GPRM 2015: Ninkrossi

OR
September 26, 2015

Part of the GPRM 2015

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated September 29, 2015 at 3:38 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 40 Eric Alderman 33 Brush Prairie 5 37:04
2 6 Artur Grochowski 30 Portland 5 37:55
3 34 Andy Borell 28 Portland 5 37:56
4 37 Brad Alderman Team Planet X USA 35 Portland 5 38:06
5 72 Sean McBurney 34 Portland 5 39:00
6 42 Jerry Pruiett 46 Camas 5 39:42
7 17 Brian Wise 44 Vancouver 5 40:54
8 73 Mike Hamness 43 Vancouver 5 41:18
9 52 Peter Hand 42 Portland 5 41:44
10 30 Stephen Rich 48 Portland 5 42:19
11 70 Dennis Sweeten 50 Oregon City 5 42:37
12 55 Jeff Hurt 44 Portland 5 42:57
13 69 Griffin Heredia Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 15 Portland 4 34:46
14 53 Charlton Shen 49 Portland 4 35:13
15 71 Joshua Smith Cleveland Browns 36 Portland 4 35:15
16 75 Pat Van Duser 48 Portland 4 35:45
17 27 Jason Fleming Athletes Lounge Cycling Team 34 Portland 4 36:00
18 74 Matthew Herb 38 Portland 4 36:47
19 2 Brian Quigley Capitol Velo 49 Stayton 4 36:59
20 24 David Groskopf 61 Vancouver 3 38:46

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 720 Heidi Nielsen Sweetpea Ladies Auxiliary 42 Portland 5
2 724 Cindy Werhane Athletes Lounge Cycling Team 46 Portland 5
3 704 Holly Wells Hapi-Go! 53 Mosier 5
4 703 Shannon Tauscher Rebound/Tireless Velo 4
5 735 Jen Klaudinyi 32 Portland 4
6 725 dina weathers 44 Tigard 4
7 702 Katherine Maund 3

Category A

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 70 Sean Babcock Team S+M 32 Corvallis 11 1:01:09
2 21 Erik Tonkin Team S+M 41 Portland 11 1:01:25
3 4 Josh Kelley Chris King / Cielo Factory Team 32 Portland 11 1:01:32
4 19 Zach Winter Therapeutic Associates Racing 36 Portland 11 1:01:52 Final Warning: Number cut smaller
5 3 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB 34 portland 11 1:03:37
6 18 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB 35 Portland 11 1:03:37
7 2 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 38 Forest Grove 11 1:04:49
8 54 Jonathan Myers Team S+M 48 Portland 10 0:59:31
9 71 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland 10 1:01:22
10 42 Ryan Garner Olympia Cycling Team 34 Eugene 10 1:01:48
11 61 Stephen Laurent 31 Portland 10 1:02:05
12 1 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 38 vancouver, 10 1:03:04
13 20 Brian Hart Jr. Breadwinner Cycles 16 Washougal 10 1:05:10
14 23 Cullen Guinn Trusty Switchblade 38 Portland 10 1:05:21
15 68 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Happy Valley 9 1:03:33
DNF 30 Josiah Zukowski Half Penny Cycling Team 30 Salem 7 1:03:33
DNF 48 Jason Elstad Portland Bicycle Studio 34 Portland 4 1:03:33

