3rd Test Of Endurance 50

Blodgett, OR
June 10, 2007

Updated April 29, 2009 at 10:47 AM

Beginner 40+

Name Time
1 Ben Leber 5:27:23

Beginner Men 19-39

Name Team Time
1 Jeffrey Gerwing Word-RCB 5:49:32
2 Paul Zweigaet 6:21:52
3 Greg Crane Beaverton Bicycle Club 6:26:24
4 Stan Cocke 7:20:17
DNF James Gaulden
DNF Eric McMurtry

Expert 19-39 Men

Name Team Time Notes
1 Ian Leitheiser Half Fast Velo 4:36:05
2 John Weathers 4:56:21
3 David Diviney Half Fast Velo 4:58:59
4 John Bravard Half Fast Velo 5:03:50
5 Chad Cherefko bicycleattorney.com 5:06:33
6 Dean Poshard Buycell Poshard Construction 5:07:39
7 Jason Smoker 5:12:46
8 Gant Enderle Half Fast Velo 5:15:15
9 Jeff Struck Team S+M 5:15:30 Team S&M "The Past"
10 Max Paulus Capitol Subaru Cycling 5:17:46
11 Justin Thayer Collin's Cycle Shop 5:20:04
12 Spencer Sorenson 5:23:07
13 Michael Adams Collin's Cycle Shop 5:35:08
14 Chris Morscheck Capitol Subaru Cycling 5:37:15 Capitol Subaru Cycling #2
15 Jay Freyensee Sugar CRM-Easton-Specialized 5:38:15
16 Steve Strickland Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 5:47:10
17 Hansel New Purley Decadent 6:16:17
DNF Eric Taylor University of Oregon Cycling Club
DNF Craig Austin Half Fast Velo
DNF Rich Cowan Veloce Racing

Expert 40+

Name Team Time
1 John McCaffrey bicycleattorney.com 4:46:41
2 Tim Butler River City Bicycles 4:47:21
3 Martin Baker bicycleattorney.com 4:54:56
4 matt allen 5:03:39
4 David Hill Capitol Subaru Cycling 4:57:26
5 jim pennington Team S+M 5:38:29
6 Steve Yenne Capitol Subaru Cycling 5:41:30
7 Scott Carroll Capitol Subaru Cycling 5:43:32
8 Dave Goodier Capitol Subaru Cycling 5:50:11
9 Chris Sorenson 5:53:31
10 Michael Romasco Capitol Subaru Cycling 5:53:57
11 Joseph Marek Team S+M 6:08:58
12 Eric Hansen Team S+M 6:12:51
DNF rich cramer bicycleattorney.com

Junior 15-18 Men

Name Team Time
1 Spencer Sorenson 5:23:07
2 Carl Bjorn Kjellstrand Forza Jet Velo 5:42:54

Pro, Expert Women

Name Team Time
1 Sue Butler Forza Jet Velo 5:04:39
2 Alison Paulus 6:19:06
3 Monilee Atkinson Kisslers Cyclery/Norco Bikes 6:31:13
4 Megan Kogut Team Tuck 6:48:02
5 Stephanie Tuck Team Tuck 7:00:29

Pro, Semi-Pro Men

Name Team Time
1 Evan Plews Capitol Subaru Cycling 3:55:18
2 Rob English Bike Friday 4:03:02
3 luke pennington Team S+M 4:06:24
4 Ben Thompson BendEliteMTB.com 4:07:06
5 Jeremiah Swanson Team S+M 4:11:21
6 Sean Babcock Team S+M 4:12:07
7 Zach Winter Capitol Subaru Cycling 4:19:12
8 Eric Sheagley Collin's Cycle Shop 4:19:55
9 Patrick Wilder Capitol Subaru Cycling 4:20:14
10 Matt Mahoney Team S+M 4:22:54
11 Jon Smith Team S+M 4:22:55
12 Brandon Fisher Team S+M 4:24:19
13 Bear Perrin Capitol Subaru Cycling 4:26:16
14 chad swanson Team S+M 4:26:24
15 Steve Carwile Capitol Subaru Cycling 4:35:14
16 Cary Miller Team S+M 4:36:00
17 Jason Lewis Collin's Cycle Shop 4:41:13
18 Scott Bradway Team S+M 4:42:33
19 Jonathan Myers Team S+M 4:43:05
20 Jeff McNamee Capitol Subaru Cycling 4:51:19
21 James Shingleton Capitol Subaru Cycling 4:56:59
22 Ian Eglitis Capitol Subaru Cycling 4:57:22
23 Brian Cimmiyotti Scott's Cycle and Sports 5:00:51
24 Chris Brandt Collin's Cycle Shop 5:01:33
25 Damian Schmitt Capitol Subaru Cycling 5:14:37

Pro/Expert Women

Name Team Time
1 Sue Butler Forza Jet Velo 5:04:39
2 Alison Paulus 6:19:06
3 Monilee Atkinson Kisslers Cyclery/Norco Bikes 6:31:13
4 Megan Kogut Team Tuck 6:48:02
5 Stephanie Tuck Team Tuck 7:00:29

