10th Annual Oregon Coast Gravel Epic

Waldport, OR. April 30, 2022

Updated May 1, 2022 at 3:22 PM

Men 15-24

Num Name Team Age City Time
1 103 Jade Rohde 16 Ashland, OR 3:30:16
2 320 Ethan Klein Pacific Office Automation Cycling 20 Tualatin, OR 3:36:01
DNF 334 Matthew Niff 18 Philomath, OR 0:00:00

Men 15-24

Num Name Team Age City Time
1 296 Jack Hampson East Portland Youth Cycling 15 Lake Oswego, OR 2:38:17

Men 25-29

Num Name Team Age City Time
1 428 Kendal Johnson 30 Corvallis, OR 2:18:10
2 224 Andrzej Stadnik 33 Portland, OR 2:24:53
3 115 Stephen Snider Mudslinger Adventure Squad 38 Eugene, OR 2:26:43
4 396 Martin Taylor Team Oregon p/b Rodda Paint 31 Portland, OR 2:51:11
5 395 Cory Tanler 35 Bend, OR 3:33:25
6 437 Han Chang 38 Portland, OR 3:40:18
7 432 Reggie Stecher 35 Portland, OR 4:03:19
8 85 evan miller 38 Portland, OR 4:09:59
9 302 Joel Hernandez 36 Bend, OR 4:13:19
10 260 Daniel Chandler-Klein 31 Portland, OR 4:24:14

Men 25-39

Num Name Team Age City Time
1 206 Conor O'Brian 29 Paia, HI 3:34:17
2 408 James Walsh Rainier Beer Cycling Team 38 Portland, OR 3:34:25
3 27 Austen Davis 31 Eugene, OR 3:35:17
4 291 Mike Guyvan Dialed Cycling Team 35 Vancouver, WA 3:42:44
5 70 Anthony Langford 29 Springfield, OR 3:49:06
6 56 Ian Hoogendam 38 Portland, OR 3:49:49
7 255 John Butler 28 Athens, GA 3:52:25
8 197 Alex Marganski Mudslinger Adventure Squad 35 Bend, OR 3:58:19
9 403 Nathan Trimble 35 Ashland, OR 3:59:17
10 65 Moses Keener Capitol Velo Cycling 30 Salem, OR 4:09:27
11 204 Gabe Multer 26 Seattle, WA 4:09:43
12 313 Andrew Jarolimek Team 10 Barrel 39 Astoria, OR 4:16:49
13 193 Andrew Loscutoff 34 Redmond, OR 4:19:22
14 62 Jim Jeffers The Club Roule 38 Portland, OR 4:21:30
15 8 Cameron Allen 35 Bend, OR 4:21:57
16 116 Brian Sorensen Co-Motion Factory Racing Team 31 Springfield, OR 4:22:00
17 180 Evan Heisler Half Penny Cycling Team 39 Salem, OR 4:23:15
18 78 Dillon Maloney Metropolis Cycle Repair 32 Portland, OR 4:24:05
19 337 Ramon Martinez Mudslinger Adventure Squad 36 Independence, OR 4:28:57
20 61 James Jaggard 37 Bend, OR 4:29:53
21 290 Nicholas Gross 32 Portland, OR 4:30:18
22 136 Todd Young 33 Portland, OR 4:30:48
23 157 Michael R Bouska 39 Bend, OR 4:31:21
24 133 Jason Whittington Team 10 Barrel 38 Portland, OR 4:36:56
25 208 Patrick Parish 37 Portland, OR 4:37:04
26 414 Sam Whalen 36 Portland, OR 4:39:57
27 261 Ben Church 32 Portland, OR 4:43:42
28 44 Lars Gjovik 33 Corvallis, OR 4:48:19
29 327 Paul Laxer 37 Portland, OR 5:04:56
30 125 Chris Untiedt 32 Bend, OR 5:06:52
31 104 Alex Rose 35 Happy Valley, OR 5:07:49
32 366 Rodrigo Prugue 34 Portland, OR 5:18:12
33 64 Max Jones Capitol Velo Cycling 25 Grants Pass, OR 5:27:08
34 122 Kevin Tennyson 31 Solomons, MD 5:28:48
35 179 Andrew Harger 39 Corvallis, OR 5:30:12
36 270 Alex Dye 34 Corvallis, OR 5:30:20
37 11 Christian Arca The Club Roule 35 Portland, OR 5:31:08
38 292 Daniel Hackney 39 Portland, OR 5:32:28
39 92 Derek Pacheco 37 Seattle, WA 5:33:35
40 17 Patrick Bringardner 39 Coos Bay, OR 6:05:17
DNF 77 Peter Madsen 39 Portland, OR
DNF 172 Adam Ferch 35 Bend, OR
DNF 384 Carl Shawver 38 Portland, OR
DNF 439 Taylor Smith 30 Corvallis, OR

