Ride Hard, Finish Thirsty, p/b Boneyard

Bend, OR
September 21, 2013

If you have questions or corrections, please email Cate Hass.

Updated September 24, 2013 at 8:51 AM

Beginner Men

Num Name Team Age
1 181 Jay Marsh Team BACE Race 54
2 186 Jeremy Courval Boneyard Cycling 39
3 123 Larry Weber Unattached 55
4 143 Jeffrey Olander Unattached 54
5 150 Aron Yarmo Unattached 49
6 189 Frank Fleetham Boneyard Cycling 70

Beginner Women

Num Name Team Age City
1 138 Carolyn Daubeny Unattached 49 Bend
2 127 Michelle Thorstrom 50 Bend
3 228 Marny Musielak Trinity Bikes 43 Redmond
4 251 Kathy Hovermale Boneyard Cycling 54 Bend
5 155 Stacy Stokes West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 42
6 236 Susan Foster Deschutes Brewery 55 Bend
DNF 117 Rachel Mavis Deschutes Brewery 44 Bend

Clydesdale

Num Name Team Age City
1 217 Walter Mcknight Deschutes Brewery 46 Bend
2 106 Adam Short Desert Orthopedics / Rebound Physical Therapy 34 Bend
3 110 John LIVINGSTON Cascade Couriers/Bend Velo 39 Bend
4 171 Colby Nightingale
5 184 Terry Chubb Team Snail Racing 48 Bend
DNF 219 Dwayne King bicycleattorney.com 44 Portland

Junior Men

Num Name Team Age
1 114 Thomas Wimberly Bend Endurance Academy 16
2 205 Maxwell Chehab Bend Endurance Academy 14
3 115 Jonathan Wimberly Bend Endurance Academy 13
4 206 Nate Lelack Bend Endurance Academy 14
5 235 Ryder Uetrecht WebCyclery.com 11
6 225 Carson Griffith Bend Endurance Academy 10
7 210 Elijah Krause Bend Endurance Academy 11
8 227 Anton Micek BendBroadband/WebCyclery.com 11
9 203 Jacob Olander 10

Junior Women

Num Name Team Age City
1 212 Katie Ryan Bend Endurance Academy 16 Bend
2 237 Jennelle Holmes WebCyclery.com 12 bend
3 222 Sophie Russenberger 16 Bend
4 231 Aunika Miranda Trusty Switchblade 13 Portland

Men 50+

Num Name Team Age City
1 140 Russell Thorstrom TEAM ICO 55 Boise
2 163 Michael Nyberg Sunnyside Sports 53 Bend
3 221 Marcel Russenbarger 55 Bend
4 187 Eric Power Cascade Couriers/Bend Velo 52 Bend
5 199 Mark Reinecke Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 51 Bend
6 152 Jay Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 51 Bend
7 111 Gary Klingler WebCyclery.com 59 Bend
8 216 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com 53 Bend
9 165 Randy Scott EH Two Zed 50 Bend
10 207 David Dorocke Deschutes Brewery 51 Bend
11 105 Michael McLandress Boneyard Cycling 52 Bend
12 185 Dan Davis WebCyclery.com 55 Bend
13 100 Brian Smith WebCyclery.com 55 Bend
14 151 David Bowman Unattached 54 Bend
15 168 Stan Kiefer Boneyard Cycling 58 Bend
16 200 Curt Johnston Klamath Falls-Hutches 57 klamath falls

Men 60+

Num Name Team Age City
1 183 Rick Gregory Black Dog Velo 60 Eugene
2 104 JERRY RADANT Boneyard Cycling 62 BEND
3 176 Amory Cheney Boneyard Cycling 62 Bend
4 174 Jeff Monson Boneyard Cycling Bend
5 137 Tad Hodgert Deschutes Brewery 67 Bend

Men A

Num Name Team Age
1 214 Matt Russell Hutch's/Bend Dental 34
2 257 Cody Peterson Hutch's/Bend Dental 34
3 255 Tim Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 41
4 220 Erik Hammer Deschutes Brewery 37
5 244 Colin Dunlap Hutch's/Bend Dental 18
6 250 Javier Colton Sunnyside Sports 17

Men A 35+

Num Name Team Age City
1 160 John Rollert WebCyclery.com 40 Bend
2 145 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental 46 Bend
3 180 Ryan Ness Boneyard Cycling 38 Bend
4 262 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com 47 BEND
5 107 Lauren McCarthy Sunnyside Sports 39 Bend
6 234 Tony Broadman StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 35 Bend
7 226 Matt Kline Sappo Hill Soapworks 47 grants pass
8 233 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 46 Bend
9 120 Marcus Biancucci Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 39 Bend
10 249 Brook Gardner Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 36 Bend
11 239 Robert Uetrecht WebCyclery.com 43 Bend
12 129 Eric Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 53 Bend
13 259 Henry Abel Pine Mountain Sports 42 Bend
14 230 Thane Jennings Sunnyside Sports 52 Hermiston

