Future Cross

Bend, OR
September 23, 2012

If you have questions or corrections, please email Michelle Bazemore.

Updated September 24, 2012 at 5:50 PM

Beginner Men

Num Name Team Age
1 153 Tanner Hansen 1 Error 32
2 101 Kent Chapple Boneyard Cycling 45
3 103 Shawn Gerdes Boneyard Cycling 52
4 145 Billy Thomas 1 Error 51
5 131 Terry Chubb Team Snail Racing 47

Beginner Women

Num Name Team Age City
1 159 Erin Reis 1 Error 35 Bend
2 206 Molly Cogswell-Kelley MBSEF Cycling Team 40 Bend
3 114 Leslie Griffith Boneyard Cycling 44 Bend
4 155 Sha Marie Brown 1 Error 45 Bend
5 234 Patti Wolfe 1 Error Brownsville
DNF 107 Patricia Strange 1 Error 41 Bend
DNS 241 Sara Gardner 1 Error 34 Bend

Category C Men

Num Name Team Age
1 171 Jeff Johnston Boneyard Cycling 32
2 176 Shay Mavis Deschutes Brewery 26
3 167 Kyle Mills Boneyard Cycling 33
4 157 Thomas Pastor Life Cycle Racing Team 32
5 100 Donovan Birky WebCyclery.com 13
6 174 Steve Arnold Deschutes Brewery 43
7 140 Jason Randles Deschutes Brewery 38
8 129 Lucas Freeman Cascade Couriers/Bend Velo 40

Clydesdale Men

Num Name Team Age City
1 154 Walter Mcknight 1 Error 45 Bend
2 196 Bradley Taylor Pine Mountain Sports 40 Bend
3 177 Dwayne King Portobello-A Better Cycle 43 Portland
4 185 John LIVINGSTON Cascade Couriers/Bend Velo 38 Bend
5 178 Brent Chapman Boneyard Cycling 42 Bend
DNF 136 Adam Short Boneyard Cycling 33 Bend

Junior Men 10-12

Num Name Team Age
1 102 Henry Jones Bend Endurance Academy 12
2 252 Jonathan Wimberly MBSEF Cycling Team
3 132 Ryder Uetrecht WebCyclery.com 10
4 143 Parker Palubeski WebCyclery.com 11
5 201 Anton Micek WebCyclery.com 10

Junior Men 13-14

Num Name Team
1 100 Donovan Birky WebCyclery.com
2 205 Carson Westberg WebCyclery.com
3 123 Nate Lelack Bend Endurance Academy

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City
1 212 Lance Haidet WebCyclery.com 15 Bend

Junior Women 10-12

Num Name Team Age
1 139 Jennelle Holmes WebCyclery.com 11
2 150 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade 11
3 216 Avarie Owens 1 Error 10

Junior Women 13-14

Num Name Age
1 168 Ivy Taylor 14
DNS 165 Hannah Mavis 13

Junior Women 15-16

Num Name Team Age City
1 199 Katie Ryan Desert Orthopedics / Rebound Physical Therapy 15 Bend
JUNIOR W

Masters Men 50+

Num Name Team Age City
1 141 Jay Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 50 Bend
2 192 Eric Power Cascade Couriers/Bend Velo 51 Bend
3 189 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental/Lowes 52 Bend
4 162 Rich Wolf Sunnyside Sports 53 Bend
5 169 Rick Gregory 1 Error 59 Eugene
6 110 Dan Davis WebCyclery.com 54 Bend
7 122 Alan Thomason Deschutes Brewery 52 Bend
8 103 Brian Smith WebCyclery.com 54 Bend
9 120 David Dorocke Deschutes Brewery 50 Bend
10 190 Michael McLandress Boneyard Cycling 51 Bend
11 164 Craig Mavis Deschutes Brewery 58 Bend
12 124 Jeff Monson Boneyard Cycling 59 Bend
13 198 Mike Ryan Desert Orthopedics / Rebound Physical Therapy Bend
DNF 179 Steve Yenne Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 56 Salem
DNF 191 Kevin English WebCyclery.com 49 Bend
DNF 183 Mark Reinecke Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 50 Bend
DNF 251 Ed King Hutch's/Bend Dental/Lowes 50 Bend

Masters Men 60+

Num Name Team Age City
1 163 Ken Rodgers Bicycleway.com 61 Eugene
2 186 Amory Cheney Boneyard Cycling 61 Bend
3 173 Cloyd Robinson Great Harvest 62 Bend

Men A Masters 35+

Num Name Team Age City
1 121 Owen Murphy 1 Error 38 Bend
2 253 Dan Wolnick WebCyclery.com 47 Bend
3 207 John Gorman Rapha Racing NW 43 Sisters
4 134 Robert Uetrecht WebCyclery.com 42 Bend
5 116 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 45 Bend
6 111 Lauren McCarthy 1 Error 38 Bend
7 235 Erik Bergstrom Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 40 Bend
8 208 Seth Graham Cascade Couriers/Bend Velo 39 Bend
9 148 David Sjogren 1 Error 45 Bend
10 209 Wade Miller Sunnyside Sports 41 Bend
11 218 Mike Brown Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 42 Bend
12 200 Chad Sage Sunnyside Sports 43 Bend
13 222 Robert DeClerk Hutch's/Bend Dental/Lowes 35 Bend
14 130 Ryan Ness Boneyard Cycling 37 Bend
15 231 Henry Abel Pine Mountain Sports 41 Bend
16 147 Ryan McKean Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 40 Bend
17 225 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com 52 Bend
DNF 104 Adam Carroll Boneyard Cycling 40 Bend
DNF 213 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 42 Bend
DNF 227 Karsten Hagen Evolution Racing Team 45 Bend
DNF 237 david baker Sunnyside Sports 45 Bend

