Spring Brake Super D

Sandy Ridge, OR
Sun, March 20 to Sun, April 3, 2011

Final Series Points

Updated April 3, 2011 at 6:27 PM

Category 1 Men 19-39

Num Name Team Points
1 131 Landon Masterfield Eddy Merken 31
2 134 Trevor Pratt www.evanplews.com/KENDAUSA 31
3 155 John Frey Hutch's Bicycles/All Access 30
4 154 Todd Anderson Discover 28
5 143 Justin Ferry The Bike Gallery 25
6 138 James Graham Olydirt 21
7 144 andrew fiore The Bike Gallery 18
8 142 Jacob Furniss Eddy Merkin 14
9 141 Shane Beers Eddy Merkin 12
10 139 Darrin Seeds Yakima Bike Vigilantes 8
11 137 Tyler Gilsdorf DHZ Seattle 7
12 413 Ian Eglitis Trinity Bikes 5
13 151 Dylan VanWeelden Embrocation Cycling 4
14 391 David Bisers Rebound/Tireless Velo 3
15 132 Ryan Sperring Cogwild 3
16 136 Nolan Richards Broken Spoke Cycling 2
17 418 Ben Schepper 2
18 140 Jamie Baxter River City Bicycles 1
19 150 Austin Riba PRP 1

Category 1 Men 40+

Num Name Team Points
1 160 Michael Keep Bike Peddler 45
2 158 Seth Daniels Diamond Law Cycling Team 33
3 156 Bari Stockton Disco Velo 30
4 159 Todd Olsen Team Kronk Shox 26
5 157 Joe Partridge 25
6 162 Monty Price Highlander Cycle 11
7 170 Butch Wells 10
8 161 Darrell Jamieson Yeti Cycles 7
9 169 Jerry DeRuyter 6
10 387 Steve Lacey Showers Pass 5

Category 2 Junior Men 13-18

Num Name Team Points
1 286 Mylan Smith 36
2 281 Tyler Rua Highlander Cycle 30
3 285 Trentyn Fraley 27
4 284 Jake Horgan 24
5 289 Stephan Roberts Cyclepath Racing 20
6 288 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 17
7 287 Corey Craig Camas Bike and Sport 15

Category 2 Men 19-39

Num Name Team Points
1 187 Sean Burles Team S+M 32
2 182 Ryan Hicks 29
3 184 Wade Striedieck One Ghost Industries 29
4 183 Boone Tompkins BMF 24
5 191 Lee peterson Greenline 6 21
6 238 Joe Klemmer Camas Bike and Sport 12
7 181 Daniel Olson II 10
8 202 Thor Tingey Rebound/Tireless Velo 10
9 193 Stephen Street Pilot cyclkng 10
10 188 Ben Schepper 10
11 426 Joe Marks 8
12 197 Todd Anderson Discover 8
13 422 David Allen Trinity Bikes 7
14 195 Spencer Callahan Bush League Wrenching 7
15 192 Killiam Funk 5
16 452 Luke Hill 4
17 199 Jeff Edsell 3
18 427 Brady Pearson 3
19 190 Michael Adee 2
20 449 JOSH ALLEN Rebound/Tireless Velo 2
21 198 Todd Schierscher 1
22 216 Rick Gregory 1
23 428 Aaron Burles 1

Category 2 Men 40+

Num Name Team Points
1 211 Evan MacKenzie 45
2 214 Terry Craig Camas Bike and Sport 27
3 217 Todd Davison Greenline 6 24
4 208 Rick Gale 21
5 207 Scott McKnight Team Bike Tires Direct 17
6 209 Ted Dodd 12
7 221 Jed Douglas Fat Cobra Video 10
8 222 John Billard 9
9 206 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 8
10 279 Dan Lautenbach Sunset Cycles 6

Category 2 Women 35+

Num Name Team Points
1 332 Erica Nelson 15
2 337 Rachel DeLateur Greenline 6 15
3 333 Michelle Kautzmann Greenline 6 12
4 336 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 12

Category 2 Women U35

Num Name Team Points
1 311 Christine MacKenzie 36
2 306 Sarah Tingey Rebound/Tireless Velo 30
3 312 Sharon Hart Camas Bike and Sport 25
4 314 Lia Cunningham Ruckus Test Team 10
5 310 Tanesha Milucky 10
6 316 Sarah Cunningham 9
7 331 Cindy Minick Harder Harder Cycling 9
8 309 Jen Powell 8
9 315 India King IRA Ryan Cycles 7
10 308 Leah Schaab 6

Category 3 Men Open

Num Name Team Points
1 212 Chris Ware Sunset Cycles 45
2 263 Joe Larson Team Bacon 36
3 264 phil avery Fat Cobra Video 29
4 259 Brian Stanton 20
5 260 Eric Mellencamp Path Bike 18
6 262 grant collins Team Bacon 15
7 213 Jesse Lewis 14
8 268 Chris DiMinno 10
9 273 Brynden Rawdin Morris 10
10 278 Matthew Kaiel Team Awesome 9
11 258 Carlo Castoro Shimano 9
12 257 Ruane Olin Highlander Cycle 8
13 261 Chad Hartley 8
14 265 Logan Fraley 7
15 442 Reggie Dean Lucky 13 Bikes 3
16 266 Adam Engelmeyer 2
17 256 Robert "Brian" Isbell Highlander Cycle 1
18 267 Thomas Daly FTW 1

Pro Men

Num Name Team Points
1 103 brant ness Nastro 38
2 105 Matt Jagger Olydirt 33
3 101 Jared Hobbs River City Bicycles 26
4 108 Eirik Schulz West End Bikes/Specialized 22
5 115 Darrin Seeds Yakima Bike Vigilantes 21
6 104 Nick Gibson Shimano/Yakima 20
7 102 joel armstrong River City Bicycles 19
8 100 Matthew Slaven Kona Factory Team 15
9 106 Alexander McGuinnis Team Krunkshox 14
10 403 Paul LaCava Giant 10
11 111 Derik Archibald Greenline 6 10
12 107 Steven Beardsley Gentle Lovers 8
13 109 Matt Eisiminger 3
14 110 David Hemming Marlin Mountain Bikes 3
15 113 Matt Wittler Lost Coast Brewery 2

Pro Women

Num Name Team Points
1 117 Abby Watson Trek Mtn Co-Op 27
2 119 Sara Johnson 15
3 116 Nicole Rose 15
4 118 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 12

Ridged Men Open

Num Name Team Points
1 356 Christopher Ryan Team Slow 21
2 359 Nickolas Franzen DWB Racing 15
3 362 Jim Stuck Portobello-A Better Cycle 15
4 357 tony pereira Team Beer 15
5 360 Ira Ryan IRA Ryan Cycles 12
6 361 matt hall IRA Ryan Cycles 10
7 363 Tim Zimmerman 8