Tuesday PIR

Portland, OR
April 17, 2012

Part of the Tuesday PIR

If you have questions or corrections, please email Kelli Schauer.

Updated April 18, 2012 at 5:29 PM

Category 1/2/3

Num Name Team Points Notes
1 907 Hamilton Christopher Rapha Racing NW 17
2 6 Tim Reinhart River City Bicycles 15
3 892 John Browning Evolution Racing Team 10
4 4576 Chris Ward Guinness Cycling Team 8
5 925 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling 8
6 976 Mark Crawford Ironclad Performance Wear 6
7 3094 Brian Ratliff The Goon Squad 6
8 102 Steven Beardsley Gentle Lovers 6
9 1 David Hemming Rapha Racing NW 3
10 4573 Joe Dengel West End Bikes/Specialized 3
11 118 Mark Ginsberg HPC/RPM Mortgage 2
12 935 Mark Gyulafia River City Bicycles
13 750 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club
14 189 christian tresser Evolution Racing Team
15 4 Otis Rubottom Rapha Racing NW
16 7335 Neil Green Therapeutic Associates PDX Cycling
17 3047 Blair Warner Portland State University
18 3073 Joseph Ferron Trailhead Coffee Roasters
19 678 Evan Siroky Guinness Cycling Team
20 3089 Christopher Bright United Finance
21 810 Joshua Creem Rapha Racing NW
22 3061 Casey Patton
23 179 Andrew Barrett Rapha Racing NW
24 2 Ryan Weaver Gates Rapha River City Bicycles
25 945 Bob Grummel Rapha Racing NW
26 4585 Bret Berner River City Bicycles
27 714 Brian Foresta Filth and Fury Warning,no visible number
28 7100 Cole Sprague Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
29 136 David Root Therapeutic Associates PDX Cycling Warning Vest
30 946 Robert Pilz Gentle Lovers
31 637 Trevor O'Neal Gentle Lovers
32 4596 Anthony ONeal
33 756 Antonio Castaneda CAPA-Soraz Racing
34 3468 Sam Radakovich CAPA-Soraz Racing
35 774 Sean Thielen Portland Velo
36 846 Emily Charbonneau Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
37 947 John Walrod River City Bicycles
38 766 Andrew Utz Gentle Lovers
DNF 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team

Category 3/4

Num Name Team Points
1 4600 Byron Breeden Guinness Cycling Team 16
2 736 Cole Hilton Vertebrata Chiropractic Cycling 15
3 5506 Kevin Andrews Therapeutic Associates PDX Cycling 11
4 4273 Austin Aske CAPA-Soraz Racing 10
5 993 Shaun Conley Ironclad Performance Wear 8
6 5072 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 7
7 4604 Edward Rogers Jens Voigt's Army 6
8 317 Steve Swanson Team ESC Sports - Bio Racer 4
9 5277 Robert K Brown 3
10 4168 Stewart Myers Vertebrata Chiropractic Cycling 2
11 4232 Brad Sigurdson CAPA-Soraz Racing 2
12 7312 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles
13 3071 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles
14 4602 Nathan Etzel CAPA-Soraz Racing
15 5 Crossett Freilinger
16 4090 James Webb Beaverton Bicycle Club
17 5863 Christopher McKinnon West End Bikes/Specialized
18 7308 Andrew Hayes Rogue / Mt. View Cycles
19 676 Will Blanton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
20 4220 Spencer Follen CAPA-Soraz Racing
21 4157 Keegan O'Neill Word-RCB by Cyclisme
22 4584 Ryan Smith Ironclad Performance Wear
23 4282 Michael Rueter Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
24 4180 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
25 3059 Jason Borum Jens Voigt's Army
26 4612 Karl Mikkelson Mountain View Cycles/Subway
27 3002 Ricardo Medina Rogue / Mt. View Cycles
28 8016 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club
DNF 7306 Ian Compton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing

Men Category 4

Num Name Team Points
1 5414 Johnathan White Portland Velo 15
2 4345 Stephan Roberts Cyclepath Racing 12
3 5919 Stuart Elgin 10
4 4131 Dustin Harder Harder Cycling 8
5 8008 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 7
6 4404 Ken LeGros legrosphoto 6
7 4183 Tom Dempsey Harder Cycling 5
8 4047 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 4

Men Category 5

Num Name Team Points
1 5880 Kent Ross Word-RCB by Cyclisme 15
2 5230 Andrew Springer Team Colleen 12
3 5341 Isaac King Team Highlander 10
4 5160 Jeff Wygant Team Highlander 8
5 8007 Harry Zimba Beaverton Bicycle Club 7
6 5714 joe dominey Loredo Cycling Club 6
7 5684 Charles Hlavac 5
8 5053 Kenneth Graham Pacific Power Blue Sky 4
9 5318 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club 3
10 3 Peter Smith Word-RCB by Cyclisme 2
11 5846 Noah Beggs Word-RCB by Cyclisme
12 5275 Mark Langston Beaverton Bicycle Club
13 5885 Peter Swallen Portland State University
14 8094 Braden Fridell Beaverton Bicycle Club
15 5162 Perry York Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
16 5711 Rick Boston
17 5715 Jason Devine
18 5948 Tom Heuer Beaverton Bicycle Club
19 5713 Peter Bryant
20 8002 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club
21 5712 Timithy Olin-sipe
22 5260 Neil Byzick Vertebrata Chiropractic Cycling

Women Category 4

Num Name Team Points
1 8006 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club 15
2 7369 sarah dorning 12
3 7035 Vivian Satterfield Ruckus Test Team 10
4 7120 Tara Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 8

Women Category 5

Num Name Team Points
1 7045 Stacy Westbrook Stacy Westbrook 15