Gorge Gravel Grinder

OR. April 24, 2022

Updated April 25, 2022 at 4:36 PM

E-Bike - Medium Grinder

Num Name Team Age City Time
1 97 Kevin English 59 Bend, OR 4:06:38.4

Junior Men - Medium Grinder

Num Name Team Age City Time
1 458 Radek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint 15 Beaverton, OR 3:42:25.4

Masters Men - Big Grinder

Num Name Team Age City Time
1 126 Shawn Howard 45 Colbert, WA 4:27:48.3
2 221 Matthew Slater 58 Bend, OR 4:30:03.5
3 159 Chris Lyman 53 Bend, OR 4:38:33.7
4 251 Webster Wilson 50 Portland, OR 4:42:20.8
5 160 Mico Macri 50 Portland, OR 4:44:09.0
6 61 Mike Bené Rainier Beer Cycling Team 55 Portland, OR 4:46:36.8
7 57 Jim Barkow 46 Bend, OR 4:51:42.2
8 182 Stephan Niquet 46 Bend, OR 4:54:21.2
9 127 Stephen HOWE 45 Fort Lauderdale, FL 4:54:21.9
10 220 Dave Sjogren 55 Bend, OR 4:58:41.2
11 261 Brad Taylor 51 Ashland, OR 5:02:58.9
12 110 Todd Gallaher 57 Grants Pass, OR 5:03:02.7
13 68 Mathew Braun 49 Portland, OR 5:03:16.9
14 208 Todd Rosier 57 Hillsboro, OR 5:05:49.0
15 132 Hans Ibold 52 Portland, OR 5:10:22.6
16 235 Jeffery Thompson 55 Portland, OR 5:10:59.7
17 191 Sean Phillips 57 Bellevue, WA 5:11:55.6
18 153 Aaron Leritz Evolution Racing 53 Portland, OR 5:14:11.2
19 58 David Barna Dialed Cycling Team 47 Vancouver, WA 5:14:29.3
20 156 Gabriel Linn 45 Bend, OR 5:14:30.0
21 228 Richard Steele 47 Poulsbo, WA 5:19:13.7
22 49 Dino Andereggen Pacific Office Automation Cycling 56 Portland, OR 5:24:35.2
23 44 Scott Lindbloom 47 Bend, OR 5:28:58.8
24 213 Andrew Sargent 52 Bend, OR 5:30:25.4
25 129 Christopher Hull Dialed Cycling Team 46 Vancouver, WA 5:34:31.1
26 157 Mark Llinares 58 Bend, OR 5:36:30.3
27 86 Gary Cornilles Dialed Cycling Team 62 Portland, OR 5:37:58.6
28 151 Andrew LaVeine Dialed Cycling Team 55 Newberg, OR 5:37:59.0
29 100 Jay Fayloga 53 Lake Oswego, OR 5:39:09.2
30 93 Jared Despain 50 Sequim, WA 5:43:23.1
31 236 Rob Thompson Rainier Beer Cycling Team 51 Portland, OR 5:43:23.2
32 552 Eric Whitworth Hutch's Bend Dental 45 Bend, OR 5:43:29.0
33 201 Tim Richter 55 Boise, ID 5:50:22.3
34 64 Joshua Boelter Bonk Collective 46 Portland, OR 5:58:29.8
35 174 Chris Miksovsky 53 Bend, OR 6:08:29.9
36 239 Adam Vandarsall 50 Portland, OR 6:11:43.4
37 99 Lloyd Fassett 55 Bend, OR 6:14:44.2
38 188 John Ohotto Swift Racing PDX 53 Portland, OR 6:14:46.0
39 87 Tom Counts 51 Vancouver, WA 6:16:50.0
40 83 patrick conneely 47 Ventura, CA 6:17:49.0
41 88 Nathan Cranston 52 Everson, WA 6:20:38.3
42 219 Dan Silvernail 56 Milwaukie, OR 6:32:44.7
43 60 Kevin Baxter 50 Paradise, CA 6:37:21.1
44 238 Steve UTASKI 55 Seattle, WA 6:41:57.7
45 176 Neil Morrison 56 Seattle, WA 6:48:06.5
46 111 George Gardner Team Oregon p/b Rodda Paint 57 United States, OR 6:48:06.6
47 144 Michael Kolb ANTHM Collective 45 Portland, OR 6:51:01.0
48 271 Jim Fischer 52 Corvallis, OR 7:01:22.3
49 75 Brian Burt Metropolis Cycle Repair 50 Portland, OR 7:11:05.2
50 154 Matt Liddle 45 Portland, OR 7:14:03.7
51 252 Todd Winkler 54 Snohomish, WA 7:51:22.7
52 102 Douglas Felch 51 Portland, OR 8:27:33.6
53 103 Erik Felch 48 Olympia, WA 8:27:33.7
54 150 kirk larson 53 Portland, OR 8:46:58.9
55 107 Robert Franklin 45 Corvallis, OR 8:47:08.6
DNF 115 Steve Hanson 50 Pasco, WA 0:00:00.0

