State Games XC MTB

Mt Hood, OR
July 1, 2006

Updated July 8, 2009 at 2:30 PM

Elite Men

Num Name Team Time
1 75 Jeremiah Swanson Team S+M 2:14:52
2 35 Jon Finnoff Team Bend Elite 2:20:17
3 51 James Williams Team K & M 2:23:26
4 52 Damian Schmitt Sunnyside Sports 2:28:03

Expert 40+ Men

Num Name Team Time
1 359 Tim Butler River City Bicycles 2:03:32
2 487 matt allen Blue Mountain Singletrack 2:03:48
3 454 John Mitchem Casa Bruno 2:08:17
4 676 Chris Sorenson 2:24:41
5 346 Rick Johnson Hutch's Bend 2:33:16
6 557 Dan Packman Rebound Sports Performance Lab 2:39:12
7 489 Scott Pennell 2:57:58

Expert Open Men

Num Name Team Time
1 865 Ryan Russell Team L A 2:25:16
2 835 Matt Hayes mpgear.com 2:28:11
3 1469 Michael Blackard 2:37:05
4 501 Scott Bradway 2:40:09
5 500 Brent Ryckman 2:40:14
6 364 Brett Luelling 0:00:00
7 362 Bari Stockton Disco Velo 0:00:00

Pro Men

Num Name Team Time
1 1 Evan Plews Santiam Bicycle 2:01:10
2 2 Erik Tonkin Team S+M 2:01:23
3 5 Ben Thompson Therapeutic Associates Cycling/GENR8 2:10:02
4 70 luke pennington Team S+M 2:22:04
5 58 Timmy Evans Rebound Sports Performance Lab 0:00:00
6 49 Brig Brandt BendEliteMTB.com 0:00:00

Pro, Expert Women

Name Team Time
1 Alice Pennington Desalvo Custom Cycles Racing 2:18:59
2 Sue Butler Bearnaked/Cannondale 2:26:34
3 Jeanie Bihlmaier Specialized River City Bicycles 3:15:22

Pro, Semi-Pro Men

Name Team Time
1 Evan Plews Santiam Bicycle 2:01:10
2 Erik Tonkin Team S+M 2:01:23
3 Ben Thompson Therapeutic Associates Cycling/GENR8 2:10:02
4 luke pennington Team S+M 2:22:04

Pro/Expert Women

Num Name Team Time
1 64 Alice Pennington Desalvo Custom Cycles Racing 2:18:59
2 399 Sue Butler Bearnaked/Cannondale 2:26:34
3 328 Jeanie Bihlmaier Specialized River City Bicycles 3:15:22
4 554 Patricia Buerkle 0:00:00

Sport Men 40+

Num Name Team Time
1 1100 Eric Hansen Team S+M 1:37:14
2 1446 Johnny Vergis Casa Bruno 1:38:13
3 1300 mark Emry Brock Racing Team 1:41:37
4 1714 Phil Anderson 1:43:19
5 1032 Doug Brecht Cedar Mill Velo 1:44:59
6 1007 Brian Engelen NoMad Sports Club 1:47:06
7 1450 David Luoma Guinness Cycling Team 1:53:26
8 1069 Ron Strasser Team S+M 1:59:07
9 1474 Steve Lacey Team Titus/Cycle Path 0:00:00

Sport Men Open

Num Name Team Time
1 1133 A. J. LaFrenz Team Motus 1:32:32
2 1056 Matt Fox Team Lazy Tarantulas 1:37:20
3 1411 Mark Rasmussen 1:39:55
4 1712 Matthew Sand 1:42:30
5 1260 Jeffrey Bubbidge 1:47:33
6 2609 Evan MacIntosh One Sweet World 1:48:22
7 1424 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 1:48:53
8 1027 David Rosen Team Oregon/River City Bicycles 1:53:18
9 1410 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 2:31:53

Sport Men Varsity 0-18

Num Name Team Time
1 1282 Spencer Sorenson 1:35:05
2 1281 Walter Sorenson 1:36:07
3 2253 Carl Bjorn Kjellstrand Team Oregon/River City Bicycles 1:41:32
4 1412 Adrian Unkeles Team Oregon/River City Bicycles 0:00:00

Sport Women Open

Num Name Team Time
1 1713 Veronica Vega 1:56:28
2 4381 Erin Playman Veloshop 2:00:46
3 1413 Annie Vranizan 2:06:04
4 1172 Cindy Thompson Companion Pet Clinic 2:16:12
5 1402 Cheryl Rondeau 0:00:00