Category B

Num Name Team Age City Laps Time
1 65 Jeff Smith Therapeutic Associates Racing 34 Forest Grove 7 43:16
2 29 Ben Chinburg CX Pistols p/b Gigantic Brewing 32 Portland 7 44:21
3 60 Marc Ano 28 Portland 7 44:35
4 34 Alan Barton Olympia Cycling Team 31 Portland 7 46:09
5 61 Kyle Berg 28 Portland 7 46:28
6 74 Max Miller 33 Portland 6 40:19
7 76 Joel Bradley 32 MAINE 6 40:30
8 70 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 16 Vancouver 6 40:35
9 5 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 6 40:41
10 14 Micah Sardell Hutch's-Slocum-Co-Motion 34 Eugene 6 40:42
11 73 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme 33 Portland 6 41:08
12 75 James Bradley Rogue 34 Portland 6 41:24
13 1 Cory Solo Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 6 42:01
14 57 tristan bond Mountain View Cycles Racing Team 18 White Salmon 6 42:14
15 48 Grant Headley Dundee Cycles Portland 6 42:22
16 6 Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team 32 Portland 6 42:22
17 46 Nico Parkes-Perret Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 6 42:35
18 33 Brian Schiller Guinness Cycling Team 47 Portland 6 42:40
19 69 Andy Letourneau River City Bicycles 38 Damascus 6 42:53
20 17 Nathaniel Wells Hapi-Go! 60 Mosier 6 43:08
21 71 Jonathan Kuipers CX Pistols p/b Gigantic Brewing 29 Portland 6 43:09
22 37 Jason Uland 6 43:20
23 20 Perry Lund Hutch's-Slocum-Co-Motion 52 EUGENE 6 45:17
24 72 Steve Remy Monster Media Racing p/b Fight Meso 48 Gresham 6 47:24
25 68 Justin Onusko Therapeutic Associates Racing 19 Portland 5 41:02
DQ 7 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 6 43:10

Category C

Num Name Team Age City Laps Time
1 83 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Vancouver 6 38:49
2 57 Matthew Paez Good 24 Portland 6 38:59
3 33 Nathanael Hart Big Little Men 13 Washougal 6 40:04
4 94 Justin Yeash 28 Richland 6 40:15
5 101 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling 17 Portland 6 40:15
6 3 Ian Boggs #HOTDADZ 35 Portland 6 40:44
7 24 Elijah Smith 35 vancouver 6 40:53
8 4 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 39 Portland 6 40:55
9 65 Charlie Douthwaite 29 Portland 6 41:11
10 2 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 6 41:34
11 17 Ben iwasa 31 Portland 6 42:08
12 88 Christopher Landon 34 Portland 6 42:15
13 15 Matt Walkky Athletes Lounge Cycling Team 33 Portland 6 42:22
14 99 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 6 42:32
15 14 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 29 Portland 6 42:44
16 5 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 30 vancouver 6 42:52
17 96 Jeff Baertsch Monkey Wrench Bicycle Club 23 Portland 6 42:56
18 38 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland 6 42:57
19 7 Travis Dutton Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 6 43:29
20 20 Brian Malloy Therapeutic Associates Racing 33 oregon city 6 43:36
21 1 Joseph French Team Lost Highway 41 Portland 6 43:44
22 100 Ron Lewis Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 41 Portland 6 43:45
23 32 Aaron Frechette 39 Portland 6 43:49
24 9 Eric Hagen 35 Portland 6 43:50
25 69 Kevin Rayburn Team Planet X USA 25 Tualatin 6 43:58
26 47 Hannah Hart Hapi-Go! 22 Washougal 6 45:54
27 29 Kyle Pratuch Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 28 Portland 5 39:42
28 60 Will Cortez League of Sportsing Gentlemen 37 Portland 5 39:52
29 89 David Hankins Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 61 Vancouver 5 41:00
30 102 Rick Barrett 51 Rogers 5 41:21
31 37 Stephen Carter The Spokesmen 36 Camas 5 41:35
32 79 Spencer Dandy Athletes Lounge Cycling Team 29 Portland 5 41:37
DNF 98 Derek Swanson 29 5 41:37
DNF 97 Devin Salinas Athletes Lounge Cycling Team 27 Portland 4 41:37
DNF 34 Kyle Stephens KimMongers Cycle Club 39 Portland 3 41:37
DNF 19 Cory Nann Suicide Squirrels 24 tualatin 1 41:37
DNF 95 Jordan Braun Rebound/Tireless Velo 28 Happy Valley 1 41:37
DNF 103 Andrew Stewart Mountain View Cycles Racing Team 38 White Salmon 1 41:37

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 703 David Rosen Sage/Lucky Envelope Brewing 42 Beaverton 6 42:58
2 701 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team 37 West Linn 6 42:58
3 705 Tyson Hart Civilian Velonauts 41 Portland 6 44:02
4 724 Tim Schauer Sage/Lucky Envelope Brewing 47 Camas 6 44:35
5 720 Joel Sherman 37 Portland 5 38:56
6 704 Mike Reddig Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 44 Camas 5 40:10
7 737 Rob Jordan Mafia NW 38 Lacey 5 41:09
8 723 Toby Schmidt Joe Bike Racing 34 Portland 5 41:14
9 722 James D Thompson 50 Vancouver 5 43:42
10 700 Ed Waters 56 Eagle Creek 5 46:20

