Test of Endurance MTB XC

Blodgett, OR
June 28, 2014

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated June 28, 2014 at 6:34 PM

Clydesdale 200+

Num Name Team Age City Time
1 101 Scott Housley 43 Pleasant Hill 3:05:17
2 102 Robert Gilbert Trinity Bikes 24 Redmond 3:38:21

Clydesdale 200+ 60-Miler

Num Name Age City Time
1 12 David Robinson 52 Hood River 8:19:14
2 11 George Peck 36 Everett 8:47:00

Elite Men - 60-Miler

Num Name Team Age City Time
1 49 Adam Hadley Corvallis Cyclery Racing 33 Corvallis 5:48:49

Elite Women 60-Miler

Num Name Team Age City Time
1 2 Jennifer Schulz 39 Kelowna 6:25:13

Expert (Category 1) Men 19-44 60-Miler

Num Name Team Age City Time
1 4 Shawn Rader 37 Hillsboro 5:57:24
2 6 Stephen Ushy 42 Kelowna 6:02:17
3 53 Dax Turner Tensegrity PT Cycling 39 Eugene 6:03:39
4 7 Andrew Loscutoff Blazin' Saddles 26 Sisters 6:32:05
5 3 Attila Sarhegyi 35 Lynnwood 6:35:10
6 47 Patrick Flanagan 34 Seattle 6:59:42
7 5 Shane Johnson Trinity Bikes 31 Redmond 7:03:31

Expert (Category 1) Men 45+ 60-Miler

Num Name Team Age City Time
1 48 david hill 51 Dallas 6:33:36

Expert (Category 1) Women 60-Miler

Num Name Team Age City Time
1 10 Michelle Peariso 38 Amherst 8:06:06
2 54 Susannah Hart Hapi-Go! 17 Washougal 8:57:43

Novice (Category 3) Men 19-39

Num Name Team Age City Time
1 205 Phillip M Trost Team S+M 38 Battle Ground 3:39:22

Novice (Category 3) Men 40+

Num Name Age City Time
1 210 Frank Isaacs 62 Philomath 2:40:47

Novice (Category 3) Women 19-39

Num Name Team Age City Time
1 207 Kodi Snider Trinity Bikes 23 Redmond 1:47:15
2 206 Stephanie Stauber BeerMongers Cycle Club 33 Portland 2:35:08

Novice Men (Category 3) 10-13

Num Name Team Age City Time
1 200 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 4:41:37

Novice Men (Category 3) 14-18

Num Name Team Age City Time
1 209 Jack Sulivan Corvallis Cyclery Racing 16 Corvallis 1:42:27
2 202 Eli Lundgreen 17 Tangent 1:42:40
3 201 Ian Cole 16 1:47:26

Novice Women (Category 3) 10-13

Num Name Team Age City Time
1 203 Roxanna Hart Hapi-Go! 10 Washougal 5:46:27

Singlespeed Men 60-Miler

Num Name Team Age City Time
1 52 Steven Mills 20 Redding 6:12:26
2 51 Will Sullivan 48 Lake Oswego 6:22:50
3 44 Darin Cole 48 Corvallis 7:12:51
4 45 Aaron Lee Staccato Gelato/Bartonpdx.com 39 Portland 7:34:53

Singlespeed Women 60-Miler

Num Name Team Age City Time
1 46 Emily Pfeifer Tensegrity PT Cycling 36 Eugene 8:27:37

Sport (Category 2) Men 14-18

Num Name Team Age City Time
1 100 Peyton Logue Sappo Hill Soapworks 15 Grants Pass 3:01:02

Sport (Category 2) Men 19-39

Num Name Team Age City Time
1 107 Eric Isaacs 20 Philomath 2:42:34
2 118 Mau Paniagua Corvallis Cyclery Racing 34 Corvallis 2:46:17
3 108 Caleb Dickson 27 Corvallis 3:00:56
4 103 Scott Jasinski 27 Portland 3:41:02

Sport (Category 2) Men 19-39 60-Miler

Num Name Team Age City Time
1 16 Jason Gulley 34 Bend 6:12:53
2 50 Esteban Sandi Paniagua Corvallis Cyclery Racing 29 Corvallis 7:03:55
3 18 Bradlee Herauf 38 Portland 7:11:45
4 15 Josh Kobobel 36 Bend 7:28:50
5 13 Steve Raubolt 35 Tigard 7:38:04
6 14 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 36 Portland 8:03:33
7 17 Eric Newman 31 Bend 8:15:34
8 21 jim blount 31 Corvallis 9:28:52
DNF 19 Michael Kaunitz Sunset Cycles 33 Portland

Sport (Category 2) Men 40-49

Num Name Team Age City Time
1 119 Tom Williamson Multnomah Athletic Club 48 portland 3:12:51
2 110 Garth Herring 43 Corvallis 3:14:46
3 105 James Lais 45 PORTLAND 3:47:56
4 104 Charles Patzner 44 Salem 4:21:20
5 109 Jason Uland Metropolis Cycle Repair 44 Portland 4:28:59

Sport (Category 2) Men 40-49 60-Miler

Num Name Team Age City Time
1 24 cameron coker Alliance P&O 40 bend 7:21:53
2 29 Derek Bowers 41 Portland 7:29:08
3 27 Alexander Roddvik 41 Hood River 8:25:27
4 23 Bob Stephens Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 45 Tigard 8:52:22
5 28 Greg Redfern 49 Grants Pass 8:55:01
DNF 22 frank Sipe 42 Bend
DNF 32 Edward Knight Camas Bike and Sport 46 Battle Ground
DNF 25 Joshua Hurwitz 40 Portland
DNF 26 Rex Johnson 45 Elk Grove

Sport (Category 2) Men 50-59

Num Name Team Age City Time
1 121 Roger A Montgomery 56 Veneta 3:47:15
2 113 Jonathan Pierce Sappo Hill Soapworks 55 Sheridan 4:24:05

Sport (Category 2) Men 50-59 60-Miler

Num Name Team Age City Time
1 33 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 51 Portland 8:12:11

Sport (Category 2) Men 60+

Num Name Team Age City Time
1 114 Steve Lacey Team S+M 60 Portland 3:20:27

Sport (Category 2) Women 19-39

Num Name Team Age City Time
1 115 Stephanie Zamora 39 Corvallis 3:15:33
2 116 Melissa Thomsen Metropolis Cycle Repair 38 Portland 4:28:58

Sport (Category 2) Women 19-39 60-Miler

Num Name Team Age City Time
1 37 Erin Hooten Tensegrity PT Cycling 31 Eugene 9:20:41
2 38 rheannon arvidson 30 9:28:59

Sport (Category 2) Women 40-49 60-Miler

Num Name Team Age City Time
1 42 Kim Robinson 47 Hood River 8:23:09
2 41 Sandra Uesugi 40 Philomath 9:05:45
DNF 40 Julie Deal BeerMongers Cycle Club 42 Portland