CrossAflixion Cup

Bend, OR
October 9, 2011

Part of the CrossAflixion Cup

If you have questions or corrections, please email Gina Miller.

Updated October 9, 2011 at 7:48 PM

Beginner

Num Name Laps
1 410 Adam Short 5
2 400 Shea Hawes 5
3 407 Dan Brobst 5
4 408 Michael Cunnien 5
5 412 Ron Patch 4
6 405 Tim Peterson 4
7 406 Jay Marsh 4
8 411 Chris Sterry 4
9 409 Jay Plattner 4

Beginner Women

Num Name Team Age Laps
1 512 Holly Pfeiffer Trusty Switchblade 39 6
2 510 Marsha Ford Boneyard Cycling 49 6
3 513 Lauren Mork 32 6
4 509 Melodie Buell Boneyard Cycling 31 6
5 505 Marny Musielak 41 6
6 511 Katy Stienmetz Boneyard Cycling 27 6
7 508 Amber Linn 33 6
8 500 Amy Mitchell Pine Mountain Sports 5
9 507 Karen sullivan 50 5

Category A Men

Num Name Team Age Laps
1 102 Ben Thompson Rocky Mountain Bicycles 36 11
2 111 Matt Russell Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 32 11
3 104 Cody Peterson 32 11
4 110 Connor McCutcheon Rebound Physical Therapy 20 11
5 113 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 30 11
6 105 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com 45 10
7 109 Andrew Willis Ironclad Performance Wear 29 10
8 108 William Warburton Bend Endurance Academy 32 10

Category B

Num Name Team Age Laps
1 265 Ryan McGlone 34 8
2 263 Ryan Ness Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 36 8
3 271 Robert DeClerk Boneyard Cycling 35 8
4 262 Javier Colton Bend Endurance Academy 15 8
5 264 Rob Angelo Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 37 8
6 267 chuck meyer Sunnyside Sports 33 8
7 268 Evan Olson 27 8
8 274 Hiroji M. McKinstry 8
9 269 Drew Holmes WebCyclery.com 41 8
10 270 Ryan Altman FootZone 39 8
DNF 272 Jim Lindsey 50 0
DNF 266 sean eslinger 33 0
DNF 273 Peter Vraniak 33 0
DNF 257 Anthony Broadman 33 0
DNF 261 Dawson Stallings 15 0
DNF 251 Sean Lewis 0

Category C

Num Name Team Laps
1 218 Paul Trout Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 5
2 201 David Anderson Boneyard Cycling 5
3 222 Andrew Steiner 5
4 217 Chris J Zanger 5
5 203 Andy Barram Boneyard Cycling 5
6 202 Juan Ramirez Trinity Bikes 5
7 208 Kyle Mills Los Jambronis 5
8 207 Jeff Monson Boneyard Cycling 5
9 215 Tim Beard 5
10 219 Mike Taylor 5
11 224 Jeff Johnston 5
12 211 Michael McLandress Boneyard Cycling 5
13 214 Burke Selbst Boneyard Cycling 5
14 221 William Myers Boneyard Cycling 5
15 223 Nathan Boddie Fairdinkum 5
16 206 Kern Reynolds Boneyard Cycling 5
17 220 Tim Schlallberger 4
18 216 Nathan Agalzoff 3

Category Masters A Men

Num Name Team Age Laps
1 463 Derek Stallings BendBroadband/WebCyclery.com 40 11
2 465 Mike Schindler Sunnyside Sports 39 11
3 466 Wade Miller Sunnyside Sports 40 11
4 450 Robert Uetrecht WebCyclery.com 41 10
5 467 Mike Martin Sunnyside Sports 41 10
6 464 todd raudy 35 10

Junior Men

Num Name Team Age Laps
1 714 Dawson Stallings Bend Endurance Academy 15 5
2 711 Zach Colton Bend Endurance Academy 18
3 777 Cameron Karrick Bend Endurance Academy 16 5
4 778 Thomas Wimberly MBSEF Cycling Team 15 55
5 779 Jake Perrin Hutch's-Eugene 15 5
6 714 Donovan Birky WebCyclery.com 12 5
7 776 Will Beaudry Bend Endurance Academy 12 5
8 728 Joseph Lukens MBSEF Cycling Team 11 4

