Eugene Time Trial Series

Eugene, OR
April 11, 2006

Part of the Eugene Time Trial Series

Updated April 29, 2009 at 10:46 AM

Category 3 Men

Num Name Team Points Time
1 546 Gary Malcolm Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 20 34:45
2 1061 Galen Mittermann Midtown Direct Racing 18 35:12
3 1116 Kenneth Philbrick OSU Cycling Club 16 35:32
4 797 Doug Turnbull EWEB Windpower 14 35:35
5 341 Jim Fischer EWEB Windpower 12 35:37
6 782 Sean Podvent University of Oregon/Hutch's Cycling Teams 10 37:20
7 444 Todd Dye Capitol Velo p/b Lifesource 9 37:35
8 771 Seth May Collin's Cycle Shop 8 42:57

Category 3 Women

Num Name Team Points Time
1 241 Julie Forrest EWEB Windpower 20 41:48
2 627 Erin Luckhardt Poplollies 18 43:36

Category 4 Men

Num Name Team Points Time
1 2254 Takuya Hagiwara University of Oregon Cycling Club 20 37:53

Category 4 Women

Num Name Team Points Time
1 266 Kay Bork Poplollies 20 40:10
2 47 Lisa Turnbull 18 40:36
3 672 Courtney Leonard Poplollies 16 41:35
4 285 Candy Walker Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 14 42:54
5 1552 Julie Grossnicklaus 12 43:48
6 234 Beatriz Sunderland-White Poplollies 10 44:35
7 270 Veronica Sunderland Poplollies 9 48:06

Category 4/5 Men

Num Name Team Points Time
1 2142 Steven Savich Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 20 36:21
2 1195 Morgan Christensen Collin's Cycle Shop 18 36:54
3 1166 Jay Middleton Team Novara Eugene 16 37:14
4 1957 Eric Ahlvin EWEB Windpower 14 37:22
5 1834 Steve Anderson EWEB Windpower 12 37:36
6 1558 Dan Olmstead 10 37:56
7 2370 Martin Lisk Hutch's-Eugene 9 38:04
8 1557 Chris White 8 38:12
9 2000 Brian Gordon Wheelworks 7 38:14
10 2272 Jimmy Udall Veloshop 6 38:27
11 2307 Michael Brunelle 5 39:07
12 552 Scott Jones University of Oregon Cycling Club 4 39:30
13 2232 Mike McGee Team Novara Eugene 3 39:33
14 1570 Lee Ordonez 2 39:36
15 1078 Mike Engelmann 1 39:38
16 1098 Taylor Bushnell Hutch's-Eugene 39:40
17 1008 Guy Polson Collin's Cycle Shop 39:42
18 1833 Mike Ripley Collin's Cycle Shop 39:58
19 1560 Mark Tribe 40:13
20 1555 Justin Mitchell 40:15
20 1575 Clay Lundgren 40:15
20 2043 Mark Daeschel Capitol Velo p/b Lifesource 40:15
23 1559 Hans McKnight 40:41
24 2255 Paul Timm Team Novara Eugene 40:49
25 2268 David George 41:03
26 1553 Brandon Reed Wreckless Racing 41:18
27 1546 Alexander Treusch OSU Cycling Club 41:22
28 2314 Geoff Chabre Team Novara Eugene 41:30
29 2269 Evan Sether 41:33
30 1165 Robert Hughes 41:54
31 2211 Eric Taylor University of Oregon Cycling Club 42:41
32 2158 Dick Wooton Rogue Valley Construction 42:55
33 1084 Doug Leopold Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 43:15
34 2377 Greg Helms 43:32
35 2366 Kenny Prowse Bike Peddler 44:31

Junior Men

Num Name Points Time
1 957 Harry Hamlin 20 39:24
2 902 Daniel Ahlvin 18 40:06
3 914 Ryan Miller 16 41:24
4 984 Kyle Thackray 14 42:10

Masters Men 40+

Num Name Team Points Time
1 199 Rick Hammel Hutch's-Eugene 20 35:07
2 753 Paul Duncan EWEB Windpower 18 35:54
3 340 Mark Magilner Half Fast Velo 16 35:57
4 1072 Scott Metzler Hutch's-Eugene 14 37:04
5 808 Matt Ritzow Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 12 38:33
5 1277 Craig Massie Capitol Velo p/b Lifesource 12 38:33
7 2345 Thomas Nash Bike Peddler 9 41:03

Masters Men 50+

Num Name Team Points Time
1 508 Eric Selker EWEB Windpower 20 37:07
2 754 Kent Peterson EWEB Windpower 18 38:23
3 1030 Andy Stahl Hutch's-Eugene 16 38:30
4 1045 Mark Q. Armstrong EWEB Windpower 14 39:37
5 2005 Daniel Henderson Hutch's-Eugene 12 41:59
6 2035 John Parsons Wheelworks 10 42:12
7 2358 James Bell Team Novara Eugene 9 42:21
8 1405 Billy Ramsey Team Novara Eugene 8 42:28
9 527 Leslie Lunas 42:44

Masters Men 60+

Num Name Team Points Time
1 1868 alec bentley EWEB Windpower 20 36:57
2 1721 Roger Johnson Team Rose City 18 37:30
3 2107 Douglas Sears 16 41:08
4 2076 Bruce Burke Team Novara Eugene 14 46:47

Masters Women 40+

Num Name Team Points Time
1 673 Megan Banks Poplollies 20 38:17
2 298 Nancy Hewett Bike Peddler 18 42:04

Masters Women 50+

Num Name Points Time
1 1551 Susan Lunas 20 52:29

Pro/1/2 Men

Num Name Points Time
1 823 Dan Vrijmoet 20 34:01
2 114 Nick Skenzick 18 34:56

Recumbent

Num Name Points Time
1 2205 Todd Marley 20 36:34
2 2238 David Neilson 18 38:22
3 2242 Lonnie Morse 16 44:57

Tandem

Num Name Team Points Time
1 232 Scott/Angela McCanna/McCanna EWEB Windpower 20 36:45