Masters Men - Medium Grinder

Num Name Team Age City Time
1 459 Dan Litwora Pacific Office Automation Cycling 47 Forest Grove, OR 3:12:44.7
2 557 Steve Wright 55 Beaverton, OR 3:12:44.8
3 365 John Browning Evolution Racing 55 Portland, OR 3:22:14.4
4 84 Bruce Connelly SEE SEE MOTOR COFFEE 59 Portland, OR 3:22:33.9
5 568 Kyle Wuepper 50 Bend, OR 3:24:51.2
6 398 Colin Ferguson 45 Bellingham, WA 3:28:01.1
7 119 John Hatfield Dialed Cycling Team 54 Portland, OR 3:28:10.5
8 472 Brendan McMahan 45 Seattle, WA 3:30:29.2
9 370 Jonathan Castrodale 54 Seattle, WA 3:30:40.8
10 500 Chris Rodde 53 Seattle, WA 3:34:58.8
11 260 Kenneth Labeja 45 Portland, OR 3:36:44.9
12 390 Alec Duxbury 54 Seattle, WA 3:39:00.1
13 474 Tom Meese 51 Portland, OR 3:39:15.0
14 512 James Schneider Team Dr Will Bar 46 Portland, OR 3:39:20.2
15 452 Peter Koonce Grouptrail Cycling 48 Portland, OR 3:40:39.1
16 581 Giovanni Cafiso 46 Portland, OR 3:40:49.3
17 526 Dan Sprouse 55 Portland, Or, OR 3:40:57.8
18 372 Thomas Cody 53 Portland, OR 3:42:57.9
19 513 Mike Schrankel Team Finger 55 Hood River, OR 3:44:48.4
20 407 Ian Gibson Dialed Cycling Team 61 Gresham, OR 3:44:54.9
21 566 Brian Anderson 61 New Westminster, BC 3:45:30.1
22 501 David Rosen 49 Beaverton, OR 3:45:30.8
23 74 Mike Burris 59 Seattle, WA 3:47:38.5
24 521 Kyle Smoot 48 Portland, OR 3:47:45.0
25 561 Steve Chapin 52 Portland, OR 3:49:30.1
26 425 Teague Hatfield 51 Bend, OR 3:50:09.3
27 480 R. Dan O’Neal 48 Silverdale, WA 3:54:58.7
28 529 Jeff Standish 56 Gresham, OR 3:55:15.0
29 142 Jeff Kline 54 Poulsbo, WA 3:56:51.8
30 362 Jeff Boulet Hutch's Bend Dental 64 Bend, OR 3:56:51.9
31 211 Aaron Sander 48 Vancouver, WA 3:57:31.1
32 368 Jim Carpenter 54 Portland, OR 4:00:27.8
33 580 Chris Jackson 56 Seattle, WA 4:03:23.8
34 508 Robin Sarner 56 Steilacoom, WA 4:03:46.3
35 431 Lance Heppler Dialed Cycling Team 52 Vancouver, WA 4:04:27.0
36 389 Mauricio Dujowich Dujowich 45 Bend, OR 4:04:52.4
37 145 Chris Kutach 50 Bend, OR 4:06:38.7
38 410 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Albany, OR 4:06:59.1
39 481 Paul Ogilvie 60 Poulsbo, WA 4:08:04.3
40 380 Chris Deiss 53 Portland, OR 4:10:15.3
41 545 Bob Verderame 59 Portland, OR 4:11:23.0
42 383 Mick Desserault Team S&M 56 Portland, OR 4:11:59.9
43 505 Lou Sabino 45 Seattle, WA 4:13:05.7
44 577 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 55 Portland, OR 4:13:24.9
45 503 Tyler Rupe 48 Bend, OR 4:13:29.8
46 429 Robert Henry 54 Portland, OR 4:14:41.4
47 436 Derek S Hoenisch 57 Lake Oswego, OR 4:18:22.5
48 536 Michael Szwaya BicycleAttorney.com 52 Portland, OR 4:19:06.4
49 394 Brian Engelhard 47 Tigard, OR 4:19:39.9
50 540 Rick Upton 62 Portland, OR 4:20:43.1
51 447 Michael Johnson 64 Mammoth Lakes, CA 4:21:00.7
52 498 Tom Risse 52 Portland, OR 4:24:22.2
53 366 Rob Burkhart 60 Portland, OR 4:26:31.4
54 357 Charles Black 74 Ridgefield, WA 4:27:31.4
55 443 Scott James 53 Washougal, WA 4:29:50.7
56 527 Tom St Clair 56 Tumwater, WA 4:29:59.4
57 360 Neil Bodo 46 Bend, OR 4:30:09.0
58 496 Adrian Reyes 55 Bend, OR 4:31:01.4
59 418 Neil Green 48 Fairview, OR 4:32:44.5
60 438 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 60 Portland, OR 4:34:17.6
61 470 Walter Mcknight Deschutes Brewery Cycling Team 55 Bend, OR 4:35:11.0
62 120 Yuri Hauswald 52 Petaluma, CA 4:35:12.5
63 718 Timothy Jacobson 51 Portland, OR 4:36:36.3
64 442 Darren Jacobson 49 Portland, OR 4:38:00.5
65 570 Jay Holby 51 Seattle, WA 4:38:19.8
66 67 Adrian Bosch 45 Medford, OR 4:38:36.3
67 415 Doug Graver 57 Snohomish, WA 4:42:03.0
68 460 Steven Livermore 58 Hillsboro, OR 4:42:34.5
69 361 Vojta Borovian 46 Ben, OR 4:46:50.2
70 369 Roberto Castro 62 Chelan, WA 4:47:09.0
71 578 Patrick Hannah 45 Eugene, OR 4:47:47.5
72 544 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 49 Milwaukie, OR 4:51:34.4
73 143 Nathan Koch Dialed Cycling Team 47 Bingen, WA 4:52:06.4
74 499 Christopher Robison The Club Roule 57 Beaverton, OR 4:54:03.6
75 432 Chris Hermoso 55 Mukilteo, WA 4:55:11.1
76 502 Tom Rousculp 47 Portland, OR 4:58:32.4
77 419 Ted Gresh 57 Portland, OR 4:58:50.2
78 484 Kenneth Pace Team S&M 54 Portland, OR 4:58:51.0
79 531 Richard Stoner 71 Washougal, WA 5:02:13.5
80 223 Matt Somerville 45 Sandpoint, ID 5:02:51.2
81 541 Lawrence Urrutia 69 Silverdale, WA 5:03:45.4
82 30 Jaegan Smith 57 Kelowna, BC 5:08:21.4
83 535 Cory Suratt 45 Eugene, OR 5:08:29.3
84 416 Scott Grealish 58 Bend, OR 5:13:10.0
85 358 Dave Blair 54 Vancouver, WA 5:15:22.9
86 696 Joseph Doane 65 Lake Stevens, WA 5:18:37.6
87 402 George Frasier 61 Auburn, WA 5:24:49.7
88 396 Richard Fattic 51 Portland, OR 5:24:53.5
89 530 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 61 Portland, OR 5:33:25.7
90 555 Charlie Wirtz 73 Sister, OR 5:39:57.9
91 450 Paul Kanz 53 Portland, OR 5:40:42.6
92 519 Nathan Smith 47 Bend, OR 5:46:57.8
93 411 John Gold 55 Anacortes, WA 5:50:30.1
94 423 ERIC HANSON 54 Kennewick, WA 5:54:01.9
95 520 Steven Smith 58 Lake Stevens, WA 5:54:04.4
96 489 Bruce Peterson 69 Kelso, WA 5:58:51.2
97 574 Ken Lynn 57 Corvallis, OR 6:00:20.5
98 468 Mark Maurer 66 Olympia, WA 6:06:49.0
99 482 Kevan Olhausen 48 Bend, OR 6:20:42.6
100 379 Blake DeFrance 51 Vancouver, WA 6:22:06.8
101 548 Todd Wagoner 52 Seattle, WA 6:23:02.4
102 556 Thomas Wohlan 49 Bellevue, WA 6:34:28.5
103 461 David Lowery 59 Kent, WA 6:34:28.7
104 359 Jean-Luc Bodmer 51 Redmond, WA 6:43:41.6
105 207 Dennis Rose 70 Portland, OR 6:54:17.4
DNF 388 Bob Duffy Team Dr Will Bar 46 Portland, OR 0:00:00.0

