Alsea Falls XC

OR. July 24, 2021

Updated July 28, 2021 at 9:13 PM

Category 1 Junior Men

Num Name Age City Time
1 191 Caiden Hartrich 17 Bend 1:25:52
2 192 Curran Jacobus 15 Bend 1:26:07
3 195 Jade Rohde 15 Ashland 1:27:28
4 190 Zane Strait 15 Bend 1:32:33
5 194 Luke Hensley 18 Poulsbo 1:33:38

Category 1 Junior Women

Num Name Age City Time
1 196 Jenna Raymond 15 Bend 1:50:40

Category 1 Men 19-44

Num Name Team Age City Time
1 11 Andrzej Stadnik Mudslinger Adventure Squad 32 Portland 1:30:55
2 16 Ryan Eisele 42 Dallas 1:31:42
3 12 Michael Kanter 22 Portland 1:36:04
4 15 Oscar Guevara 32 Vancouver 1:38:03
5 13 Ryan Younkin 40 Medford 1:43:48
6 14 Tommy Carr 43 Portland 2:10:14

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Time
1 140 Scott Hood North Bend 1:34:36
2 22 Joe Cooper 54 Ashland 1:37:10
3 25 Ryan Russell 48 Beaverton 1:38:36
4 21 Max Lawson Flywheel Bicycle Solutions 52 Ashland 1:41:00
5 26 Tom Williamson Team 10 Barrel 54 Portland 1:41:58
6 19 Todd Gallaher 55 Grants Pass 1:46:31
7 24 Byron Breeden 45 Hood River 1:49:22
8 20 Eric Kytola Co-Motion Factory Racing Team 49 Eugene 1:57:19
9 23 Lee Bauck 51 Estacada 2:02:03

Category 1 Women 19-39

Num Name Age City Time
1 139 Molly Russell-Holmes 31 Portland 1:57:18

Category 2 Junior Men 14-18

Num Name Age City Time
1 209 Carter Sheley 16 WINTHROP 26:23
2 208 Graham Sheley 16 WINTHROP 27:42
3 200 Isaac Harris 16 PHILOMATH 28:43
4 205 William Fogarty 15 sisters 29:37
5 206 Isaac 15 Cornelius 32:46
6 203 Aiden Hennings 17 EUGENE 33:37

Category 2 Junior Women 14-18

Num Name Age City Time
1 199 Stella Scholz 16 Winthrop 30:09
2 198 Sascha Knight 17 Battle Ground 39:34

Category 2 Men 19-39

Num Name Team Age City Time
1 27 Austen Davis 30 Eugene 1:37:01
2 35 Josh Fry 32 warrenton 1:39:43
3 33 Ben Taber Team 10 Barrel 31 Bend 1:41:02
4 36 Jordan Wilson 28 Corvallis 1:42:25
5 40 Scott Scholz 37 Portland 1:43:08
6 137 Jeremy Kaetterhenry 38 Junction City 1:46:19
7 72 Tygre Westerfield 19 1:50:14
8 43 Evan Halladay 34 Richland 1:52:12
9 30 Daniel Rowe 31 Tualatin 1:52:19
10 41 Samuel Greydanus 28 Eugene 1:55:02
11 44 Ben Gagosian Swift Racing PDX 37 Portland 1:59:37
12 45 Evan Hiett 30 Eugene 1:59:50
13 29 Trent Kenreigh Mudslinger Adventure Squad 28 Eugene 2:01:20
14 31 Maximillian Jones Capitol Velo Cycling 23 Salem 2:02:22
15 39 ROSS DEARDORFF 36 Warrenton 2:06:29
16 34 Lars Gjovik 31 Corvallis 2:12:00
17 42 Alex Schoknecht Team 10 Barrel 34 Portland 2:15:13

Category 2 Men 40-49

Num Name Team Age City Time
1 52 Jonathon Fogarty 46 sisters 1:36:29
2 153 Jordan Boutilier Marys Bicycle Club p/b Tacovore 41 Philomath 1:45:23
3 56 Erin Kelly 45 Bend 1:51:17
4 164 Colin Howard 41 Portland 1:55:02
5 143 Gabe Winkler 45 Corvallis 1:55:58
6 162 Matthew Borisch 42 1:56:05
7 57 Brian Cusick 46 Portland 1:58:41
8 54 Shaun Stiles Dialed Cycling Team 42 Vancouver 2:04:19
9 48 Julio Cabrera 44 Milwaukie 2:05:26
10 58 Rolland Hayden Dialed Cycling Team 42 Gresham 2:10:50
11 53 Luke Bergerson Capitol Velo Cycling 48 Aumsville 2:16:37