Men 40-44

Num Name Team Age City Time
1 234 Zak Winter Pacific Office Automation Cycling 43 Portland, OR 3:30:16
2 223 Aris Sophocles 42 Bend, OR 3:31:01
3 82 Phillip McNamara 43 Portland, OR 3:32:51
4 171 Cliff Eslinger Evolution Racing 44 Bend, OR 3:42:20
5 312 Matt Jamison Grouptrail Cycling 41 Portland, OR 3:42:43
6 271 Ryan Eisele 44 Dallas, OR 3:48:21
7 46 Sam Haines Bonk Collective 41 Hillsboro, OR 3:54:24
8 201 Jesse Menlove 42 Meridian, ID 3:56:09
9 362 Travis Power Bonk Collective 41 Beaverton, OR 4:14:03
10 165 James Cope 44 Bend, OR 4:17:17
11 158 Brian Bowman 43 Newberg, OR 4:24:24
12 212 jordan rayboy 42 Hollywood, FL 4:28:01
13 98 James Rajagopal-Durbin 44 Eugene, OR 4:30:02
14 307 Tyler Holmes Planet PDX Cycling 40 Portland, OR 4:33:23
15 356 Gerardo Perez 41 Wilsonville, OR 4:35:07
16 284 Chad Glass Bonk Collective 42 Grants Pass, OR 4:38:10
17 41 Sean Fogli 44 Portland, OR 4:41:36
18 33 Rich Drick 43 Corvallis, ID 4:45:22
19 183 Jeremiah Howe 40 Lakewood, WA 4:48:22
20 273 Ken Elser 44 Portland, OR 4:51:38
21 285 Charlie Goldston 43 Portland, OR 5:01:13
22 12 Brian Austin 44 Portland, OR 5:06:10
23 394 Adam Stone 41 Mcminnville, OR 5:08:08
24 404 Matt Turner 42 Seattle, WA 5:13:12
25 63 Eric Jensen 43 Portland, OR 5:33:00
26 369 Jacob Redmond 43 Post Falls, ID 5:34:51

Men 40-44

Num Name Team Age City Time
1 162 Robert Buettel 40 West Hartford, CT 2:53:03
2 310 Terence Jacobson 42 Portland, OR 2:58:24
3 281 Seth Geoghegan 43 Corvallis, OR 3:01:07
4 405 Garrett Tyburski Dialed Cycling Team 44 Portland, OR 3:24:28
5 427 Cliff Heaberlin 42 Portland, OR 3:32:55
6 303 Matt Hickey 43 Bend, OR 3:33:24
7 31 Tom Dolan 42 Beaverton, OR 3:33:41
8 19 Aaron Bustard 41 Medford, OR 3:41:47
9 342 Joseph Miller 42 Denver, CO 3:58:22
10 402 Matthew Trimble 41 Eugene, OR 4:06:32
11 328 Michael Lewis 44 Tacoma, WA 4:41:05
12 258 Jesse Caparas 42 Portland, OR 4:55:09
DNF 24 Frank Chen 41 Portland, OR 0:00:00