Masters Men - Small Grinder

Num Name Team Age City Time
1 693 Philippe De La Motte 51 Wilsonville, OR 2:48:05.4
2 674 Demian Bailey 52 Corvallis, OR 2:48:34.5
3 702 Mauro Felizia 58 Wenatchee, WA 2:54:49.0
4 731 Duff Linde 57 Washougal, WA 3:01:31.6
5 745 Chris Ode 66 Boise, ID 3:02:25.0
6 735 David Matthews 54 South Cle Elum, WA 3:04:18.0
7 734 Ryan Manner 52 Portland, OR 3:06:38.2
8 726 Michael Kopp 66 Bend, OR 3:09:23.9
9 703 Stefan Furst Dialed Cycling Team 65 Vancouver, WA 3:14:26.7
10 780 Byron Breeden MOUNTAIN VIEW CYCLES 46 Hood River, OR 3:15:37.4
11 420 Timothy GUNDY 61 Clarkston, WA 3:17:01.2
12 434 Craig HETHERINGTON 50 Seattle, WA 3:18:48.8
13 744 Jim O'Brien Dialed Cycling Team 56 Camas, WA 3:20:42.2
14 776 Scott Wilcox 70 Bend, OR 3:24:54.8
15 772 Tim Walsh 58 Leavenworth, WA 3:25:43.9
16 777 kelly wilde 60 Boise, ID 3:26:16.1
17 774 Eric Westberg 64 Seattle, WA 3:28:57.6
18 677 Lee Bauck 52 Estacada, OR 3:29:32.7
19 789 Scott Rath 52 Wilsonville, OR 3:30:52.3
20 790 Jerry Inscoe 53 Lake Oswego, OR 3:31:04.4
21 783 Eric Aldinger Team Finger 51 Hood River, OR 3:31:10.2
22 782 Neeley Eric 49 , 3:31:36.0
23 769 Brian Towey 62 Hood River, OR 3:32:01.8
24 695 Tony Dirks 58 White Salmon, WA 3:32:43.2
25 787 Michael Terrell 55 Woodinville, WA 3:32:43.3
26 709 Mark Hand Planet PDX Cycling 63 Tigard, OR 3:33:22.7
27 492 Michael Pruitt 51 Cashmere, WA 3:34:00.0
28 733 Bob Lund 66 Bend, OR 3:38:21.7
29 751 Darell Provencher Team Rose City 68 West Linn, OR 3:41:56.8
30 740 Dave MORRIS 57 Boise, ID 3:42:33.1
31 721 Jamie King Grouptrail Cycling 45 Portland, OR 3:42:53.6
32 683 David Broderick 52 Portland, OR 3:43:50.8
33 739 Ted Molaski 66 Bellingham, WA 3:47:02.9
34 736 Rob May 62 Philomath, OR 3:50:14.7
35 746 Gil Ormerod Team S&M 69 Portland, OR 3:52:38.5
36 708 Stephen Gomez 67 Portland, OR 3:54:21.2
37 766 James Sunderland BicycleAttorney.com 58 Troutdale, OR 4:04:42.0
38 537 Chris Tauscher 62 Bend, OR 4:05:09.3
39 732 Steve Lowry 67 Carlton, OR 4:06:59.1
40 767 George Sean Thielen 49 Portland, OR 4:08:02.6
41 692 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Portland, OR 4:08:05.3
42 697 Malcolm Dole 57 Seattle, WA 4:15:42.9
43 737 Douglass McCrae 60 Seattle, WA 4:16:38.5
44 758 Patrick Schneider 73 Seattle, WA 4:16:46.4
45 748 Robert Palassou 64 Ashland, OR 4:21:51.0
46 564 Tom Armstrong 57 Portland, OR 4:25:49.8
47 779 Mark Zellerhoff 52 Portland, OR 4:29:13.1
48 710 Jeffrey Hargett 63 North Bend, WA 4:29:15.6
49 435 Mark Hildebrandt 66 Tigard, OR 4:37:51.3
50 742 Todd Murphy 45 Portland, OR 4:38:13.4
51 778 Richard Woods 68 Dallas, OR 4:44:11.8
52 756 Paul Sacco 54 Salem, OR 4:44:12.7
53 690 Sunrise COULTER 49 Sequim, WA 4:47:40.1
54 680 Brett Boyles Planet PDX Cycling 52 Lake Oswego, OR 4:51:10.8
55 793 Arnold Ambiel 63 Los Altos, CA 4:54:24.7
56 701 James Emond 53 Portland, OR 4:57:21.4
57 725 Jeffrey Koger 55 Kirkland, WA 5:02:06.6
58 713 Richard HILL 62 Corvallis, OR 5:22:29.2
59 510 Ludwig Schmidt 75 Lake Oswego, OR 5:57:12.8
DNF 700 Conrad Eaton 46 Portland, OR 0:00:00.0
DNF 753 Stephen Rauch 60 Redmond, WA 0:00:00.0
DNF 762 Peter Spir Team S&M 67 Lake Oswego, OR 0:00:00.0