Category 2 Men 50-59

Num Name Team Age City Time
1 65 Scott Trautman Dialed Cycling Team 54 Camas 1:50:37
2 70 Dan Packman 57 bend 1:51:03
3 64 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 54 Portland 1:55:48
4 67 john mersmann 55 Corvallis 1:56:06
5 71 Eric Aldinger Team Finger 50 Hood River 1:56:13
6 59 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Link 52 portland 2:00:06
7 66 Michael Daversa 57 Corvallis 2:00:37
8 69 Brad Place 57 Eugene 2:00:55
9 61 Matthew Martel 55 Portland 2:10:08
10 136 Lew Hensley 51 Poulsbo 2:29:08
11 68 Erick Taft Dialed Cycling Team 50 Vancouver 2:39:57

Category 2 Men 60+

Num Name Team Age City Time
1 76 Michael R Wilson 59 Corvallis 1:43:45
2 144 Michael Longmire 67 CORVALLIS 1:52:53
3 78 Mark Miller Marys Bicycle Club p/b Tacovore 65 Corvallis 1:57:57
4 77 David Luoma 63 Portland 2:04:35
5 156 Billy Thomas Deschutes Brewery Bend 2:14:07
6 75 Rick Gregory 68 Eugene 2:23:01
7 74 Darell Provencher Team Rose City 66 West Linn 3:32:18

Category 2 Women 19-39

Num Name Team Age City Time
1 81 Alyssa Aoki 31 Long Beach 2:08:56
2 80 Allison Bridgewater 31 Creswell 2:19:33
3 79 Megan Kaetterhenry 37 Junction City 2:20:14

Category 2 Women 40-49

Num Name Team Age City Time
1 84 Layla Billowitz Team 10 Barrel 48 Bend 2:13:38
2 83 Shelly Boelter Bonk Collective 43 Portland 2:27:58

Category 2 Women 50+

Num Name Team Age City Time
1 85 Martha Paulus Capitol Velo Cycling 49 SALEM 2:17:57

Category 3 Junior Men 10-13

Num Name Age City Time
1 215 Bjorn Blankenship 12 Bend 27:06
2 225 Jack Billowitz 12 Bend 30:18
3 219 Joshua Dicks 13 Sherwood 34:26
4 218 Caleb Babcock 13 Philomath 35:21
5 216 Kai Blankenship 10 bend 37:34
6 217 Jacoby Babcock 11 Philomath 37:55
7 160 Wylie Koning 13 Philomath 39:29
8 223 Porter Younkin 10 MEDFORD 39:29
9 250 Thomas Flanagan 13 Canby 40:57
10 210 Anderson Webb 12 Salem 43:07
11 222 Austin Jackson 11 Vancouver 46:26
12 224 Karter Snider 11 Eugene 48:24
13 221 Braden Stiles 13 Vancouver 50:49
14 214 Porter DeBacker 12 Keizer 52:16
15 211 Maximus Lally 12 Salem 52:19

Category 3 Junior Men 14-18

Num Name Age City Time
1 229 Liam Windhamsmith 16 Bend 30:58
2 236 Cooper Garland 15 REDMOND 32:18
3 247 Jack Webb 13 Eugene 32:33
4 232 Ronan Myers 17 Boring 35:11
5 231 Charley Myers 16 Boring 36:48
6 235 Hunter Westerfield 14 tigard 39:10
7 159 Alessandro D'Anna 14 Portland 40:43
8 228 Tobias Janku 14 Eugene 45:06
9 226 Trevon Jaskoski 14 Salem 48:00
10 227 Quinlan Lally 14 Salem 48:16
11 233 Isaac 15 Cornelius 50:01

Category 3 Junior Women 10-13

Num Name Age City Time
1 241 Whitney Hayden 10 Gresham 34:08
2 239 Lucia Williams 13 Corvallis 34:38
3 240 Coco Leritz 12 Portland 35:45
4 238 Dannika Bauman 12 Eugene 40:06

Category 3 Junior Women 14-18

Num Name Age City Time
1 237 Abby Carleski 17 Corvallis 34:28
2 246 Lauren Hartrich 15 Bend 36:07
3 242 Ava Jaskoski 16 Salem 45:00
4 245 Spring Westerfield 17 tigard 48:07
5 244 Summer Westerfield 15 tigard 50:29

