Silverton OBRA Championship Road Race

Silverton, OR
June 16, 2018

For results questions, please contact Robert Cutter

Updated July 7, 2018 at 6:04 PM

Junior 10-14 Men

Num Comments Time
1 14 One Day 0:59:47.9
2 26 One Day 0:59:51.3
3 8068 0:59:52.3
4 8127 0:59:53.8
5 8076 Warning for wearing 2 different numbers 0:59:58.7
6 8058 1:16:18.5
7 8015 1:21:50.2

Junior 10-14 Women

Num Time
1 8062 1:07:50.5
2 24 1:08:04.4
3 8016 1:18:00.5
4 8017 1:19:02.8

Junior 15-18

Num Name Team Age City Time
1 8079 0.0 1:48:10.3
2 8018 0.0 1:53:24.0
3 8009 0.0 1:54:10.5
4 8043 0.0 2:01:49.0
5 8089 0.0 2:15:59.8
DNF 8064 Ian Shreve Hutch's Eugene 15 eugene 2:15:59.8
DNF 8098 Evan Ho BBC Bike Gallery Continental 16 Tigard 2:15:59.8

Masters Men 40+

Num Name Team Comments Age City Time
1 565 Webster Wilson Cyclepath Racing 46 Portland 2:22:36.9
2 156 Brad Sigurdson Evolution Racing Team/Project Bike 46 Keizer 2:22:37.3
3 121 Cliff Eslinger Evolution Racing Team/Project Bike 40 bend 2:22:39.0
4 171 Maikey Lopera 49 Eugene 2:22:39.7
5 346 Max Lawson Flywheel Bicycle Solutions 49 Ashland 2:22:40.0
6 354 Robert Tornai Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 45 Wilsonville 2:22:41.8
7 4026 Tim Mineo TCNF.LEGAL Racing Team 41 Beaverton 2:22:42.3
8 520 Greg Steele Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 47 Tigard 2:22:42.8
9 4132 Dolan Halbrook bicycleattorney.com Center Line Warning 46 Portland 2:22:43.0
10 541 Rob Angelo Evolution Racing Team/Project Bike 44 Bend 2:22:43.4
11 894 Eric Sheagley TCNF.LEGAL Racing Team Center Line Warning 46 Portland 2:22:44.1
12 162 Mark Shimahara 44 Portland 2:22:44.4
13 5081 Chris Hanel Dialed Cycling Team 48 Portland 2:22:45.7
14 810 Anthony Broadman Evolution Racing Team/Project Bike 40 Bend 2:22:46.1
15 197 Mathew Braun 45 Portland 2:22:50.5
16 322 Joseph Tysoe 47 Portland 2:23:04.5
17 355 Jonathon Hinkle Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 43 Beavercreek 2:25:39.7
18 610 Jesse Coombs Byzick + Company Cycling 48 Corvallis 2:26:00.3
19 508 Greg Stokes Hammer Velo 48 Portland 2:26:06.8
20 3026 Jeff Thomas Hutch's Eugene 49 EUGENE 2:26:07.0
21 4213 Demian Bailey Marys Bicycle Club 48 Corvallis 2:28:41.9
22 611 Dan Litwora Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 43 Forest Grove 2:28:43.8
23 371 Matt Mallet Revenge Cycling & Racing 43 Corvallis 2:32:58.7
24 594 Hans Ibold Cyclepath Racing 48 Portland 2:34:15.8
25 826 Thomas Cody TCNF.LEGAL Racing Team 49 portland 2:36:16.9
26 5027 Mark westerfield Dialed Cycling Team 46 Tigard 3:03:14.0

