CrossAflixion Cup

Bend, OR
November 12, 2011

Part of the CrossAflixion Cup

If you have questions or corrections, please email Gina Miller.

Updated November 14, 2011 at 1:19 PM

Beginner

Num Name Age Laps
1 418 Adam Short 32 4
2 413 Ben Swanson 27 4
3 416 Tim Beard 44 4
4 400 Shea Hawes 37 4
5 407 Dan Brobst 39 4
6 412 Don Patch 41 4
7 414 Jay Marsh 52 4
8 415 Jay Plattner 67 3

Beginner Women

Num Name Team Age Laps
1 516 Melodie Buell Boneyard Cycling 31 7
2 518 Sha Marie Brown 44 7
3 514 Michelle Thorstrom Boneyard Cycling 48 7
4 501 Laurie Ness Boneyard Cycling 43 7
5 519 Mika Mast 1 Error 28 7
6 502 Patti Wolfe 1 Error 42 7
7 517 Molly Cogswell-Kelley MBSEF Cycling Team 39 7
8 524 Dani Hinkley WebCyclery.com 62 7
9 507 Karen sullivan 50 7
10 515 Katey Kelley Kelley Realty 27 7

Category A Men

Num Name Team Age Laps
1 115 Scott Gray Oregon 34 12
2 104 Cody Pederson Oregon 32 12
3 114 Bart Bowen Silverado Gallery/Sunnyside 44 12
4 102 Ben Thompson Rocky Mountain Bicycles 35 12
5 112 Ryan Ness Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 36 12
6 105 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com 45 11
7 124 William Warburton Bend Endurance Academy 31 11
8 113 Andrew Boone Oregon 30 11

Category A Men - Masters 35+

Num Name Team Age Laps
1 461 Tim Jones WebCyclery.com 39 12
2 469 John Rollert WebCyclery.com 38 12
3 470 mike brown Therapeutic Associates Cycling/GENR8 40 12
4 454 Derek Stallings BendBroadband/WebCyclery.com 40 12
5 455 Andrew Sargent WebCyclery.com 41 12
6 466 Wade Miller Sunnyside Sports 40 11
7 450 Robert Uetrecht WebCyclery.com 41 11
8 467 Mike Martin Sunnyside Sports 41 11
9 468 Chad Sage Sunnyside Sports 42 11
10 471 Doug Perrin Hutch's-Eugene 51 11

Category B

Num Name Team Age Laps
1 646 Jay Palubeski WebCyclery.com 50 8
2 275 Ryan Sperring Cascade Couriers/Bend Velo 31 8
3 274 8
4 656 Jurgen Fennerl Hutch's-Eugene 43 8
5 276 Cory Tanler Trinity Bikes 24 8
6 252 Aaron Tarnow WebCyclery.com 33 8
7 302 Lynda Palubeski WebCyclery.com 45 8

Category C

Num Name Team Age Laps
1 228 Chris J Zanger 37 5
2 201 David Anderson Boneyard Cycling 45 5
3 230 Tige Harmon Highlander Cycle 39 5
4 202 Juan Ramirez Trinity Bikes 5
5 203 Andy Barram Boneyard Cycling 42 5
6 219 Mike Taylor 1 Error 47 5
7 227 John Livingstom 1 Error 37 5
8 207 Jeff Monson Boneyard Cycling 58 5
9 417 Mark Douglas 1 Error 45 5
10 225 Craig Mavis Deschutes Brewery 57 5
11 206 Colonel Reynolds Boneyard Cycling 53 5
12 214 Burke Selbst Boneyard Cycling 40 5
13 226 Trent Gardner 38 5
14 220 Tim Shallberger 1 Error 44 4
DNF 231 Jeff Johnston 38