Men 45-49

Num Name Team Age City Time
1 94 Seth Patla PDXTI p/b Elevator Coffee 45 Forest Grove, OR 3:43:44
2 440 Erik Tonkin Team S&M 48 Portland, OR 3:46:14
3 269 Evan Deutsch 49 Portland, OR 3:52:39
4 188 Kenneth Labeja 45 Portland, OR 3:53:09
5 55 Scott Hood 49 North Bend, OR 3:55:15
6 333 Mark Lokteff Dialed Cycling Team 47 Portland, OR 3:55:22
7 336 Joel Crouch 48 Eugene, OR 4:00:47
8 90 Stephan Niquet 46 Bend, OR 4:03:55
9 323 Peter Koonce Grouptrail Cycling 48 Portland, OR 4:07:16
10 189 Gabriel Linn Trusty Switchblade 45 Bend, OR 4:08:51
11 278 Brandon Fisher Team S&M 47 Vancouver, WA 4:10:41
12 167 Chad Davis 46 Portland, OR 4:18:07
13 91 Joshua Nordell 45 Sisters, OR 4:20:43
14 329 Scott Lindbloom 47 Bend, OR 4:24:25
15 374 Jonathan Puskas 49 Bend, OR 4:36:04
16 399 Dirk Theisen 49 Milwaukie, OR 4:40:11
17 340 Scott McGillivray Capitol Velo Cycling 45 Or Salem, OR 4:44:13
18 191 Richard Lorenz 47 Portland, OR 4:48:21
19 14 Matthew Borisch Capitol Velo Cycling 47 Salem, OR 4:48:27
20 216 Brian Roddy 48 Eugene, OR 5:00:23
21 263 Brady Cowing 47 Portland, OR 5:08:19
22 219 Tyler Rupe Hutch's Bend Dental 48 Bend, OR 5:10:24
23 406 Christopher VanWaning 49 Bend, OR 5:15:14
24 30 Mark Dolan 45 Salem, OR 6:22:05
25 279 Robert Franklin 45 Corvallis, OR 6:35:12

Men 45-49

Num Name Team Age City Time
1 215 Dan Rock 49 Bend, OR 2:32:34
2 154 Joshua Boelter Bonk Collective 46 Portland, OR 2:49:00
3 186 Nathan Koch Dialed Cycling Team 47 Underwood, WA 2:58:58
4 121 Destry Stoner 48 Portland, OR 2:59:06
5 351 Kevan Olhausen 48 Bend, OR 3:07:32
6 413 James Westlake 45 Portland, OR 3:18:27
7 426 Peter Esbensen 49 Issaquah, WA 3:23:33
8 39 Chip Faulmann 45 Lake Tapps, WA 3:27:48
9 109 Nick Scott 49 Tigard, OR 3:27:53
10 387 Brian Simard 45 Yachats, OR 3:57:45
11 398 Chris Tew 46 Milwaukie, OR 4:36:55

