Bonecrusher XCO

Madras, OR. April 17, 2021

Questions about results please contact Terri Camp

terri@obra.org

Updated April 20, 2021 at 5:48 PM

Category 1 Junior Men

Num Name Team Kph Mph Age City Time
1 177 Zane Strait Cascadia Junior Cycling 16.595810030714023 11.457950082883116 15 Bend 1:05:04.6
2 179 Caiden Hartrich 16.498205017180148 11.39056238858916 17 Bend 1:05:27.7
3 178 Jade Rohde 15.360910239798475 10.605360174015352 15 Ashland 1:10:18.5
4 181 Jacob Olander Deschutes Brewery 15.163215127342028 10.468869052101825 18 Bend 1:11:13.5
5 192 Reid Farmer Cascadia Junior Cycling 13.822525564722037 9.543240591863219 14 Bend 1:18:08.0
DNS 180 Peter Bentley Cascadia Junior Cycling 0.0 0.0 14 Bend 0:00:00.0

Category 1 Junior Women

Num Name Team Kph Mph Age City Time
1 191 Madeline Stover 13.397010449677387 9.249459755696098 16 Portland 1:20:36.9
2 187 Jenna Raymond Cascadia Junior Cycling 13.121393104032968 9.059170171606743 16 Bend 1:22:18.5
3 188 sophast rodriguez #N/A #N/A 13 Bend 1:38:57.6

Category 1 Men 19-44

Num Name Team Kph Mph Age City Time
1 170 Tyler Miller Team 10 Barrel 15.539568309513397 10.728707888945166 44 Bend 1:09:30.0
2 163 Moses Keener Capitol Velo Cycling 15.144432983728398 10.455901630591443 29 Salem 1:11:18.8
3 169 NICK MCLEAN 15.120050365350732 10.439067572853721 41 WENATCHEE 1:11:25.7
4 169 Tyler Miller Team 10 Barrel 15.120050365350732 10.439067572853721 44 Bend 1:11:25.7
5 167 Adam Kachman 15.118639287647044 10.43809334756059 32 Portland 1:11:26.1
6 165 Reid Curry Murder of Crows 14.835164801021111 10.242379097305877 34 Bend 1:12:48.0
7 172 NOAH SMITH 13.954389786398123 9.634281262182208 19 Medical Lake 1:17:23.7
8 171 Billy Boynton 12.917115147983848 8.918134174019858 41 Portland 1:23:36.6
DNF 164 Scott Wanhala 0.0 0.0 36 Portland 0:00:00.0
DNF 166 Thomas Steiger 0.0 0.0 41 Lapine 0:00:00.0
DNF 168 Joshua Melander 0.0 0.0 42 Puyallup 0:00:00.0
DNS 161 Chris Sarrett 0.0 0.0 42 Albany 0:00:00.0
DNS 162 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team 0.0 0.0 43 PORTLAND 0:00:00.0

Category 1 Men 45+

Num Name Team Kph Mph Age City Time
1 176 Scott Hood 15.578420965110329 10.755532237235078 48 North Bend 1:09:19.6
2 174 Tom Williamson Team 10 Barrel 15.366009780794174 10.608880959446507 55 portland 1:10:17.1
3 189 Tom Ryse 15.06486256724532 10.400965242524213 54 Spokane 1:11:41.4
4 173 Joe Cooper 14.931219578059602 10.30869648937608 54 Ashland 1:12:19.9
5 175 Michael Brown WebCyclery Racing 14.448160501021308 9.975186598533456 50 Bend 1:14:45.0

Category 1 Women 19-44

Num Name Team Kph Mph Age City Time
1 184 Alicia Prusinski Murder of Crows 13.815158265367733 9.538154118344238 42 Bend 1:18:10.5
2 200 Melissa Byrd Team 10 Barrel 10.771634669729988 7.4368682292942125 45 La Pine 1:40:15.8
DNS 199 Kira Corbett 0.0 0.0 21 Bend 0:00:00.0

Category 1 Women 45+

Num Name Team Kph Mph Age City Time
1 185 Jennifer Hart 12.61510305150682 8.70962133135316 52 North Bend 1:25:36.7
2 186 Carrie Carney Hutch's Bend Dental 12.107623289440266 8.359251101091987 47 Bend 1:29:12.0