Masters Women - Big Grinder

Num Name Team Age City Time
1 9 Kristi Cutter Sunnyside Sports 46 Bend, OR 5:30:25.2
2 17 Holland LaRue Team Finger 45 Hood River, OR 5:41:54.7
3 22 Kelly Molaski 64 Bellingham, WA 6:08:30.0
4 27 Anne Marie Stonich 47 Bend, OR 6:21:23.8
5 33 Irene Franklin Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 45 Portland, OR 6:54:44.2
6 40 Jennifer Edwards 48 Prineville, OR 7:03:58.1

Masters Women - Medium Grinder

Num Name Team Age City Time
1 26 Julie Robertson Zivin 53 Seattle, WA 3:50:13.1
2 573 Julie Browning 53 Portland, OR 4:12:22.7
3 315 Helen Moore 45 Bend, OR 4:14:41.0
4 31 Anne Anderson 48 Indianapolis, IN 4:18:28.2
5 329 Kalli Phillips 47 Eugene, OR 4:23:57.9
6 303 Ann BARNES 66 Penticton, BC 4:27:34.1
7 335 Emily Slocombe Team Oregon p/b Rodda Paint 46 Portland, OR 4:51:55.9
8 300 Nancy Abraham 66 Steilacoom, WA 4:54:53.1
9 302 Tanya Appuhn Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 55 Portland, OR 5:11:52.2
10 34 Anita Lam 48 Seattle, WA 5:28:18.1
11 312 Julie Gold 53 Anacortes, WA 5:50:52.2
12 313 Susan Johnson 60 Olympia, WA 6:06:49.6

Masters Women - Small Grinder

Num Name Team Age City Time
1 346 Jodee Varney Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 52 Portland, OR 3:24:54.9
2 659 Meredith Studdard 56 Vancouver, WA 3:35:51.0
3 32 Lisa Congdon Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 54 Portland, OR 3:38:04.6
4 653 Heidi Shaw 47 Oregon City, OR 3:38:23.0
5 658 Winnie Stephenson 46 Snoqualmie, WA 3:38:56.2
6 614 Mary Fanelli Lund 64 Bend, OR 3:39:42.2
7 611 Leslie Copper 56 Portland, OR 3:42:12.7
8 633 Trish Jilot Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 49 Portland, OR 3:46:26.2
9 655 Julia Sperry Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 51 Portland, OR 3:46:27.5
10 630 Bobbie Howard 55 Kirkland, WA 3:47:34.9
11 35 Kelly Leonard 60 Tucson, AZ 3:48:37.3
12 640 Katie Linton Planet PDX Cycling 48 Washougal, WA 3:50:26.8
13 608 Sha-Marie Brown Deschutes Brewery Cycling Team 55 Bend, OR 3:50:38.5
14 650 Christie Scheer Team Rose City 59 Bend, OR 4:05:08.0
15 792 Linda English 58 Bend, OR 4:11:56.0
16 635 Pat Ketcham 64 Salem, OR 4:13:31.1
17 634 jessica johnson 51 Boise, ID 4:15:12.0
18 318 Linda Fanning Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 62 Portland, OR 4:16:53.9
19 343 Jennifer McFarland 57 Anacortes, WA 4:17:06.4
20 612 Wendi Despain 48 Sequim, WA 4:31:11.6
21 669 Lynda Woods 57 Dallas, OR 4:44:13.3
22 649 Cheryl Sacco 53 Salem, OR 4:44:13.9
23 607 Ashley Brocato 47 Milwaukie, OR 4:46:46.1
24 784 Erin Burke 53 Portland, OR 4:53:10.3
25 670 Suzanne Ambiel 62 Los Altos, CA 4:54:29.1
26 626 Jennifer HECTOR 66 Eugene, OR 4:54:57.9
27 609 Charlene CARTER 62 Eugene, OR 4:55:08.5
28 788 Susan SHEWCZYK 72 Salem, OR 4:55:48.6
29 664 Alexis Vaughan 52 Sequim, WA 5:01:26.6
30 622 Monica Hadley 60 Seaside, OR 5:02:56.0
31 665 Aide Villalobos 48 Tumwater, WA 5:12:28.2
32 654 Sarah Smith 50 Bend, OR 5:25:33.5
33 601 Lissa Allen 53 Mill Creek, WA 5:27:37.2
34 616 Doreen Frohberg 52 Redmond, WA 5:45:43.3
35 621 Tamara Gyles Mcewen 49 Portland, OR 6:05:15.6
36 629 Nancy Hopkins 54 Washougal, WA 6:06:10.5

