Harvest Cyclocross Series: Het Meer

Vancouver, WA. September 4, 2022

Part of the Harvest Cyclocross Series

Updated September 5, 2022 at 6:21 PM

Athena

Num Name Team Home Town Cx Age Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Laps Time
1 7171 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club Portland, OR 46 5:29.6 10:34.5 10:30.4 10:39.2 4 37:13.8
2 1488 Jennifer Rychlik Grouptrail Cycling Forest Grove, OR 52 6:14.9 11:27.1 11:13.4 11:32.3 4 40:27.9

Beginner Open

Num Name Team Home Town Cx Age Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Laps Time
1 5359 Landon Holbert 27 4:50.4 8:42.2 8:37.8 8:22.8 8:34.3 5 39:07.8
2 4153 Nathan Kistler Beaverton, OR 30 5:25.0 9:34.5 9:20.8 9:24.9 9:30.1 5 43:15.6
3 5425 Matthew Flodin Portland, OR 30 5:36.0 9:55.9 9:20.2 9:17.5 9:13.0 5 43:22.8
4 1484 Dustin Hunley Portland, OR 46 5:46.7 9:39.7 9:24.3 9:28.6 9:04.1 5 43:23.6
5 5726 Jongwon Seo Dialed Cycling Team Vancouver, WA 37 5:21.4 9:21.2 9:48.3 9:38.0 9:27.7 5 43:36.7
6 4137 William Zendner Portland, OR 42 5:47.6 9:31.7 9:30.1 9:23.4 9:25.8 5 43:38.9
7 5551 Mitch Springer Corvallis, OR 37 5:16.7 9:41.7 9:38.7 9:34.4 9:48.0 5 43:59.6
8 5448 Zachery Miller Vancouver, WA 31 5:07.1 9:29.2 9:56.4 9:46.9 10:07.5 5 44:27.3
9 1485 Jeffrey Heath Portland, OR 28 5:11.3 9:33.2 9:50.2 10:07.1 9:49.8 5 44:31.8
10 4019 Stephen Bartnikowski Bonk Collective Aloha, OR 43 5:33.8 9:44.8 9:56.2 10:03.0 4 35:17.9
11 5791 Jacob Harrel Harder Cycling Portland, OR 32 5:36.4 9:43.7 9:55.0 10:03.0 4 35:18.3
12 5024 Jeremy Krantz Portland, OR 38 5:51.0 9:40.4 9:53.0 9:55.5 4 35:20.0
13 1500 Christopher Lapointe Portland, OR 36 6:01.3 9:50.0 9:47.2 10:10.6 4 35:49.3
14 5442 Eric Schmidt Happy Valley, OR 35 5:45.3 10:05.4 9:59.2 10:10.7 4 36:00.7
15 1482 Martin Hogue Grouptrail Cycling Portland, OR 41 5:33.0 10:24.6 10:31.1 10:12.8 4 36:41.5
16 4272 Ryan Price The Club Roule Portland, OR 40 5:59.1 10:23.9 10:14.9 10:04.9 4 36:42.9
17 1443 Samuel Herrera Vancouver, WA 38 5:45.2 10:38.2 10:50.3 11:15.7 4 38:29.4
18 1450 Joe Martin Kelso, WA 56 5:59.1 10:44.0 11:07.2 10:52.3 4 38:42.8
19 5561 Niels Dhollander-Barclay Team Oregon p/b Rodda Paint Portland, OR 38 6:05.5 11:02.1 11:08.6 10:39.6 4 38:56.0
20 5559 Kenny Gryp Team Oregon p/b Rodda Paint Portland, OR 39 6:09.8 11:00.7 11:07.3 10:38.2 4 38:56.1
21 1487 Tyler Green Trusty Switchblade Portland, OR 30 6:20.7 10:51.1 11:17.0 10:27.9 4 38:56.9
22 5530 Nicholas Sergiwa Portland, OR 26 5:50.1 10:52.2 11:17.9 11:11.7 4 39:12.0
23 1442 AJ Dickerson Portland, OR 31 5:43.2 11:25.2 11:28.1 11:52.2 4 40:28.9
24 5221 Jason Braaten The Club Roule Vancouver, WA 46 6:08.0 11:32.0 12:02.6 12:17.0 4 41:59.8
25 1486 Nathan Skidmore Tigard, OR 43 6:13.4 12:34.7 13:35.4 14:11.5 4 46:35.2
26 1448 Austin Alling Dialed Cycling Team Camas, WA 28 6:10.8 12:09.2 14:50.4 13:53.5 4 47:04.0
27 1483 Vernon Padaca Lake Osego, OR 53 7:00.5 14:32.3 14:59.3 3 36:32.2
DNF 5342 Christopher Riehl Dialed Cycling Team Vancouver, WA 39

Beginner Women

Num Name Team Home Town Cx Age Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Laps Time
1 7086 Victoria Spencer Rainier Beer Cycling Team Portland, OR 35 5:36.0 10:15.7 10:53.4 11:02.0 4 37:47.2
2 1433 Sydney Endow Hood River, OR 26 5:44.6 11:07.6 10:57.3 11:03.6 4 38:53.2
3 7175 Kara Bittner Portland, OR 46 5:41.6 11:26.5 11:07.8 11:10.1 4 39:26.2
4 1441 Camryn Berglin Vancouver, WA 22 5:56.5 11:11.0 11:22.8 11:18.7 4 39:49.1
5 1499 Camila Lopez-Anido Portland, OR 36 6:26.9 10:50.3 11:12.5 11:19.9 4 39:49.8
6 1481 Jennifer Bianchini Portland, OR 49 6:33.2 11:16.3 11:08.5 10:54.5 4 39:52.7
7 7035 Sarah Gates Dialed Cycling Team Vancouver, WA 55 6:15.2 11:24.9 11:36.0 11:37.0 4 40:53.3
8 7202 Jessica Hastings Portland, OR 40 6:18.0 11:54.1 11:55.4 12:03.7 4 42:11.3
9 7071 Megan Elsberry Dialed Cycling Team Vancouver, WA 44 6:13.2 11:44.1 12:03.8 12:37.8 4 42:39.2
10 7154 Rebecca Heron Springfield, OR 29 6:32.3 11:58.6 12:14.6 3 30:45.6
11 1428 Sarah Foote Mettle Cycling Portland, OR 40 6:27.6 12:21.3 12:54.2 3 31:43.1
12 1498 Jessica M Prior Portland, OR 35 7:14.3 15:01.5 16:20.2 3 38:36.1

