State Games of Oregon

Mt Hood, OR
July 20, 2008

Updated April 29, 2009 at 10:49 AM

Beg. Men 15-18

Num Name Team Time
1 3424 Kolben Preble Okenc Bike 54:41
2 2602 Austin Line 55:01

Beg. Men 19-39

Num Name Team Time
1 1661 Eric Stouck Half Fast Velo 1:01:04
2 2601 John Fortes 1:05:29
3 2615 Shandy Sawyer 1:08:52
4 2618 Simon Bee 1:14:47
5 2619 Corey Chan 1:40:39

Beg. Men 40+

Num Name Time
1 2600 Thomas Holt 0:54:07
2 2606 John Peterson 1:05:58

Beginner Women Open

Num Name Time
1 2603 Jodi Line-Bailey 1:24:48

Expert Men 19-39

Num Name Team Time
1 783 Jeff Curtes Twin Six 2:48:26
2 557 Spencer Moersfelder River City Bicycles 2:53:59
3 712 Mike Schindler Sunnyside Sports 3:06:41
4 542 Alex Hauser 4:02:41
5 784 James Ceccorulli Portland State University 4:03:41

Expert Men 40+

Num Name Team Time
1 335 John McCaffrey bicycleattorney.com 2:25:45
2 479 David Hill Capitol Subaru Cycling 2:26:52
3 491 Owen Twitchell designstorm.org 2:40:25
4 785 Dan Packman Webskis 2:48:06
5 316 david baker Sunnyside Sports 2:50:26
6 358 Rick Johnson Hutch's Bend 2:50:48
7 438 Michael Romasco Capitol Subaru Cycling 3:17:39
8 368 Steve Swanson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3:39:01
DNF 713 Gregg Strome Hutch's Bend

Expert Women

Num Name Team Time
1 691 Amy Krull Team Group Health 3:06:59
DNF 704 Veronica Vega Sunnyside Sports

Pro Men

Num Name Team Time
1 2 Erik Tonkin Kona/Team S+M 2:32:01
2 12 Jonathan Myers Team S+M 2:32:57
3 201 Steve Carwile Capitol Subaru Cycling 2:33:27
4 1 Evan Plews Capitol Subaru Cycling 2:41:18
5 7 chad swanson Team S+M 2:41:26
6 205 Chris Brandt Collin's Cycle Shop 2:45:55
DNF 256 Jason Sager Monavie Connondale
DNF 20 Shannon Skerritt Gary Fisher

Pro Women

Num Name Team Time
1 271 Alice Pennington S&M/Desalvo Custom Cycles Racing 3:12:26

Pro, Expert Women

Name Team Time
1 Amy Krull Team Group Health 3:06:59
2 Alice Pennington S&M/Desalvo Custom Cycles Racing 3:12:26

Pro, Semi-Pro Men

Name Team Time
1 Erik Tonkin Kona/Team S+M 2:32:01
2 Jonathan Myers Team S+M 2:32:57
3 Steve Carwile Capitol Subaru Cycling 2:33:27
4 Evan Plews Capitol Subaru Cycling 2:41:18
5 chad swanson Team S+M 2:41:26
6 Chris Brandt Collin's Cycle Shop 2:45:55
7 Ian Eglitis Capitol Subaru Cycling 2:52:11
8 Matt Mahoney Team S+M 3:01:18

Semi Pro Men

Num Name Team Time
1 189 Ian Eglitis Capitol Subaru Cycling 2:52:11
2 346 Matt Mahoney Team S+M 3:01:18
DNF 461 Matt Russell Capitol Subaru Cycling

Single Speed

Num Name Time
1 1021 Steven Basden 1:59:40
2 778 Brian Spears 2:19:03

Sport Men 19-39

Num Name Team Time
1 1289 Ryan Eisele Capitol Subaru Cycling 1:35:29
2 1709 Jesse Luckett Cyclepath Racing 1:36:34
3 338 Kevin Thompson Half Fast Velo 1:38:43
4 1217 Ben Edwards Team S+M 1:40:33
5 1713 Luke Sosnowski 1:50:12
6 3408 Scott McKnight 2:03:41
7 1509 Will Cortez Trail Head Cycles/Crossiacs 2:04:44
8 1357 Brian Johnson 2:21:31
9 1082 Christian Martin River City Bicycles 2:29:04
DNF 1365 Jeremy Warnicke

Sport Men 40-49

Num Name Team Time
1 734 Johnny Vergis Cyclepath Racing 1:34:36
2 998 Paul Greenwalt United Finance 1:35:46
3 983 mark Emry Brock Racing Team 1:46:42
4 1159 Michael Kender Portland Velo 1:47:58
5 1136 Donovan Grabowski Half Fast Velo 1:49:35
6 1097 James Jonke Tireless Velo 1:49:43
7 1715 Kevin Wolfe 2:00:00
DNF 1116 Jim Stuck OrganicAthlete

Sport Men 50+

Num Name Team Time
1 1011 Ron Strasser Team S+M 1:46:42
2 1007 Rick Gregory 1:52:29
3 1200 David Luoma Guinness Cycling Team 1:52:50
4 1714 Bill Dickerson Sobernots 1:52:55
5 786 Gil Ormerod Team S+M 2:44:57

Sport Women 40+

Num Name Team Time
1 Lynda Palubeski Santa Clarita Velo 2:20:37
2 1004 Renee Pype Team S+M 2:43:26
3 1096 Sue Hanna Bicycle Face

Sport Women Open

Num Name Team Time
1 1241 Anna Saltonstall Team S+M 2:00:38
2 1481 Miriam Gillow-Wiles Collin's Cycle Shop 2:11:04