Open Men - Big Grinder

Num Name Team Age City Time
1 224 Aris Sophocles 42 Bend, OR 4:13:04.4
2 177 Stephen Mull 39 Seattle, WA 4:13:08.2
3 203 Kenneth Rizer 32 Carnation, WA 4:19:28.7
4 190 Cody Peterson 43 Bend, OR 4:19:28.7
5 65 Walker Bohannan 30 Seattle, WA 4:19:29.3
6 114 Zachary Gudwin 38 Seattle, WA 4:23:22.7
7 267 Jacob Rathe 31 Portland, OR 4:27:47.7
8 231 Forest Tarbath 28 Seattle, WA 4:27:48.2
9 91 Austen Davis 31 Eugene, OR 4:30:03.5
10 164 RYAN MALM 41 Richland, WA 4:31:27.7
11 117 Stephen Hartzel 39 Portland, OR 4:36:09.5
12 54 Christopher Bagg 43 Portland, OR 4:37:29.8
13 233 Ryan Taylor 32 Central Point, OR 4:38:33.1
14 85 Sean Corey Mettle Cycling 39 Vancouver, WA 4:40:44.3
15 173 Joel Meyer 37 White Salmon, WA 4:40:44.6
16 170 Phillip McNamara 43 Portland, OR 4:41:43.0
17 175 Marty Moran 33 Portland, OR 4:42:20.0
18 148 Anthony Langford 29 Springfield, OR 4:43:31.8
19 80 Michael Claudio 44 Medford, OR 4:43:45.5
20 118 CLINT HASTINGS 36 Spokane, WA 4:43:54.1
21 131 Reed Hunter 40 Seattle, WA 4:44:01.5
22 210 Jeremy Russell 40 Portland, OR 4:50:30.7
23 246 James Walsh Rainier Beer Cycling Team 38 Portland, OR 4:51:45.6
24 215 Justin Seely 42 Seattle, WA 4:52:32.0
25 171 Ryan McShane 37 Vashon, WA 4:54:05.2
26 193 Stephen Plomer Team Oregon p/b Rodda Paint 37 Portland, OR 4:54:21.9
27 109 Paul Furst Dialed Cycling Team 24 Vancouver, WA 4:56:50.1
28 51 Ira ARMAD 40 Seattle, WA 4:57:57.1
29 121 Cliff Heaberlin 42 Portland, OR 4:58:41.2
30 116 Will Harrison 32 Seattle, WA 4:59:59.0
31 125 Scout Hollister 25 Issaquah, WA 4:59:59.3
32 122 Forest Hietpas 38 Sequim, WA 5:02:35.1
33 187 David Ohair 29 Seattle, WA 5:03:02.3
34 214 Mark Schroeder 30 Sherwood, OR 5:05:09.4
35 152 Michael Leonard 33 Reno, NV 5:06:07.5
36 212 Derek Sarfino 44 Spokane, WA 5:08:24.5
37 243 Justin Wade 40 Seattle, WA 5:08:25.3
38 90 Matthew Dann 44 Seattle, WA 5:09:42.1
39 140 Cassidy Keeland 38 Bend, OR 5:10:17.9
40 101 Devin Feilen 24 Lake Oswego, OR 5:11:47.9
41 53 Broc Atkinson 32 Medford, OR 5:11:53.7
42 225 Josh Spratt 30 Seattle, WA 5:11:53.9
43 196 RUSS RESER 44 Spokane, WA 5:15:36.3
44 106 Dustin Fortado 33 Jacksonville, OR 5:19:13.5
45 169 Tom McDaniel 38 Portland, OR 5:19:14.0
46 172 Doug Merritt 42 Portland, OR 5:21:50.7
47 81 Vicente Cobo 30 Seattle, WA 5:21:52.8
48 73 Alec Burks 33 Seattle, WA 5:25:50.5
49 113 Charlie Goldston 43 Portland, OR 5:26:59.2
50 130 Will Humphrey 36 Pittsburgh, PA 5:30:25.5
51 226 Witali Spuling 39 Portland, OR 5:32:58.3
52 184 Conor O'Brian 29 Paia, HI 5:33:51.6
53 134 Jim Jeffers The Club Roule 38 Portland, OR 5:33:53.7
54 222 Dalton Smice 31 Seattle, WA 5:35:23.8
55 52 Trevor Ashenbrener 44 Spokane, WA 5:35:24.1
56 178 Michael Muller 32 Seattle, WA 5:36:07.8
57 59 Brett Baumann 40 Medford, OR 5:37:27.8
58 138 Jimbo Jones 38 Seattle, WA 5:37:29.0
59 89 Jasper Croome 33 Portland, OR 5:40:31.1
60 78 RJ Campos 38 Gilroy, CA 5:50:22.0
61 66 Michael Borello 38 Morgan Hill, CA 5:50:22.1
62 94 Connor Dilger 28 Corvallis, OR 5:52:23.2
63 255 Andrew Zurn The Club Roule 31 Portland, OR 5:52:23.5
64 234 Joe Thoits The Club Roule 44 Portland, OR 5:52:24.6
65 70 Justin Brohard The Club Roule 34 Seattle, WA 5:52:29.5
66 197 Justin Resnick 39 Seattle, WA 5:54:14.4
67 98 Jonathan Enns Boneyard Cycling 34 Bend, OR 5:54:42.0
68 205 Tyson Robichaud 44 Spokane, WA 5:55:23.0
69 256 Alexander Zybin 39 Milwaukie, OR 6:07:35.8
70 77 Joe Bush 28 Seattle, WA 6:11:23.9
71 108 Kevin Franz 27 Portland, OR 6:13:50.8
72 69 Jesse Brewer 36 Portland, OR 6:14:44.1
73 227 Michael Stadnisky 39 Bend, OR 6:15:29.0
74 63 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 32 Portland, OR 6:19:43.7
75 232 Marshall Taylor 36 Lewiston, ID 6:20:07.0
76 209 Josh Ross 42 Portland, OR 6:20:35.9
77 218 Richard Shelmerdine 40 Bellingham, WA 6:30:37.5
78 162 Casey Maier 37 Snohomish, WA 6:30:37.6
79 242 Evan Vomund 26 Seattle, WA 6:37:48.0
80 186 Thorsten Oelschlaeger 42 Beaverton, OR 6:38:57.5
81 206 Alex Rose 35 Happy Valley, OR 6:42:27.7
82 248 Ben Werner 35 Spokane, WA 7:07:24.0
83 168 Matthew McAndrew 31 Portland, OR 7:30:00.1
84 257 Nathaniel Zyren 31 Portland, OR 7:31:36.2
85 166 Justin Marquardt 34 Portland, OR 7:31:36.5
86 179 Jacob Mullins 35 Astoria, OR 7:51:22.8
87 163 Keith Malarick 39 Canton, MA 7:59:05.2
88 185 Michael Obelsky 43 Arlington, MA 8:02:52.7
DNF 104 Joel Fletcher 34 Portland, OR 0:00:00.0
DNF 216 Mark Severy 33 Seattle, WA 0:00:00.0

