Portland Short Track Series

Portland, OR
July 6, 2015

Part of the Portland Short Track Series

Candi Murray If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Category 1 Men 19-34

Num Name Team Age City Laps
1 203 Jake Szymanski With Heart x Tenspeed Hero 27 Portland 5
2 236 Erik Hammerquist Smith&Nephew p/b West End Bikes 17 Salem 5
3 209 David Boerner Ruckus Test Team 34 Portland 5
4 205 Paul Valentine Ruckus Test Team 27 Portland 5
5 208 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 32 Portland 5
6 206 Jacob Hull Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland 5
7 202 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 16 Washougal 5
8 237 Jonathan Perlman Ruckus Test Team 33 Portland 5

Category 1 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 317 Brian Kesselman Ruckus Test Team 39 Portland 5
2 312 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 5
3 302 Sterling Sobczak Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 41 Vancouver 5
4 311 Tony Daversa Filth and Fury 41 Portland 5
5 300 Gabe Doebler 38 Tigard 5
6 316 Tim Joslin Cyclepath Racing 39 Portland 5
7 305 Jason Pinkerton bicycleattorney.com 38 Corbett 5
8 315 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 39 Portland 5
9 318 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 38 Portland 5
10 323 Andy Meeks bicycleattorney.com 41 Portland 5
11 319 Ted Byram bicycleattorney.com 40 Portland 5
12 304 Greg Adams Cyclepath Racing 36 Portland 5
13 303 Andrew Holder 42 Portland 5
14 322 Bill Larson Cyclepath Racing 43 Portland 5

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 433 John Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 Tigard 5
2 438 Martin Baker bicycleattorney.com 48 Portland 5
3 409 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 49 Gresham 5
4 401 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 49 Camas 5
5 402 Harald Graham Evolution Racing Team/River City Bicycles 49 Vancouver 5
6 410 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 50 Portland 5
7 434 John Napier Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 54 Camas 5
8 404 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 48 Portland 5
9 439 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing 45 Portland 5
10 406 Brian List Bike Central/Barbur Vet 48 Portland 5
11 412 Chauncey Curl Cyclepath Racing 54 Portland 5
12 403 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 45 Happy Valley 4
DNF 436 Richard Rosko Hammer Velo 47 Portland 4

Category 2 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 337 Brian Anthony Portland Bicycle Studio 41 Portland 5
2 306 Curtis Loeb Hammer Velo 41 Portland 5
3 339 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Beaverton 5
4 305 Robert Umberhandt 38 Portland 5
5 307 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 39 Hillsboro 5
6 353 Mark Widlund The Spokesmen 38 Brush Prairie 5
7 314 David M Miller Team Lazy Tarantulas 38 Portland 4
8 310 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 41 Portland 4
9 323 Jacob Skugrud 40 Portland 4
10 302 Chris Roberts Hammer Velo 44 Portland 4
11 309 Matt Hooge 43 Portland 4
12 338 Jason Zadow Civilian Velonauts 39 Portland 4
13 332 David Hewett The Spokesmen 40 Vancouver 4
14 316 Khari Gates 44 Portland 4
15 308 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club 42 Portland 4
16 352 Ryan Morgan Trusty Switchblade 41 Portland 4
17 327 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 39 Portland 4
18 330 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 Portland 4
19 315 Will Cortez League of Sportsing Gentlemen 37 Portland 4
20 312 Chris Brannen Team S+M 42 Vancouver 4
21 303 Rolland Hayden Rolf Prima 36 Gresham 4
22 311 Ben Salzberg Team Slow 44 Portland 4
DNF 354 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 44 Portland 2
DNF 300 Mike Heenan 41 Portland 2
DNF 318 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 39 Vancouver 1

