Monday PIR

Portland, OR
August 5, 2013

Part of the Monday PIR

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated August 5, 2013 at 10:41 PM

Masters 1/2/3

Num Name Team Points Notes
1 815 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio 17
2 639 Michael Medina Hapi-Go! 12
3 781 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 10
4 3064 Steve Wright Dark Horse 10
5 749 Brad Gebhard Multnomah Athletic Club 9
6 574 Richard Ensworth Therapeutic Associates PDX Cycling 8 number on wrong side
7 141 Galen Mittermann HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 8
8 748 john mitchem West End Bikes/Specialized 5
9 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 3
10 3089 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles 2
11 3023 Ricardo Medina Rogue / Mt. View Cycles
12 840 Robin Wessel HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
13 84 Antonio Castaneda JR
14 338 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles
15 990 David Burke Trailhead Coffee Roasters
16 693 Casey Davidson bicycleattorney.com
17 590 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio
18 911 Drew Russell HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
19 4116 Eddie Wang River City Bicycles
20 113 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
21 520 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club
22 83 Jesse Lea Cyclepath Racing
23 3100 Bret Berner River City Bicycles
24 734 Tom James bicycleattorney.com
25 3003 Erik Bakker Ironclad/Yakima
26 3029 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
27 334 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
28 145 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles
29 168 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
30 3061 Ryan Smith Ironclad/Yakima
31 123 Mike Murray Gresham
32 194 Thomas Cody Dark Horse
33 510 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles
34 82 Maris Jameson
35 176 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles
36 3113 Joel Crouch Ironclad/Yakima
37 549 Richard Fattic Ruckus Test Team

Masters 4/5

Num Name Team Points Notes
1 4121 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 15
2 4114 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 12
3 4144 Rick Boston Bellovaci United 11
4 5377 Darren Ferris Hammer Velo 10
5 4190 John W Siwinski 8
6 5658 Isaac Forquer 7
7 5708 sean galloway Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5
8 4006 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
9 432 Colin Rowan Corner Cycle 3
10 4050 Jonathan Polonsky Plaid Pantry 2
11 5303 Samuel Bradshaw Ironheads Multisport Racing Team 2
12 5328 Steve Murcott Ironheads Multisport Racing Team 2
13 5924 Justin Buell
14 92 Identify yourself
15 5117 Mark Jensen Planet X p/b On One
16 4082 Mark Armstrong
17 4256 Jonathan Lyons
18 49 Bill Holmes
19 5598 contact chief judge
20 5928 Kyle Gunsul
21 4187 Troy Cross Troy Cross
22 461 Cliff Allen Bellovaci United
23 430 John Porter Bellovaci United
24 5700 Jeremy Hudson
25 419 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling

Novice Men

Num Name Team Points
1 95 Scott Davison 15
2 96 Matthew Curry 12
3 98 Adam Bowen 10
4 69 Shane Barnes 8
5 72 Michael Enloe 7
6 5931 Dean Maclean Planet X p/b On One 6
7 7248 Justin S King 5
8 52 Brian Dessinger 4
9 74 michael gilbert 3
10 79 Justin Meyer-Ferris 2
11 78 Larry Gondna
12 7244 Bradley Rzewniki
13 90 david rzewnicki

Novice Women

Num Name Points
1 9 Colleen Kawamoto 15
2 56 Ferra Wahyuni 12
3 77 Amy McGinty 10
4 62 Kristin Steele 8
5 71 Nancy Herman 7
6 82 Maris Jameson 6
7 97 Iris Powell 5
8 81 Christine Sislak 4
9 91 DEANN RZEWNICKI 3

Senior Women

Num Name Team Points Notes
1 7055 Beth Ann Orton Team S+M 16
2 7012 Courtney Gould Therapeutic Associates PDX Cycling 15
3 216 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 12
4 38 Starla Teddgreen 10
5 213 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 9
6 448 Jenn Levo Ironclad/Yakima 8
7 202 Heather VanValkenburg Vancouver 5
8 7135 Shelley Dunlop Therapeutic Associates PDX Cycling 5
9 242 Bre Rue Unattached 5
10 7045 Stacy Westbrook Therapeutic Associates PDX Cycling 2
11 205 Megan Chinburg River City Bicycles Women's Team
12 7067 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
13 249 Michelle Cunha Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
14 7218 Susannah Nelson Ironclad/Yakima
15 8136 Tina Haughboz
16 254 Jan Moss Therapeutic Associates PDX Cycling
17 266 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling
18 7104 Brenna Wrye-Simpson Ironclad/Yakima
19 7084 Alexandria Schultz Ironclad/Yakima
20 282 Lelah O'Shaughnessy River City Bicycles Women's Team minus 1 lap

Women 4/5

Num Name Team Points
1 7029 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 16
2 7166 Lisa Heathman bicycleattorney.com 13
3 7078 Hazel Gross Trusty Switchblade 12
4 7233 Kaitlin Borstelmann 10
5 7000 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 7
6 7105 Meghan Fischer 6
7 7269 Leanne Marinace Trailhead Coffee Roasters 5
8 7234 Meesh Petty 4
9 8056 Katie Saucier Portland Velo Racing Team 3
10 80 Madeline Kovacs 2