Junior Women

Num Name Team Age Laps
1 814 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 13 5

Masters 35+ A

Num Name Team Age Laps
1 600 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 41 7
2 608 Michelle Bazemore Sunnyside Sports 44 7
3 607 Ina McLean Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 52 7
4 603 Joanne Stevens Sunnyside Sports 43 7
5 612 Laura Hagen Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43 7
6 601 Angela Mart WebCyclery.com 41 7
7 606 Karen Kenlan Sunnyside Sports 51 7
8 609 Sami Fournier Cascade Couriers/Bend Velo 45 6
DNF 610 Cynthia Engel WebCyclery.com 41 0

Masters 35+ B

Num Name Team Age Laps
1 657 Dan Wolnick WebCyclery.com 46 7
2 640 Ryan Ness Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 36 7
3 659 David Sjogren 1 Error 44 7
4 637 Henry Abel WebCyclery.com 7
5 661 George Wescott 43 7
6 660 Adam Carroll 1 Error 39 7
7 641 Darren Smith Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 46 7
8 646 Jay Palubeski WebCyclery.com 49 7
9 654 Todd Grover 39 7
10 642 Rob Angelo Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 37 7
11 656 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental/Lowes 43 7
12 634 Beny Ambauen 36 7
13 650 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade 43 7
14 655 Whit Bazemore Sunnyside Sports 48 7
15 674 Mark Backus 45 7
16 662 Brett Golden 35 7
17 649 Charles Thomas Boneyard Cycling 47 7
18 627 David Dorocke 49 7
19 652 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 45 7
20 653 Steve Helt 41 7
21 673 Kent Cramer Silverado Gallery/Sunnyside 7
22 658 Dave Pickhardt Trinity Bikes 43 7
23 675 Adam Williams 1 Error 39 7
DNF 651 Todd Schock Boneyard Cycling 48 0
DNF 628 Eric Birky WebCyclery.com 43 0
DNF 629 Drew Holmes WebCyclery.com 0

Masters 50+

Num Name Team Age Laps
1 175 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com 7
2 164 Doug Perrin Hutch's-Eugene 7
3 163 Gary Klingler WebCyclery.com 7
4 156 Thane Jennings Sunnyside Sports 7
5 157 Dan Davis WebCyclery.com 7
6 152 Ralph Tolli Boneyard Cycling 7
7 155 Rich Wolf Sunnyside Sports 7
8 151 Brian Smith WebCyclery.com 7
9 154 Amory Cheney 60 7
10 161 Craig Mavis Deschutes Brewery 57 6
11 162 Alan Thomason 51 6

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age Laps
1 313 Andrea Thomas Boneyard Cycling 43 7
2 312 angelina salerno Pine Mountain Sports 38 7
3 308 Anne Linton Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 7
4 310 Nicole Strong Sunnyside Sports 36 7
5 302 Lynda Palubeski WebCyclery.com 44 7
6 311 Kate Dunning Pine Mountain Sports 44 6
7 309 Jill Ballantyne Deschutes Brewery 47 6
10
DNF 303 Diana Spring
DNF 306 Amy Tarnow

Singlespeed

Num Name Team Age Laps
1 525 Chad Willems 36 8
2 527 Derek Stallings BendBroadband/WebCyclery.com 8
3 528 Jeff Merwin 8
4 530 John Hansen PMS 8
5 531 Brent Chapman Bay 101/Rock Lobster 7
6 532 Chris Murray Hutch's-Eugene 7

Women B

Num Name Team Age Laps
1 126 Allison Halpin Sunnyside Sports 7
2 129 Michelle Mills 7
3 128 Veronica Vega Deschutes Brewery 7
4 130 Liz Book 7
5 131 Michelle Kovach 34 6