Baker City Cycling Classic: Stage 2 - Oregon Trail Uphill Time Trial

Baker City, OR
June 23, 2017

Part of the Baker City Cycling Classic

Updated June 24, 2017 at 12:43 PM

Category 3 Men

Num Name Team Time Down Time
1 342 Brandon Nied 00:00 04:05
2 302 Elias Lawson Flywheel Bicycle Solutions 00:02 04:07
3 321 Joshua Nelson 00:08 04:13
4 306 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 00:09 04:14
5 327 James Lavelle 00:10 04:15
6 313 Sean Hollenbeck Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:11 04:17
7 325 Matt Cusack 00:13 04:18
8 307 Aaron McClintock Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 00:15 04:20
9 303 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 00:15 04:20
10 335 Corbin Hudacek 00:16 04:21
11 328 Adam Johnston 00:17 04:22
12 312 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:17 04:22
13 316 Josiah Poler 00:21 04:26
14 323 Zachary Johnson Allegro Cyclery 00:21 04:26
15 329 Scott Allen 00:21 04:26
16 324 Austin Guyette 00:21 04:26
17 310 Calon Russell Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 00:23 04:28
18 339 Sawyer B0sch 00:23 04:29
19 301 Max Lawson Flywheel Bicycle Solutions 00:25 04:30
20 333 Bevan Moss 00:30 04:35
21 338 Nick Gibb 00:31 04:36
22 308 Scott Scholz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 00:34 04:39
23 341 Matthew Swartwout 00:36 04:41
24 319 Brian Kohagen 00:41 04:46
25 326 Brian McClain 00:41 04:46
26 304 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 00:47 04:53
27 309 Istvan Takacs Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 00:47 04:53
28 340 Paul Hynes Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 00:47 04:53
29 320 Jonathan MacDonald 00:48 04:54
30 314 Xander Viray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:48 04:54
31 315 Andy Anderson 00:50 04:55
32 331 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 00:51 04:56
33 337 Rich Julyan Team Cycle Sport 01:05 05:10
34 332 Chris Sarrett 01:05 05:10
35 317 Alan Barton Olympia Cycling Team 01:11 05:16
36 334 Steven Hewick 01:30 05:35
37 318 Joel Crouch Olympia Cycling Team 01:35 05:41
38 305 Mark Williams Flywheel Bicycle Solutions 02:14 06:19
39 311 Kelsey Ramsey Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 03:07 07:12

Category 3 Women

Num Name Team Time Down Time
1 224 Alie Larsen 00:00 04:59
2 227 Ryan M Levering Sunnyside Sports 00:00 04:59
3 230 Anna Megale 00:09 05:08
4 232 Jamie Van Beek 00:11 05:11
5 226 Holland LaRue Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 00:20 05:19
6 222 Clara Terrell 00:20 05:19
7 225 Sophie Russenberger 00:37 05:36
8 220 Taylor Phillips Olympia Cycling Team 00:48 05:48
9 233 Erin Harris 00:50 05:49
10 223 Jordan Faulds 01:05 06:04
11 229 Christine Edwards 01:41 06:40
12 228 Hazel Gross Team AF 01:54 06:54
13 231 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 02:02 07:02

Category 4/5 Men

Num Name Team Time Down Time
1 407 Aaron Goodwin Fulcrum Properties/WebCyclery 00:00 04:29
2 419 Tsering Alleyne 00:05 04:35
3 421 Philippe Gauthier Mettle Cycling 00:14 04:43
4 403 Mike Ott Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 00:17 04:46
5 404 Jason Whitley Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:17 04:46
6 401 Sean Wallace Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 00:23 04:53
7 425 Jason Hardrath 00:28 04:57
8 422 David Seymour 00:28 04:57
9 411 Henry Bermet 00:36 05:05
10 416 John McGarry 00:37 05:06
11 423 Jonathon Hinkle Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 00:39 05:08
12 412 Jason Rowland 00:39 05:08
13 414 Justin Neff 00:41 05:10
14 408 Justin Lair Fulcrum Properties/WebCyclery 00:43 05:12
15 409 Josip Belavic 00:48 05:18
16 413 David Henke 00:50 05:19
17 405 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:51 05:20
18 424 Paul Roberts 01:01 05:30
19 415 Brian Child 01:09 05:38
20 406 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 01:25 05:54
21 420 John Wilger 02:02 06:31
22 418 Charlie Goldston Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 02:11 06:40
23 402 Joe Edelen Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 02:29 06:58
24 410 Brian Dessinger 03:23 07:52