Men B Masters 35+

Num Name Team Age Notes
1 187 Erik Hammer Deschutes Brewery 35
2 193 Brook Gardner Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 35
3 194 David Marchi Crows Feet Commons 36
4 180 Seth Taylor Zeitgeist 37
5 109 Eric Birky WebCyclery.com 44
6 144 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 46
7 188 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental/Lowes 44
8 112 Patrick Miller 1 Error 38
9 138 Drew Holmes WebCyclery.com 41
10 152 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade 44
11 175 Chris Zanger Boneyard Cycling 38
12 161 Charles Thomas Boneyard Cycling 48
13 126 Whit Bazemore Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 49
14 156 Yon Olsen Teton Gravity Research 41 backwards number
15 181 Greg Freyberg The Center 46
16 115 Beny Ambauen Swisswoodworker.com 37
DNF 182 Aaron Tarnow WebCyclery.com 35
DNF 184 todd raudy 1 Error 46

Men C Masters 35+

Num Name Team Age
1 137 Stan Kiefer Boneyard Cycling 57
2 135 Ken Johnson Boneyard Cycling 39
3 166 Mike Taylor Deschutes Brewery 48
4 172 Burke Selbst Boneyard Cycling 41
5 160 Andy Barram Boneyard Cycling 43
DNF 170 Timothy Peterson Boneyard Cycling 41

Men Category A

Num Name Team Age City
1 220 Ben Thompson 1 Error 36 Bend
2 224 Tim Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 40 Bend
3 105 Cody Peterson 1 Error 33 Bend
4 106 James Williams Silverado Gallery/Sunnyside 32 Bend
5 108 Matt Russell Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 33 Bend
6 214 John Rollert WebCyclery.com 39 Bend
7 203 Chris Snyder bicycleattorney.com 39 Portland
8 239 Damian Schmidtt Silverado Gallery/Sunnyside 35 Bend
9 146 Gabriel Linn Trusty Switchblade 35 Bend
10 211 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside 34 Bend
11 127 Sean Passage Trinity Bikes 29 Bend
12 233 Peter Vranialy 1 Error 34 Bend
13 219 Michael Dennis Sunnyside Sports 37 Bend
14 215 Javier Colton Bend Endurance Academy 16 Bend
15 232 Brent Mattison 1 Error

Men Category B

Num Name Team Age City
1 125 Jason Oman 1 Error 31 Bend
2 246 Byron Breeden 1 Error 36 Hood River
3 141 Jay Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 50 Bend
4 204 Chuck Meyer Sunnyside Sports 34 Bend
5 243 Jeremy Tufts StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 26 Bend
6 247 Brett Golden 1 Error 36 Bend
7 195 Will Reinking Bend Endurance Academy 16 Bend
8 228 Sean Lewis Trinity Bikes 25 Bend
9 244 Nicholas Solerno DRV/Native Eyewear 32 Bend
10 248 Robert Winnenberg 1 Error 41 Bend
DNF 249 Brandon Gallagher 1 Error 37 Bend

Singlespeed

Num Name Team Age
1 100 Brent Poole Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 25
2 242 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 34
3 149 Darren Smith Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 37
4 158 Thomas Pastor Life Cycle Racing Team 32

Women 35+

Num Name Team Age City
1 151 Holly Pfeiffer Trusty Switchblade 40 Bend

Women 45+

Num Name Team Age
1 113 Karen Kenlan Sunnyside Sports 52
2 142 Lynda Palubeski WebCyclery.com 45
3 210 Gina Miller Sunnyside Sports 45
4 128 Mary Dallas 1 Error 50
5 229 Marsha Ford Boneyard Cycling 49
6 238 Michelle Thorstrom WebCyclery.com 49
7 217 Dani Hinkley WebCyclery.com 62

Women Category A

Num Name Team Age City
1 223 Evelyn Dong 1 Error 27 Bend
2 221 Serena Bishop Gordon Silverado Gallery/Sunnyside 33 Bend
3 202 Brooke Snyder bicycleattorney.com 32 Portland
4 226 Renee Scott Sunnyside Sports 39 Bend
5 133 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 42 Bend
6 230 Allison Halpin Sunnyside Sports 25 Bend

Women Category B

Num Name Team Age City
1 197 erica wescott 1 Error 42 Bend
2 240 Michelle Mills Boneyard Cycling 34 Bend
3 245 Lauren Mork 1 Error 33 Bend
4 250 Melodie Buell Boneyard Cycling 32 Bend
5 236 Marny Musielak 1 Error 42 Redmond