremy Wilson Masters Men 60-69 1:12:34.916
161 Stephanie Wilson Women Category 4/5 1:12:40.000
162 Kristin Yarris Masters Women 40-44 1:12:58.000
163 Myra Klettke bicycleattorney.com Eddy Women 1:13:13.000
164 Guy Polson Eddy Men 1:13:21.000
165 Morgan Spriggs Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink Men Category 4/5 1:13:40.000
166 Steven Bateman Masters Men 45-49 1:14:24.000
167 Tom Kelly Masters Men 60-69 1:14:43.409
168 Bukie Mabayoje BBC Bike Gallery Continental Men Category 3 1:15:16.000
169 Mary Ross Masters Women 50-59 1:15:36.783
170 Michelle A. Musia Masters Women 40-49 1:16:18.200
171 Andre Vogs BBC Bike Gallery Continental Masters Men 40-49 1:16:35.800
172 James Bell Hutch's Eugene Masters Men 60-69 1:17:04.400
173 Lisa George Sweetpea Ladies Auxiliary Masters Women 50-59 1:18:07.100
174 David Smith Masters Men 50-59 1:19:39.500
175 Kristin Yarris Masters Women 40-49 1:20:15.800
176 Rob Waldman Word-RCB by Cyclisme Masters Men 60-69 1:20:55.049
177 Edward Lanton Masters Men 60-69 1:21:30.632
178 Steven Bateman Masters Men 40-49 1:21:50.400
179 Sarah Miller Word-RCB by Cyclisme Women Category 4/5 1:28:02.000
180 Vikki Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes Masters Women 50-59 1:28:53.438
181 Michael Richardson Masters Men 60-64 1:29:04.000
182 Andriana 'Muffy' Kruger Masters Women 50-59 1:34:09.728
183 Michael Richardson Masters Men 60-69 1:37:58.400