Category 4/5 Women

Num Name Team Time Down Time
1 240 Kristi Cutter Sunnyside Sports 00:00 05:49
2 242 Kimberley Elder 01:03 06:52
3 241 Christy Hawkins Team AF 01:19 07:08

Masters Category 1/2/3 Men

Num Name Team Time Down Time
1 112 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles 00:00 04:11
2 129 Tom Lyons 00:09 04:20
3 105 Eric Sheagley Grixsen Brewing p/b West End Bikes 00:13 04:24
4 118 Mark Shimahara 00:13 04:24
5 114 Larry Jackson 00:14 04:25
6 121 Matt Kline Land Shark 00:14 04:25
7 123 Mark Schaefer 00:16 04:27
8 113 Maikey Lopera 00:19 04:30
9 128 Jason Grefrath 00:21 04:32
10 111 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles 00:25 04:36
11 131 Shawn Howard 00:26 04:38
12 126 Joel Brazil 00:29 04:40
13 125 Chris Butler 00:30 04:41
14 104 Michael Benno Grixsen Brewing p/b West End Bikes 00:31 04:42
15 102 Shane Fletcher Grixsen Brewing p/b West End Bikes 00:34 04:45
16 117 Jason Elder 00:34 04:45
17 108 Roger Lee 00:35 04:46
18 116 Louie Amelburu 00:36 04:47
19 124 Shane Savage 00:45 04:56
20 119 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bicycles 00:47 04:59
21 103 Steve Schwaeber Grixsen Brewing p/b West End Bikes 00:51 05:02
22 122 Johnathan Edwards 00:54 05:06
23 115 Mark Weideman 01:04 05:15
24 120 Lance Haag 01:16 05:27
25 130 Nick Duckstein 01:35 05:46
DNS 106 Tristen Chernove 05:46

Masters Category 1/2/3 Women

Num Name Team Time
1 250 Christine A Holland Point S Racing 06:09

Masters Category 3/4/5 Men

Num Name Team Time Down Time
1 529 Matt Mallet 0:00:00 04:35
2 528 Scott Peterson Monster Media Racing p/b Cyclesoles 0:00:08 04:43
3 532 Michael Moody Team Cycle Sport 0:00:11 04:46
4 501 Robert Tornai Audi 0:00:11 04:46
5 536 Erik Young 0:00:12 04:47
6 519 Kurt Friederich 0:00:14 04:49
7 509 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 0:00:15 04:50
8 502 John Hatfield Audi 0:00:17 04:52
9 513 Joseph Tysoe Portland Velo Racing 0:00:18 04:53
10 504 Greg Steele Audi 0:00:19 04:54
11 518 Jonathan Sharp 0:00:22 04:57
12 512 Tim Mineo Portland Velo Racing 0:00:23 04:58
13 530 Scott Monett 0:00:28 05:03
14 533 Mahana Fisher 0:00:32 05:07
15 505 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:00:33 05:08
16 522 G Boyd Tarin 0:00:34 05:09
17 515 David Hart Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 0:00:34 05:09
18 525 Steven R Holland 0:00:35 05:10
19 511 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 0:00:40 05:15
20 503 Karl Mobbs Audi 0:00:41 05:16
21 523 Keith Sollers 0:00:48 05:23
22 508 John Kenney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:00:52 05:27
23 517 Demian Bailey 0:00:53 05:28
24 514 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 0:01:01 05:36
25 527 Michael Austin 0:01:19 05:54
26 520 Mark Spencer Allegro Cyclery 0:01:20 05:55
27 531 Jarred Blankenship 0:01:24 05:59
28 507 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:01:25 06:00
29 535 Tony Pawley Team Tomato 0:01:33 06:08
30 510 Doug Palmer Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 0:01:34 06:09
31 537 Roberto Castro 0:01:42 06:17
32 506 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:01:45 06:20
33 524 David Long 0:02:01 06:36
34 516 Tom Kelly 0:02:08 06:43
35 521 Bukie Mabayoje BBC Bike Gallery Continental 0:03:40 08:15
DNF 526 Paul Coffee 08:15

Masters Category 3/4/5 Women

Num Name Team Time
1 255 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 09:14
 09:14