Junior Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 5 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 eugene 4 24:15
2 3 Davis Melkonian Hood River Velo 16 Trout Lake 4 24:45
3 59 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 17 Tigard 4 25:20
4 10 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Vancouver 4 25:50
5 20 Caleb Trumbull Hood River Velo 14 Hood River 4 26:10
6 56 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Eugene,Oregon 4 26:29
7 89 Jace Petersen Team Finger 13 Hood River 4 28:12
8 14 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 12 eugene 4 28:59
9 1 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland 4 29:07
10 54 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4 29:29
11 86 Caleb Whiteley Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 15 Camas 3 23:14
12 7 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3 23:27
13 102 Andrew Nolke Rogue 12 Portland 3 25:24
14 85 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 27:00
15 32 Benjamin Boroff bicycleattorney.com 10 PORTLAND 3 28:21
16 95 Benjamin Tai Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 12 Camas 3 28:25
17 35 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10 Tigard 3 29:46
18 101 Sage Doggett PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 30:50
19 58 Zachary Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 10 Vancouver 3 31:29
20 28 Michael Metz bicycleattorney.com 13 Portland 3 32:39
21 92 Connery Haug PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2 25:13
22 34 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 11 Portland 2 25:52

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 14 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 12 eugene 4 28:59
2 54 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4 29:29
3 7 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3 23:27
4 102 Andrew Nolke Rogue 12 Portland 3 25:24
5 85 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 27:00
6 32 Benjamin Boroff bicycleattorney.com 10 PORTLAND 3 28:21
7 95 Benjamin Tai Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 12 Camas 3 28:25
8 35 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10 Tigard 3 29:46
9 101 Sage Doggett PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 30:50
10 58 Zachary Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 10 Vancouver 3 31:29
11 92 Connery Haug PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2 25:13
12 34 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 11 Portland 2 25:52

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 5 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14 eugene 4 24:15
2 20 Caleb Trumbull Hood River Velo 14 Hood River 4 26:10
3 89 Jace Petersen Team Finger 13 Hood River 4 28:12
4 28 Michael Metz bicycleattorney.com 13 Portland 3 32:39

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 3 Davis Melkonian Hood River Velo 16 Trout Lake 4 24:45
2 56 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Eugene,Oregon 4 26:29
3 86 Caleb Whiteley Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 15 Camas 3 23:14

Junior Men 17-18

Num Name Team City Laps Time
1 59 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes Tigard 4 25:20
2 10 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi Vancouver 4 25:50
3 1 Cooper Irwin Hapi-Go! Woodland 4 29:07

Junior Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 839 Lauren Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 14 Tigard 3 22:53
2 813 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Vancouver 3 23:39
3 801 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3 24:54
4 811 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3 25:28
5 831 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 15 Vancouver 3 26:31
6 800 Aubrey Ellerbruch West End Bikes/Specialized 17 Lake Oswego 3 28:49
7 802 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3 28:53
8 808 Kristina Owen Capitol Velo 17 Salem 3 29:32
9 812 Roxanna Hart Hapi-Go! 11 Washougal 3 29:33
10 803 Emma Royce The Spokesmen 14 Ridgefield 3 31:50
11 820 Samantha Trost Team S+M 15 Battle Ground 3 32:23

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 813 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Vancouver 3 23:39
2 801 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3 24:54
3 811 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3 25:28
4 802 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3 28:53
5 812 Roxanna Hart Hapi-Go! 11 Washougal 3 29:33

Junior Women 13-14

Num Name Team City Laps Time
1 839 Lauren Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes Tigard 3 22:53
2 803 Emma Royce The Spokesmen Ridgefield 3 31:50

Junior Women 15-16

Num Name Team City Laps Time
1 831 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team Vancouver 3 26:31
2 820 Samantha Trost Team S+M Battle Ground 3 32:23

Junior Women 17-18

Num Name Team City Laps Time
1 800 Aubrey Ellerbruch West End Bikes/Specialized Lake Oswego 3 28:49
2 808 Kristina Owen Capitol Velo Salem 3 29:32