Category 1/2 Masters Open

Num Name Team Home Town Cx Age Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Lap7 Laps Time
1 177 Shannon Skerritt Portland, OR 52 4:32.5 7:56.3 7:50.5 8:15.9 8:02.2 8:16.7 7:56.5 7 52:51.0
2 876 Paul Bourcier Eugene, OR 55 4:31.3 7:58.0 7:50.5 8:16.1 8:02.1 8:15.8 8:03.2 7 52:57.2
3 823 Brian Kesselman ANTHM Collective Portland, OR 47 4:30.7 8:00.6 8:06.8 8:08.3 8:12.4 8:00.0 8:04.4 7 53:03.5
4 704 Matt Jamison Grouptrail Cycling Portland, OR 42 4:32.9 7:56.7 7:59.4 8:15.8 8:14.3 8:13.3 8:20.2 7 53:33.0
5 1404 Chad Swanson Team S&M The Dalles, OR 46 4:29.9 7:58.6 7:59.9 8:17.0 8:13.0 8:28.2 8:24.8 7 53:51.7
6 1281 Ben Thompson Hood River, OR 46 4:36.1 7:54.3 7:58.7 8:16.9 8:14.0 8:28.5 8:23.1 7 53:51.8
7 1300 Scott Bradway Portland, OR 52 4:35.4 7:56.6 8:12.5 8:03.4 8:23.2 8:29.4 8:43.2 7 54:24.0
8 1286 Michael Brown Bend, OR 52 4:53.4 8:11.6 8:08.2 8:21.8 8:21.4 8:28.9 8:08.4 7 54:34.0
9 748 Brad Davidson Grouptrail Cycling Portland, OR 41 4:39.2 8:20.0 8:23.7 8:30.3 8:31.2 8:40.0 8:57.3 7 56:02.0
10 1278 Carl Werner Portland, OR 45 4:52.4 8:26.3 8:22.1 8:30.1 8:36.2 8:43.4 8:43.1 7 56:13.9
11 1280 Rick Metz Portland, OR 55 4:50.3 8:15.2 8:07.1 8:18.6 8:42.2 9:34.7 8:41.0 7 56:29.4
12 5487 Brian Anthony Portland, OR 49 4:50.9 8:37.8 8:30.0 8:35.6 8:39.0 8:44.6 8:53.1 7 56:51.2
13 1415 Adrian Bosch Medford, OR 46 4:33.5 8:13.0 8:27.1 8:42.9 8:43.5 9:14.7 9:07.1 7 57:02.1
14 5239 Peter Koonce Grouptrail Cycling Portland, OR 49 4:52.3 8:15.0 8:30.6 8:36.5 8:57.8 9:02.2 8:59.4 7 57:14.2
15 1277 Matthew Crampton Portland, OR 42 57:14.2
16 5074 Kevin Ryan Portland, OR 41 4:53.7 8:24.0 9:00.1 8:56.3 9:17.1 10:00.8 6 50:32.2
17 5493 Andrew Smith Swift Racing PDX Portlan d, OR 41 4:49.1 8:49.5 9:06.8 9:12.8 9:23.6 9:19.6 6 50:41.6
18 5238 Nolan Restivo ANTHM Collective Portland, OR 44 5:07.3 9:08.9 9:20.7 9:26.4 10:01.8 10:02.4 6 53:07.9

Category 1/2 Masters Women 35+

Num Name Team Home Town Cx Age Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Laps Time
1 7173 Erica Wescott Deschutes Brewery Cycling Team Bend, OR 53 5:14.4 9:14.5 8:54.6 9:03.4 9:03.8 5 41:30.9
2 1284 Carrie Day Deschutes Brewery Cycling Team Bend, OR 51 5:14.0 9:15.6 9:33.8 9:47.5 9:42.6 5 43:33.7
3 1297 Margi Bradway Portland, OR 49 5:15.3 9:39.0 9:44.3 9:43.0 9:45.5 5 44:07.2
4 7087 Anna Saltonstall Team Finger The Dalles, OR 47 5:23.0 9:42.0 9:40.8 9:47.7 10:00.0 5 44:33.7
5 7027 Kimberly Sass Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery Portland, OR 44 5:44.1 10:28.9 10:52.0 11:04.2 4 38:09.4
6 7101 Susan Koonce Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery Portland, OR 50 5:46.2 10:38.0 11:05.6 11:15.4 4 38:45.3

Category 1/2 Open

Num Name Team Home Town Cx Age Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Lap7 Laps Time
1 8008 Ian Brown Bend, OR 18 4:23.2 7:30.4 7:39.9 7:47.1 7:48.7 7:25.6 7:31.7 7 50:06.9
2 5281 Landon Farnworth Bend, OR 24 4:22.5 7:30.8 7:40.5 7:46.3 7:49.6 7:38.7 7:35.9 7 50:24.5
3 849 Andrew Loaiza Portland, OR 36 4:22.8 7:31.1 7:40.6 7:46.7 7:47.5 7:46.3 7:34.2 7 50:29.5
4 1279 Felipe Nystrom Portland, OR 40 4:25.9 7:35.2 7:48.1 7:47.0 7:42.5 7:42.1 7:35.1 7 50:36.1
5 801 Max Ritzow Eugene, OR 22 4:22.2 7:30.7 7:39.7 7:49.6 7:48.0 7:47.1 7:52.5 7 50:50.1
6 354 Charlie Leveroni Mettle Cycling Portland, OR 29 4:27.4 7:30.3 7:40.1 7:46.2 7:53.3 7:47.5 7:49.4 7 50:54.5
7 1426 Tanner Wescott ANTHM Collective Bend, OR 19 4:23.8 7:30.5 7:40.0 7:46.7 7:49.7 8:04.0 8:18.2 7 51:33.0
8 8038 Jake Johansen Cascadia Junior Cycling West Linn, OR 18 4:26.3 7:35.2 7:55.0 7:58.9 8:18.6 8:05.1 7:55.8 7 52:15.2
9 8130 Zane Strait Bend, OR 17 4:24.9 7:43.1 7:49.4 7:57.6 8:10.5 8:14.6 8:02.4 7 52:22.8
10 5132 Paul Furst Dialed Cycling Team Vancouver, WA 25 4:27.8 7:34.7 7:54.4 8:03.5 8:11.6 8:06.6 8:14.1 7 52:33.0
11 107 Jeremy Russell Portland, OR 41 4:23.7 8:07.4 8:00.0 8:03.6 8:15.8 8:11.7 8:20.5 7 53:23.0
12 140 Lewis Whiley Portland, OR 24 4:26.7 7:49.8 8:05.7 8:24.9 8:26.4 8:22.5 8:18.7 7 53:55.0
DNF 845 Kevin Wallin Portland, OR 29 4:29.6 7:50.3 9:48.8 8:30.2 8:58.7

Category 1/2 Women

Num Name Team Home Town Cx Age Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Laps Time
1 204 Jenna Lingwood Portland, OR 42 4:44.9 8:37.7 8:25.8 8:54.5 8:54.6 5 39:37.7
2 205 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components Hood River, OR 38 4:48.6 8:42.6 8:53.4 8:46.6 8:49.8 5 40:01.3
3 206 Allison Halpin Team S&M Portland, OR 36 4:45.3 8:37.6 8:47.9 9:05.6 9:28.7 5 40:45.3
4 224 Annick Chalier MOUNTAIN VIEW CYCLES Lyle, WA 45 4:51.8 8:51.5 9:01.3 9:25.9 9:13.3 5 41:24.0
5 1480 Elizabeth Putnam Seattle, WA 36 5:08.2 9:02.7 9:12.9 9:29.6 9:26.9 5 42:20.5
6 203 Evelyn Boling Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Portland, OR 40 4:49.9 9:28.6 9:29.9 10:09.8 9:37.3 5 43:35.7
7 7217 Rachel Hawes Half Penny Cycling Team Monmouth, OR 42 5:32.9 9:26.6 10:15.1 9:36.3 9:39.5 5 44:30.7
8 8094 Madeline Stover Team S&M Portland, OR 18 4:56.9 9:39.7 9:58.3 10:16.7 10:06.8 5 44:58.6

