Heiser Farms Grand Island Road Race Series: Race 3 Series Points

Dayton, OR
January 1, 2013

Part of the Heiser Farms Grand Island Road Race Series

Updated March 17, 2013 at 10:04 PM

Masters Men Category 3/4

Name Team Race 3 Hs1 City Points
1 David Masuda crank 18.0 2.0 Portland 20
2 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club 16.0 1.0 tigard 17
3 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 14.0 3.0 SALEM 17
4 Jeff Tedder Hammer Velo 12.0 Tigard 12
5 Patrick Palmer HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 11.0 West Linn 11
6 Jonathan Puskas Jonathan Puskas 10.0 Lake Oswego 10
7 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 9.0 Portland 9
8 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 8.0 Corvallis 8
9 Nick Blacklock crank 7.0 Happy Valley 7
10 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 6.0 tigard 6
11 Tim Bergmann Word-RCB by Cyclisme 5.0 5
12 Sam Shiffman Portland Velo Racing Team 4.0 Portland 4
13 Rogier Ducloo Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 3.0 portland 3
14 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky 2.0 Portland 2
15 Steven Potter Hammer Velo 1.0 Portland 1

Masters Men Category 4/5

Name Team Race 3 Hs1 City Points
1 Darren Ferris Hammer Velo 18.0 Portland 18
2 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 16.0 Portland 16
3 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky 14.0 1.0 Portland 15
4 Mitch Gold Dr Will Bar 12.0 Portland 12
5 Benjamin Drucker Trailhead Coffee Roasters 11.0 2.0 Portland 13
6 David Thielen II Dr Will Bar 10.0 3.0 Vancouver 13
7 Jonathan Sharp 9.0 Corvallis 9
8 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 8.0 Scappoose 8
9 Jon Gornick Pacific Power Blue Sky 7.0 Portland 7
10 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky 6.0 corvallis 6
11 Kenny Prowse Capitol Velo 5.0 Salem 5

Masters Women Category 3/4/5

Name Team Race 3 City Points
1 Joanne Heilinger RAO/Imperial River Racing 18.0 Keizer 18
2 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 16.0 Corvallis 16

Men Category 1/2/3

Name Team Race 3 Hs1 Hs2 City Points
1 Mark Porcella 18.0 Portland 18
2 Jason Riffle HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 16.0 Portland 16
3 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 11.0 2.0 3.0 Portland 16
4 Aaron Coker HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 14.0 Tigard 14
5 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 12.0 1.0 Portland 13
6 Marcel J Delisser Full Circle Cycling Powered by PureGear 10.0 2.0 Portland 12
7 Dwayne Farr Soraz Racing p/b CAPA 9.0 Vancouver 9
8 Grant McElroy Team Specialized Racing 8.0 Portland 8
9 Kyle Medlin Soraz Racing p/b CAPA 7.0 Astoria 7
10 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA 6.0 Portland 6
11 Logan Evans Vertebrata Chiropractic Cycling 5.0 Hillsboro 5
12 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA 4.0 Keizer 4
13 Alexander Clemens Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 3.0 Hood River 3
14 Eric Nelson Soraz Racing p/b CAPA 3.0 Battleground 3
15 Neil Byzick Vertebrata Chiropractic Cycling 3.0 Medford 3
16 Zach Winter Planet X p/b On One 2.0 Salem 2
17 William O'Donnell Vertebrata Chiropractic Cycling 1.0 Corvallis 1

Men Category 4/5

Name Team Race 3 Hs1 City Points
1 Shane Johnson Trinity Bikes 18.0 Redmond 18
2 Adam DeMarzo Bike Newport-Bier One 16.0 COOS BAY 16
3 Kris Fischer Heartstrings Cycling 12.0 3.0 Portland 15
4 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 14.0 Portland 14
5 Logan Trammell Hapi-Go! 11.0 Scio 11
6 David Boerner Ruckus Test Team 10.0 Portland 10
7 Ben Chinburg Flahute Racing p/b Trailhead Coffee Roasters 9.0 Portland 9
8 Jonathan Sun Bike Newport-Bier One 8.0 Newport 8
9 Josiah Zukowski 7.0 Portland 7
10 Nathan Etzel Soraz Racing p/b CAPA 5.0 2.0 Portland 7
11 Dustin Harder Harder Cycling 6.0 Portland 6
12 Loren Mason-Gere Ruckus Test Team 4.0 Hood River 4
13 douglas sproston 3.0 0.0 3
14 Daniel Evans Ruckus Test Team 2.0 0.0 2
15 Michael Zaccaro Soraz Racing p/b CAPA 1.0 1.0 Portland 2

Women Category 1/2/3

Name Team Race 3 Hs1 City Points
1 Anne Davis Usher Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 18.0 2.0 Portland 20
2 Stacy Westbrook Therapeutic Associates PDX Cycling 16.0 3.0 Portland 19
3 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling 14.0 1.0 Hillsboro 15
4 Courtney Gould Therapeutic Associates PDX Cycling 12.0 Portland 12
5 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 11.0 Vancouver 11
6 Bre Rue Planet X p/b On One 10.0 Portland 10
7 Jan Moss Therapeutic Associates PDX Cycling 9.0 Portland 9

Women Category 3/4/5

Name Team Race 3 Hs1 City Points
1 Hannah McDade Exergy Twenty16 Jnr Development 18.0 2.0 Tigard 20
2 Niina Jamsja Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 14.0 3.0 Portland 17
3 Rachel Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 16.0 Corvallis 16
4 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 12.0 1.0 Portland 13
5 Kristin Yarris Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 11.0 Eugene 11
6 Lisa Heathman bicycleattorney.com 10.0 Portland 10
7 Kristi Carver Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 9.0 Portland 9
8 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 8.0 Portland 8
9 Kristy Huffman Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 7.0 Portland 7
10 Allison Medellin Hammer Velo 6.0 Portland 6
11 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 5.0 Portland 5
12 Effie Siverts Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 4.0 Springfield 4