Port of Hood River Criterium

Hood River, OR
Thursday, April 1, 2010 to Thursday, April 29, 2010
If you have questions about the series totals, please email Jeff Lorenzen.

Updated September 10, 2015 at 4:16 PM

Category 1/2/3 Men

Name Team Points
1 Christian Tresser Cyclepath PDX Racing 32
2 Steve Schwaeber Veloce Racing 31
3 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 16
4 William O'Donnell Westwood Velo/Vertebrata 15
5 Sal Collura Hutch's-Eugene 15
6 Steven Beardsley Gentle Lovers 15
7 Joshua Liberles Ten Speed Drive Racing 12
8 Brandon Dyer Cyclesoles/Sagebrush Cycles 12
9 Michael Benno Veloce Racing 10
10 Eddie French Guinness Cycling Team 10
11 David Klipper Guinness Cycling Team 7
12 Nate Magaret Rapha Racing 7
13 Tim Butler River City Bicycles / Bike Law 5
14 John Wilson Pacific Power Blue Sky 5
15 Daryl Hemenway BRIHOP Cycling 4
16 Eirik Schulz Specialized River City Bicycles 3
17 John Mitchem Guinness Cycling Team 3
18 Zachary Utz 3
19 William Zale Specialized River City Bicycles 1
20 Daniel Quirk Veloce Racing 1

Category 3/4 Men

Name Team Points
1 Joseph Holcomb Specialized River City Bicycles 48
2 Eirik Schulz Specialized River City Bicycles 40
3 William Zale Specialized River City Bicycles 21
4 Harald Graham Specialized River City Bicycles 17
5 David Ripp Specialized River City Bicycles 15
6 William Laubernds Ten Guys Named Alex 10
7 Jesse Homan Veloce Racing 10
8 Rob Crocker Team Portland Mercury 10
9 Jonathan Vinson Gentle Lovers 10
10 Zachary Utz 8
11 Tim Schauer Specialized River City Bicycles 6
12 Nathan R Frechen Team Beer 5
13 Ricardo Medina Hammer Velo 5
14 Stephen Fitzgerald Liberty Cycle 4
15 Chad Smeltzer Team Bike Tires Direct 3

Category 4/5 Men

Name Team Points
1 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52
2 Ricardo Medina Hammer Velo 46
3 Dean Anderson North River Racing 25
4 Tony Dirks TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 21
5 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky 15
6 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 15
7 Lincoln Wettenhall Hammer Velo 12
8 William Laubernds Ten Guys Named Alex 5
9 Zach Bowden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 5
10 Keith Levesque Hammer Velo 4
11 Zachary Utz 3
12 John Kenney TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 3
13 Mike Hall Ten Guys Named Alex 3
14 Sean Becker Ten Guys Named Alex 1
15 Richard Rosko Hammer Velo 1
16 Kolben Preble Hammer Velo

Junior

Name Team Points
1 Zach Bowden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 39
2 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles 37
3 Kolben Preble Hammer Velo 30

Masters 40+

Name Team Points
1 Christian Tresser Cyclepath PDX Racing 15
2 Thomas Morgan bicycleattorney.com 12
3 Michael Lujan Specialized River City Bicycles 10
4 Eddie French Guinness Cycling Team 7
5 Tim Schauer Specialized River City Bicycles 5
6 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 3
7 Harald Graham Specialized River City Bicycles 1
8 David Ripp Specialized River City Bicycles
9 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
10 Justin Serna Guinness Cycling Team

Masters 50+

Name Team Points
1 Rod Underhill Bridgetown Velo 15
2 Richard Desmond Upper Echelon Fitness 12
3 Paul Mautner Team Rose City 10
4 Mike Murray Bike Central 7
5 thomas Morris 1 Error 5
6 cary mallon 3

Masters 60+

Name Team Points
1 Bill Nicolai HeadHunters 15

Women

Name Team Points
1 Judy Richardson Sorella Forte 47
2 Karleta Reierson Sorella Forte 30
3 Anna Saltonstall Team S+M 27
4 Megan Chinburg Veloforma 15
5 Tonya Roe Sorella Forte 13
6 Kim Rueter Sorella Forte 12
7 Anna Vaughn Hammer Velo 10
8 Sarah Tisdale Sorella Forte 7
9 Meg Mautner Bike Central 7
10 Rhonda Morin Sorella Forte 1