Category 1/2/3 Junior Women

Num Name Team Home Town Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Laps Time
1 1431 Keely Hamilton Cranbrook, BC 5:27.0 9:36.9 9:43.9 9:45.1 4 34:33.0
2 8167 Summer Westerfield Tigard, OR 7:00.0 12:05.5 12:15.9 13:05.0 4 44:26.7

Category 2/3 Open

Num Name Team Home Town Cx Age Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Lap7 Laps Time
1 4092 Nate Scott Dialed Cycling Team Washougal, WA 41 4:50.9 8:04.0 8:05.3 8:12.2 8:16.6 8:14.0 7:54.4 7 53:37.7
2 1296 Aaron McClintock Biciclista US Newberg, OR 37 4:33.5 8:01.2 8:08.6 8:10.7 8:27.2 8:13.2 8:05.1 7 53:39.8
3 562 Clay Allred Rainier Beer Cycling Team Kelso, WA 25 4:46.6 8:05.5 8:07.1 8:08.9 8:14.4 8:14.4 8:13.0 7 53:50.2
4 4010 Zac Garrard Portland, OR 28 4:45.6 8:02.7 8:08.7 8:11.5 8:15.1 8:18.3 8:15.6 7 53:57.9
5 4300 Logan Divelbiss Salem, OR 24 4:42.8 8:10.1 8:07.8 8:10.0 8:14.9 8:16.7 8:18.9 7 54:01.5
6 1288 Benicio Thorne Portland, OR 18 4:36.3 8:12.7 8:12.6 8:15.4 8:23.8 8:21.7 8:43.9 7 54:46.6
7 1282 Tyler Morgenson Cascadia Junior Cycling Bend, OR 16 4:35.2 8:06.7 8:16.3 8:35.6 8:43.7 8:29.6 8:39.2 7 55:26.7
8 8155 Max Smith Cascadia Junior Cycling Portland, OR 16 4:40.9 8:13.5 8:11.8 8:28.3 8:42.4 8:31.5 8:40.3 7 55:29.1
9 4055 Hayden Wierman Dialed Cycling Team Tualatin, OR 20 4:46.1 8:07.9 8:18.9 8:35.6 8:41.4 8:55.0 8:37.6 7 56:02.8
10 598 Mike Bené Rainier Beer Cycling Team Portland, OR 55 5:17.6 8:16.6 8:26.3 8:40.0 8:35.6 8:39.1 8:21.9 7 56:17.3
11 1409 Oscar Guevara Biciclista US Vancouver, WA 34 4:35.0 8:16.2 8:24.8 8:45.0 8:57.7 9:00.0 8:19.1 7 56:18.1
12 1276 Summer Newlands Portland, OR 24 4:37.3 8:12.5 8:15.4 9:46.5 8:56.4 8:34.8 6 48:23.1
13 4009 Collin Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint Portland, OR 29 4:49.6 8:06.2 8:26.5 8:59.3 8:52.6 9:18.9 6 48:33.4
14 1283 John Hatfield Dialed Cycling Team Portland, OR 54 5:01.6 8:35.3 8:40.2 8:50.2 8:55.2 8:45.4 6 48:48.1
15 869 Duncan Howell Mettle Cycling Milwaukie, OR 36 4:55.3 8:53.1 8:48.6 8:33.8 8:41.0 8:57.2 6 48:49.3
16 4206 Adam Moore Portland, OR 37 4:39.8 8:29.0 8:46.5 8:52.9 8:58.8 9:15.5 6 49:02.7
17 5387 Brian Fahey Bonk Collective Beaverton, OR 39 4:40.2 8:16.4 8:41.1 9:06.3 9:21.0 9:23.0 6 49:28.2
18 1275 Jeremy Gomez Metropolis Cycle Repair Bronx, NY 28 4:53.3 8:34.0 8:46.1 8:59.5 9:08.5 9:09.6 6 49:31.2
19 1294 Eamon Haverty Portland, OR 19 4:44.2 8:23.3 8:52.9 9:13.3 9:38.0 9:28.9 6 50:20.9
20 343 Connor Shimamoto Portland, OR 28 4:55.4 8:41.6 8:57.7 9:28.2 9:39.8 9:06.8 6 50:49.7
21 1423 Radek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint Beaverton, OR 16 4:51.1 8:45.3 8:51.8 9:25.6 9:34.5 9:37.9 6 51:06.3

Category 2/3 Women

Num Name Home Town Cx Age Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Laps Time
1 1403 Sarah Livingston Portland, OR 33 5:54.9 12:20.4 12:36.1 12:44.7 4 43:36.2

