Spring Brake Super D

Sandy Ridge, OR
April 3, 2011

Part of the Spring Brake Super D

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated April 3, 2011 at 5:43 PM

Category 1 Men 19-39

Num Name Team City Time
1 435 John Frey Hutch's Bicycles/All Access Bend 16:40
2 154 Todd Anderson Discover Hood River 16:57
3 432 Landon Masterfield Eddy Merken Eugene 16:59
4 464 Trevor Pratt www.evanplews.com/KENDAUSA Portland 17:01
5 417 James Graham Olydirt Olympia 17:19
6 415 Justin Ferry The Bike Gallery Portland 17:27
7 144 andrew fiore The Bike Gallery Portland 17:39
8 413 Ian Eglitis Trinity Bikes Powell Butte 17:42
9 431 Jacob Furniss Eddy Merkin Portland 17:44
10 434 Shane Beers Eddy Merkin Portland 17:51
11 418 Ben Schepper Sammamish 17:56
12 419 Tyler Gilsdorf DHZ Seattle Sammamish 17:58
13 416 Brian Happ Jens Voigt's Army Portland 18:22
14 412 Dylan VanWeelden Embrocation Cycling Portland 19:01
15 436 Steven Hunter Embrocation Cycling Portland 19:14
16 437 Jimmy Debatty Fat Tire Farm Sandy 19:21
17 411 Shawn Rader Team Bike Tires Direct 0.0 19:31
DNS 433 Adam Aguilar Santa Cruz Mtb/Folsom Bike Bend

Category 1 Men 40+

Num Name Team City Time
1 160 Michael Keep Bike Peddler Hood River 17:03
2 167 Bari Stockton Disco Velo Carson 17:52
3 170 Butch Wells Portland 18:07
4 168 Seth Daniels Diamond Law Cycling Team Portland 18:22
5 171 Todd Olsen Team Kronk Shox Welches 18:47
6 165 Joe Partridge Portland 18:48
7 169 Jerry DeRuyter Battleground 19:11
8 166 Monty Price Highlander Cycle Kelso 19:38

Category 2 Junior Men 13-18

Num Name Team City Time
1 291 Tyler Rua Highlander Cycle Battleground 18:04
2 290 Mylan Smith Vancouver 19:23
3 293 Stephan Roberts Cyclepath Racing Portland 19:23
4 292 Trentyn Fraley Troutdale 21:43
5 294 Jake Horgan Happy Valley 23:32
DNF 295 Ruandy lbisurez Bad Monkey Bikes Vancouver

Category 2 Men 19-39

Num Name Team City Time
1 425 Sean Burles Team S+M Portland 17:46
2 420 Ryan Hicks Portland 17:58
3 424 Lee peterson Greenline 6 Olympia 18:01
4 455 Wade Striedieck Portland 18:08
5 426 Joe Marks Portland 18:16
6 422 David Allen Trinity Bikes Redmond 18:19
7 447 Joe Klemmer Camas Bike and Sport Washougal 18:30
8 423 Daniel Olson II Kelso 19:13
9 452 Luke Hill Hood River 19:24
10 427 Brady Pearson Portland 19:29
11 449 JOSH ALLEN Rebound/Tireless Velo Portland 19:33
12 428 Aaron Burles Lake Oswego 19:38
13 454 Chris Nygaard Portland 19:40
14 451 Jonathan Perlman Filth and Fury Portland 19:45
15 414 Todd Burnette Portobello-A Better Cycle Portland 20:01
16 430 Michael Adee Troutdale 20:08
17 456 Matt Savage Portland 20:25
18 453 Ryan King IRA Ryan Cycles Portland 20:56
19 429 Brett Tomky DWB Racing Seattle 21:00
20 450 Dan Ruesing Bend 22:15
21 448 Thor Tingey Rebound/Tireless Velo Portland 22:19
22 421 Gordon W. Leckie Bad Monkey Bikes Vancouver 24:02

Category 2 Men 40+

Num Name Team City Time
1 243 Evan MacKenzie Pendleton 18:36
2 219 Todd Davison Greenline 6 Olympia 19:24
3 221 Jed Douglas Fat Cobra Video Portland 20:04
4 222 John Billard Damascus 20:07
5 223 Terry Craig Camas Bike and Sport Washougal 21:35
6 220 Scott McKnight Team Bike Tires Direct Gresham 21:37
7 279 Dan Lautenbach Sunset Cycles Portland 21:58
8 218 Rick Gale Zig Zag 23:50

Category 2 Women 35+

Num Name Team City Time
1 332 Erica Nelson White Salmon 22:14
2 333 Michelle Kautzmann Greenline 6 Olympia 23:13

Category 2 Women U35

Num Name Team City Time
1 313 Sarah Tingey Rebound/Tireless Velo Portland 20:58
2 242 Christine MacKenzie Pendleton 22:18
3 314 Lia Cunningham Ruckus Test Team Portland 24:57
4 316 Sarah Cunningham Portland 28:57
5 309 Jen Powell Portland 32:04
6 315 India King IRA Ryan Cycles Portland 32:30
7 308 Leah Schaab Powell Butte 52:03

Category 3 Men Open

Num Name Team City Time
1 438 Chris Ware Sunset Cycles Beaverton 18:33
2 276 Joe Larson Team Bacon Portland 19:33
3 274 phil avery Fat Cobra Video Oregon City 19:33
4 278 Matthew Kaiel Team Awesome Portland 20:03
5 439 Brian Stanton Troutdale 20:55
6 441 Chris DiMinno Portland 21:22
7 275 grant collins Team Bacon Portland 21:27
8 277 Eric Mellencamp Path Bike Hillsboro 21:32
9 213 Jesse Lewis Portland 22:20
10 442 Reggie Dean Lucky 13 Bikes Portland 22:38
11 440 Logan Fraley Troutdale 24:31
12 280 Quasar Bennett Gresham 36:55
13 358 Charles Donaldson II Medoyeff Vodka/Team CycleOne Portland 37:37

Pro Men

Num Name Team City Time
1 404 brant ness Nastro Lake Oswego 15:42
2 401 Matt Jagger Olydirt Olympia 16:03
3 403 Paul LaCava Giant 0.0 16:09
4 402 Jared Hobbs River City Bicycles Portland 16:10
5 400 Eirik Schulz West End Bikes/Specialized Portland 16:32
6 407 Darrin Seeds Yakima Bike Vigilantes Vancouver 16:51
7 408 joel armstrong River City Bicycles 0.0 17:15
8 405 Derik Archibald Greenline 6 Olympia 17:31
9 406 Alexander McGuinnis Team Krunkshox Portland 17:44

Pro Women

Num Name Team Time
1 119 Sara Johnson 19:17
2 121 Abby Watson Trek Mtn Co-Op 20:23
DNF 120 Rachel Bagley IRA Ryan Cycles

Riged Men Open

Num Name Team City Time
1 359 Nickolas Franzen DWB Racing Seattle 18:57
2 360 Ira Ryan IRA Ryan Cycles Portland 19:32
3 361 matt hall IRA Ryan Cycles Portland 19:41
4 364 Christopher Ryan Team Slow Portland 20:13
5 363 Tim Zimmerman Portland 21:23