Open Men - Medium Grinder

Num Name Team Age City Time
1 381 Luke Demoe 43 Eugene, OR 3:09:42.3
2 486 Matt Pavlovich 41 Bend, OR 3:19:37.4
3 524 Matthew Sonneby 27 Spokane, WA 3:21:22.2
4 487 Sam Peckham 28 Poulsbo, WA 3:28:28.6
5 475 Andrej Miske Team Dr Will Bar 44 Portland, OR 3:28:59.4
6 387 Edward Dudlik Dialed Cycling Team 41 Vancouver, WA 3:31:25.0
7 528 Tim Staloch 42 Kennewick, WA 3:34:17.2
8 490 David Pilz Hutch's Bend Dental 43 Bend, OR 3:36:26.0
9 112 Colin Gibson 35 Portland, OR 3:38:05.5
10 392 Matt Ehrenstrom 40 Snoqualmie, WA 3:39:57.9
11 539 Andrew Theron 35 San Francisco, CA 3:40:49.7
12 678 Mike Bensussen 36 Richland, WA 3:41:11.8
13 469 Eric McKinley Team Oregon p/b Rodda Paint 32 Portland, OR 3:43:26.1
14 354 Andrew Bartlett 38 Tigard, OR 3:45:00.8
15 433 Cody Herriges Swift Racing PDX 40 Portland, OR 3:45:24.7
16 376 Matthew Cusack 43 Spokane, WA 3:47:04.0
17 386 Connor Driscoll 32 Boise, ID 3:48:07.3
18 439 Todd Hunt 35 Auburn, WA 3:48:36.8
19 135 Kendal Johnson 30 Corvallis, OR 3:52:11.3
20 391 Jeremy Eckert 43 Seattle, WA 3:56:36.8
21 133 Andrew Jarolimek Team 10 Barrel 39 Astoria, OR 3:57:34.0
22 493 Justin Rackley 38 Portland, OR 3:57:34.8
23 478 Christopher Muhs Grouptrail Cycling 35 Portland, OR 4:01:39.0
24 504 Kevin Ryan Grouptrail Cycling 40 Portland, OR 4:01:39.1
25 516 Jared Silliker 44 Seattle, WA 4:05:32.9
26 395 Cliff Eslinger Evolution Racing 44 Bend, OR 4:08:44.6
27 393 Ken Elser 44 Portland, OR 4:10:28.9
28 542 Cory Van Tress 41 West Richland, WA 4:11:25.2
29 377 Kirby Davis The Club Roule 38 Portland, OR 4:13:24.7
30 543 Nick Van Tress 43 Grandview, WA 4:13:38.1
31 522 Peter Snoblin 38 Seattle, WA 4:17:42.8
32 495 David Reitan 31 Corvallis, OR 4:18:00.7
33 794 James Collins Boneyard Cycling 41 Bend, OR 4:18:56.5
34 440 Vincent Huynh-Watkins 24 Seattle, WA 4:20:41.0
35 534 Payton Summers 26 Seattle, WA 4:21:41.7
36 471 Joel McLarry 41 Portland, OR 4:26:10.8
37 567 Travis Schlafke 39 Bend, OR 4:27:22.5
38 374 Jacob Cooley 33 Richland, WA 4:28:48.3
39 565 Ray Arreguin Jr. The Club Roule 37 Portland, OR 4:29:26.9
40 413 Jesse Grant 41 Eugene, OR 4:37:55.1
41 414 Bryen GRAVER 32 Seattle, WA 4:42:08.2
42 72 Nathaniel Bruce 41 Portland, OR 4:44:40.6
43 428 Andrew Henderson 37 Bend, OR 4:47:42.1
44 509 Bailey Sauter 23 Eugene, OR 4:48:28.9
45 417 Sean Grealish 23 Bend, OR 4:50:03.1
46 105 Eric Ford 35 Mountlake Terrace, WA 4:52:58.0
47 514 Eric Schreiner 39 Portland, OR 4:55:43.9
48 506 Lee Sackett 33 Seattle, WA 4:56:54.8
49 554 George Winn 32 Longview, WA 4:57:18.0
50 409 Alex Gillet 42 Portland, OR 4:58:32.3
51 546 Ricky Vimmerstedt 44 Portland, OR 5:01:36.7
52 399 John Fetters 40 Seattle, WA 5:02:56.1
53 363 Timothy Breault Planet PDX Cycling 41 Oregon City, OR 5:03:27.2
54 477 Alex Morano 34 Portland, OR 5:08:38.6
55 553 Tyler Williams 38 Portland, OR 5:12:44.9
56 476 Daniel Monroy 29 Bellevue, WA 5:14:25.7
57 485 Kirk Paulsen 38 Portland, OR 5:23:02.1
58 200 Taylor Richardson 29 Mukilteo, WA 5:27:22.2
59 79 Taylor Carmines 33 Seattle, WA 5:27:22.6
60 136 Zach Johnston 35 Lexington, SC 5:33:30.8
61 406 Benjamin Gardner 37 Issaquah, WA 5:44:33.5
62 483 Jeffrey OPP 41 Vancouver, WA 5:46:32.5
63 454 John Kowalski 37 Castle Rock, WA 5:58:49.0
64 448 Spencer Jordan 29 Bend, OR 6:00:01.9
65 518 James Smith La Pine, OR 6:00:19.4
66 408 Spencer Giles 35 Camas, WA 6:00:55.1
67 467 Devin Mast 44 Bend, OR 6:04:35.7
68 397 Conor Fegan 40 Bend, OR 6:04:35.8
69 427 Scott Headrick 43 Boise, ID 6:05:11.6
70 445 Eric Jensen 43 Portland, OR 6:05:11.8
71 551 Ian Whitmore 43 Portland, OR 6:05:33.6
72 421 Steve Hainlen 37 Portland, OR 6:07:57.8
73 465 Vincent Mannello 37 Portland, OR 6:08:19.9
74 560 Richard Zernickow 37 Portland, OR 6:08:43.1
75 523 David Somach 33 Portland, OR 6:09:03.1
76 356 John Berberich 35 Portland, OR 6:35:37.5
77 412 Scott Goldstein 33 Portland, OR 6:36:00.9
78 194 Arnulfo Ramirez 36 Burien, WA 7:39:00.0
DNF 371 Nimish Chandiramani 40 Seattle, WA 0:00:00.0