Category 2 Men 45-54

Num Name Team Age City Laps
1 237 Jason Uland Metropolis Cycle Repair 45 Portland 4
2 259 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 46 Portland 4
3 216 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 45 Washougal 4
4 204 Hugh Gapay Hammer Velo 51 Cornelius 4
5 243 Brett Boyles Therapeutic Associates Racing 45 Lake Oswego 4
6 210 Tony Curtis The Spokesmen 48 Vancouver 4
7 244 Ed Fischer Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 47 Camas 4
8 213 Tim Schauer MacKay Sposito 47 Camas 4
9 211 Charles Barrett 48 Portland 4
10 220 Chris Page 47 Brightwood 4
11 206 Mark Chasse Portland Velo Racing Team 48 Portland 4
12 209 Rob Russell Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 48 Hillsboro 4
13 226 Aaron Even VMR Racing 45 Portland 4
14 214 Brian Johnson League of Sportsing Gentlemen 45 Lake Oswego 4
15 217 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 51 Portland 4
16 221 Paul Barlow Barlow Bikes 45 Saint Helens 4
17 208 Robin Wessel Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 45 Tigard 4
18 222 Mark McMurtry VMR Racing 45 Portland 4
19 224 Thomas Royce The Spokesmen 47 Ridgefield 4
20 212 Jim Lofthus 51 Portland 4
21 245 David English Filth and Fury 53 Portland 4
22 260 David Bussey Showers Pass MTB/CX Team 51 Canby 4
DNF 258 David Phillips Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 48 Vancouver 1

Category 2 Men 55+

Num Name Team Age City Laps
1 811 Ed Locke Locke Models 59 Wilsonville 4
2 817 David Luoma 58 Portland 4
3 802 Erik Goodfriend Hammer Velo 55 Portland 4
4 800 Jeff Tedder Hammer Velo 55 Portland 4
5 812 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 64 Eugene 4
6 818 Mark Lipchick Hutch's-Slocum-Co-Motion 57 eugene 4
7 808 Russell Speirn Portland Velo Racing Team 69 Portland 4
8 804 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57 Portland 4
9 803 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 59 Tigard 4
10 801 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 57 Milwaukie 4
11 805 Ron Strasser Team S+M 66 Portland 4
12 813 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 56 Portland 4
13 819 Tracy Marks 60 Portland 4
14 822 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill 55 Beaverton 4
15 821 Greg Witt 55 Portland 4
16 815 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 62 Portland 3

Category 2 Men U35

Num Name Team Age City Laps
1 226 Asa Weiss CX Pistols p/b Gigantic Brewing 28 Portland 5
2 228 Christopher Wood Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 27 Portland 5
3 200 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 17 Tigard 5
4 204 Brady Stotts Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Washougal 5
5 207 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 15 Lake Oswego 5
6 230 Forrest Scott 30 Portland 4
7 241 Matthew Wilkins 30 Portland 4
8 219 Tyler Bump Ruckus Test Team 33 Portland 4
9 231 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 4
DNF 229 Kevin Neidorf River City Bicycles 25 Portland 3
DNF 242 Forest Wilson League of Sportsing Gentlemen 32 Portland 2

Category 2 Women 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 106 Brandi Pinkerton Sweetpea Ladies Auxiliary 41 Corbett 4
2 100 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary 42 Portland 4
3 115 Melissa Uland Metropolis Cycle Repair 39 Portland 4
4 112 Beth Burns Rebound/Tireless Velo 43 Portland 4
5 105 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 40 Vancouver 4
6 114 Erinne Goodell Team Slow 35 Portland 4
7 111 Michelle Mishoe West End Bikes/Specialized 44 Portland 4
8 109 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components 37 Portland 4
9 116 Sarah Eustis bicycleattorney.com 42 Portland 4

Category 2 Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 907 Tanya Littrell Cyclepath Racing 47 Portland 4
2 905 Pam Reid Team Rose City 58 Portland 4
3 903 Suzy Renn Team Slow 45 Portland 4
4 920 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 50 Portland 4
5 906 Christie Scheer Team Rose City 52 Portland 4
6 916 Evelyn Kim Stump Town Cycling Club 46 Portland 4
7 904 Renata Hahn Team Rose City 48 Portland 3
8 926 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 47 Happy Valley 3

Category 2 Women U35

Num Name Team Age City Laps
1 11 Sadie Grossman bicycleattorney.com 33 Portland 4
2 13 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 34 Portland 4
3 6 Marayah Deese Portland Bicycle Studio 30 Portland 4
4 15 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 33 Beaverton 4
5 17 Julie Baird Olympia Cycling Team 32 Portland 4
6 10 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 15 Vancouver 4
7 16 Lauren Reynolds Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 22 Vancouver 4
8 4 Michelle Kunec-North Showers Pass MTB/CX Team 33 Portland 4