Junior Men

Num Name Team Age Laps
1 820 Lance Haidet BMC/MBSEF 14 5
2 815 Mitchell Stevens Sunnyside Sports 15 5
3 711 Zach Colton Bend Endurance Academy 18 5
4 714 Donovan Birky WebCyclery.com 12 5
5 819 Alex Yount Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 14 5
6 817 Brady Harmon Team Highlander 14 5
7 780 Carson Westberg WebCyclery.com 12 5
8 250 5
9 818 Alex Harmon Team Highlander 12 5
DNF 700 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy 14 5
DNF 723 Dawson Stallings Bend Endurance Academy 15 5

Junior Women

Num Name Age Laps
1 814 Ivy Taylor 13 5
2 816 Hannah Mavis 12 5

Masters 35+ A Women

Num Name Team Age Laps
1 600 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 41 7
2 607 Ina McLean 53 7
3 608 Michelle Bazemore Sunnyside Sports 44 7
4 603 Joanne Stevens Sunnyside Sports 44 7
5 606 Karen Kenlan Sunnyside Sports 51 7
6 613 Mary Skrzynski Pine Mountain Sports 49 7
7 614 Andrea Thomas Boneyard Cycling 43 7

Masters 35+ B

Num Name Team Age Laps
1 668 David Sjogren 44 7
2 637 Henry Abel Pine Mountain Sports 40 7
3 647 Lauren McCarthy 37 7
4 646 Jay Palubeski WebCyclery.com 49 7
5 641 Darren Smith Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 37 7
6 660 Adam Carroll 39 7
7 628 Eric Birky WebCyclery.com 43 7
8 670 Grant Carson Rebound Physical Therapy 40 7
9 642 Rob Angelo Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 37 7
10 666 Robert Schumacher 1 Error 42 7
11 656 Jurgen Fennerl Hutch's-Eugene 43 7
12 674 Mark Backus Boneyard Cycling 46 7
13 672 George Hegarty 1 Error 38 7
14 663 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade 43 7
15 669 Michael Mara Boneyard Cycling 47 7
16 653 Steve Helt 41 7
17 664 Dave Cielowski Boneyard Cycling 37 7
18 671 Ryan Altman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 39 7
19 667 William Myers Boneyard Cycling 42 7
20 627 David Dorocke 1 Error 49 7
DNF 652 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
DNF 629 Drew Holmes WebCyclery.com
DNF 665 Todd Grover 1 Error 39 7

Masters 50+

Num Name Team Age Laps
1 167 Michael Nyberg Sunnyside Sports 51 7
2 175 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com 52 7
3 163 Gary Klingler WebCyclery.com 57 7
4 156 Thane Jennings Sunnyside Sports 50 7
5 155 Rich Wolf Sunnyside Sports 52 7
6 157 Dan Davis WebCyclery.com 53 7
7 166 Billy Farfig Silverado Gallery/Sunnyside 54 7
8 165 Stan Kiefer Inland Inferno 56 7
9 159 David Bowman Rebound Physical Therapy 52 6
10 154 Amory Cheney Boneyard Cycling 60 6
11 168 Alan Thomason Deschutes Brewery 51 6
12 152 Ralph Tolli Boneyard Cycling 54 6

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age Laps
1 308 Anne Linton Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 7
2 314 Holly Pfeiffer Trusty Switchblade 39 7
3 302 Lynda Palubeski WebCyclery.com 44 7
4 303 Diana Spring 38 7
5 310 Nicole Strong Sunnyside Sports 36 7

Singlespeed

Num Name Team Age Laps
1 534 Joshua Johnston 30 8
2 527 Derek Stallings BendBroadband/WebCyclery.com 40 8
3 525 Chad Willems 1 Error 36 8
4 528 Jeff Merwin 1 Error 39 8
5 535 Brent Chapman Bay 101 Rock Lobster 40 8

Women A

Num Name Team Age Laps
1 352 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 41 11
2 358 Brooke Blackwelder 1 Error 44 10
3 354 Kelsey Kelley Kelly Realty 29 10
4 357 jaini VS-Crawford SLOCUM Race Team 37 10
5 355 Taylor Skekell Team 26 10
DNF 356 Heather Clark Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 32

Women B

Num Name Team Age Laps
1 132 Allison Halpin Sunnyside Sports 24 7