Category 3 Masters Open 35+

Num Name Team Home Town Cx Age Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Laps Time
1 4176 Tommy Carr Biciclista US Portland, OR 45 4:39.2 8:22.9 8:35.0 8:29.1 8:40.2 5 38:46.6
2 5244 Pawel Rutkowski Ridgefield, WA 43 4:38.0 8:25.0 8:34.7 8:43.6 8:54.2 5 39:15.6
3 1432 Ryan Hamilton Cranbrook, BC 48 5:26.7 8:31.8 8:33.2 8:33.3 8:21.5 5 39:26.6
4 4230 Joel West Team Dr Will Bar Lake Oswego, OR 48 4:47.4 8:27.8 8:41.6 8:49.9 8:47.0 5 39:33.9
5 4077 Joshua Dinwiddie Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Portland, OR 39 4:59.9 8:32.4 9:00.0 9:00.8 9:05.6 5 40:39.0
6 1478 Brent Morrow Vancouver, WA 48 5:10.7 8:52.3 9:01.3 8:52.6 8:53.5 5 40:50.6
7 909 Aaron Sander Dialed Cycling Team Vancouver, WA 48 5:09.2 8:51.3 9:00.6 8:56.0 9:02.4 5 40:59.7
8 318 Charlie Goldston Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Gladstone, OR 44 5:10.0 8:48.1 9:16.4 8:59.8 8:47.5 5 41:02.0
9 792 Giovanni Cafiso Team Dr Will Bar Portland, OR 47 5:02.8 8:53.2 9:05.8 9:04.5 8:56.3 5 41:02.9
10 1434 Thomas Duffly HiFi Sound Cycling Components Portland, OR 42 5:08.3 8:50.7 9:08.0 9:01.7 8:57.4 5 41:06.4
11 1401 Chris Brannen Dialed Cycling Team Vancouver, WA 49 5:09.0 8:59.3 8:55.3 9:04.2 8:59.7 5 41:07.8
12 4145 Daniel Peterson Grouptrail Cycling Portland, OR 36 5:07.5 8:55.6 9:05.1 9:01.7 8:59.6 5 41:09.7
13 5029 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade Portland, OR 47 5:02.0 8:53.5 9:13.1 9:09.2 8:53.9 5 41:11.9
14 4157 Billy Holcomb Trusty Switchblade Portland, OR 47 5:01.4 8:53.7 9:14.7 9:10.4 9:24.5 5 41:44.9
15 5754 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling Portland, OR 52 5:19.2 8:49.5 9:05.0 9:10.1 9:26.5 5 41:50.5
16 4123 Ben Gagosian Swift Racing PDX Portland, OR 39 4:58.6 8:58.4 9:15.9 9:17.7 9:27.9 5 41:58.7
17 5174 Jordan Norris Portland, OR 44 4:59.3 8:51.4 9:09.9 9:17.3 9:47.2 5 42:05.2
18 1444 Robert Briggs Olympia, WA 50 5:12.6 9:04.1 9:30.5 9:30.5 9:22.6 5 42:40.4
19 1429 Matthew Boelter Hillsboro, OR 43 5:15.0 9:18.4 9:20.4 9:29.0 9:22.3 5 42:45.4
20 519 Ryan Morgan Trusty Switchblade Portland, OR 49 4:52.7 8:59.3 9:32.7 9:50.8 9:38.7 5 42:54.3
21 4316 Norm Swygert Planet PDX Cycling Beaverton, OR 54 5:24.5 9:23.6 9:13.7 9:35.6 9:18.1 5 42:55.6
22 1479 Dan Froelich Beaverton, OR 39 5:18.8 9:14.6 9:33.7 9:37.8 9:36.7 5 43:21.7
23 5294 Tony Thayer-Osborne Grouptrail Cycling Portland, OR 40 5:07.2 8:50.4 9:47.2 10:01.8 9:44.6 5 43:31.4
24 5558 Paul Souders Team S&M Portland, OR 52 5:06.7 9:24.4 9:42.4 9:41.6 10:04.0 5 43:59.2
25 5435 Matthew Dial Deschutes Brewery Cycling Team Bend, OR 47 5:26.1 9:39.5 10:10.5 10:18.9 9:42.6 5 45:17.8
26 5172 Mark Stoller Stumptown Cycling Club Portland, OR 62 5:23.3 9:34.8 9:42.1 10:20.1 10:28.0 5 45:28.5
27 1477 Garrett Tyburski portland, OR 45 5:22.4 9:36.7 10:05.5 10:23.4 10:13.1 5 45:41.3
DNF 893 Patrick Parish Portland, OR 38 4:55.3
DNF 4161 Adam Vanarsdall Portland, OR 51 10:28.4

Category 3 Masters Women 35+

Num Name Team Home Town Cx Age Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Laps Time
1 1497 Geraldine Vander Haegen Olympia, WA 56 5:19.7 9:31.6 9:37.8 9:44.8 4 34:14.0
2 7192 Marie Major ANTHM Collective Portland, OR 41 5:25.7 9:47.6 9:50.5 9:47.5 4 34:51.4
3 405 Sari Hargand Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Portland, OR 41 5:20.3 9:49.8 10:14.7 10:02.5 4 35:27.5
4 7162 Erin Blenkiron BicycleAttorney.com Portland, OR 39 5:39.9 10:19.7 10:06.4 9:37.7 4 35:43.9
5 7174 Sonja Ebert Dialed Cycling Team Vancouver, WA 46 5:39.4 9:57.0 10:06.1 10:06.4 4 35:49.0
6 7133 Shelly Boelter Bonk Collective Portland, OR 45 5:38.8 10:02.4 10:14.3 10:01.7 4 35:57.4
7 7188 Jaime Kathleen Reed Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery Milwaukie, OR 42 5:30.5 10:11.2 10:21.8 10:12.1 4 36:15.7

Category 3/4/5 Junior Open

Num Name Team Home Town Cx Age Lap1 Lap2 Lap3 Laps Time
1 1451 Grayson Rose Portland, OR 14 5:32.6 9:23.5 9:32.7 3 24:28.9
2 8096 Liam Carmichael Portland, OR 14 5:16.2 9:58.0 9:54.7 3 25:09.1
3 8053 Henry Linn Mettle Cycling Bend, OR 12 5:21.3 9:59.6 10:08.8 3 25:29.8
4 8175 Wyatt Hawes Half Penny Cycling Team Monmouth, OR 13 5:31.4 10:40.5 10:53.4 3 27:05.3
5 8182 Axel Weaver Portland, OR 12 5:31.8 10:40.6 10:53.1 3 27:05.6
6 1474 Johnie Hogue Portland, OR 12 5:44.9 10:53.9 11:26.3 3 28:05.2
7 8081 Keoni Padaca Lake Oswego, OR 14 6:05.6 11:24.1 10:56.4 3 28:26.3
8 8049 Bjorn Swanson Team Finger The Dalles, OR 12 5:48.8 11:28.2 11:54.4 3 29:11.5
9 1427 Jase Henderson Deschutes Brewery Cycling Team Gresham, OR 12 5:59.5 11:37.4 12:45.8 3 30:22.9
10 1295 Carter Hayden Hood River, OR 9 6:27.2 12:05.2 12:24.5 3 30:57.0
11 1299 Spencer Bradway Portland, OR 12 6:46.9 12:08.6 12:40.2 3 31:35.8
12 1413 Orson Sander Vancouver, WA 11 7:02.3 12:11.4 12:26.3 3 31:40.0
13 1476 Richard Graves Portland, OR 14 7:02.8 12:43.8 12:58.2 3 32:44.9
14 1475 Crosby Hogue Portland, OR 10 7:05.4 12:22.0 13:20.5 3 32:47.9
15 1412 Enzo Sander Vancouver, WA 13 6:57.2 12:51.5 14:08.1 3 33:57.0
16 8002 Sebastian Bartnikowski Bonk Collective Aloha, OR 13 6:31.5 13:01.6 14:46.1 3 34:19.2
17 8176 Garett Hawes Half Penny Cycling Team Monmouth, OR 11 6:38.5 12:39.4 15:36.1 3 34:54.1
18 8021 Walter Bartnikowski Bonk Collective Aloha, OR 11 7:04.1 15:04.5 2 22:08.7
19 1417 Duncan Skiles Portland, OR 10 9:15.2 13:35.0 2 22:50.2
20 8151 August Power Bonk Collective Beaverton, OR 10 7:18.5 15:32.4 2 22:51.0
21 1292 Nolan Ingham Vancouver, WA 8 7:48.2 15:13.6 2 23:01.8
22 1408 Ángel Guevara vancouver, WA 10 9:41.3 13:38.6 2 23:20.0
23 1287 Andrew Rutkowski Ridgefield, WA 8 8:26.1 16:29.4 2 24:55.5
24 8148 Espen Eld-Mathis Milwaukie, OR 10 8:10.3 17:57.3 2 26:07.7
25 1416 Max Monda Vancouver, WA 9 10:45.0 15:53.3 2 26:38.4

