Heiser Farms Grand Island Road Race Series

Dayton, OR
March 16, 2013

Part of the Heiser Farms Grand Island Road Race Series

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated March 16, 2013 at 6:59 PM

Masters Men Category 3/4

Num Name Team Age City Notes
1 3019 David Masuda crank 42 Portland
2 750 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club 41 tigard
3 340 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 SALEM
4 362 Jeff Tedder Hammer Velo 53 Tigard
5 4089 Patrick Palmer HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 41 West Linn
6 311 Jonathan Puskas Jonathan Puskas 42 Lake Oswego
7 113 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 54 Portland
8 529 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 43 Corvallis
9 3007 Nick Blacklock crank 47 Happy Valley
10 555 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 tigard
11 76 Tim Bergmann Word-RCB by Cyclisme
12 4070 Sam Shiffman Portland Velo Racing Team 45 Portland
13 3030 Rogier Ducloo Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 41 portland
14 4056 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky 48 Portland
15 4087 Steven Potter Hammer Velo 42 Portland
16 520 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club 44 Portland
17 532 Steve Truesdale Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 60 La Center
18 405 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Portland
19 3039 Sean Bergman Portland Velo Racing Team 42 Sherwood
20 3088 David German Hammer Velo 48 Portland
21 85 Jesse Luckett Cyclepath Racing 41 portland Warning: 8.4 Number placement
DNF 388 Jason Fleming Portland Velo Racing Team 42 Portland
DNF 5397 Andrew Marges Hammer Velo 44 Portland
DNF 725 David Arnold 53 Salem

Masters Men Category 4/5

Num Name Team Age City
1 5377 Darren Ferris Hammer Velo 49 Portland
2 5002 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 Portland
3 4057 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky 48 Portland
4 4034 Mitch Gold Dr Will Bar 52 Portland
5 4076 Benjamin Drucker Trailhead Coffee Roasters 44 Portland
6 4032 David Thielen II Dr Will Bar 53 Vancouver
7 5027 Jonathan Sharp 51 Corvallis
8 5177 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Scappoose
9 4153 Jon Gornick Pacific Power Blue Sky 57 Portland
10 4037 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky 52 corvallis
11 5180 Kenny Prowse Capitol Velo 47 Salem
DNF 859 unknown unknown
DNF 5149 Scott McKnight crank 44 Gresham
DNF 4056 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky 48 Portland

Masters Women Category 3/4/5

Num Name Team Age City
1 7004 Joanne Heilinger RAO/Imperial River Racing 65 Keizer
2 434 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 58 Corvallis

Men Category 1/2/3

Num Name Team Age City Notes
1 616 Mark Porcella 35 Portland
2 755 Jason Riffle HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 36 Portland
3 193 Aaron Coker HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 38 Tigard
4 176 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 31 Portland
5 102 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland
6 708 Marcel J Delisser Full Circle Cycling Powered by PureGear 23 Portland
7 377 Dwayne Farr Soraz Racing p/b CAPA 26 Vancouver Warning: Centerline violation
8 343 Grant McElroy Team Specialized Racing 15 Portland
9 382 Kyle Medlin Soraz Racing p/b CAPA 26 Astoria
10 178 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA 30 Portland
11 531 Logan Evans Vertebrata Chiropractic Cycling 23 Hillsboro
12 390 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA 41 Keizer
13 3016 Alexander Clemens Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 27 Hood River
14 722 Zach Winter Planet X p/b On One 33 Salem
15 939 William O'Donnell Vertebrata Chiropractic Cycling 37 Corvallis
16 655 George Gardner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Portland
17 3073 Joseph Ferron Trailhead Coffee Roasters 25 Portland
18 394 Andrew Neill Rolf Prima 26 Marylhurst
19 111 Sage Freeman Planet X p/b On One 40 Salem
20 633 Mike Selinger Trail Head Cycles 33 Portland
21 541 Eric Nelson Soraz Racing p/b CAPA 27 Battleground
22 3051 Kent Ross Trailhead Coffee Roasters 17 Portland
23 753 Garrett McAllister Canyon Bicycles Racing Team 28 Bend
24 702 Matthew Karre Rapha/River City Bicycles 33 Portland
25 726 Dennis Hahn Planet X p/b On One 41 Salem Warning: Centerline violation
26 777 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 35 Portland
27 3045 Stewart Myers Vertebrata Chiropractic Cycling 39 Philomath
28 139 Karsten Hagen Evolution Racing Team/River City Bicycles 44 Bend
29 529 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 43 Corvallis
30 141 Galen Mittermann HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 33 Eugene
31 756 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA 40 Keizer
32 325 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Sherwood
33 334 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 Portland
34 152 Kyle Valenta Rapha/River City Bicycles 33 Portland
35 72 Lonny Knabe 0 0.0
36 696 Denny Rowe III Vertebrata Chiropractic Cycling 30 Philomath
37 3089 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles 46 Lake Oswego
38 5260 Neil Byzick Vertebrata Chiropractic Cycling 23 Medford
39 685 Cole Hilton Vertebrata Chiropractic Cycling 29 Corvallis
40 716 Cort Buchholz HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 36 Lake Oswego
41 678 Evan Siroky Evan Siroky 28 Portland