Category 3 Men 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 348 Nathanael Hart Hapi-Go! 13 Washougal 4
2 303 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4
3 321 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4
4 310 Wylie Streich 14 Portland 4
5 347 Willy Campbell Word-RCB by Cyclisme 14 PORTLAND 3
6 350 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
7 308 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 11 Washougal 3
8 349 Theo Julien 14 Paris 3
9 306 Alec Kimball Islabikes 12 Portland 3
10 316 Bryce Bennett Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 14 Camas 3
11 317 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10 Tigard 3
12 304 Sage Doggett PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
13 307 Tully Carrillo 10 Hillsboro 3

Category 3 Men 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 412 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 16 Portland 4
2 406 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland 4
3 413 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Vancouver 4
4 403 Riley Hooks Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 15 Vancouver 4

Category 3 Men 19-44

Num Name Team Age City Laps
1 65 Devin Bailly Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 41 Portland 4
2 55 Anthony McCray Team Oregon/River City Bicycles 38 Portland 4
3 67 Fenton Carey 39 Portland 4
4 56 Adam Moore Look Good Feel Good 30 Portland 4
5 38 Adam Nelson 41 Camas 4
6 8 Daniel Blanc-Gonnet 21 West Linn 4
7 66 Michael Collins bicycleattorney.com 33 Portland 4
8 3 Jake Davis 39 Scappoose 4
9 37 Jeff Dill Team Mudman 43 Portland 4
10 64 Drew Coleman Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 44 Portland 4
11 33 James Green 44 Portland 4
12 35 Drew Trapnell Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 27 Camas 4
13 68 Wick Ashley 43 Portland 4
14 9 Daniel Pungor 36 Portland 4
15 60 Jared Ames 32 Portland 4
16 43 Vincent Zitkovich 43 Vancouver 3
17 51 Damien Koehler 30 Portland 3
18 63 Kevin Brehm 41 Beaverton 3
DNF 18 Russell Walker 28 Portland 2

Category 3 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 342 Jon Gove Grouptrail Cycling 53 Portland 4
2 302 Greg Eyerly 51 Salem 4
3 101 David Combe 46 Portland 4
4 316 Danny Knudsen bicycleattorney.com 50 Portland 4
5 306 Michael Perrotti Black Cat 45 Mulino 4
6 303 David Hankins Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 61 Vancouver 4
7 315 Bruce Avery Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 60 Vancouver 4
8 322 Jeff Copus 46 Portland 4
9 300 Edward Knight Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 47 Battle Ground 4
10 337 Michael Paradis Rebound/Tireless Velo 45 Portland 4
11 307 Dennis Sweeten 3
12 321 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 50 Portland 3
13 309 Howard Boryer dirt kings 51 Portland 3
14 308 David Kimball 54 Portland 3
15 313 Bjoern Brunner 46 Portland 3
16 340 Brian Sisk RBR 45 Happy Valley 3
17 305 Sean Whitacre League of Sportsing Gentlemen 46 Portland 3
18 310 Barry Rich Beaverton Bicycle Club 57 Portland 3
19 304 Erick Taft Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 45 Vancouver 3
20 339 Marek Harris 54 Beaverton 3

Category 3 Women 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 513 Paige Edwards Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 13 Camas 4
2 505 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Vancouver 4
3 500 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3
4 506 Grace Vickers PDX Devo Junior Cycling 13 Beaverton 3
5 501 Emma Royce The Spokesmen 14 Ridgefield 3
6 503 Roxanna Hart Hapi-Go! 11 Washougal 3

Category 3 Women 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 608 Korrie McIntyre Oregon Bike Shop Racing Team 15 Camas 3
2 600 Charis Darnall Hapi-Go! 17 Gresham 3
3 609 Olivia Hewett The Spokesmen 15 Vancouver 3
4 607 Samantha Trost Team S+M 15 Battle Ground 2