Category 3/4/5 Junior Women

Num Name Team Home Town Cx Age Lap1 Lap2 Lap3 Laps Time
1 8136 Whitney Hayden Hood River, OR 12 5:41.5 10:55.0 10:50.1 3 27:26.8
2 1471 Leritz Coco , 15 5:44.1 10:52.9 10:53.5 3 27:30.6
3 8006 Morgan Filer Portland, OR 13 6:05.5 11:53.5 12:12.3 3 30:11.3
4 8097 Stella Cafiso Team Dr Will Bar Portland, OR 13 6:31.1 12:20.8 11:51.7 3 30:43.7
5 1290 Lily Stover Portland, OR 12 6:08.3 12:31.7 12:35.1 3 31:15.2
6 1472 Charlotte Hayward Vancouver, WA 14 6:44.7 12:12.6 12:55.9 3 31:53.4
7 8146 Iris Souders Team S&M Portland, OR 13 7:24.4 12:50.7 13:24.0 3 33:39.2
8 8144 Ada Souders Team S&M Portland, OR 11 7:05.0 13:21.4 13:42.3 3 34:08.8
9 8114 Sunny Wittreich Grouptrail Cycling Portland, OR 12 7:11.1 13:03.8 14:26.4 3 34:41.3
10 8082 Kamea Padaca Lake Oswego, OR 12 7:23.7 14:25.1 2 21:48.8
11 1473 Reese Graves Portland, OR 12 8:02.3 14:27.3 2 22:29.6
12 1411 Violet McFadin Portland, OR 16 7:53.5 15:37.8 2 23:31.4
13 1421 Phoebe Hogue Portland, OR 8 8:17.4 16:00.3 2 24:17.8
14 1422 Sophia Ferdaszewski Camas, WA 12 8:46.7 16:38.7 2 25:25.5

Category 4 Masters Open 35+

Num Name Team Home Town Cx Age Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Laps Time
1 5733 Jeremy Howard Rainier Beer Cycling Team Kelso, WA 47 5:02.6 8:41.1 8:42.4 8:41.0 8:36.8 5 39:44.2
2 5358 Ryan Clay Grouptrail Cycling Portland, OR 39 5:06.2 8:39.5 8:39.2 8:45.8 8:36.4 5 39:47.3
3 5190 Evan Heisler Salem, OR 40 4:57.4 8:45.9 8:42.1 8:47.8 8:41.4 5 39:54.7
4 5680 David Barna Dialed Cycling Team Vancouver, WA 48 5:04.6 8:41.7 8:40.5 8:58.0 9:10.8 5 40:35.9
5 5120 Shaun Stiles Team 10 Barrel Vancouver, WA 45 5:06.9 8:52.1 9:09.4 9:12.2 9:10.0 5 41:30.8
6 4170 Tobias Eld Milwaukie, OR 38 5:04.3 9:02.5 9:14.5 9:13.8 8:56.5 5 41:31.8
7 1470 TREVOR HAYWARD Vancouver, WA 53 5:20.4 9:06.3 9:12.4 9:15.2 9:05.0 5 41:59.6
8 1455 Jason Evans West Linn, OR 46 5:00.8 9:08.1 9:27.5 9:19.0 9:07.7 5 42:03.2
9 5573 Shea Hawes Half Penny Cycling Team Monmouth, OR 49 5:02.3 8:52.6 9:12.9 9:41.4 9:15.5 5 42:05.0
10 5002 Brad Alderman Vancouver, WA 43 5:23.2 9:08.8 9:21.3 9:02.8 9:10.4 5 42:06.7
11 5400 Ryan Coons Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Portland, OR 37 5:11.9 9:16.8 9:24.0 9:26.8 9:36.4 5 42:56.1
12 5251 Jamie King Grouptrail Cycling Portland, OR 46 5:09.4 9:21.6 9:34.8 9:35.7 9:50.8 5 43:32.4
13 1468 Nigel STUKE Seattle, WA 40 5:55.6 9:33.3 9:35.6 9:30.5 9:25.8 5 44:01.0
14 4311 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team Camas, WA 54 5:20.7 9:26.3 9:59.0 10:03.0 10:04.3 5 44:53.5
15 5471 Silas Sanderson HiFi Sound Cycling Components Portland, OR 40 5:19.0 9:50.4 10:03.3 10:02.7 9:45.3 5 45:00.8
16 5204 Aaron Baraff Portland, OR 48 5:43.5 9:48.6 10:07.0 9:50.0 9:46.1 5 45:15.4
17 4089 Brett Boyles Planet PDX Cycling Lake Oswego, OR 53 5:33.9 10:00.5 10:11.8 9:57.2 9:46.7 5 45:30.2
18 5413 Adam Mendel Bend, OR 37 5:31.7 10:15.0 10:41.1 10:09.0 10:03.6 5 46:40.7
19 5612 James Stuckey Portland, OR 51 5:54.0 10:11.7 10:26.1 10:05.6 10:16.7 5 46:54.2
20 5060 Todd Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Hillsboro, OR 53 5:51.1 10:13.8 10:21.1 10:16.6 10:27.7 5 47:10.6
21 5463 Dominic Chung Hillsboro, OR 50 5:51.4 10:18.8 10:27.9 10:45.4 10:33.6 5 47:57.2
22 4038 Jason Jones Planet PDX Cycling Portland, OR 49 5:52.9 10:41.1 10:32.4 10:52.0 4 37:58.6
23 1452 Steven Rose Portland, OR 49 5:54.7 10:31.1 10:43.5 10:54.5 4 38:04.0
24 1469 Steven Soto Planet PDX Cycling Sherwood, OR 50 6:04.0 11:19.0 12:01.2 12:23.8 4 41:48.2
25 4058 Morgan Spriggs Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Aloha, OR 55 7:16.2 13:03.8 13:20.2 13:13.2 4 46:53.5

Category 4 Open

Num Name Team Home Town Cx Age Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Laps Time
1 5360 Cesar Villegas Team 10 Barrel Portland, OR 32 4:52.3 8:36.1 8:49.2 8:57.3 8:28.3 5 39:43.3
2 4146 Eamon Haverty Portland, OR 20 4:54.3 8:34.6 8:49.3 8:57.0 8:28.9 5 39:44.3
3 5007 Gregory Topete HiFi Sound Cycling Components Portland, OR 35 4:59.7 8:55.7 9:02.4 8:59.8 8:46.7 5 40:44.6
4 5383 Michael Metz Portland, OR 21 5:00.6 8:53.1 9:04.5 8:59.7 8:46.8 5 40:44.8
5 667 Joe Ergle The Club Roule Portland, OR 35 4:57.7 8:57.0 9:04.1 9:04.2 8:48.0 5 40:51.2
6 5290 Jeff McManuis Vancouver, WA 44 5:00.7 8:52.7 9:25.2 9:13.8 9:16.0 5 41:48.6
7 5390 Erik Smith Portland, OR 30 5:09.1 9:21.4 9:32.5 9:39.3 9:41.8 5 43:24.3
8 5447 Jamey Gouin Ridgefield, WA 35 5:18.1 9:57.0 9:35.5 9:27.5 9:28.1 5 43:46.5
9 1489 Marcus Hughes Tualatin, OR 32 5:32.1 9:42.2 9:48.0 10:08.4 9:35.0 5 44:45.8
10 1449 Hunter Westerfield Tigard, OR 15 5:02.8 9:14.7 10:20.2 10:21.6 9:49.6 5 44:49.2
11 5144 Martin Taylor Team Oregon p/b Rodda Paint Portland, OR 32 5:30.8 10:40.5 10:34.6 10:02.0 9:21.8 5 46:09.9
12 4111 Todd Young Portland, OR 34 10:11.9 9:29.0 9:17.8 9:04.6 9:10.0 5 47:13.5
DMF 5089 Anthony T. Smith Hillsboro, OR 31 5:27.3 9:58.3 2