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 317 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 50 Damascus 10 1:01:41
2 344 John Weathers Audi 45 Tigard 10 1:01:56
3 307 Rick Metz bicycleattorney.com 47 Portland 10 1:02:02
4 348 Jeff Otto Audi 53 Beaverton 10 1:02:33
5 386 Andrio Abero Muscle Milk/Specialized 35 Portland 10 1:03:00
6 329 Thomas Cody Smith&Nephew p/b West End Bikes 46 portland 10 1:03:38
7 353 Webster Wilson VMR Racing 43 Portland 10 1:04:33
8 352 Tim Joslin Cyclepath Racing 39 Portland 10 1:04:34
9 334 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 50 Hillsboro 10 1:04:53
10 323 Aaron Leritz Team S+M 46 Portland 10 1:05:10
11 347 Mathew Braun Perthes Awareness p/b PANW 42 Portland 9 0:59:37
12 341 Brian List Bike Central/Barbur Vet 48 Portland 9 0:59:49
13 343 Bob Jacobs bicycleattorney.com 49 Portland 9 1:00:04
14 385 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 9 1:00:23
15 301 Murray Carlisle Rebound/Tireless Velo 42 Portland 9 1:00:24
16 319 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 46 Portland 9 1:00:44
17 308 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 49 Gresham 9 1:00:49
18 312 Harald Graham Evolution Racing Team/River City Bicycles 49 Vancouver 9 1:01:36
19 311 David Saltzberg Monster Media Racing p/b Fight Meso 49 Vancouver 9 1:02:03
20 384 Pat Kudszus Team Lazy Tarantulas 42 Salem 9 1:03:51
21 314 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 9 1:04:34
DNF 333 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team 37 Hillsboro 5 1:04:34
DNF 322 Mike Heenan 41 Portland 5 1:04:34

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 665 Aaron Wilson Crutch 40 Buckley 6 37:45
2 578 Hagai Tavori Hammer Velo 38 Portland 6 38:34
3 553 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 40 lake oswego 6 38:44
4 633 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing 36 Portland 6 38:45
5 667 Kelly Myers Portland Velo Racing Team 45 Tigard 6 38:46
6 560 Gabe Doebler 38 Tigard 6 39:01
7 588 Mark Widlund The Spokesmen 38 Brush Prairie 6 39:15
8 599 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52 Portland 6 39:28
9 550 Drew Coleman Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 44 Portland 6 39:31
10 556 Dan Anderson Rebound/Tireless Velo 42 Beaverton 6 39:33
11 621 Chris Roberts Hammer Velo 44 Portland 6 39:33
12 591 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland 6 39:36
13 632 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 43 Portland 6 39:38
14 623 Gabriel Cabatic 39 Portland 6 39:43
15 569 Peter Rueegger Team Mudman 47 Portland 6 40:06
16 663 Bill Klingler KimMongers Cycle Club 37 Portland 6 40:10
17 619 Brian Little KimMongers Cycle Club 41 Portland 6 40:10
18 645 Sasha Lacey Portland Velo Racing Team 48 Portland 6 40:12
19 643 David Ripp 49 Camas 6 40:13
20 583 Jason Hughes Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 43 Washougal 6 40:24
21 669 Erik Carlson 41 Longview 6 40:24
22 592 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 lake oswego 6 40:50
23 565 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Beaverton 6 41:00
24 651 Jon Frommelt bicycleattorney.com 45 Portland 6 41:13
25 558 Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 6 41:17
26 626 Josh Platis Rubicon 44 Portland 6 41:17
27 579 Thomas Royce The Spokesmen 47 Ridgefield 6 41:22
28 649 Brian Schiller Guinness Cycling Team 47 Portland 6 41:55
29 586 Steve Black 43 Portland 6 41:59
30 612 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 39 Camas 6 42:03
31 595 Jack Trumbull Hood River Velo 41 Hood River 6 42:16
32 662 Phillip M Trost Team S+M 39 Battle Ground 6 42:23
33 575 Matt Mallet Pacific Power Blue Sky 40 Corvallis 6 42:23
34 646 Trig Rogers bicycleattorney.com 49 Portland 6 43:20
35 664 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 41 Portland 6 43:35
36 668 Jason Bietz 49 Sherwood 6 44:29
37 655 Andy Platt Columbia Sportswear 45 Portland 6 44:33
38 670 Abraam Hernandez Portland 5 37:41
39 566 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 45 Washougal 5 38:11
40 629 Caan Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 Aurora 5 38:16
41 625 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Lake Oswego 5 39:07
42 666 Sam Shiffman Portland Velo Racing Team 47 Portland 5 39:10
43 584 Judson McCauley The Spokesmen 41 Vancouver 5 40:19