Category 2 Junior Men 12-18

Num Name Team Kph Mph Age City Time
1 59 Jake Johansen Cascadia Junior Cycling 15.29648743898273 14.081175846589833 16 West Linn 0:52:57.2
2 61 Bjorn Blankenship Cascadia Junior Cycling 15.236542587433277 14.025993635697782 13 Bend 0:53:09.7
3 60 Carter Sheley 14.776527786906637 13.602527181448835 16 Winthrop 0:54:49.0
4 62 Graham Sheley 14.494914817362856 13.343288466636409 16 Winthrop 0:55:52.9
5 58 Luke Walchle 13.707129933194924 12.618093383287798 16 Boise 0:59:05.6
6 56 Tyler Morgenson Cascadia Junior Cycling 11.704356595413607 10.77444112896111 14 Seattle 1:09:12.3
DNS 53 Curran Jacobus Cascadia Junior Cycling 0.0 0.0 15 Bend 0:00:00.0
DNS 54 Ethan Neumaier Cascadia Junior Cycling 0.0 0.0 16 Bend 0:00:00.0
DNS 55 William Fogarty 0.0 0.0 15 sisters 0:00:00.0
DNS 57 Reid Farmer Cascadia Junior Cycling 0.0 0.0 14 Bend 0:00:00.0

Category 2 Junior Women 12-18

Num Name Team Kph Mph Age City Time
1 141 Stella Scholz 12.978689277016295 11.947527607035395 16 Winthrop 1:02:24.6
2 140 Sascha Knight 9.254674919778028 8.519387569744286 18 Battle Ground 1:27:31.4

Category 2 Men 19-39

Num Name Team Kph Mph Age City Time
1 74 Ben Taber Team 10 Barrel 15.141601982426954 13.938596096922398 31 Bend 0:53:29.70
2 76 Andy Edick Swift Racing PDX 14.436787037599425 13.289778960503988 33 Portland 0:56:06.40
3 69 Andrew Young 14.426973062899215 13.280744709728515 39 Bend 0:56:08.69
4 67 Kenneth Wahrenberger 14.402133616021523 13.25787876610505 26 Portland 0:56:14.50
5 75 Evan Halladay 14.301268246902145 13.165027187919751 35 Richland 0:56:38.30
6 83 Adam Moore Grouptrail Cycling 14.10944981377578 12.988448800349142 36 Portland 0:57:24.50
7 73 Brian Rowbotham 14.006570950373504 12.893743700747459 36 Redmond 0:57:49.80
8 78 david cowan 13.69129782341479 12.60351914049344 29 Bend 0:59:09.70
9 77 Maxwell Roe 13.406896519704379 12.341713625696636 36 Bend, Oregon 1:00:25.00
10 79 Daniel Rowe 13.403938409159347 12.338990538130004 31 Tualatin 1:00:25.80
11 63 Dustin McNabb 13.031237401161851 11.99590076325532 38 Bend 1:02:09.50
12 64 Max Jones Capitol Velo Cycling 12.67374237560415 11.666808849883742 24 Salem 1:03:54.70
13 68 Robert Bernard 12.546792277723855 11.549944984298591 35 Olathe 1:04:33.50
14 71 Mitchell Bernards 12.518030055576727 11.523467931353727 25 Lake Oswego 1:04:42.40
15 65 trevor gourley 12.296948506611638 11.31995139333597 28 Bend 1:05:52.20
16 82 Josue Jimenez 11.93340860499939 10.985294871551224 36 bingen 1:07:52.60
17 66 david gissiner 11.558219151452882 10.639914359048042 26 porltand 1:10:04.80
18 72 Tristin Reid 11.556020517412417 10.637890407296402 24 redmond 1:10:05.60
19 80 Nick Davis Team 10 Barrel 10.540241576583636 9.70281547953089 39 Burns 1:16:50.90
20 81 Bob Gilbert 10.123312757393274 9.319011809443282 31 Redmond 1:20:00.80
DNF 70 James Putnam 0.0 0.0 36 OR 0:00:00.00