Masters Men 50+

Num Name Team Age City Time
1 161 David Sherman Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 53 Lake Osego 2:22:36.1
2 892 John Browning Evolution Racing Team/Project Bike 51 Portland 2:22:38.2
3 580 Scott Goldstein 52 Eugene 2:22:38.5
4 174 Joe Cooper 51 Ashland 2:22:42.4
5 189 Bruce Connelly TCNF.LEGAL Racing Team 55 Portland 2:22:42.8
6 31 Michael Benno TCNF.LEGAL Racing Team 50 Portland 2:22:43.8
7 905 Chris Haverty Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 50 Portland 2:22:47.4
8 538 Scott Carroll Revenge Cycling & Racing 53 Corvallis 2:22:54.7
9 587 Charles Hall Hutch's Eugene 55 Eugene 2:23:24.5
10 306 John Hatfield Dialed Cycling Team 50 Portland 2:27:00.2
11 592 Perry Lund 55 Springfield 2:28:44.5
12 643 Dan Packman Audi 54 Bend 2:29:46.3
13 5141 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 54 Camas 2:30:12.4
14 5324 Kurt Krichko Dialed Cycling Team 57 Ridgefield 2:30:33.0
15 398 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 55 Wilsonville 2:33:14.9
16 308 Andrew LaVeine Dialed Cycling Team 51 Newberg 2:36:29.9
17 377 John Kenney Team Oregon p/b Rodda Paint 57 Hood River 2:41:00.3
18 581 Timothy Smith Nike Catabana Racing Team 55 Portland 2:42:42.7
19 637 Ian Gibson Dialed Cycling Team 57 Gresham 2:51:33.1
20 4164 Sean Galloway Team Oregon p/b Rodda Paint 53 Portland 2:58:52.6
21 27 Tony Pawley Team Tomato 50 White Rock 3:22:34.4
DNF 362 Perry York Team Oregon p/b Rodda Paint 50 Battle Ground 3:22:34.4
DNF 729 John McCaffrey 53 Portland 3:22:34.4
DNF 341 Tim Marcotte 54 Eugene 3:22:34.4
DNF 596 John OBrien Evolution Racing Team/Project Bike 59 Ridgefield 3:22:34.4
DNF 759 Matt Kline Land Shark 53 grants pass 3:22:34.4
DNF 4137 John Prosser Revenge Cycling & Racing 51 Hillsboro 3:22:34.4
DNF 4197 Mike Campbell 51 Jacksonville 3:22:34.4

Masters Men 60+

Num Name Team Age City Time
1 311 Peter Serrurier 60 portland 2:22:44.7
2 575 Michael Longmire Revenge Cycling & Racing 64 Corvallis 2:31:28.4
3 4033 Jim Fox bicycleattorney.com 60 Portland 2:36:41.5
4 5094 Allan Wright 61 Tigard 2:36:47.1
5 28 Jamie Cobb 63 Newberg 2:41:44.2
6 559 Tom Webb Team Rose City 66 Portland 2:42:15.7
7 4012 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 60 Portland 2:58:47.0
8 526 Mark Schwyhart Team S+M 65 Portland 3:06:19.4
9 5035 Tom Kelly 66 Portland 3:14:01.3
10 4139 Jay Hamlin Dialed Cycling Team 68 Gresham 3:37:30.8
11 5653 Loren Russell 76 Corvallis 3:37:30.8
DNF 399 John Wilson Team S+M 60 Corvallis 3:37:30.8