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps Time
1 360 Jeff Chochon 50 Portland 6 40:00
2 328 Joe Gomez Team Mudman 45 Portland 6 41:05
3 307 Joe Pinzone Threshold Velo 47 Vancouver 6 41:27
4 369 Joe Tysoe 44 Portland 6 41:30
5 386 Jason Reynolds Rare Disease Cycling 44 Portland 6 41:56
6 364 Aaron Even VMR Racing 45 Portland 6 42:01
7 379 Christopher Moore 41 salem 6 42:02
8 429 Andrew Stewart Mountain View Cycles Racing Team White Salmon 6 42:24
9 404 Rick Larson 46 Portland 6 42:38
10 348 Kyle Stephens KimMongers Cycle Club 39 Portland 6 42:59
11 374 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components 37 Portland 6 43:28
12 434 Steve Van Bergen Portland 6 43:34
13 319 Mike Sobolewski Hapi-Go! 46 Vancouver 6 43:54
14 435 David Hart Monster Media Racing p/b Fight Meso Vancouver 6 44:05
15 439 Jeff Elton 45 Brush Prairie 6 44:11
16 306 Charles Barrett 48 Portland 6 44:16
17 353 James Lais 46 PORTLAND 6 44:25
18 427 Michael Perrotti Black Cat 45 Mulino 6 44:35
19 309 Karl Bailey Rebound/Tireless Velo 44 Vancouver 6 44:43
20 432 Ed Fischer Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 47 Camas 6 44:57
21 314 Eric Sorenson 40 Portland 6 45:07
22 430 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing Tigard 6 45:08
23 349 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo 42 Portland 6 45:08
24 324 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 49 Washougal 6 45:23
25 433 Craig DeAmbrose Trusty Switchblade Portland 6 45:43
26 437 Robb Farrington 39 Portland 6 45:53
27 300 Dave Torrance 45 Portland 6 45:56
28 304 Albert Passadore Hammer Velo 43 Portland 6 45:58
29 422 James Owen Capitol Velo 46 Salem 6 46:02
30 346 Ian Gleason 37 beaverton 6 46:03
31 428 Greg Espinosa 46 Lake Oswego 6 46:09
32 441 Aaron Frechette Portland 6 46:34
33 330 Ethan Fuld Unattached 50 Portland 6 46:41
34 438 Greg Eyerly Salem 5 39:54
35 318 Andy Casebeer Team S+M 48 Washougal 5 40:01
36 310 Kyle Mountain 48 Portland 5 40:25
37 313 Jeff Dill Team Mudman 43 Portland 5 40:28
38 431 Thomas Tritz 44 Portland 5 40:29
39 382 Ben Conte Athletes Lounge Cycling Team 45 portland 5 40:34
40 361 Wesley Woosley Portland 5 40:35
41 352 Marc Brodehl KimMongers Cycle Club 38 Portland 5 41:56
42 340 Matt Haughey Matthew A Haughey 43 McMinnvile 5 42:04
43 440 Stone Doggett Portland 5 43:20
44 372 Chris Valencia Boneyard Cycling 52 Bend 5 45:01
DNF 315 Toby Contreras 44 Portland 5 45:01
DNF 409 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Portland 1 45:01
DNF 436 Darin Hale Tigard 1 45:01