Category 4 Women

Num Name Team Home Town Cx Age Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Laps Time
1 7189 Amelia Henderson Portland, OR 32 5:06.6 8:53.7 9:04.1 9:15.5 4 32:20.1
2 7233 Paula Gil Echevarría Biciclista US Portland, OR 28 5:31.0 9:30.7 9:27.8 9:09.4 4 33:39.1
3 409 Hannah Thomas Pacific Office Automation Cycling Portland, OR 27 5:30.1 9:33.5 9:47.5 9:18.3 4 34:09.5
4 7144 Leah Brown Team 10 Barrel portland, OR 36 5:42.6 9:41.0 9:36.0 9:33.6 4 34:33.2
5 7237 Katherine Ellis Bonk Collective Portland, OR 35 5:38.4 9:41.1 9:46.0 9:29.7 4 34:35.4
6 421 Shannon Overly Corvallis, OR 43 5:41.0 9:51.6 10:04.8 9:53.2 4 35:30.7
7 7039 Dani Stiles Team 10 Barrel Vancouver, WA 47 5:45.3 9:57.0 10:02.3 9:58.6 4 35:43.3
8 7029 Lisa Timmerman The Club Roule Portland, OR 40 5:41.6 10:01.9 10:26.3 10:18.4 4 36:28.3
9 7242 Mary Smart Portland, OR 51 5:43.7 10:19.4 10:23.8 10:06.0 4 36:33.1
10 1437 Sarah Stokes HiFi Sound Cycling Components Portland, OR 31 5:39.5 11:09.7 10:51.1 11:21.6 4 39:02.0
11 1496 Karlye Mickley Olympia, WA 49 5:46.2 10:56.5 11:08.5 11:26.8 4 39:18.1
12 8166 Spring Westerfield Tigard, OR 18 6:06.6 11:09.3 11:43.9 11:45.3 4 40:45.3

Clydesdale

Num Name Team Home Town Cx Age Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Laps Time
1 379 Jason Evans West Linn, OR 46 5:07.2 9:01.5 9:14.3 9:29.1 9:45.7 5 42:38.1
2 4057 Chris Wierman Dialed Cycling Team Tualatin, OR 51 5:08.0 9:05.7 9:29.8 9:45.9 10:11.5 5 43:41.1
3 1419 Doug Brecht Team 10 Barrel Portland, OR 58 5:19.7 9:39.2 10:06.8 10:24.3 10:48.9 5 46:19.1
4 4071 Jon Ragsdale Clackamas, OR 53 5:33.7 10:20.6 10:34.3 10:40.1 11:07.3 5 48:16.2
5 1440 Mike Reddig Dialed Cycling Team Camas, WA 52 5:41.4 10:12.6 10:33.3 11:05.2 4 37:32.6
6 1418 Neil Carpenter Portland, OR 59 5:46.4 11:25.0 11:20.7 10:41.4 4 39:13.7
7 5543 Jeremiah Hartley Portland, OR 39 5:33.1 11:01.9 11:24.3 11:25.1 4 39:24.6
8 1424 James Emond Portland, OR 54 5:40.4 11:04.7 11:50.9 13:22.0 4 41:58.2

Junior Open 1/2/3

Num Name Home Town Cx Age Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Laps Time
1 8177 Radek Litinsky Beaverton, OR 16 5:26.1 8:44.6 9:29.8 9:14.8 9:10.3 5 42:05.7
2 8165 Hunter Westerfield Tigard, OR 15 5:26.6 9:06.3 9:18.3 9:52.0 10:14.7 5 43:58.1
3 1425 Cameron Wescott Bend, OR 16 5:25.4 9:48.0 10:17.7 10:44.9 11:04.8 5 47:20.9