Masters Women 40+

Num Time
1 201 1:50:29.8
2 222 2:09:55.0

Masters Women 50+

Num Time
1 418 2:00:05.5
2 411 2:00:24.9

Men Category 3

Num Name Team Age City Time
1 708 Aris Sophocles 38 Bend 3:08:37.3
2 305 Robert Cummings Dialed Cycling Team 24 Potsdam 3:08:37.6
3 8029 Brendan Sheerin 18 Eugene 3:08:38.0
4 713 Ben Guernsey Mettle Cycling 34 Portland 3:08:40.6
5 29 Zachary Hibbs Team Cycle Sport 26 Phoenix 3:08:41.6
6 381 Istvan Takacs Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 35 Portland 3:09:01.7
7 4068 Mike Ott Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 38 Lake Oswego 3:09:05.6
8 571 Eric Zugor Mettle Cycling 27 Portland 3:09:13.7
9 4067 Nathaniel Sherrett Team Oregon p/b Rodda Paint 20 Portland 3:09:21.8
10 379 Aaron McClintock Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 32 Newberg 3:12:18.9
11 328 Ben Waters Holtey Brown p/b Peak Condition 30 Portland 3:14:45.6
12 383 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 38 Portland 3:14:47.8
13 547 Matthew Toupal bicycleattorney.com 32 Portland 3:15:01.7
14 601 Jake Rosenbloum 32 portland 3:15:44.6
15 337 Philippe Gauthier Holtey Brown p/b Peak Condition 36 Portland 3:23:51.1
16 387 Brent Poole Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 31 Bend 3:39:16.9
17 330 Jason Whitley Team Oregon p/b Rodda Paint 41 The Dalles 3:44:42.0
18 632 Paul Hynes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 35 Bend 3:47:22.2
DNF 314 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 28 Portland 3:47:22.2
DNF 340 Bradley Wiltfong Holtey Brown p/b Peak Condition 28 Vancouver 3:47:22.2
DNF 304 Patrick Connor Holtey Brown p/b Peak Condition 27 Portland 3:47:22.2
DNF 579 Randall Fransen Mettle Cycling 38 Portland 3:47:22.2
DNF 570 Edward Wright Holtey Brown p/b Peak Condition 28 Portland 3:47:22.2
DNF 3003 John Lin Swift Racing 35 Portland 3:47:22.2

Men Category 4/5

Num Name Team Comments Age City Time
1 4224 Ryan P. Gilles Byzick + Company Cycling 28 Hillsboro 2:24:11.9
2 5371 Tyler James 23 Wilsonville 2:24:13.6
3 4104 Travis Power Bonk Collective 37 Beaverton 2:24:13.9
4 4140 Matt Jamison Grouptrail Cycling 37 Portland 2:24:15.2
5 4112 Peter Madsen 35 Bend 2:24:16.3
6 4205 Peter Jennings TCNF.LEGAL Racing Team 33 Sherwood 2:24:18.2
7 4056 Colin Howard Hammer Velo 39 Portland 2:24:18.7
8 5110 Petr Honek Team Planet X USA p/b Xiologix 32 Portland 2:24:19.1
9 5369 Ben Pederson Grouptrail Cycling 34 Portland 2:24:19.6
10 5519 Adam Kachman Mettle Cycling 29 Portland 2:24:21.0
11 4227 Daniel Peterson 31 Portland 2:24:21.9
12 4258 Micah Sardell 37 Eugene 2:24:22.3
13 8126 Gavin Bowen 16 Bend 2:24:24.1
14 4027 Cory Nann Team Planet X USA p/b Xiologix 27 McMinnville 2:24:25.2
15 4198 Sid Hariharan Byzick + Company Cycling 26 Portland 2:24:27.7
16 4145 Mark Selander 44 Seattle 2:24:32.8
17 4047 Gavin McGregor 43 Portland 2:24:40.9
18 4195 John Pearson Byzick + Company Cycling 29 portland 2:24:54.1
19 5451 Garen Marter 21 Portland 2:25:12.0
20 5086 Mark Lokteff Dialed Cycling Team 43 TIGARD 2:25:16.6
21 4084 Norm Swygert Team Planet X USA p/b Xiologix 49 Portland 2:25:27.0
22 4188 Austin Ellerbruch Team Oregon p/b Rodda Paint 23 Portland 2:29:02.8
23 5248 Ari Grayzel 19 Portland 2:29:42.7
24 25 Koosha Aslani 38 Tigard 2:32:55.4
25 4207 Ben Tankus Byzick + Company Cycling 24 Portland 2:38:09.1
26 4117 J Pearce Beissinger Team Oregon p/b Rodda Paint 42 Happy Valley 2:38:11.6
27 5322 David Smith 49 Hillsboro 2:40:07.3
28 4232 Christopher Muhs Grouptrail Cycling 31 Portland 2:40:46.2
29 23 Brian Fahey 34 Beaverton 2:49:30.0
30 5000 Alex Agherbi 44 Camas 3:00:09.5
DNF 5092 Brion Rowley 3:00:09.5
DQ 22 Dan Handorff Center Line Violation 50 Portland 3:00:09.5
DQ 5375 Jeffrey Baratta II Center Line Violation 3:00:09.5
DQ 4142 Collin Bundy Center Line Violation 29 Vancouver 3:00:09.5

