Gorge Short Track Shoot-Out: Afternoon

Cascade Locks, OR
April 19, 2014

Part of the Gorge Short Track Shoot-Out

If you have questions or corrections, please email Kelli Schauer.

Updated April 19, 2014 at 9:54 PM

Category 1 Men 35-44

Num Name Age
1 34 Douglas Johnson 44

Category 2 Men 19-34

Num Name Age City
1 103 Matthew Wilkins 29 Portland

Category 2 Men 35-44

Num Name Team Age City
1 118 Mark Deresta Rebound/Tireless Velo 44 Hood River
2 119 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 40 Portland
3 117 Kirk Wong Rebound/Tireless Velo 44 Vancouver
4 116 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 44 Lake Oswego
5 121 Andy Morris 44

Category 2 Men 45+

Num Name Team Age City
1 102 Bruce Haserot 45 Kelso
2 137 Thomas Morgan Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 46 The Dalles
3 146 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland
4 144 erik goodfriend Showers Pass MTB/CX Team 54 Portland
5 133 Mark Vickers Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 47 Forest Grove
6 138 Tim Schauer 46 Camas
7 147 Andy Crump 50
8 142 Michael Clark 45 Portland
9 101 nathaniel wells 59 Mosier
10 141 Charles Barrett 46
11 143 David Luoma Guinness Cycling Team 56

Category 2 Women 35+

Num Name Team Age City
1 231 Mary Dallas Hutch's/Bend Dental 52 Bend
2 232 Lora Melkonian 55 Trout Lake
3 234 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 50
4 235 Jennifer Donnelly 45
5 233 Melissa Boyd 59 Corvallis

Category 2 Women U34

Num Name Team Age City
1 216 Hannah Hart Hapi-Go! 21 Washougal

Category 3 Men 19+

Num Name Team Age City
1 61 Matthew Brock 33 Portland
2 63 Alex Visser Oregon Bike Shop Racing Team 21 Camas
3 68 Andrew Jansky 49 Portland
4 62 Phillip M Trost Team S+M 38 Battle Ground
5 70 Kevin Wolfe Camas Bike and Sport 49 Vancouver
6 66 Sean Whitacre 45 Portland
7 65 Kirk Zack 46 Hood River
8 69 Andrew Kaylor Hapi-Go! 45 Beaverton

Category 3 Women 19+

Num Name Team Age City
1 91 Cecily Norris Joe Bike Racing 34 Portland
2 96 Michele Jaspenson 46
3 94 Jill Schlegel Hammer Velo 51

Junior Men

Num Name Team Age City
1 155 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 16
2 151 Zach Lang Hapi-Go! Oregon City
3 154 Nathanael Hart Hapi-Go! 12
4 153 Colson Zack 13 Hood River
5 156 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland

Junior Women

Num Name Team Age City
1 171 Kaitlyn Wolfe Camas Bike and Sport 14
2 166 Grace Vickers PDX Devo Junior Cycling 12 Forest Grove
3 173 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 10
4 174 Ellie Darnall Hapi-Go! 14
5 172 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 10
6 167 Roxanna Hart Hapi-Go! 10
7 175 Charis Darnall Hapi-Go! 16

Pro Men

Num Name Team Age City
1 4 Andy Olsson Team Finger 39 Hood River
2 2 Steven Beardsley Gentle Lovers 32 Portland

Pro-Category 1 Women

Num Name Team Age City
1 203 Jill Hardiman Team S+M 44 White Salmon
2 204 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 38
3 202 Susannah Hart Hapi-Go! 17

Singlespeed

Num Name Team Age
1 179 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 32
2 178 Scott Barker 45
3 176 Jordan Norris Joe Bike Racing 35