Masters Open 50+

Num Name Team Home Town Cx Age Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Laps Time
1 606 Michael Brown Bend, OR 52 4:45.1 8:19.6 8:09.4 8:21.4 8:02.2 5 37:37.9
2 663 Rick Metz Portland, OR 55 4:44.5 8:20.6 8:08.4 8:21.5 8:04.8 5 37:39.9
3 767 Greg Schmitt Mettle Cycling Portland, OR 51 5:14.9 8:33.5 8:32.2 8:32.8 8:23.6 5 39:17.2
4 101 Joshua Liberles Portland, OR 50 4:53.6 8:48.8 8:33.0 8:36.4 8:34.0 5 39:26.0
5 1465 David Karman Seattle, WA 57 4:54.4 8:28.3 8:42.1 8:48.0 8:56.9 5 39:50.0
6 773 Christopher Ramsey Bonk Collective Beaverton, OR 50 4:58.0 8:43.7 8:46.3 8:46.4 8:45.2 5 39:59.7
7 4224 Dave Tricamo San Francisco, CA 59 4:56.1 8:48.2 8:44.1 8:46.4 8:44.7 5 39:59.7
8 635 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team Corvallis, OR 54 4:56.8 8:48.1 8:49.8 8:55.0 8:55.1 5 40:25.0
9 306 John Hatfield Dialed Cycling Team Portland, OR 55 4:55.6 8:48.2 9:01.6 8:56.6 8:50.5 5 40:32.8
10 5173 Jeffrey Whitaker Portland, OR 56 5:00.0 8:42.3 8:51.8 8:54.4 9:04.8 5 40:33.6
11 4245 James Green Trusty Switchblade Portland, OR 52 5:06.7 8:41.2 8:59.7 8:59.6 8:47.4 5 40:34.7
12 5256 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas Portland, OR 56 5:00.4 8:49.9 8:55.5 8:59.5 8:52.7 5 40:38.3
13 358 Scott Mares Portland, OR 56 4:53.2 8:47.4 8:49.4 9:25.9 9:30.7 5 41:26.8
14 4147 Eric Stolberg ANTHM Collective Portland, OR 56 5:27.0 8:59.8 8:58.8 9:04.9 9:03.0 5 41:33.8
15 4335 Michael Rabinowitz Portland, OR 56 5:14.0 8:57.6 9:11.6 9:12.2 9:21.7 5 41:57.2
16 5030 Derek S Hoenisch Deschutes Brewery Cycling Team Lake Oswego, OR 58 5:17.8 9:04.7 9:19.1 9:24.7 9:13.3 5 42:19.8
17 5422 Jason Preuit Washougal, WA 54 5:31.1 9:12.1 9:12.2 9:11.6 9:25.6 5 42:32.8
18 5432 Mike Hamness Dialed Cycling Team Vancouver, WA 51 4:58.6 8:47.5 9:30.9 9:36.1 9:59.1 5 42:52.3
19 4352 Steven Ohlhaber Portland, OR 51 5:07.3 9:05.6 10:22.3 9:35.8 9:22.4 5 43:33.6
20 5209 Sara Fletcher Hillsboro, OR 55 5:04.3 11:16.2 9:04.0 9:20.8 9:03.7 5 43:49.3
21 5138 Tom Bird Tigard, OR 55 5:38.8 9:34.6 9:39.7 9:37.9 9:27.9 5 43:59.1
22 5499 Tony Wolff Stumptown Cycling Club Portland, OR 57 5:24.4 9:27.7 9:54.1 9:33.8 10:16.9 5 44:37.0
23 4284 Doug Brecht Team 10 Barrel Portland, OR 59 5:27.2 9:45.0 9:46.5 9:53.9 10:04.6 5 44:57.4
24 1467 Chris Wold Grouptrail Cycling Portland, OR 60 5:36.1 9:38.9 9:55.0 10:03.9 9:50.7 5 45:04.9
25 5820 Chris Robison Bonk Collective Beaverton, OR 58 5:39.9 9:32.8 9:52.3 10:07.9 9:53.8 5 45:07.0
26 554 Erik Voldengen Pacific Office Automation Cycling Vancouver, WA 52 5:22.7 9:34.9 9:59.0 10:16.1 10:20.6 5 45:33.5
27 4096 Dave Petermeier Planet PDX Cycling Portland, OR 58 5:30.7 10:04.6 9:55.5 9:59.3 10:07.1 5 45:37.4
28 5061 Chester Artman Grouptrail Cycling Lake Oswego, OR 52 5:34.3 9:53.1 10:05.7 10:17.3 10:02.8 5 45:53.4
29 1445 Jason Bietz Sherwood, OR 56 5:32.9 9:40.2 10:33.3 10:46.9 10:37.7 5 47:11.2
30 5583 Sean Cook Bonk Collective Portland, OR 51 5:37.2 10:15.2 10:37.7 10:35.4 4 37:05.5
31 5124 Brett Edelen Wilsonville, OR 55 5:45.0 10:13.3 10:59.0 10:47.4 4 37:44.8
32 1447 marcus Roberts Tigard, OR 56 5:48.3 10:51.1 10:47.2 10:57.9 4 38:24.6
33 5585 Craig Russillo Portland, OR 52 5:54.1 11:32.9 11:57.2 11:37.9 4 41:02.3
34 1466 James Webb Portland, OR 57 6:23.4 11:49.1 11:46.9 11:49.8 4 41:49.4
DNF 4273 Eric Hagstette Dialed Cycling Team Portland, OR 51 5:02.4

Masters Open 60+

Num Name Team Home Town Cx Age Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Laps Time
1 5334 Daniel Melkonian Team Finger Trout Lake, WA 63 5:09.6 8:56.2 9:04.7 9:13.0 9:05.7 5 41:29.4
2 5137 Kevin Johnson Silverdale, WA 69 5:10.2 9:22.8 9:21.5 9:23.9 9:22.9 5 42:41.4
3 744 Tim Ellerbruch Sherwood, OR 65 5:19.2 9:12.7 9:24.4 9:27.3 9:27.8 5 42:51.7
4 4120 Erik Goodfriend Portland, OR 63 5:10.9 9:24.7 9:25.9 9:28.9 9:47.4 5 43:18.0
5 1464 Walter Bianchini Portland, OR 64 5:31.7 9:41.3 9:53.1 9:59.7 9:51.8 5 44:57.8
6 561 Paul Mautner The Club Roule Portland, OR 65 5:34.4 10:07.8 9:53.7 10:15.2 10:41.6 5 46:32.8
7 5565 Alan Thomason Deschutes Brewery Cycling Team Redmond, OR 63 5:49.6 9:57.5 10:24.4 10:35.4 4 36:47.0
8 4093 Mark Hand Planet PDX Cycling Tigard, OR 64 5:41.3 10:33.1 10:41.7 10:38.2 4 37:34.5
9 5118 Billy Thomas Deschutes Brewery Cycling Team Bend, OR 62 5:47.7 10:35.3 10:31.7 10:50.7 4 37:45.6
10 5230 Mark Hildebrandt Tigard, OR 67 5:54.7 10:55.5 10:58.9 11:02.7 4 38:51.9
11 1463 Robert Cummings Jr Hood River, OR 65 6:15.9 11:26.9 11:55.0 11:26.5 4 41:04.5
12 5362 Brian Catterson Portland, OR 62 6:11.0 11:30.3 11:46.3 11:55.5 4 41:23.2
13 301 Darell Provencher Team Rose City West Linn, OR 69 5:45.9 14:09.7 11:49.2 11:18.5 4 43:03.4
DNF 4067 David K Smith Portland, OR 64 5:49.9 1

Masters Open 70+

Num Name Team Home Town Cx Age Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Laps Time
1 559 Tom Webb Team S&M Portland, OR 71 5:21.9 9:25.4 9:29.1 9:24.3 9:20.1 5 43:01.1
2 5501 Rick Gregory Eugene, OR 70 5:42.4 10:14.8 10:13.5 10:26.0 4 36:36.9
3 5033 Ron Strasser Team S&M Portland, OR 74 6:03.1 10:45.5 11:03.3 11:38.8 4 39:30.9

Masters Women 50+

Num Name Team Home Town Cx Age Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Laps Time
1 258 Laura Mullen Dialed Cycling Team Portland, OR 56 5:05.3 9:17.0 9:28.7 9:31.2 4 33:22.3
2 7146 Martha Paulus Capitol Velo Cycling Salem, OR 52 5:30.6 9:46.2 10:15.1 10:46.5 4 36:18.5
3 7208 Lisa Zich Portland, OR 53 5:53.8 10:13.0 10:10.1 10:10.1 4 36:27.1
4 7234 Victoria VanderZanden Tualatin, OR 50 5:48.8 11:07.4 11:33.0 12:10.9 4 40:40.3
5 7023 Tanya Appuhn Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching Portland, OR 56 6:09.0 11:53.8 11:47.6 11:26.2 4 41:16.8

Masters Women 60+

Num Name Team Home Town Cx Age Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Laps Time
1 7044 Lora Melkonian Team Finger Trout Lake, WA 64 5:27.3 9:30.5 9:52.2 9:33.9 4 34:24.0
2 7167 Karen Goritski Camas, WA 61 5:36.2 10:14.2 10:05.8 10:04.5 4 36:00.8
3 7046 Sheryl Johnson Silverdale, WA 68 6:32.8 11:21.1 12:11.3 12:07.0 4 42:12.3
4 1438 Bonnie Rosenfeld Portland, OR 70 6:44.5 12:54.6 13:54.4 3 33:33.6

