OBRA Junior and Team Event Track Championships

Portland, OR
July 05, 2008

Updated September 10, 2015 at 4:15 PM

Junior Men 10-12

Name Team
1 Grant McElroy BBC Beaverton Bicycle Club
2 Wyatt Cooper ZteaM

Junior Men 13-14

Name Team
1 Lance Pugh BBC Beaverton Bicycle Club
2 Clyde Bailey Veloshop
3 Dey Shaun Lee Word RCB, presents Grummel

Junior Men 15-16

Name Team
1 Dan Birman BBC Beaverton Bicycle Club
2 Joe Prettyman BBC Beaverton Bicycle Club
3 Bret Bailey BBC Beaverton Bicycle Club
4 Brian Fawcett

Junior Men 17-18

Name Team
1 Richard Suditu BBC Beaverton Bicycle Club
2 Eamon Ford ZteaM

Junior Women 13-14

Name Team
1 Isabel Ford ZteaM

Junior Women 15-16

Name Team
1 fiona graham Specialized River City Bicycles

Junior Women 17-18

Name Team
1 Kayla Woolcock SUM Racing
2 Andrea Jones ZteaM

Married Couples Team Sprint

Name Team
1 Per Bjesse Bike Central
1 Amelia Bjesse-Puffin Bike Central
2 Mark Godfrey Bike Central
2 Lynn Hughes-Godfrey Bike Central
3 Meg Mautner Bike Central
3 Paul Mautner Team Rose City
4 Mike Murray Bike Central
4 Candi Murray NoMad Sports Club

Men Team Pursuit

Name Team
1 Steven Beardsley Gentle Lovers
1 Dan Watson Gentle Lovers
1 Tony Kic Gentle Lovers
1 Mark Blackwelder Gentle Lovers
2 Darell Provencher Team Rose City
2 Paul Mautner Team Rose City
2 Eric Christenson Team Rose City
2 Steve Truesdale Half Fast Velo
3 Justin La Vigne Team Oregon/Sunset Cycles
3 David Cowperthwaite Team Oregon/Sunset Cycles
3 Rob Anderson Team Oregon/Sunset Cycles
3 kevin mansker
4 Alex Lightman Word RCB, presents Grummel
4 Trevor Spahr Word RCB, presents Grummel
4 Chris Deardorff Word RCB, presents Grummel
4 Michael Risner Word RCB, presents Grummel
5 Per Bjesse Bike Central
5 Gary Meinhardt Bike Central
5 Brian Abers Bike Central
5 Stephen McLaughry Bike Central
6 George Carder Team Beer
6 Nathan R Frechen Team Beer
6 John Howe Team Beer
6 Sean Light Team Beer
7 Brian List Pacific Power Blue Sky
7 Anna Knoblock Bike Central
7 Gary Meinhardt Bike Central
7 Mike Murray Bike Central
8 Dave Wingard Word RCB, presents Grummel
8 Justin Fisher Word RCB, presents Grummel
8 Justin Serna Word RCB, presents Grummel
8 Daniel Felts Word RCB, presents Grummel

Men Team Sprint

Name Team
1 Steven Beardsley Gentle Lovers
1 kevin mansker
1 Stephen McLaughry Bike Central
2 Stephen McLaughry Bike Central
2 Brian Abers Bike Central
2 Per Bjesse Bike Central
3 Steven Beardsley Gentle Lovers
3 Tony Kic Gentle Lovers
3 Mark Blackwelder Gentle Lovers
4 Richard Suditu BBC Beaverton Bicycle Club
4 Dan Birman BBC Beaverton Bicycle Club
4 John Kim BBC Beaverton Bicycle Club
5 kevin mansker
5 Nathan R Frechen Team Beer
5 Brian Abers Bike Central
6 Steve Brown Multnomah Athletic Club
6 Brian Leber The Bike Gallery
6 Ken Lee
7 Chris Deardorff Word RCB, presents Grummel
7 Michael Risner Word RCB, presents Grummel
7 Alex Lightman Word RCB, presents Grummel
8 Eric Christenson Team Rose City
8 Paul Mautner Team Rose City
8 Darell Provencher Team Rose City
9 William Blanton Team Oregon/Sunset Cycles
9 Justin La Vigne Team Oregon/Sunset Cycles
9 David Cowperthwaite Team Oregon/Sunset Cycles
10 Nathan R Frechen Team Beer
10 George Carder Team Beer
10 John Howe Team Beer
11 Dave Wingard Word RCB, presents Grummel
11 Trevor Spahr Word RCB, presents Grummel
11 Justin Fisher Word RCB, presents Grummel
12 Gary Meinhardt Bike Central
12 Anna Knoblock Bike Central
12 Brian List Pacific Power Blue Sky
13 Justin Serna Word RCB, presents Grummel
13 Daniel Felts Word RCB, presents Grummel
13 Krysten Richardson Word RCB, presents Grummel

Tandem

Name Team
1 David Ripp Specialized River City Bicycles
1 Sue Ripp Specialized River City Bicycles

Women Team Pursuit

Name Team
1 Andrea Fisk Velo Bella
1 Emily Charbonneau Therapeutic Associates Cycling/GENR8
1 Camille Hook Bike Central
1 Anita Dilles Gentle Lovers
2 Marca Murphy Therapeutic Associates Cycling/GENR8
2 Meg Mautner Bike Central
2 Amelia Bjesse-Puffin Bike Central
2 Jen Featheringill Bike Central
3 Krysten Richardson Word RCB, presents Grummel
3 PJ Houser Word RCB, presents Grummel
3 Ariel Embree Word RCB, presents Grummel

Women Team Sprint

Name Team
1 Jen Featheringill Bike Central
1 Amelia Bjesse-Puffin Bike Central
2 Jen Featheringill Bike Central
2 Anna Knoblock Bike Central
3 Emily Charbonneau Therapeutic Associates Cycling/GENR8
3 Andrea Fisk Velo Bella
4 Anita Dilles Gentle Lovers
4 Andrea Fisk Velo Bella
5 Camille Hook Bike Central
5 Amelia Bjesse-Puffin Bike Central
6 Emily Charbonneau Therapeutic Associates Cycling/GENR8
6 Camille Hook Bike Central
7 Andrea Fisk Velo Bella
7 fiona graham Specialized River City Bicycles
8 Anita Dilles Gentle Lovers
8 fiona graham Specialized River City Bicycles
9 Meg Mautner Bike Central
9 Marca Murphy Therapeutic Associates Cycling/GENR8
10 PJ Houser Word RCB, presents Grummel
10 Ariel Embree Word RCB, presents Grummel