Open Men - Small Grinder

Num Name Team Age City Time
1 689 Casey Collier 25 Bend, OR 2:45:25.8
2 750 Trevor Plizga 30 Portland, OR 2:54:53.2
3 760 Jongwon Seo Dialed Cycling Team 36 Vancouver, WA 3:02:21.4
4 437 Petr Honek Planet PDX Cycling 36 Beaverton, OR 3:03:05.5
5 705 Wesley Geiken 27 Los Gatos, CA 3:04:27.1
6 786 Thomas Sharp 44 Sherwood, OR 3:13:20.1
7 781 Rafe Lehner MOUNTAIN VIEW CYCLES 34 Hood River, OR 3:31:21.5
8 723 Ryan Knox 42 Monroe, OR 3:32:15.6
9 759 Caleb Schott 31 Portland, OR 3:36:09.6
10 747 Jamie Owens 44 Portland, OR 3:37:59.2
11 764 Adam Stewart 34 Portland, OR 3:38:01.4
12 716 Zachary Jabin 32 Salem, OR 3:38:25.3
13 765 Brian Stewart 26 Portland, OR 3:39:19.8
14 351 Josue Jimenez MOUNTAIN VIEW CYCLES 36 Bingen, WA 3:40:00.6
15 749 Jeremy Phillips 38 Underwood, WA 3:48:43.8
16 698 Jeff Dove 35 Portland, OR 3:50:41.6
17 741 Sam Mowrer 30 Central Point, OR 3:54:14.1
18 575 Steve Mouritsen 39 Clackamas, OR 3:55:27.4
19 754 Austin Riley 32 Hood River, OR 4:00:08.2
20 146 Ryan LaBarre 40 Portland, OR 4:03:24.7
21 752 David Raphael 41 Portland, OR 4:04:29.7
22 453 Eric KOWALSKI 36 Salem, OR 4:21:34.5
23 738 Jonathan McCurdy 31 Seattle, WA 4:23:26.8
24 728 Dennis Leacock 27 Hood River, OR 4:24:01.6
25 685 Jon CANTRELL 43 Snoqualmie, WA 4:27:38.7
26 730 Jess Lilly 30 North Bend, WA 4:29:06.7
27 729 Ed Lilly 30 North Bend, WA 4:29:07.3
28 688 Aaron Chambers 40 Seattle, WA 4:31:55.3
29 712 Gabe Heredia 27 Washougal, WA 4:47:56.8
30 673 Bobby Arispe 41 Seattle, WA 5:03:22.7
31 757 Eric Schmidt 34 Happy Valley, OR 5:03:38.8
32 755 Jp Rowan 38 Portland, OR 5:03:59.4
33 768 Fletcher Tofflemire 43 Canby, OR 5:55:47.8
DNF 675 John Baldwin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Tigard, OR 0:00:00.0

Open Women - Big Grinder

Num Name Team Age City Time
1 2 Sarah Sturm 33 Durango, CO 4:36:09.5
2 5 Sarah Max 47 Bend, OR 4:42:21.4
3 4 Flavia Oliveira Parks 41 Pleasanton, CA 4:43:21.3
4 3 Serena Bishop Gordon 43 Bend, OR 4:44:01.3
5 324 Vanessa Monie 36 Richland, WA 4:54:13.9
6 265 Caroline Wreszin 21 Eugene, OR 5:02:58.6
7 18 Claire LAW 34 Seattle, WA 5:11:53.9
8 21 Nicole Mohrbacher 37 Seattle, WA 5:11:54.4
9 8 Sarah Burke 27 Bend, OR 5:17:45.7
10 19 Jaimie Lusk 43 Portland, OR 5:22:28.8
11 12 Sara Fletcher 37 Cleveland, TN 5:23:27.3
12 13 Erinne Goodell Swift Racing PDX 42 Portland, OR 6:20:35.7
13 266 Nat Shreffler 32 Portland, OR 6:29:46.2
14 11 Kadie Brown 27 Seattle, WA 6:37:48.1
15 269 Caislin Firth 31 Seattle, WA 7:05:42.0
DNF 20 Sydney Melnick 34 Portland, OR 0:00:00.0