Pro/1/2 Men

Num Name Team Time Down Time
1 31 Kai Applequist 00:00 03:46
2 21 Daniel Lincoln Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 00:02 03:48
3 52 Nigel Kinney 00:05 03:51
4 96 Allan Schroeder 00:07 03:53
5 6 Johnathan Crandall Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:09 03:55
6 17 Isiah Newkirk 00:13 03:59
7 88 Alex Fraser-Maraun 00:13 03:59
8 42 Chris Wyman 00:14 04:00
9 72 Jack Duncan 00:14 04:00
10 1 Phillip Kearns Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:16 04:02
11 45 Joseph Garey 00:16 04:02
12 94 Evan Murphy 00:16 04:02
13 27 Kent Ross Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 00:19 04:05
14 2 David Kuhns Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:19 04:05
15 47 Mario Zamora 00:20 04:06
16 8 Cameron Clark Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:20 04:06
17 25 Colin Gibson Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 00:20 04:06
18 66 Isaac Niles 00:20 04:06
19 34 Jeremy Ward 00:20 04:06
20 44 Rex Roberts 00:21 04:07
21 84 Kyle Berg Holtey Law p/b Peak Condition 00:21 04:07
22 12 Joe Stewart 00:23 04:09
23 58 Jeremy Russell River City Bicycles 00:26 04:13
24 11 Trevor Jackson 00:30 04:16
25 90 Maxim Ellison 00:31 04:17
26 41 Anthony Fitch 00:32 04:18
27 83 David Christenson 00:32 04:18
28 15 Keaton Rich 00:33 04:19
29 33 Josh Howard 00:33 04:19
30 4 Zhaolong Wu Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 00:33 04:19
31 85 Galen Mittermann Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 00:33 04:19
32 55 Cory Ostertag 00:34 04:20
33 14 Tanner Soelberg 00:34 04:20
34 71 Steven Wilssens 00:34 04:20
35 26 John Morehouse Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 00:35 04:21
36 64 justin rose 00:35 04:21
37 77 Emile de Rosnay 00:35 04:21
38 73 Andrew Frank 00:36 04:22
39 70 Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 00:37 04:23
40 54 Wilson Tran 00:38 04:24
41 76 Nathan Dills 00:38 04:24
42 67 Dan Bryant 00:38 04:24
43 97 Paul Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes 00:38 04:24
44 89 Brendan Cowley 00:39 04:25
45 86 Scott Wannop 00:41 04:27
46 75 Erik Brockhoff 00:42 04:28
47 65 Normand Richard 00:42 04:28
48 81 Austin Arguello 00:42 04:28
49 23 Christopher Bagg Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 00:44 04:30
50 92 Robert Pasco 00:46 04:32
51 13 Preston Weeks 00:47 04:33
52 51 Justin Homewood 00:47 04:34
53 61 Kyle Roberts Showers Pass Racing Team 00:48 04:35
54 46 Ivan Rivas 00:48 04:35
55 43 John Garbo 00:51 04:37
56 78 Thomas Millar 00:51 04:37
57 62 Zachary Schoenfelder 00:52 04:38
58 59 Kyle Mensing Showers Pass Racing Team 00:52 04:38
59 74 Dakota Gracey 00:52 04:38
60 95 Felipe Nystrom 00:53 04:40
61 87 Ryan Golbeck 00:54 04:41
62 16 Rob Smallman 00:58 04:44
63 82 Harrison Harb Guinness Cycling Team 01:03 04:49
64 69 William Erik Hofland Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 01:05 04:51
65 68 Jason Boynton 01:13 04:59
66 7 Emmett Culp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 01:15 05:01
67 93 Ian Megale 01:19 05:05
68 37 Gabriel Keck 01:24 05:10
69 56 Cliff Heaberlin River City Bicycles 01:30 05:17
70 98 Joseph Dengel Dr Will Bar p/b Atmosera 01:32 05:18
71 24 Trevor Spahr Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 01:35 05:21
72 57 Tim Reinhart River City Bicycles 01:37 05:23
73 79 Mike Kath 01:47 05:33
74 36 Todd Meier 02:15 06:01
75 91 robin warman Point S Racing 02:37 06:23
76 35 Brandon Lynch 02:41 06:27
77 63 Kelsey Backen 02:50 06:36
78 22 Stephen Bedford Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 03:10 06:56

Pro/1/2 Women

Num Name Team Time Down Time
1 206 Rachel Lee Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 0:00:00 05:00
2 203 Annick Chalier Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 0:00:14 05:14
3 201 Mallory Miller Point S Racing 0:00:28 05:28
4 204 Rachel Holzer 0:00:34 05:34
5 202 Sophie Andrews Point S Racing 0:00:57 05:57
6 205 Julie Cutts Monster Media Racing p/b Cyclesoles 0:00:57 05:57