Men B

Num Name Team Age City
1 116 Casey Cardwell Lost River Cycling Garden City
2 267 Jonathon Fogarty 38 bend
3 275 Brian Nelson Trusty Switchblade 44 Redmond
4 268 jon burrill Sappo Hill Soapworks 39 Central Point
5 279 David Marchi Crow's Feet Crushers 33 Bend
6 191 Jeff Johnston Boneyard Cycling 33 Bend
7 166 Trevor Lane Boneyard Cycling 24 Bend
8 274 Chris Moor 36 Bend
9 118 Ian Wilson Bend Endurance Academy 16 Bend
10 132 Stephen Porino Silverado Gallery/Sunnyside 47 Bend
11 266 William Reinking Bend Endurance Academy 17 Bend
12 276 Steve Langenderfer Cascade Couriers/Bend Velo 34 Bend
13 273 Adam Holt Boneyard Cycling 34 Bend
14 278 Ryan Altman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 41 Bend
15 271 Chris Callahan Boneyard Cycling 31 Bend

Men B 35+

Num Name Team Age City
1 196 Thomas Hainisch WebCyclery.com 40 Bend
2 198 Chad Lowe WebCyclery.com 42 Bend
3 139 David Martin Deschutes Brewery 43 Bend
4 209 David Krause 36 Bend
5 215 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental 45 Bend
6 202 Rob Bingham Life Cycle Racing Team 43 Medford
7 121 Kenny Wolford Unattached 45 Bend
8 211 Beny Ambauen Swiss Woodworker.com 38 Bend
9 223 David Bjork Hutch's/Bend Dental 48 Bend
10 128 Whit bazemore Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 50 Bend
11 218 Tiago Reis 43 Bend
12 162 Charles Thomas Boneyard Cycling 49 Bend
13 119 Kent Chapple Boneyard Cycling 46 Bend
14 204 Kyle Gorman WebCyclery.com 47 Bend
15 213 Aaron Tarnow WebCyclery.com 36 Bend

Men C

Num Name Team Age City
1 112 Jon Conway 33 Bend
2 173 Thomas Pastor 33 Bend
3 194 Evan Olson 29 Bend
4 157 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 33 Beaverton
5 192 Don Petersen 32 Bend
6 134 Shay Mavis Deschutes Brewery 27 Bend
7 177 Carson Westberg WebCyclery.com 14 Bend
8 197 Geoffrey Murray 29 Seattle
9 148 Dale Navish Unattached 53 Bend
10 195 Mike Ryan Desert Orthopedics / Rebound Physical Therapy 54 Bend
11 175 Nate Wyeth Boneyard Cycling 30 Bend
12 193 Greg Freyberg 47 Bend
13 172 Lance Newman
14 190 Tim Schallberger Tim Schallberger 46 Bend

Men C 35+

Num Name Team Age City
1 161 Josh Gobershock Boneyard Cycling 38 Bend
2 126 Steve Brower Team Snail Racing 46 Bend
3 135 Robert Winnenberg Unattached 42 Bend
4 178 Jimmy Clarke Boneyard Cycling 44 Bend
5 133 Ken Johnson Boneyard Cycling 40 Bend
6 149 Dennis Bennett Boneyard Cycling 44 Bend
7 188 Rob Kerr Boneyard Cycling 46 Bend
8 170 Michael Coe 49 Bend
9 179 Mike Taylor Deschutes Brewery 49 Bend
10 182 Jason Randles
11 101 Stevan Vinci Boneyard Cycling 38 Bend
12 103 peter leavitt Wattie Ink 42 Bend
13 169 Tim Petterson Boneyard Cycling 42 Bend
14 167 David Lenhart
15 124 Chris Valencia Team S+M 49 Bend

Singlespeed Men

Num Name Team Age
1 270 Gabriel Linn Trusty Switchblade 36
2 277 David Robinson Hutch's-Slocum-Co-Motion 30
3 224 Todd Griffith Boneyard Cycling 44

Women 35+

Num Name Team Age
1 264 Michelle Mills Boneyard Cycling 35
2 130 Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47
3 242 Amber Clark Cascade Couriers/Bend Velo 36
4 154 Tracy March Deschutes Brewery 44

Women 45+

Num Name Team Age
1 102 Michelle Mercer Bazemore Sunnyside Sports 46
2 153 Jett Ballantyne Deschutes Brewery 49

Women A

Num Name Team Age City
1 263 Tina Brubaker Speed Vagen 46 Keizer
2 252 Laura Winberry Speedvagen Racing Machines 29 Bend
3 253 solana kline Thump! 31 bend
4 240 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 43 Bend
5 254 Sarah Max West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 38 Bend
6 238 Renee Scott Sunnyside Sports 40 Bend
7 232 Aimee Furber West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 29 Bend
DNF 141 Allison Halpin Sunnyside Sports 26 Bend

Women B

Num Name Team Age City
1 131 Amanda Porino WCWC 34 Bend
2 156 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 31 Beaverton

Women C

Num Name Team Age City
1 159 Cate Hass Boneyard Cycling 36 Bend
2 122 Patricia Strange Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 42 Bend
3 265 Patti Wolfe Trinity Bikes 44 Brownsville