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 267 Jeff Otto Audi 53 Beaverton 6 38:31
2 315 Steve Petersen Hood River Velo 54 Hood River 6 39:48
3 277 John Napier Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 54 Camas 6 40:17
4 270 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 55 Washougal 6 40:21
5 302 Steven Thorne BikeFlights.com 54 Portland 6 40:23
6 297 John Foulston Portland Velo Racing Team 52 Portland 6 40:24
7 295 Alan Ott Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 58 Eugene 6 40:26
8 257 Michael Metz bicycleattorney.com Portland 6 40:28
9 273 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 58 Eugene 6 40:31
10 250 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Portland 6 40:46
11 276 Jon Gove Grouptrail Cycling 53 Portland 6 41:08
12 305 Greg Talbert Focus Bikes 53 Portland 6 41:39
13 290 Mike Mercer Grouptrail Cycling 55 Portland 6 41:54
14 324 Terry Knight 60 Vancouver 6 42:02
15 258 Daniel Melkonian Hood River Velo 55 Trout Lake 6 42:14
16 251 Michael Kender Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 52 Portland 6 42:28
17 264 Tim Ellerbruch West End Bikes/Specialized 57 Lake Oswego 6 43:13
18 268 Clint Ebert bicycleattorney.com 56 Forest Grove 6 43:32
19 269 Chris Wold 52 Portland 6 43:51
20 313 Mike Gilbert Rebound/Tireless Velo 50 vancouver 6 44:01
21 294 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 57 Milwaukie 6 44:10
22 300 David Lofstead Rebound/Tireless Velo 52 Camas 6 44:17
23 260 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57 Portland 6 44:29
24 333 David Dorocke Deschutes Brewery 53 Bend 5 37:31
25 253 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 51 Brush Prairie 5 37:34
26 254 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 59 Tigard 5 37:45
27 327 Darin Hale 52 Tigard 5 38:14
28 272 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Portland 6 38:39
29 287 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 51 Portland 5 39:02
30 325 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 51 Portland 5 39:13
31 312 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion 53 Portland 5 39:17
32 293 Dave Metz 50 eugene 5 39:38
33 326 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Portland 5 40:09
34 271 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Wilsonville 5 40:32
35 252 Greg Eyerly 51 Salem 5 42:28
36 288 Keith Wolff 50 Portland 3 38:47
DNF 282 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 53 Vancouver 2 38:47

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 507 Mark Schwyhart bicycleattorney.com 62 Portland 6 43:19
2 504 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 61 Eugene 6 43:28
3 509 Nathaniel Wells Hapi-Go! 60 Mosier 6 43:29
4 506 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 64 Eugene 6 44:42
5 521 Peter Spir Team S+M 60 Lake Oswego 5 37:50
6 503 Steve Rearden Blondie Velo 64 Portland 5 38:12
7 513 Steve Lacey Team S+M 61 Portland 5 39:09
8 500 Ron Strasser Team S+M 66 Portland 5 40:05
9 517 David Hankins Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 61 Vancouver 5 40:54
10 508 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 62 Portland 5 42:34
11 514 Thomas J Meier 60 Corvallis 5 44:53
12 511 Edward Lanton 65 Portland 5 45:25
13 520 Loren Russell 73 Corvallis 4 42:30
14 522 Bill Alsup 61 Beaverton 4 44:43

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 8 Ann Kennedy bicycleattorney.com 47 Portland 6
2 4 Melissa Uland Metropolis Cycle Repair 39 Portland 6
3 19 Beth Burns Rebound/Tireless Velo 43 Portland 6
4 2 Mielle Blomberg Team S+M 44 Portland 6
5 17 Jill Petersen Team Finger 43 Hood River 6
6 26 Ellene Smith bicycleattorney.com 35 Portland 6
7 1 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Hood River 6
8 12 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 36 Portland 6
9 25 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Portland 6
10 23 Deb Bauer Smith&Nephew p/b West End Bikes 40 Eugene 5

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age Laps
1 509 Christine A Holland Portland Bicycle Studio 48 6
2 508 Hazel Gross 39 5
3 519 Lindsey Kennedy 39 5
4 501 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 44 5
5 506 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 5
6 517 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 42 5
7 507 Sherry Schwenderlauf Vanderkitten 41 5

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 612 Susan Foster Deschutes Brewery 57 Bend 6
2 601 Lora Melkonian Hood River Velo 56 Trout Lake 6
3 624 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team 52 Portland 6
4 623 Candida Hart Hapi-Go! 51 Washougal 5
5 600 Donna Rosenberg Donna Rosenberg 51 Renton 5
6 625 Renee Pype Team S+M 57 Portland 5
7 602 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 62 Lake Oswego 5