Singlespeed Open

Num Name Team Home Town Cx Age Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Laps Time
1 4244 Gabriel Linn Mettle Cycling Bend, OR 45 4:37.1 7:45.2 7:46.6 7:57.7 8:00.9 7:47.7 6 43:55.4
2 804 Robert Cummings Team S&M Potsdam, NY 29 4:29.0 7:42.4 7:55.8 7:59.9 8:00.7 7:48.7 6 43:56.8
3 130 Seth Patla PDXTI p/b Elevator Coffee Forest Grove, OR 46 4:32.3 7:44.0 7:52.9 7:56.9 8:02.0 7:57.7 6 44:06.1
4 896 Lee Ordonez Milwaukie, OR 41 4:35.9 7:49.2 8:06.7 8:20.1 8:13.7 8:19.4 6 45:25.3
5 1402 Aaron Anderson Biciclista US Portland, OR 34 4:33.6 8:01.2 8:10.0 8:07.0 8:13.0 8:26.0 6 45:31.0
6 315 Adrian Bosch Medford, OR 46 4:30.2 7:56.2 8:04.8 8:20.8 8:13.2 8:37.3 6 45:42.7
7 5526 Micah Melkonian Team Finger White Salmon, WA 26 4:39.3 7:59.5 8:09.5 8:19.6 8:23.1 8:16.4 6 45:47.6
8 799 Danny Weikel Team S&M Portland, OR 50 4:35.2 7:59.8 8:10.3 8:26.0 8:32.5 8:34.7 6 46:18.9
9 844 Scott Scholz Biciclista US Portland, OR 40 4:33.9 7:59.1 8:21.0 8:32.6 8:32.3 8:29.4 6 46:28.5
10 632 Summer Newlands Portland, OR 24 4:51.4 7:56.9 8:09.7 8:28.0 8:39.6 8:29.7 6 46:35.6
11 4177 Travis Power Bonk Collective Beaverton, OR 41 4:43.2 8:10.3 8:23.6 8:29.0 8:33.9 8:35.9 6 46:56.1
12 817 Martin Acosta Hillsboro, OR 34 4:32.4 8:11.8 8:35.3 8:54.8 8:43.6 8:46.7 6 47:44.8
13 1462 Kellen Rack Seattle, WA 42 4:59.4 8:16.5 8:20.7 8:49.0 8:41.3 8:41.4 6 47:48.5
14 784 Christopher Muhs Grouptrail Cycling Portland, OR 36 4:48.5 8:24.5 8:41.9 8:48.6 8:38.8 8:42.0 6 48:04.5
15 678 James Wood HiFi Sound Cycling Components Hood River, OR 41 4:58.4 8:18.7 8:39.3 8:28.3 8:50.6 9:20.5 6 48:36.0
16 996 Joel Wilson Eugene, OR 50 4:46.6 8:16.6 8:38.4 8:59.6 9:02.3 9:04.4 6 48:48.2
17 5299 Jeremy Gomez New York, NY 28 4:55.5 8:28.9 8:57.2 9:11.4 9:18.7 5 40:51.9
18 5386 Will Cortez HiFi Sound Cycling Components Portland, OR 45 4:56.8 8:32.6 9:15.0 9:10.8 9:09.3 5 41:04.7
19 1492 James Green Trusty Switchblade Portland, OR 52 4:56.1 8:57.8 8:57.2 9:03.6 9:11.5 5 41:06.4
20 1446 Matthew Edwards Portland, OR 33 5:10.5 9:03.7 9:06.1 9:19.1 9:21.0 5 42:00.6
21 1430 Todd Young Trusty Switchblade Portland, OR 34 5:17.3 9:13.7 9:16.4 9:12.7 9:09.5 5 42:09.9
22 5700 Seth Batcheller Team Oregon p/b Rodda Paint Milwakie, OR 21 5:04.5 8:37.1 9:28.1 9:29.1 9:39.0 5 42:17.9
23 1495 Tim Sherry Metropolis Cycle Repair Beaverton, OR 35 5:12.1 9:01.6 9:13.7 9:26.5 9:44.6 5 42:38.7
24 1289 Joe Ergele Portland, OR 35 5:14.4 9:00.8 9:16.6 9:37.6 9:50.8 5 43:00.4
25 1458 Jamey Gouin Ridgefield, WA 35 5:15.5 8:55.5 9:32.8 9:52.6 9:24.0 5 43:00.6
26 1491 Shaun Stiles Team 10 Barrel Vancouver, WA 45 5:12.6 9:17.3 9:29.3 9:38.8 9:25.4 5 43:03.7
27 1285 Ryan Morgan Portland, OR 49 5:11.1 9:12.4 9:40.6 10:15.6 10:22.2 5 44:42.0
28 1435 Benn Stover Hood River, OR 33 4:58.0 9:10.3 11:01.2 9:51.5 11:06.5 5 46:07.7
29 1493 Adam Vanarsdall Portland, OR 51 5:13.8 9:23.7 9:41.3 10:31.1 12:37.6 5 47:27.7
30 1490 Mark Stoller Stumptown Cycling Club Portland, OR 62 5:33.2 9:53.7 10:21.6 10:47.3 10:56.7 5 47:32.7
31 1407 Brian Caterson Portland, OR 62 6:05.4 11:11.9 12:14.1 11:58.0 4 41:29.6

Singlespeed Women

Num Name Team Home Town Cx Age Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Laps Time
1 7078 Rachel Serslev Eugene, OR 31 5:21.0 9:03.4 9:20.9 9:23.0 9:22.7 5 42:31.2
2 1456 Rachel Hawes Half Penny Cycling Team Monmouth, OR 42 5:28.0 9:27.2 9:13.4 9:28.7 9:25.3 5 43:02.9
3 259 Rhonda Morin Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery Gresham, OR 57 5:22.2 9:20.1 9:31.7 9:27.3 10:08.1 5 43:49.6
4 1436 Mielle Blomberg Trusty Switchblade Portland, OR 52 5:20.6 9:21.5 9:32.6 9:49.7 9:45.1 5 43:49.8
5 1457 Leah Brown Team 10 Barrel portland, OR 36 5:36.9 9:41.3 9:45.9 10:07.1 10:19.4 5 45:30.8
6 1414 Kimberly Sass Portland, OR 44 5:25.9 9:51.1 10:15.8 10:17.3 9:54.3 5 45:44.4
7 1410 Mellissa Sher St. Louis, MO 38 5:32.9 9:49.2 10:24.0 10:07.8 9:50.8 5 45:44.8
8 7214 Mary Skrzynski Deschutes Brewery Cycling Team Bend, OR 61 5:39.3 10:00.0 10:10.7 10:03.3 10:16.4 5 46:09.8
9 1406 Dani Stiles Vancouver, WA 47 5:44.5 9:56.9 10:02.4 10:16.6 10:28.8 5 46:29.5
10 1405 Sonja Ebert Vancouver, WA 46 5:32.1 10:04.5 10:34.0 10:59.9 11:13.2 5 48:23.9