Men 50-54

Num Name Team Age City Time
1 50 Chris Hanel Dialed Cycling Team 52 Portland, OR 3:36:25
2 430 morgan raines 50 Bend, OR 3:54:58
3 304 Doug Higley 54 Portland, OR 4:05:28
4 129 Danny Weikel 50 Portland, OR 4:08:36
5 283 Mike Girard Evolution Racing 54 Portland, OR 4:19:00
6 360 Jonathan Phillips 53 Seattle, WA 4:22:03
7 200 Gabriel McCoy 52 Medford, OR 4:22:14
8 401 Jeff Thomas Co-Motion Factory Racing Team 53 Eugene, OR 4:29:00
9 203 Peter Morey 53 Battle Ground, WA 4:31:43
10 74 Wayne Lewis Boneyard Cycling 53 Bend, OR 4:42:07
11 229 Adam Vanarsdall 50 Portland, OR 4:42:27
12 209 Shawn Petersen 50 Portland, OR 4:46:42
13 79 Ryan Manner 52 Portland, OR 4:47:18
14 415 Stephen White 51 Portland, OR 4:48:14
15 69 Mark LaGioia 50 Port Hadlock, WA 4:49:32
16 349 Marty Newberry 52 Vancouver, WA 4:51:21
17 309 Gregory Hyde 50 Corvallis, OR 4:56:15
18 407 Eric Adams Pacific Office Automation Cycling 51 Vancouver, WA 4:58:52
19 253 JOE BUFFALINO 51 Eugene, OR 5:02:50
20 166 Anthony Cree 51 Snoqualmie, WA 5:13:59
21 347 Derick Mosman Capitol Velo Cycling 52 Salem, OR 5:22:35
22 128 David Walko 51 Eugene, OR 5:29:54
23 102 Kevin Rock 51 Hillsboro, OR 5:35:29
24 326 Eric Lassahn 53 Salem, OR 5:49:15
25 436 Mark Wiebe 54 Victoria, BC 5:58:58
26 277 Peter Fahrmann 50 Vancouver, BC 5:59:03
27 81 Alan McDaniel 52 Portland, OR 6:02:01
28 306 Chris Hitchcock Dialed Cycling Team 54 Portland Oregon, OR 6:11:04
29 238 Chester Artman Grouptrail Cycling 51 Lake Oswego, OR 6:21:25
30 420 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 51 Portland, OR 6:21:25
31 419 Gray Winkler 53 Portland, OR 6:22:48
32 53 Ben Hein 50 Bend, OR 6:27:51
33 438 Curtis Bridgeman 51 Salem, OR 6:33:21
DNF 175 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Albany, OR 0:00:00

Men 50-54

Num Name Team Age City Time
1 89 Greg Ngo 53 Dixon, CA 2:34:13
2 37 dan eller 52 Lake Oswego, OR 2:52:17
3 293 Karsten Hagen 53 Bend, OR 2:55:13
4 339 Chris McDonald 51 Portland, OR 3:04:27
5 368 Kenny Ramsdal 51 Eug, OR 3:16:18
6 276 Chuck Fahl 50 Eugene, OR 3:39:52
7 241 Andrew Barr 54 Vancouver, BC 3:44:48

Men 55-59

Num Name Team Age City Time
1 348 Jonathan Myers Team S&M 55 Portland, OR 3:39:39
2 22 Scott Carroll Dialed Cycling Team 57 Corvallis, OR 3:53:18
3 218 Todd Rosier 57 Hillsboro, OR 3:58:54
4 13 Christophe Berteau-pavy 56 Portland, OR 3:59:49
5 42 Todd Gallaher 57 Grants Pass, OR 4:09:24
6 72 Andrew LaVeine Dialed Cycling Team 55 Newberg, OR 4:21:19
7 71 Jeff Langford 55 Eugene, OR 4:22:36
8 242 Mike Bené Rainier Beer Cycling Team 55 Portland, OR 4:23:12
9 160 Tom Broxson 56 Sumner, WA 4:30:41
10 305 David Hill 59 Dallas, OR 4:31:48
11 311 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 59 Wilsonville, OR 4:34:26
12 373 Sam Reynolds 55 Hillsboro, OR 4:46:14
13 35 Brian Dwyer 57 Ashland, OR 4:46:40
14 198 Dave Masessa 56 Medford, OR 4:56:41
15 194 John Lulich 58 Medford, OR 5:11:41
16 332 Steven Livermore 58 Hillsboro, OR 5:13:01
17 378 Chris Robison The Club Roule 57 Beaverton, OR 5:40:21
18 393 Erik Spillman Team Oregon p/b Rodda Paint 57 Portland, OR 5:49:55