Men Category 4/5

Num Name Team Age City Notes
1 4157 Shane Johnson Trinity Bikes 30 Redmond
2 417 Adam DeMarzo Bike Newport-Bier One 33 COOS BAY
3 9006 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 16 Portland
4 5008 Kris Fischer Heartstrings Cycling 24 Portland
5 5283 Logan Trammell Hapi-Go! 24 Scio
6 84 David Boerner Ruckus Test Team 32 Portland
7 413 Ben Chinburg Flahute Racing p/b Trailhead Coffee Roasters 30 Portland
8 4173 Jonathan Sun Bike Newport-Bier One 26 Newport
9 5441 Josiah Zukowski 28 Portland
10 4131 Dustin Harder Harder Cycling 34 Portland
11 418 Nathan Etzel Soraz Racing p/b CAPA 26 Portland
12 5326 Loren Mason-Gere Ruckus Test Team 30 Hood River
13 79 douglas sproston 0 0.0
14 80 Daniel Evans Ruckus Test Team 0 0.0
15 5233 Michael Zaccaro Soraz Racing p/b CAPA 32 Portland
16 5051 Paul Brown Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 47 Eugene
17 4147 Tom Dempsey Harder Cycling 47 Portland
18 4116 Eddie Wang Word-RCB by Cyclisme 36 Portland
19 82 Anthony Monteleone Heartstrings Cycling 0 0.0
20 4128 Joel McCarthy Word-RCB by Cyclisme 31 Portland Warning: Centerline violation
21 5208 Dirk Siverts Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 48 Springfield
22 78 Erik Sanders 0 0.0
23 74 Robert Lavrakas Bike Newport-Bier One 27 Newport
24 5137 Y Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 36 Tigard
25 473 Derek Swanson 27 Portland
26 5340 Jordan Slone Trailhead Coffee Roasters 30 Portland
27 31 John Doland 0 0.0
28 83 rebecca rose 0 0.0
29 3147 Ian Compton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24 Damascus
DNF 4132 John Lin Therapeutic Associates PDX Cycling 30 Portland

Women Category 1/2/3

Num Name Team Age City
1 250 Anne Davis Usher Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 34 Portland
2 7045 Stacy Westbrook Therapeutic Associates PDX Cycling 38 Portland
3 266 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling 43 Hillsboro
4 7012 Courtney Gould Therapeutic Associates PDX Cycling 31 Portland
5 202 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 38 Vancouver
6 242 Bre Rue Planet X p/b On One 41 Portland
7 254 Jan Moss Therapeutic Associates PDX Cycling 52 Portland

Women Category 3/4/5

Num Name Team Age City
1 9005 Hannah McDade Exergy Twenty16 Jnr Development 16 Tigard
2 7115 Rachel Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 24 Corvallis
3 7052 Niina Jamsja Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 32 Portland
4 7147 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 31 Portland
5 7076 Kristin Yarris Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 40 Eugene
6 7166 Lisa Heathman bicycleattorney.com 48 Portland
7 7109 Kristi Carver Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 40 Portland
8 7000 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 33 Portland
9 7128 Kristy Huffman Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 36 Portland
10 7050 Allison Medellin Hammer Velo 34 Portland
11 7067 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 25 Portland
12 7098 Effie Siverts Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 34 Springfield