Crossaflixion Cup

Bend, OR
October 9, 2010

Part of the Crossaflixion Cup

If you have questions or corrections, please email Gina Miller.

Updated October 20, 2010 at 8:30 PM

Masters Men A 35+

Num Name Team Age City
1 830 Mike Brown Therapeutic Associates Cycling/GENR8 39 Bend
2 831 Andrew Sergent WebCyclery.com Bend
3 836 Matt Williams Grand Stay
4 837 Erik Bergstrom Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend
5 834 Derek Stallings BendBroadband/WebCyclery.com Bend
6 835 Michael Dennis Desert Ortho Bend
7 838 Mike Martin Sunnyside Sports Bend
8 840 Jim Lindsey
9 833 David Baker Sunnyside Sports 43 Bend
DNF 839 joseph fricke

Masters Women A 35+

Num Name Team Age City Laps
1 801 Renee Scott Sunnyside Sports 37 Bend 6
2 812 Becky Bjork Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 6
3 806 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 40 Bend 6
4 811 Teri Sheasby Sunnyside Sports Bend 6
5 808 Karen Kenlan Sunnyside Sports Bend 6
6 805 Julie Jennings Sunnyside Sports 47 Hermiston 6
7 809 Cynthia Engel WebCyclery.com 6
DNF 803 Joanne Stevens Sunnyside Sports 44 Bend
DNF 810 Gina Miller Sunnyside Sports Bend

Masters Women B 35+

Num Name Team City Laps
1 908 Angela Mart WebCyclery.com Bend 6
2 901 angelina salerno Bend 6
3 909 Kathleen Kretz 6
4 910 Heidi Rather 6

Men - 50+

Num Name Team Age City Laps
1 509 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com 50 Bend 6
2 515 Michael Nyberg Sunnyside Sports Bend 6
3 506 Thane Jennings Sunnyside Sports 50 Hermiston 6
4 519 Gary Klingler WebCyclery.com 56 Bend 6
5 505 Brian Smith WebCyclery.com 52 6
6 514 Ralph Tolli 58 Bend 6
7 518 Andrew Peterson Existential Velo 6
8 503 Jeff Monson Boneyard Cycling 57 Bend 6
9 516 Billy Farwig Silverado Gallery/Sunnyside 6
10 517 Tad Hodgert Bend 6
11 513 Shawn Gerdes 50 Bend 6

Men - Beginner

Num Name Team Age City Laps
1 311 Stephen Porino Silverado Gallery/Sunnyside Bend 4
2 313 Peter Burrows 4
3 303 Bradley Pfeiffer Bloom Racing 4
4 308 Brian Holland 4
5 305 Burke Selbst Boneyard Cycling 39 Bend 4
6 307 Stephen McCorkle 4
7 310 Shea Hawes 4
8 301 Colonel Reynolds 52 Bend 4
DNF 312 Chris Sterry Boneyard Cycling 4

Men - Junior

Num Name Team Age City Laps
1 106 Mitchell Stevens Sunnyside Sports 14 Bend 4
2 112 Thomas Wimberly 4
3 111 Frankie Virgen Bend Endurance Academy Bend 4
4 101 Keenan Reynolds 13 Bend 4

Men - Masters B 35+

Num Name Team Age City Laps
1 421 Todd Randy Bend 6
2 423 Seth Graham Pine Mountain Sports 37 Bend 6
3 402 Robert Uetrecht WebCyclery.com 40 Bend 6
4 417 Marcus Biancucci Therapeutic Associates Cycling/GENR8 36 Bend 6
5 404 David Sjogren 42 Bend 6
6 427 Mark Reinecke Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 6
7 432 Patrick Miller 6
8 424 Blair Deaver WebCyclery.com Bend 6
9 433 Todd Schock 47 6
10 412 Kevin English WebCyclery.com 37 Bend 6
11 414 Scott Meredith 47 Bend 6
12 431 Sean Kiger Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 37 Bend 6
13 430 Mark Backus Boneyard Cycling 45 Bend 6
14 428 Michael Abel 6
15 418 Whit Bazemore Bend 6
16 409 Michael Mara Boneyard Cycling 47 Bend 6
17 425 Brice Gary Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 6
18 434 Caan Zarosinski 6
19 429 Daniel Stroud Slow Twitch 6
DNF 401 Kenny Wolford Bend

Men A

Num Name Team Age City
1 629 Cody Peterson Rocky Mountain Bicycles 31 Bend
2 627 Brennan Wodtli Hutch's-Eugene 22 Bend
3 631 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com 44 Bend
4 639 Mitchell Thompson Rebound Sports Performance Lab Bend
5 637 Conner Burck
6 636 Ben Bronson
DNF 638 Sloane Anderson ProAir Bend

Men B

Num Name Team Age City Laps
1 723 Connor McCutcheon Bear Valley Bikes 6
2 701 Shane Johnson Trinity Bikes 27 Redmond 6
3 712 Austin Line Sunnyside Sports 21 Sunriver 6
4 709 Anthony Broadman 32 Seattle 6
5 724 Adam Carroll 6
6 725 Garrett McAllister Cascade Couriers/Bend Velo Bend 6
7 721 Daniel Brewster Cascade Couriers/Bend Velo 29 Bend 6
8 722 Aaron Tarnow WebCyclery.com 32 Bend 6
9 704 Brett Golden 6

Men C

Num Name Team Age City Laps
1 203 David Anderson Bend 4
2 220 devin mast 33 Bend 4
3 222 Rob Bingham 4
4 213 Cory Tanler Trinity Bikes 23 Redmond 4
5 223 Sean Lewis Trinity Bikes 4
6 221 David Krause Bloom Racing 4
7 211 Juan Ramirez Trinity Bikes 4
8 217 William Myers Boneyard Cycling 4
9 201 Andy Barram Boneyard Cycling 41 Bend 4
10 216 Mario Fennerl Boneyard Cycling 4
11 212 luke smith Summit High School Bend 4
12 214 Stephen Helt 4 41.0 4
13 218 Nathan Boddie CCC 4
14 226 Nolan Restiro 4
15 210 Brad Foster Hammer Velo 4
16 219 John Livingston 4
17 215 Jason Bacon Trusty Switchblade 4

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 605 mark campbell Pine Mountain Sports 43 Bend 6
2 611 Richard Lorenz 6
3 608 Jeff Merwin 6
4 609 Jon Hanson Bend 6
5 610 Kyle Gomez 6
6 607 David Sarmiento 6
7 606 Brad Foster Hammer Velo 6

Women - Beginner

Num Name Team Age City Laps
1 389 Lynda Palubeski WebCyclery.com 43 Bend 4
2 381 Kate Dunning Pine Mountain Sports 4
3 378 Marny Musielak 40 Redmond 4
4 388 Sue Monaco Cyclesoles/Sagebrush Cycles 4
5 387 Ellyn Lindquist 42 Bend 4
6 385 Heather Wolford Bend 4
7 384 Mika Mast 4
8 376 Holly Pfeiffer Bloom Racing 4
9 386 Dani Hinkley 4
10 390 Karen Sullivan Bend 4

Women B

Num Name Team City Laps
1 282 Laura Wurberry 6
2 280 Shay Frazier Pine Mountain Sports Bend 6
DNF 291 Michelle Bazemore Sunnyside Sports Bend 6