Men 55-59

Num Name Team Age City Time
1 57 Eric Horvath 59 Newport, OR 2:43:27
2 341 John Mersmann 56 Corvallis, OR 2:45:31
3 418 Robert Wilson 58 Port Orchard, WA 2:49:40
4 251 Paul Brown 56 Eugene, OR 3:02:24
5 187 Allen Kraft 57 Vancouver, WA 3:07:30
6 364 Todd Rouse 59 Yachats, OR 3:11:01
7 357 Dave Petermeier Planet PDX Cycling 57 Portland, OR 3:13:05
8 101 Max Rink 59 Eugene, OR 3:37:44
9 196 Ken Lynn 57 Corvallis, OR 3:42:14
10 295 Carl Hampson 57 Lake Oswego, OR 3:56:13
11 67 Jeff KOGER 55 Kirkland, WA 3:57:28
12 381 Gregg Sanders The Club Roule 56 Portland, OR 3:57:35
13 299 Don Harloff 58 Waldport, OR 6:09:43

Men 60-64

Num Name Team Age City Time
1 220 Scott Seaton 63 Bend, OR 3:52:29
2 195 Keith Lund Hutch's Bend Dental 62 Powell Butte, OR 4:07:08
3 417 John Wilson Team S&M 64 Corvallis, OR 4:24:57
4 114 John Slawta 61 Talent, OR 4:42:21
5 75 Mark Lipchick Dialed Cycling Team 64 Eugene, OR 4:48:04
6 110 Dwan Shepard Co-Motion Factory Racing Team 60 Eugene, OR 5:02:57
7 247 Jeff Boulet Hutch's Bend Dental 64 Bend, OR 5:06:49
8 9 Doug Antelman Dialed Cycling Team 61 Corvallis, OR 5:10:49
9 375 Bill Robberson 60 Yreka, CA 6:02:25

Men 60-64

Num Name Team Age City Time
1 227 Greg Talbert 60 Boulder, CO 2:46:41
2 243 Alan Bennett 60 Creswell, OR 3:04:59
3 177 Mark Hand Planet PDX Cycling 63 Tigard, OR 3:11:05
4 383 Mark Sedore 61 Salem, OR 3:21:55
5 132 Alan Whitney 62 Tualatin, OR 3:25:28
6 266 Dan Davis Boneyard Cycling 64 Bend, OR 3:27:00
7 124 Billy Thomas Deschutes Brewery Cycling Team 61 Bend, OR 3:27:15
8 371 Ken Reid 63 Portland, OR 3:48:30
9 352 Stan Olzaski 60 Roseburg, OR 3:52:08
10 386 Mark Shepherd 60 Portland, OR 3:55:32
11 80 Rob May 62 Philomath, OR 4:05:14
12 118 Jay Steele 62 Salem, OR 4:49:33

Men 65-69

Num Name Team Age City Time
1 40 Brian Fessenden 68 Orinda, CA 4:22:16
2 190 Michael Longmire SEE SEE MOTOR COFFEE 68 Corvallis, OR 4:22:27
3 363 Randy Pratt 68 Corvallis, OR 5:05:13
4 54 Stephen Hemminger 65 Aurora, OR 5:12:22
5 226 Andy Stahl Co-Motion Factory Racing Team 66 Eugene, OR 5:22:08
6 202 rick miyashiro 68 Gardnerville, NV 5:22:30
7 100 Mark Reynolds 67 San Diego, CA 5:23:10
8 380 David Sailors Co-Motion Factory Racing Team 68 Redmond, OR 5:24:42
9 84 Samuel Medrano Jr 69 Bend, OR 5:40:37
10 43 Harry Gardner 69 Vancouver, WA 5:43:21
11 429 Ronald Noakes 69 Vancouver, BC 5:51:44
12 87 Neil Muehlhausen 66 Salem, OR 6:03:21

Men 65-69

Num Name Team Age City Time
1 287 Rick Gregory 69 Eugene, OR 3:18:11
2 221 James Smith 65 La Pine, OR 3:42:14
3 86 Darian Morray 69 Eugene, OR 3:50:21
4 34 Daniel FItzner 67 Hillsboro, OR 3:51:39
5 275 Tim Ensley 67 Colfax, WA 4:29:09
6 289 Charles Griffin 69 Portland, OR 5:56:10