Category 2 Men 40-59

Num Name Team Kph Mph Age City Time
1 84 Cort Johnson Team 10 Barrel 15.218888920543437 14.009742559180735 57 Bend 0:53:13.4
2 110 Lance Heppler 15.099263639016126 13.899621550576427 51 Vancouver 0:53:38.7
3 87 Brennan Morrow 14.602487795012461 13.442314731369908 44 Madras 0:55:28.2
4 96 Warren Atkey Hutch's Bend Dental 14.260563344963677 13.127556305516183 52 Bend 0:56:48.0
5 98 Robert Umberhandt 14.123390741259136 13.001282115980638 44 Portland 0:57:21.1
6 89 Barron Johnson Team 10 Barrel 14.09308391467921 12.973383177997237 56 Sisters 0:57:28.5
7 119 Paul Francis Team 10 Barrel 13.927097625062446 12.820584560566928 41 Bend 0:58:09.6
8 112 Matthew Borisch Capitol Velo Cycling 13.835511110046399 12.736274628089838 46 Salem 0:58:32.7
9 105 Jason Whitley Team Oregon p/b Rodda Paint 13.795844179715745 12.69975925006541 44 The Dalles 0:58:42.8
10 138 Karl Weeks 13.661278953323208 12.575885280748734 41 Bend 0:59:17.5
11 116 Mika Nader 13.604299594908676 12.523432953463702 13 BEND 0:59:32.4
12 100 Jacob Tung 13.529313478255446 12.454404511551207 45 Ashford 0:59:52.2
13 198 Ethan Stelzer 13.52667757882381 12.451978035305673 46 Redmond 0:59:52.9
14 86 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Link 13.512010642860274 12.43847639283664 52 portland 0:59:56.8
15 99 Steven Ashley 13.486513452279727 12.41500496349112 46 Redmond 1:00:03.6
16 94 Jonathan Elek Team 10 Barrel 13.346515043767038 12.286129480386027 48 BEND 1:00:41.4
17 107 Duff Linde 13.242867619525653 12.190716882388555 56 Washougal 1:01:09.9
18 108 Travis Bower 13.152909303651938 12.107905788028901 45 Redmond 1:01:35.0
19 126 Steve Popp Swift Racing PDX 13.13762059672883 12.093831774533317 48 portland 1:01:39.3
20 193 Jeff Briscoe 13.079283027492695 12.0401291467795 44 Bend 1:01:55.8
21 95 John DeSapio Team 10 Barrel 13.01379030141695 11.97983984204704 48 Terrebonne 1:02:14.5
22 109 Mark Sather Team 10 Barrel 12.880655131665378 11.857282310841553 50 Tigard 1:02:53.1
23 101 Randy Frost 12.843891190921054 11.823439278805639 48 Camas 1:03:03.9
24 125 Andrew Vaughn 12.82051278724943 11.801918297964395 41 Bend 1:03:10.8
25 91 Mike Garritson 12.812738889247244 11.794762039037701 52 Oregon City 1:03:13.1
26 97 Russ Morgenson 12.732845995668779 11.721216665444006 51 Seattle 1:03:36.9
27 120 Owen Morehart 12.607330896830444 11.605673787695451 46 Redmond 1:04:14.9
28 117 Dennis Bennett Boneyard Cycling 12.453555381011745 11.464115793562444 52 Bend 1:05:02.5
29 115 Frank Gray 12.149392499076832 11.184118765250178 58 Medford 1:06:40.2
30 194 Donnie Helfenstein 12.1224214598896 11.159290585115645 44 Bend 1:06:49.1
31 124 Thomas Morgan Team Finger 12.096774162404882 11.135680974915088 53 The Dalles, OR 1:06:57.6
32 103 Hanz Scholz 11.930479153158943 10.982598165744482 60 Winthrop 1:07:53.6
33 121 Jerrold Gross 11.740548345296924 10.807757430911844 60 Coos Bay 1:08:59.5
34 122 Charles Patzner 11.44768452342541 10.538161748156105 51 Salem 1:10:45.4
35 113 Joe Moll 11.148834620836093 10.263055581012658 56 Eugene 1:12:39.2
36 118 Timothy Krabill 10.838295282569357 9.977188708185782 46 Canby 1:14:44.1
37 123 Michael Thoen 10.83322185292142 9.972518364402424 50 Portland 1:14:46.2
38 106 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 10.073373933653572 9.273040643745562 55 Portland 1:20:24.6
DNF 88 Shaun Stiles 0.0 0.0 43 Vancouver 0:00:00.0
DNF 90 Sean Breitbach Capitol Velo Cycling 0.0 0.0 45 Silverton 0:00:00.0
DNF 114 David Rayls Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 0.0 0.0 50 Camas 0:00:00.0
DNS 85 Joshua Hanselman 0.0 0.0 46 Newberg 0:00:00.0
DNS 92 Matthew Martel 0.0 0.0 56 Portland 0:00:00.0
DNS 93 Jonathon Fogarty 0.0 0.0 46 sisters 0:00:00.0
DNS 102 Mike Hamness 0.0 0.0 49 Vancouver 0:00:00.0
DNS 104 Wayne Lewis Boneyard Cycling 0.0 0.0 52 Bend 0:00:00.0