Category 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 230 Heidi Nielsen Sweetpea Ladies Auxiliary 42 Portland 4
2 224 Emily Robey Oregon Bike Shop Racing Team 22 Portland 4
3 234 Rebecca Miller Team 10 Barrel 35 Portland 4
4 233 Amy Hunter 47 Portland 4
5 214 Jenny Lyman 37 Portland 4
6 203 Marisa Reid Gonzaga Cycling Club 19 Portland 3
7 202 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Portland 3
8 204 Sierra Reid GONZAGA CYCLING TEAM 22 Portland 3
9 235 Holly Kipp 33 Portland 3
10 200 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 41 Portland 3
11 206 Jody Rose 37 Portland 3
12 223 Lindsay Streich 48 Portland 3
13 231 Day Piwonka 49 Portland 3
14 215 Kristi Russell Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 48 Hillsboro 2
DNF 209 Erin Corcoran Trusty Switchblade 29 Newberg 3
DNF 236 Kristi Rothenbucher 45 Portland 1

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 511 Tyson Hart Civilian Velonauts 41 4
2 508 Tanner Hensley 35 Vancouver 4
3 506 Jon Coney 45 Portland 4
4 527 Todd Bauch Showers Pass MTB/CX Team 48 4
5 501 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 42 Portland 4
6 500 Mike Reddig Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 44 Camas 4
7 503 Mark Sather Team 10 Barrel 44 Wilsonville 4
8 526 Chris Conley Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 50 4
9 502 Cesar Carrillo 33 Hillsboro 4

Elite Men

Num Name Team Age City Laps
1 1 Josh Kelley 32 Portland 5
2 18 James Ceccorulli Team S+M 28 Portland 5
3 20 Jonathan Myers Team S+M 48 Portland 5
4 3 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 44 Portland 5
5 14 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB 34 Portland 5
6 22 Joe Santos Cyclepath Racing 43 Portland 5
7 17 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 38 Forest Grove 5
8 23 Jon Stierwalt 37 Portland 5
9 8 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 34 Portland 5

Elite/Category 1 Women

Num Name Team Age City Laps
1 117 Megan Chinburg None 36 Portland 5
2 101 Julie Browning Cyclepath Racing 46 Portland 5
3 111 Megan Faris PDX TI / HUB / RCB 36 Portland 5
4 104 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 50 Portland 5
5 119 Abra McNair Showers Pass MTB/CX Team 33 Portland 4
6 122 Kristina Hughes Monster Media Racing p/b Fight Meso 44 Sherwood 4
7 102 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Portland 4
8 107 Kristin Valentine Ruckus Test Team 32 Portland 4
9 115 Holland LaRue Team Finger 38 Hood River 4
10 106 Mielle Blomberg Team S+M 44 Portland 4
11 114 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 4
12 110 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 56 Portland 4
13 103 Jade Koide Look Good Feel Good Portland 4
14 108 Ellene Smith bicycleattorney.com 35 Portland 4

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 24 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 38 Forest Grove 5
2 9 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 38 Portland 5
3 98 Joe Santos Cyclepath Racing 43 Portland 5
4 13 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 34 Portland 5
5 94 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles 27 Portland 5
6 97 Adrian Richardson Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 27 Portland 5
7 16 Dennis Starkey Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 53 Vancouver 5
8 4 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 40 Lake Oswego 5
9 90 Kevin Drake Portland Bicycle Studio 45 Vancouver 5
10 18 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 49 Portland 5
11 50 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Milwaukie 5
12 2 Sean Rees Cyclepath Racing 49 Portland 5
13 10 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 40 Vancouver 5
14 96 Jason Hughes Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 43 Washougal 5
15 26 Dan Porter Cyclepath Racing 43 Portland 5
16 15 Christopher Muhs Look Good Feel Good 28 Portland 5
17 8 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Beaverton 5
18 28 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 49 Portland 5
19 17 Andy Leritz Team S+M 48 Portland 5
20 95 Michael Saviers Tampax 34 Vancouver 5
21 23 Joe Carpenter Team 10 Barrel 46 Portland 4
22 32 Craig Ruby League of Sportsing Gentlemen 45 Portland 4
23 1 Sean Denney 45 Portland 4
24 45 Vincent Zitkovich 43 Vancouver 4
25 91 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland 4
26 502 Nita Galambos League of Sportsing Gentlemen 34 Portland 4
27 500 Suzy Renn Team Slow 45 Portland 4
28 40 Dan Renn Team Slow 45 Portland 4
DNF 33 Andrew Yeoman Ruckus Test Team 33 Portland 2