Pro/Semi-pro men

Name Team Time Notes
1 Evan Plews Capitol Subaru Cycling 3:55:18 Capitol Subaru Cycling #1
2 Rob English Bike Friday 4:03:02
3 luke pennington Team S+M 4:06:24 Team S & M "The future"
4 Ben Thompson BendEliteMTB.com 4:07:06
5 Jeremiah Swanson Team S+M 4:11:21 Team S & M "The future"
6 Sean Babcock Team S+M 4:12:07 Team S & M "The future"
7 Zach Winter Capitol Subaru Cycling 4:19:12
8 Eric Sheagley Collin's Cycle Shop 4:19:55
9 Patrick Wilder Capitol Subaru Cycling 4:20:14 Capitol Subaru Cycling #1
10 Matt Mahoney Team S+M 4:22:54 Team S & M "The future"
11 Jon Smith Team S+M 4:22:55 Team S & M "The Past"
12 Brandon Fisher Team S+M 4:24:19 Team S & M "The Past"
13 Bear Perrin Capitol Subaru Cycling 4:26:16
14 chad swanson Team S+M 4:26:24 Team S & M "The future"
15 Steve Carwile Capitol Subaru Cycling 4:35:14
16 Cary Miller Team S+M 4:36:00 Team S & M "The Past"
17 Jason Lewis Collin's Cycle Shop 4:41:13
18 Scott Bradway Team S+M 4:42:33 Team S & M "The Past"
19 Jonathan Myers Team S+M 4:43:05 Team S & M "The Past"
20 Jeff McNamee Capitol Subaru Cycling 4:51:19 Capitol Subaru Cycling #2
21 Ian Eglitis Capitol Subaru Cycling 4:57:22 Capitol Subaru Cycling #1
22 James Shingleton Capitol Subaru Cycling 4:56:59 Capitol Subaru Cycling #2
23 Brian Cimmiyotti Scott's Cycle and Sports 5:00:51
24 Chris Brandt Collin's Cycle Shop 5:01:33
25 Damian Schmitt Capitol Subaru Cycling 5:14:37 Capitol Subaru Cycling #2

Singlespeed

Name Team Time
1 Geoffrey Huber Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 4:24:30
2 brant ness Nastro 4:30:40
3 Kurt Haas Bike Peddler 4:39:04
4 Ryan Weaver River City Bicycles 4:41:57
5 Nelson Snyder Cyclepath Racing 4:43:39
6 PAT KUDSZUS Capitol Subaru Cycling 4:46:43
7 Nate Pellman One Gear Mind 4:55:53
8 Carl Gurney Collin's Cycle Shop 5:07:34
9 Taylor Bushnell Collin's Cycle Shop 5:16:42
10 Dan Cheever Evil 5:17:47
11 Greg Heath 5:19:02
12 Walter Sorenson 5:19:54
13 Jeff DeWolf 5:30:04
14 Brett Foster Autoquest/Pedal Dynamics 5:31:36
15 John Dorfer Veloshop 5:43:23
16 David Bisers Veloshop 5:49:20
17 Warren Rice WebCyclery.com 6:39:53
18 Scott Barker 6:42:57
19 Steven Basden Half Fast Velo 6:53:52
DNF Ryan Icanberry Muffintop Racing
DNF Brad Reiter
DNF James Rritters Therapeutic Associates Cycling/GENR8
DNF Steven Westberg WebCyclery.com

Sport 19-39 Men

Name Team Time Notes
1 Kevin Thompson Half Fast Velo 5:23:24
2 Casey McDonald OrganicAthlete 5:34:42
3 Charlie Wicker Word-RCB 5:36:44
4 Chad Lowe 5:41:57
5 Jan Taborsky Capitol Subaru Cycling 5:43:20 Capitol Subaru Cycling #2
6 Andre Pinter Team S+M 5:48:47 Team S & M "The Future"
7 Casey Davidson Beaverton Bicycle Club 5:56:48
8 Tyler Sargent 5:57:47
9 Mark Miskowiec Collin's Cycle Shop 6:35:49
10 Jeremy Chambers 7:06:15
11 BRANDON LOCKWOOD Viking Sport Seattle 7:14:07
12 Andrew Ross Do it for the Socks 7:29:31
DNF Shayne Myers

Sport 40+

Name Team Time Notes
1 Anthony Ohotto Word-RCB 5:28:55
2 Chris Sautter Word-RCB 6:07:30
3 Bob Jacobs Half Fast Velo 6:20:48
4 Steve Elder 6:21:36
5 Torsten Kjellstrand Team S+M 6:28:27 Team S & M 40+
6 Mauricio Palacio Solo 6:31:42
7 Greg Blea 6:32:27
8 Greg O'Brien Word-RCB 6:55:50
DNF Danny Knudsen bicycleattorney.com
DNF Peter Courogen Nike Cycling

Sport 40+ Women

Name Team Time
1 Candy Walker Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 7:20:44
DNF Celia Leber

Sport 50+

Name Team Time
1 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 6:18:38
2 Ron Strasser Team S+M 6:48:07
3 Rick Gregory 7:23:26
4 Daryl Alosa Revolution Bicycle 8:53:48

Sport Women

Name Team Time
1 Amy Krull Capitol Subaru Cycling 7:10:23
DNF Dana Reiter Bend Bella Cyclists
DNF Julie Leasure Nike Cycling