Category 2 Senior Men 60+

Num Name Team Kph Mph Age City Time
1 137 Clinton Andring Hutch's Bend Dental 14.243427762423176 13.111782151355039 66 Bend 0:56:52.1
2 128 Michael Nyberg Sunnyside Sports 13.602395776315593 12.521680393962956 61 Bend 0:59:32.9
3 136 Daniel Melkonian Rebound/Tireless Velo 13.53157363551403 12.456485098478502 61 Trout Lake 0:59:51.6
4 139 Terry Mallon Team Finger 13.463722710868392 12.39402495492593 66 Mount Hood Parkdale 1:00:09.7
5 131 Erik Goodfriend 13.226289255627856 12.175455675642572 61 Portland 1:01:14.5
6 133 Mark Holtzinger 13.220892238795773 12.170487453796694 63 YAKIMA 1:01:16.0
7 134 David Luoma 12.843891189096249 11.823439277125814 64 Portland 1:03:03.9
8 130 Mark Miller 12.823557315616268 11.804720937424882 66 Corvallis 1:03:09.9
9 129 Ken Wilson 12.581547030869938 11.581938459435088 62 E Wenatchee 1:04:22.8
10 135 James Thiele 10.966941187735177 10.095613648539548 64 Bend 1:13:51.5
11 132 Rick Gregory 10.312778482048861 9.493424412102494 68 Eugene 1:18:32.6
DNS 127 Tom Heywood 0.0 0.0 74 Wenatchee 0:00:00.0

Category 2 Senior Women 60+

Num Name Team Kph Mph Age City Time
1 151 Lora Melkonian Team Finger 12.015130131407021 11.060523592418537 62 Trout Lake 1:07:24.9
2 147 Ellen Bernards Mallon 10.097861969319078 9.2955830959078 61 Mount Hood Parkdale 1:20:12.9
3 150 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 8.7652851196918 8.068879970530391 65 Portland 1:32:24.6

Category 2 Women 19-39

Num Name Team Kph Mph Age City Time
1 145 Nikki Holzman 13.848915699734363 12.74861421816243 27 Bend 0:58:29.3
2 142 Shelby Lee 12.868717859164894 11.846293459062442 22 Anacortes 1:02:56.6
3 143 Alexa Loscutoff 10.425157636861286 9.596875001443163 34 Redmond 1:17:41.8

Category 2 Women 40-59

Num Name Team Kph Mph Age City Time
1 146 Liza Gualandi 12.247983837724325 11.274876985526816 44 Bend 1:06:08.0
2 149 Layla Billowitz 11.971327898270973 11.020201462928197 48 Bend 1:07:39.7
3 148 Heather Lynch Boneyard Cycling 11.242973111708224 10.34971473391889 51 Bend 1:12:02.7
4 144 Elizabeth Thorstenson 11.146788961046358 10.26117244965087 48 Ridgefield 1:12:40.0