Open Women - Medium Grinder

Num Name Team Age City Time
1 304 Evelyn Boling 39 Portland, OR 3:46:27.6
2 1 Rebecca Fahringer 33 Bend, OR 3:49:02.4
3 316 Ryan Levering 44 Bend, OR 3:51:22.7
4 308 Elise Donovan 42 Spokane, WA 3:54:20.5
5 6 Janel Spilker 44 Bend, OR 4:01:47.1
6 7 Betsy Welch 41 Boulder, CO 4:08:38.4
7 321 Nicole May Team Oregon p/b Rodda Paint 26 Portland, OR 4:08:43.6
8 341 Katie Green 40 Seattle, WA 4:13:13.2
9 340 Sarah Fishler Rice 42 Salem, OR 4:13:24.2
10 569 Grace Perkins 23 Bend, OR 4:14:41.2
11 337 Lisa Timmerman The Club Roule 39 Portland, OR 4:17:52.4
12 311 Amy Engelhard Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 38 Tigard, OR 4:19:39.0
13 322 Libby McKnight Deschutes Brewery Cycling Team 23 Bend, OR 4:33:26.0
14 323 Christine Meyer 42 Lyle, WA 4:42:36.1
15 330 Jaime Kathleen Reed Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 41 Milwaukie, OR 4:46:05.6
16 572 Mary Neff 43 Tacoma, WA 4:46:31.3
17 327 Clara Nichols 29 Seattle, WA 4:47:54.8
18 16 Jessica Kaplan 38 Milwaukie, OR 4:51:52.2
19 339 Kristina Zeh 34 Lake Stevens, WA 4:53:30.3
20 328 Emily O'Hair 29 Seattle, WA 4:56:54.9
21 347 Carolyn Vaughn 39 Oakland, CA 4:57:59.2
22 332 Kimberly Sass Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 43 Portland, OR 4:59:33.5
23 320 Alexis Martin 43 Bend, OR 5:12:38.8
24 333 Johanna Schwartz 42 Portland, OR 5:14:58.8
25 306 Kira Corbett Team 10 Barrel 22 Bend, OR 5:24:54.2
26 349 Keri Moore 35 Winthrop, WA 5:41:57.5
27 319 Brooke Lukensmeyer 35 Twisp, WA 5:42:34.2
28 571 Elly West 36 Renton, WA 5:42:40.0
29 326 Julia Moran 26 Seattle, WA 6:00:44.9
30 325 Elise Moran 30 Camas, WA 6:01:10.4
31 309 Megan Eckman 35 Vancouver, WA 6:01:13.0
32 338 Carmen Tomas 33 Portland, OR 6:16:53.1
33 660 Mel Sweet 33 Seattle, WA 6:20:07.3
34 623 Joanna Hallam 38 La Grande, OR 7:23:47.0

Open Women - Small Grinder

Num Name Team Age City Time
1 662 Andria Theron 34 Bend, OR 3:01:59.4
2 656 Trina Staloch 39 Kennewick, WA 3:03:56.8
3 624 Sara Halterman 40 Bend, OR 3:22:18.8
4 639 Elisa Laverty 27 Bainbridge Island, WA 3:25:41.6
5 661 Tosha Teter 32 Gladstone, OR 3:38:14.1
6 646 Kimberly Pugel 27 Bellingham, WA 3:38:25.5
7 651 Kim Schroeder 28 Seattle, WA 3:38:31.5
8 610 Katelyn Cnossen 30 Portland, OR 3:38:52.8
9 791 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 39 Portland, OR 3:45:55.0
10 342 Shannon Herriges Swift Racing PDX 35 Portland, OR 3:48:37.4
11 632 Leonora Huynh-Watkins 26 Vancouver, WA 3:59:41.3
12 628 Lindsay Holmes 39 Portland, OR 4:21:04.1
13 617 Sara Gardner 44 Bend, OR 4:22:04.1
14 604 Erin Bailie 29 Seattle, WA 4:22:57.5
15 657 Graciela Stanley 43 Bend, OR 4:23:52.7
16 666 Jennifer Walker-Kinde 36 Portland, OR 4:28:16.7
17 625 Mackenzie Hannan Stamey 29 Longview, WA 4:31:04.5
18 317 Jill Liddle 43 Portland, OR 4:31:41.7
19 613 Sarah Evans 29 Seattle, WA 4:31:45.0
20 345 Meghan Sullivan 37 Pittsburgh, PA 4:57:33.7
21 671 Melissa Denny 39 Damascus, OR 5:02:17.2
22 620 Ana Grecu 35 Portland, OR 5:02:55.5
23 618 Samantha Garrett 38 Portland, OR 5:04:08.7
24 682 Rachel Brekke-Schmidt 34 Happy Valley, OR 5:04:41.1
25 615 Sylvia Felder 36 Surprise, Az, AZ 5:33:13.9
26 638 Devin Koontz 43 Canby, OR 5:55:46.1
DNF 631 Tiffany Huelar 32 Mountlake Terrace, WA 0:00:00.0

Tandem - Big Grinder

Num Name Team Age Time
1 46 Ben Handrich 4:54:21.6
1 46 Patricia Handrich 36 4:54:21.6

Tandem - Small Grinder

Num Name Team Age City Time
1 699 Joseph Dussel 32 Hillsboro, OR 4:38:30.1
1 699 Bryan Carrington 42 Corvallis, OR 4:38:30.1