Men 70-74

Num Name Team Age City Time
1 106 Tom Sanborn 70 Eugene, OR 4:37:28
2 111 Vincent Sikorski 71 Bend, OR 5:39:16
3 185 Allan King 73 Gardnerville, NV 5:48:30
4 105 Dennis Rose 70 Portland, OR 6:04:06
5 184 Thomas Kelly 70 Portland, OR 7:02:22

Men 70-74

Num Name Team Age City Time
1 246 Craig Bontly 72 Eugene, OR 3:28:31
2 325 Bob Kuehn 71 Bend, OR 3:54:56

Men 75+

Num Name Team Age City Time
1 231 James Wagner 79 Allyn, WA 5:40:53
2 244 Paul Bernstein 77 Tacoma, WA 6:02:46
3 335 Charles Mahaffy 82 Coos Bay, OR 6:50:06
4 18 Lew Broxson 77 Corvallis, OR 7:02:52

Tandem

Num Name Team Age City Time
1 232 Wendy Werthaiser 53 Ashland, OR 6:08:42
1 232 Jennifer Sharp 6:08:42

Women 25-39

Num Name Team Age City Time
1 434 Brenna Wrye-Simpson 35 Portland, OR 4:15:03
2 156 Evelyn Boling 39 Portland, OR 4:24:38
3 397 Clara Terrell Team The Machine 37 Eugene, OR 4:34:47
4 222 Tausha Smith Team The Machine 35 Corvallis, OR 4:37:26
5 170 Amy Engelhard 38 Tigard, OR 4:37:47
6 433 Lisa Timmerman The Club Roule 39 Portland, OR 4:58:07
7 169 Kimberly Dowe Team The Machine 34 Corvallis, OR 5:05:11
8 207 Airlia Oroszváry 33 Portland, OR 5:08:36
9 322 Courtney Knapp 38 Southwest Portland, OR 5:13:15
10 15 SARA BOUSKA 38 Bend, OR 5:37:33
11 298 Carolyn Harbert 29 Coos Bay, OR 6:06:24
12 248 Emily Bowling 38 Corvallis, OR 6:44:24
DNF 48 Amanda Hamlet Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 32 Portland, OR

Women 25-39

Num Name Team Age City Time
1 331 Kristen Lipscomb 38 Corvallis, OR 2:46:12
2 88 Colleen Murphy Metropolis Cycle Repair 37 Portland, OR 3:06:32
3 272 Katherine Ellis Bonk Collective 34 Portland, OR 3:14:03
4 268 Keslea De Filippis 27 Corvallis, OR 3:20:24
5 192 Alexa Loscutoff 35 Redmond, OR 3:30:31
6 355 Kali Paine 32 South Beach, OR 3:36:22
7 29 Melissa Denny 39 Damascus, OR 4:07:43
8 127 Jennifer Walker-Kinde 36 Portland, OR 4:09:59
9 280 Mary Frigo 27 Portland, OR 4:51:03

Women 40-44

Num Name Team Age City Time
1 3 Serena Bishop Gordon 43 Bend, OR 3:56:56
2 161 Christina Buettel 42 Bend, OR 4:54:26
3 168 Liane Davis 44 Portland, OR 5:04:00
4 400 Hannah Theisen 43 Milwaukie, OR 5:39:58
5 370 Jaime Kathleen Reed Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 41 Milwaukie, OR 5:40:02
6 350 Leeann O'Neill 43 Bend, OR 6:26:38

Women 40-44

Num Name Team Age City Time
1 178 Sari Hargand 40 Portland, OR 2:52:42
2 47 Sara Halterman 40 Bend, OR 2:53:02
3 155 Shelly Boelter Bonk Collective 44 Portland, OR 3:09:16
4 321 Emily Klinger Tyburski Dialed Cycling Team 43 Vancouver, WA 3:24:14