Category 3 Junior Men 12-18

Num Name Team Kph Mph Age City Time
1 44 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling 13.823115283314701 19.087295481574532 13 Bend 0:39:03.9
2 36 Riley Plummer 13.140817615710148 18.145162183758732 18 Welches 0:41:05.6
3 48 Kai Blankenship Cascadia Junior Cycling 11.714089415679872 16.175101009578707 11 bend 0:46:05.9
4 47 evan miller Team 10 Barrel 11.194416582727328 15.45752405872414 14 Bend 0:48:14.3
5 37 James Umberhandt 10.49800729551129 14.4959050915981 12 portland 0:51:26.3
6 46 Joshua Gregory 10.128481639480386 13.985655032901258 15 Madras 0:53:18.9
7 195 Reed Simmelink 10.126265757137203 13.98259528839578 14 Madras 0:53:19.6
8 38 Kaess Rinder 9.997222967902415 13.804409850641093 55 Beaverton 0:54:00.9
9 42 David Nader 9.485888253081368 13.098346377123162 52 Bend 0:56:55.6
10 35 Cole Gassner 9.390487759709966 12.966615043863868 14 Madras 0:57:30.3
11 197 Braden Delzer 9.181591452491471 12.678165916502394 15 Gresham 0:58:48.8
12 34 Braden Stiles 8.205024290569769 11.329698107679173 13 Vancouver 1:05:48.8
13 41 Simon Rzegocki 7.230206176838801 9.983645427352227 10 Redmond 1:14:41.2
14 39 Tobias Janku 6.7281335493375405 9.290371270412036 14 Eugene 1:20:15.6
DNF 43 DJ Zimmer 0.0 0.0 17 Portland 0:00:00.0
DNS 40 Quentin Woolsey 0.0 0.0 15 Canby 0:00:00.0
DNS 45 Jacob Turo 0.0 0.0 14 Madras 0:00:00.0
DNS 196 Israel Jr. Melson 0.0 0.0 14 Albany 0:00:00.0

Category 3 Junior Women 12-18

Num Name Team Kph Mph Age City Time
1 30 Hannah Young 11.48243963503013 15.855233329907346 17 Madras 0:47:01.7
2 32 Lauren Hartrich 10.727766346193325 14.813162005112204 15 Bend 0:50:20.2
3 33 Eliana Umberhandt 7.7651288007578545 10.72227966234602 14 Portland 1:09:32.5
DNF 29 Isabelle Umberhandt 0.0 0.0 16 portland 0:00:00.0
DNS 31 Whitney Hayden 0.0 0.0 10 Gresham 0:00:00.0

Category 3 Men 19-39

Num Name Team Kph Mph Age City Time
1 162 Mauricio Posada 15.01459748612826 20.732523232340007 35 Portland 0:35:57.9
2 7 Greyson Turner Sunnyside Sports 14.396800678704265 19.879454298949216 19 Terrebonne 0:37:30.5
3 111 Tylor Lark 13.651301894503892 18.850051354421726 0:39:33.4
4 8 Zhiwei Yang 12.515451146254614 17.28164087599861 24 Bend 0:43:08.8
5 6 Jonathon Young 12.459621568767862 17.204550030681897 40 Madras 0:43:20.4
6 9 Josh Farrester 12.2139706440321 16.865349229006377 32 Madras 0:44:12.7
7 1 Cody Gilbert 11.807149858760232 16.303601144194896 28 Hermiston 0:45:44.1
8 3 Andres Garcia 11.438254581453064 15.794221527849048 40 Bend 0:47:12.6
9 2 Jamie Cover 11.181281681134676 15.439387065529631 39 La Pine 0:48:17.7
10 5 John Kabachis 9.703213419012295 13.39843427863353 40 Portland 0:55:39.1
11 4 Christopher Moulds 7.997827732572374 11.04359603559162 33 Beaverton 1:07:31.1

Category 3 Men 40-59

Num Name Team Kph Mph Age City Time
1 12 Todd Rinder 10.989383687029814 15.174409624429783 55 Beaverton 0:49:08.30
2 14 Mark Gonsky 10.76687389283299 14.867162661474506 41 Bend 0:50:09.23
3 15 Tom Dolan 9.958812296289118 13.751371456349924 41 Beaverton 0:54:13.40
4 10 Tim Gassner 8.295844121394323 11.455104350122026 47 Madras 1:05:05.57
5 13 Geoffrey Wang 7.804972038284346 10.777296178668404 55 Eugene 1:09:11.20
DNF 11 Darrel Hiltunen 0.0 0.0 45 Hillsboro 0:00:00.00

