State Track Championships

Portland, OR
August 11, 2019

Part of the State Track Championships

For results questions, please contact Chief Judge: Jen Featheringill

Updated August 12, 2019 at 4:08 PM

Category 4/5 Open Points

Num Name Team Age Time
1 8059 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 17 30
2 320 Mark-Anthony Sanchez Audi 36 16
3 8083 James Yoon Dialed Cycling Team 17 09
4 4010 Damon Dimick Team Oregon p/b Rodda Paint 43 09
5 675 Dylan Howell 33 08
6 5241 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 47 05
7 8056 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 12 00

Category 4/5 Points Overall

Num Name Team Age Time
1 8059 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 17 30
2 320 Mark-Anthony Sanchez Audi 36 16
3 8083 James Yoon Dialed Cycling Team 17 09
4 4010 Damon Dimick Team Oregon p/b Rodda Paint 43 09
5 675 Dylan Howell 33 08
6 5241 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 47 05
7 8110 Alyssa Hargis 16 00
8 8058 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 15 00
9 8056 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 12 00
10 8057 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 13 00

Category 4/5 Sprint

Num Name Team Age Time
1 8083 James Yoon Dialed Cycling Team 17 13.67
2 8059 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 17 13.92
3 675 Dylan Howell 33 13.92
4 5241 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 47 15.57

Category 4/5 Women Points

Num Name Team Age
1 8110 Alyssa Hargis 16
2 8058 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 15
3 8057 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 13

Junior 10-12 2K Pursuit

Num Name Team Age Time
1 8056 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 12 03:22.72

Junior 17-18 2K Pursuit

Num Name Team Time
1 8059 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 02:51.41
2 8083 James Yoon Dialed Cycling Team 02:56.63
3 8070 Evan Ho BBC Bike Gallery Continental 03:09.62

Junior Women 13-14 2K Pursuit

Num Name Team Age Time
1 8057 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 13 03:47.53

Junior Women 15-16 2K Pursuit

Num Name Team Age Time
1 8110 Alyssa Hargis 16 03:13.39
2 8111 Shyan Hargis 15 03:15.82
3 8058 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 15 03:20.55

Masters 35-39 3K Pursuit

Num Name Team Age Time
1 199 Chris Waggoner Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 35 03:50.73
2 332 Alex Wilson Hammer Velo 36 04:12.09

Masters 40-49 3K Pursuit

Num Name Team Age Time
1 313 Aaron Harrison 46 03:42.66
2 5241 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 47 04:41.02

Masters 40-49 Sprint

Num Name Team Age Time
1 552 Eric Kaczmarek Team Oregon p/b Rodda Paint 48 12.97
2 4010 Damon Dimick Team Oregon p/b Rodda Paint 43 14.37

Masters 50-59 2K Pursuit

Num Name Team Age Time
1 4129 Brian List Bike Central/Barbur Vet 52 02:42.50
2 James Duke 58 03:01.86

Masters 50-59 Sprint

Num Name Team Age Time
1 4077 Kevin Billingsley 56 13.53
2 361 Eric Anderson Team Dr Will Bar 57 14.33

Masters 60-69 2K Pursuit

Num Name Team Age Time
1 596 John OBrien 60 02:43.97
2 301 Darell Provencher Team Rose City 65 02:50.03
3 561 Paul Mautner The Club Roule 61 02:52.39
4 819 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint 62 02:59.57

Masters 60-69 Sprint

Num Name Team Age Time
1 301 Darell Provencher Team Rose City 65 13.62

Masters 70-79 2K Pursuit

Num Name Team Age Time
1 Ted Prush 72 03:18.56
2 5738 Jerry Powell Multnomah Athletic Club 77 03:21.87

Masters Sprint Overall

Num Name Team Age Time
1 552 Eric Kaczmarek Team Oregon p/b Rodda Paint 48 12.97
2 4077 Kevin Billingsley 56 13.53
3 301 Darell Provencher Team Rose City 65 13.62
4 248 Alexandra McLaughry Bike Central/Barbur Vet 44 13.77
5 4010 Damon Dimick Team Oregon p/b Rodda Paint 43 14.37
6 361 Eric Anderson Team Dr Will Bar 57 14.33

Masters Women Sprint

Num Name Team Age Time
1 248 Alexandra McLaughry Bike Central/Barbur Vet 44 13.77

Open 1/2/3/4K Pursuit

Num Name Team Age Time
1 199 Chris Waggoner Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 35 05:10.11
2 332 Alex Wilson Hammer Velo 36 05:44.90

Open 4/5 4K Pursuit

Num Name Team Age Time
1 320 Mark-Anthony Sanchez Audi 36 06:10.24

Open Category 1/2/3 Sprint

Num Name Team Age Time
1 533 Stephen McLaughry Bike Central/Barbur Vet 46 12.01
2 5369 andrew o'mara 35 12.34
3 3066 Peter Newlands 21 12.48
4 105 Lucas Strain 26 12.75
5 199 Chris Waggoner Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 35 12.47

Open Team Pursuit

Num Name Team Age Time
1 105 Lucas Strain 26 05:02.74
1 199 Chris Waggoner Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 35 05:02.74
1 5369 andrew o'mara 35 05:02.74
1 3066 Peter Newlands 21 05:02.74
2 4129 Brian List Bike Central/Barbur Vet 52 05:25.45
2 313 Aaron Harrison 46 05:25.45
2 8088 Mckenna Mckee TCNF.LEGAL Racing Team 16 05:25.45
2 533 Stephen McLaughry Bike Central/Barbur Vet 46 05:25.45
3 8058 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 15 06:47.32
3 5241 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 47 06:47.32
3 8083 James Yoon Dialed Cycling Team 17 06:47.32
3 8056 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 12 06:47.32

Open Team Sprint

Num Name Team Age Time
1 105 Lucas Strain 26 00:58.35
1 3066 Peter Newlands 21 00:58.35
1 199 Chris Waggoner Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 35 00:58.35
2 8059 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 17 01:05.81
2 5241 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 47 01:05.81
2 8083 James Yoon Dialed Cycling Team 17 01:05.81

Women 1/2/3 Sprint

Num Name Team Age Time
1 8088 Mckenna Mckee TCNF.LEGAL Racing Team 16 13.35

Women Category 4/5 3K Pursuit

Num Name Age Time
1 8110 Alyssa Hargis 16 04:50.11
2 8111 Shyan Hargis 15 04:59.54

Women Category 4/5 Sprint

Num Name Team Age Time
1 8058 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 15 16.21
2 8110 Alyssa Hargis 16 16.10

Women Team Sprint

Num Name Team Age Time
1 8140 Lauren Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team 18 44.12
1 8088 Mckenna Mckee TCNF.LEGAL Racing Team 16 44.12
2 8111 Shyan Hargis 15 50.40
2 8110 Alyssa Hargis 16 50.40
3 8058 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 15 52.15
3 8057 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 13 52.15