Category 3 Men 19-39

Num Name Team Age City Time
1 96 Jacob Harvey 20 Tigard 32:24
2 89 Ernesto Torres 29 PORTLAND 32:43
3 97 Kevin Jorgenstone 29 Medford 32:57
4 145 Clinton Cregger 30 Newport 35:58
5 93 Wesley Dixon 20 Corvallis 37:41
6 90 Nicolas Alvarez Garcia 30 Hillsboro 38:01
7 98 Siyuan Yu 27 Corvallis 38:06
8 149 Jackson Kennon 20 Bandon 40:04
9 87 Thomas Jaskoski 39 Salem 40:37
10 91 Nick Davis Team 10 Barrel 39 Burns 43:41
11 88 Francisco Martinez 33 SALEM 48:36

Category 3 Men 40-49

Num Name Team Age City Time
1 104 Peter Rudge 43 Bend 31:45
2 99 Brad Alderman 40 Vancouver 32:09
3 101 Chris Bridgewater 42 Creswell 36:17
4 146 Gary Schulte 45 Happy Valley 37:39
5 105 Sean Breitbach Capitol Velo Cycling 45 Silverton 37:56
6 100 Tom Dolan 41 Beaverton 42:10
7 102 Tyson Scott 41 Salem 44:21
8 103 Devon Peters 40 Portland 45:37

Category 3 Men 50-59

Num Name Team Age City Time
1 62 Michael Mccourt 50 Eugene 35:15
2 107 Joel Dicks 50 Sherwood 35:35
3 108 Rob Perry 58 Boring 36:26
4 106 Cole Chase 51 Klamath Falls 39:08
5 126 Mark Sather Team 10 Barrel 50 Tigard 48:51
6 155 Casey Miller Newport 53:48

Category 3 Men 70+

Num Name Team Age City Time
1 112 Tad Hodgert Deschutes Brewery 75 Bend 42:50
2 111 Edward Lanton 70 Portland 49:05

Category 3 Women 19-39

Num Name Team Age City Time
1 114 Robyn Wade 29 Hillsboro 38:31
2 115 Amy Prindle 32 SANTA FE 39:49
3 116 Dusty Davis Team 10 Barrel 34 Burns 45:34
4 113 Debbie Dion 39 Portland 53:54
5 117 Audrey Wilson 20 Corvallis 54:12

Category 3 Women 40-49

Num Name Team Age City Time
1 119 Sabrina Chase 47 Klamath Falls 39:50
2 120 Dani Stiles Dialed Cycling Team 44 Vancouver 41:57
3 122 Jeana Dixon 44 Bandon 57:11

Category 3 Women 50+

Num Name Team Age City Time
1 125 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 56 Bend 38:19
2 86 Renee Beard 53 Eugene 45:50
3 142 Lisa Belair Sullivan 54 hood river 47:22

Clydesdale 200+

Num Name Team Age City Time
1 130 Scott Housley Mudslinger Adventure Squad 49 Pleasant Hill 1:46:32
2 129 Nathaniel Bruce Team Lazy Tarantulas 39 Portland 1:54:10
3 131 Gerardo Perez 39 Wilsonville 2:04:26
4 128 Anthony Colistro Capitol Velo Cycling 48 salem 2:08:48
5 161 Chris Jacobson 44 Albany 2:26:14
6 127 Josue Jimenez 35 bingen 2:27:08
7 138 Charles Burnett 44 Eugene 2:37:24
8 150 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 48 tigard 3:21:08

Elite Men

Num Name Team Age City Time
1 157 Landon Farnworth BEND 1:24:33
2 154 Evan Plews 44 Wenatchee 1:24:59
3 4 Erik Hammerquist Pacific Office Automation Cycling 23 Portland 1:29:40
4 6 Grant Berry Byzick + Company Cycling 45 Bend 1:29:45
5 1 Jonathan Myers Team S&M 53 Portland 1:31:13
6 3 Paul Furst Dialed Cycling Team 23 Vancouver 1:31:33
7 5 Felipe Nystrom 38 Portland 1:36:36
8 148 Josh Bezecny 40 Lebanon 1:37:24
DNF 2 Kendal Johnson 29 CORVALLIS 1:37:24

Elite Women

Num Name Team Age City Time
1 151 Darragh Hildreth 30 Portland 1:43:37
2 8 Bre Rue 48 Morton 2:02:01

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Time
1 132 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 44 Forest Grove 1:35:10
2 133 Forest Ray 42 Portland 1:42:22
3 135 Grant Hutchings 27 Redmond 1:50:32
4 134 Greg Myers 48 Boring 2:12:10