Women 45-49

Num Name Team Age City Time
1 199 Sheri Masessa 49 Medford, OR 4:49:05
2 252 Anna Buckley 48 Portland, OR 4:52:24
3 38 Kim Ely 47 Bend, OR 4:54:24
4 210 Kalli Phillips 47 Eugene, OR 5:05:57
5 176 Liza Gualandi 45 Bend, OR 5:15:11
6 20 Melissa Byrd Team 10 Barrel 46 La Pine, OR 5:18:20
7 152 Carol Aron 48 North Bend, OR 5:32:03
8 107 Shannon Sardell 46 Eugene, OR 6:10:22
9 367 Aparna Rajagopal-Durbin 46 Eugene, OR 6:24:39
DNF 120 Erin Stone 49 Portland, OR 0:00:00
DNF 230 Amy VanTassel 46 Portland, OR 0:00:00

Women 45-49

Num Name Team Age City Time
1 274 Monica Emerick 49 Portland, OR 2:47:43
2 435 Sarah Worthington 47 Bend, OR 3:06:04
3 314 Trish Jilot Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 49 Portland, OR 3:10:44
4 330 Katie Linton Planet PDX Cycling 48 Washougal, WA 3:12:39
5 297 Maia Hampson Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 45 Lake Oswego, OR 3:56:36
6 228 Vanessa Usui Grouptrail Cycling 48 Portland, OR 4:16:49
7 68 Ellen Kramer 47 Coos Bay, OR 5:02:30

Women 50-54

Num Name Team Age City Time
1 267 Carrie Day Deschutes Brewery Cycling Team 50 Bend, OR 4:34:56
2 51 Jennifer Hart 53 North Bend, OR 4:58:12
3 422 Brenna Elena Wolford Sunnyside Sports 52 Bend, OR 4:58:39
4 126 Jodee Varney Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 52 Portland, OR 5:07:22
5 153 Mielle Blomberg Trusty Switchblade 51 Portland, OR 5:15:34
6 365 Heather Prouty Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 53 Portland, OR 5:36:27
7 409 Carrie Ward 52 Eugene, OR 5:59:07
8 36 Karen Dwyer 54 Ashland, OR 5:59:38
9 286 Kristi Green 52 Yreka, CA 6:12:19
10 421 Patti Wolfe 53 Redmond, OR 6:59:15

Women 50-54

Num Name Team Age City Time
1 392 Julia Sperry Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 51 Portland, OR 3:11:04
2 164 Lisa Congdon Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 54 Portland, OR 3:23:42
3 377 TRACEY ROBINSON 54 Port Orchard, WA 4:14:27
4 225 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 50 Portland, OR 4:16:49
DNF 282 Kim Gerhardt 54 Portland, OR 0:00:00

Women 55-59

Num Name Team Age City Time
1 113 Jenny Slawta 58 Talent, OR 4:53:31
2 346 Rhonda Morin Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 56 Gresham, OR 5:43:21
3 217 Stacey Romney 57 Medford, OR 5:51:20
4 135 Virginia Xing Bicycle Way Of Life Cycling 55 Eugene, OR 5:51:46

Women 55-59

Num Name Team Age City Time
1 151 Tanya Appuhn Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 55 Portland, OR 3:02:14
2 265 Mona Daly 55 Bend, OR 3:09:52
3 205 Joan Murphy 57 San Francisco, CA 3:34:42
4 182 Bobbie Howard 55 Kirkland, WA 3:40:45

Women 60-64

Num Name Team Age City Time
1 95 Jennie Phillips 61 Danville, CA 4:45:43
2 425 Terrie Dlugon 63 Vancouver, BC 5:52:31

Women 60-64

Num Name Team Age City Time
1 308 kathy hoskins 61 Bend, OR 3:44:02
2 379 Giovanna Rosenlicht 62 Corvallis, OR 3:48:15
3 83 Marta M Medcalf Mudslinger Adventure Squad 61 Vashon, WA 4:05:59
4 259 Charlene CARTER 62 Eugene, OR 4:13:07

Women 65-69

Num Name Team Age City Time
1 372 Pam Reid Team Rose City 65 Portland, OR 3:49:39
2 301 Jennifer HECTOR 66 Eugene, OR 4:12:39

Women 70-74

Num Name Age City Time
1 181 Karen House 71 Spokane Valley, WA 5:20:09