Category 3 Senior Men 60+

Num Name Team Kph Mph Age City Time
1 16 Tad Hodgert Deschutes Brewery 7.941176452276804 10.965370562950422 75 Bend 0:57:00.0
2 199 Edward Lanton 7.931844870077327 10.952485286144041 71 Portland 1:08:04.8

Category 3 Senior Women 60+

Num Team Kph Mph Time
1 28 Deschutes Brewery 8.019404960387382 11.073390399201928 1:07:20.2
2 28 Deschutes Brewery 7.788087092744837 10.753981033124338 1:09:20.2

Category 3 Women 19-39

Num Name Team Kph Mph Age City Time
1 19 Taylor Karlin 10.31452945431009 14.242554403453589 27 Redmond 0:52:21.2
2 17 Dusty Davis Team 10 Barrel 8.952007272845949 12.361150469190132 34 Burns 1:00:19.3
DNF 18 Ashley Olson 0.0 0.0 32 Beaverton 0:00:00.0

Category 3 Women 40-59

Num Name Team Kph Mph Age City Time
1 20 Danielle Stiles 11.056511029716068 15.267100700101562 45 Vancouver 0:48:50.4
2 25 Lynn Longan 10.920121308241756 15.07877043871886 48 Medford 0:49:27.0
3 21 Lindsay Peters Team 10 Barrel 10.879054436094073 15.022064297800467 41 Bend 0:49:38.2
4 23 Heather Cover 10.879054436094073 15.022064297800467 46 La Pine 0:49:38.2
5 22 Kara Tennant 10.825258911327861 14.947782122201565 42 Bend 0:49:53.0
6 27 Kelly Sandow Mudslinger Adventure Squad 8.837729446188806 12.203352852683965 43 Eugene 1:01:06.1
DNF 24 Sarah Umberhandt 0.0 0.0 45 portland 0:00:00.0
DNF 26 Melissa Zimmer 0.0 0.0 43 Portland 0:00:00.0

E-Bike - Catergory One Only - (20mph Assist Limit)

Num Name Team Kph Mph Age City Time
1 50 Russell Worley 16.445030913268617 22.707700674685853 58 Tulelake 32:50.2
2 52 Troy Nelson 16.284680290278118 22.486284614778675 52 Beaverton 33:09.6
3 49 Sterling McCord 12.947052911098146 17.877607143159924 51 BEND 41:42.5
4 51 Kerry Brock 12.690951786277832 17.52397644975832 74 Bend 42:33.0

Elite Men

Num Name Team Kph Mph Age City Time
1 160 Landon Farnworth 17.694282085863115 12.21634861552761 22 BEND 1:01:02.2
2 156 PAYSON PARTRIDGE 17.591009000420204 12.145047615111226 25 Bellingham 1:01:23.7
3 158 Ian Brown Cascadia Junior Cycling 17.309541578920793 11.95071906715066 16 Bend 1:02:23.6
4 190 Evan Plews 17.16147139883151 11.848489605070371 45 Wenatchee 1:02:55.9
5 495 Carl Decker 16.876318424576894 11.651616506441966 46 Bend 1:03:59.7
6 159 Chaz Hogenauer 16.829857376009116 11.619539230653512 23 BOISE 1:04:10.3
7 155 James Williams 16.810210608811843 11.605974862453358 41 bend 1:04:14.8
8 157 Shane Johnson 16.29532763034952 11.25049336110879 38 Redmond 1:06:16.6
9 152 Jonathan Myers 16.29368867358509 11.249361805326934 54 Portland 1:06:17.0
10 497 Bruce Rogers Hutch's Bend Dental 15.952732608283577 11.013961570601971 54 Bend 1:07:42.0
11 154 Matt Russell Hutch's Bend Dental 15.76910905868345 10.887185627670215 42 bend 1:08:29.3
DNF 496 Joel Fletcher PDX TI p/b Elevator Coffee 0.0 0.0 33 Bend 0:00:00.0
DNS 153 Massimo Larsen 0.0 0.0 23 Bend 0:00:00.0

Elite Women

Num Name Team Kph Mph Age City Time
1 182 Emma Maaranen 15.305760881145414 10.567284382753563 44 Bend 1:10:33.7
2 183 Heidi Wood 13.04610425696145 9.007189831391546 36 Hood River 1:22:47.0