Senior Men

Num Name Team Comments Age City Time
1 834 Sean Hollenbeck Team Oregon p/b Rodda Paint 25 Walla Walla 3:51:15.8
2 186 Daniel Lincoln Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 38 Portland 3:51:16.6
3 864 Wacek Godycki Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 37 Portland 3:51:17.9
4 342 Elias Lawson Flywheel Bicycle Solutions 19 Ashland 3:51:21.7
5 110 Evan Murphy 30 Portland 3:51:22.4
6 107 Carl Hoefer Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 38 Tigard 3:53:52.6
7 827 Zhaolong Wu Team Oregon p/b Rodda Paint 30 Portland 4:02:50.5
8 8022 Max Ritzow 17 Eugene 4:02:56.3
9 676 Erik Hammerquist TCNF.LEGAL Racing Team 20 Salem 4:12:37.2
10 111 Kyle Roberts Holtey Brown p/b Peak Condition Warning - Center Line Violation 31 Portland 4:16:13.0
DNF 145 Kent Ross 22 Eugene 4:16:13.0
DNF 160 Andrew Boone Team Oregon p/b Rodda Paint 37 Bend 4:16:13.0
DNF 120 Colin Gibson Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 31 Portland 4:16:13.0
DNF 127 Joel Fletcher Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 30 Portland 4:16:13.0
DNF 800 Andrew Loaiza Cyclepath Racing 31 Portland 4:16:13.0
DNF 532 Adam Choate 20 Eugene 4:16:13.0
DNF 563 Kelsey Ramsey Team Oregon p/b Rodda Paint 29 Portland 4:16:13.0
DNF 809 Gregory Kell Holtey Brown p/b Peak Condition 32 Portland 4:16:13.0
DNF 822 Kyle Berg Holtey Brown p/b Peak Condition 31 Portland 4:16:13.0
DNF 101 Jeremy Russell 36 Portland 4:16:13.0

Senior Women Category 1/2

Num Name Team Age City Time
1 205 Annick Chalier Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 40 Portland 2:41:06.5
2 210 Gabrielle Lehnert 17 Eugene 2:41:12.7
3 218 Lisa Eriksson Holtey Brown p/b Peak Condition 29 Portland 2:41:13.4
4 273 Elise Donovan Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 38 Klamath Falls 2:56:43.2
5 219 Rachel Lee Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 29 Bend 2:56:43.4

Senior Women Category 3

Num Name Team Age City Time
1 400 Kristi Cutter Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 42 Bend 2:41:27.5
2 228 Elyse Johansen Grown Rogue Cycling Team 30 Portland 2:48:18.5
3 243 Lori Brault 47 Portland 2:58:14.8
4 414 Victoria Jansen 22 Portland 2:58:24.7
DNF 223 Jennifer Haliewicz Metropolis Cycle Repair 30 Portland 2:58:24.7

Women Category 4/5

Num Name Team Comments Age City Time
1 7039 Fay Mobbs Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Warning - Center line violation 42 Wilsonville 1:50:09.4
2 7258 Jennifer Kuhns 30 Beaverton 1:50:39.0
3 7029 Kimberly Kathrein Dialed Cycling Team 28 Vancouver 1:59:58.3
4 7163 Diane Smith 48 Hillsboro 2:39:03.9