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 536 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 38 Forest Grove 7 40:41
2 508 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 7 40:50
3 612 Gabriel Linn Trusty Switchblade Bend 7 41:08
4 589 Shannon Boroff bicycleattorney.com 40 Portland 7 43:37
5 608 Daniel Steinle CX Pistols p/b Gigantic Brewing Portland 7 44:00
6 507 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 42 Beaverton 7 44:10
7 512 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 7 44:15
8 533 Craig Ruby League of Sportsing Gentlemen 45 Portland 7 44:31
9 616 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas Portland 7 44:38
10 514 Jordan Norris Joe Bike Racing 36 Portland 7 44:41
11 527 David Burke CX Pistols p/b Gigantic Brewing 34 Portland 7 45:21
12 548 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing 33 PORTLAND 7 45:54
13 619 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team Hillsboro 7 46:07
14 611 Sam Caviglione Portland 7 46:10
15 618 David M Miller Team Lazy Tarantulas Portland 7 49:06
16 558 Jason Hughes Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 43 Washougal 6 40:29
17 574 Paul Kelly 6 40:52
18 613 Scott Barker Portland 6 40:58
19 561 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Milwaukie 6 41:35
20 516 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37 Portland 6 41:45
21 586 Cole Sprague 22 portland 6 41:54
22 610 Cody Irving Oregon City 6 42:04
23 521 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland 6 42:15
24 520 Steven Basden Cyclepath Racing 50 Portland 6 44:13
25 572 6 44:54
26 620 Don Moote Athletes Lounge Cycling Team Portland 6 45:41
27 617 Ryan Coons Portland 5 40:49
28 607 Caan Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 Aurora 5 41:02
DNF 609 Daniel Carter KimMongers Cycle Club Portland 4 41:02
DNF 614 Matt Barney Team Velo Cult Portland 2 41:02

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 540 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 Gresham 6 43:35
2 542 Holland LaRue Team Finger 38 Hood River 6 45:59
3 591 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 40 Portland 6 46:21
4 524 Jericho Winter KimMongers Cycle Club 30 Portland 6 46:58
5 538 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Hood River 6 47:00
6 534 Nita Galambos League of Sportsing Gentlemen 34 Portland 5 40:38
7 570 Ashley Lance KimMongers Cycle Club 30 Portland 5 40:40
8 522 Hazel Gross 39 Portland 5 42:06
9 615 Paisley Meekin Portland 5 43:05

Women A

Num Name Team Age City Laps Time
1 867 Clara Honsinger River City Bicycles 18 Ashland 9 1:00:38
2 890 Sarah Max West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 40 Bend 9 1:04:38
3 858 Susannah Hart Hapi-Go! 18 Washougal 9 1:05:46
4 888 Remy Maguire O2 Endurance 36 Portland 9 1:06:02
5 882 Jessica Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Happy Valley 8 1:00:10
6 859 Jennifer Haliewicz Highfive Cycling 27 Portland 8 1:00:47
7 871 Julie Wilson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Portland 8 1:01:12
8 889 Margi Bradway Team S+M 41 Portland 8 1:01:31
9 887 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team 38 Lake Oswego 8 1:02:18
10 861 Melissa Sher 30 Portland 8 1:04:29
11 857 Hannah Hart Hapi-Go! 22 Washougal 8 1:06:33

Women B

Num Name Team Age City Laps
1 115 Sadie Grossman bicycleattorney.com 33 Portland 6
2 102 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 29 Portland 6
3 101 Holland LaRue Team Finger 38 Hood River 6
4 110 Mari Little KimMongers Cycle Club 36 Portland 6
5 114 Beth Flanagan 37 Portland 6
6 113 Elissa Bradley 32 Maine 5
7 109 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo 33 Vancouver 5

Women C

Num Name Team Age City Laps
1 269 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 31 Portland 5
2 251 Michaela Ramsey Athletes Lounge Cycling Team 42 Beaverton OR 5
3 256 Cecily Norris Highfive Cycling 35 Portland 5
4 257 Jill Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 45 Portland 5
5 289 Rachel Zaidman Koochella 29 Portland 5
6 270 Lindsey Kuipers KimMongers Cycle Club 28 Portland 5
DNF 290 Alyssa Hagen Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 2