Revenge Of The Disc

Brownsville, OR
April 29, 2017

Part of the Revenge Of The Disc

For results questions, please contact Terri Camp

Updated June 26, 2017 at 3:03 AM

Eddy Men (24.8 miles)

Num Name Team Age City Time
1 153 Austin Arguello Hedrick Racing 26 Eugene 0:59:43
2 4050 Andrew LaVeine Audi 50 Newberg 1:04:16
3 4057 Michael Hopkins Team Planet X USA p/b Xiologix 43 Portland 1:06:25
4 386 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 48 Portland 1:06:30
5 57 Garen Marter Portland 1:15:54
6 62 Bob Cozzie Happy Valley 1:23:39

Eddy Women (24.8 miles)

Num Name Team Age Time
1 420 Jules DJ Allison Olympia Cycling Team 32 1:13:06
2 69 Jennifer Justus Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 31 1:21:06
3 7125 Carol Moore 72 1:39:09

Junior Men 15-16 (13.8 miles)

Name Team Num Age City Time
1 Tristan Young Word-RCB by Cyclisme 5343.0 16 Portland 43:31
2 Joshua Morris Word-RCB by Cyclisme 8037.0 12 Happy Valley 53:38

Junior Men 17-18 (13.8 miles)

Name Num Age City Time
1 Luke Bolt 5081.0 17 LAKEWOOD 35:48

Junior Women 15-16 (13.8 miles)

Name Team Num Age City Time
1 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 8088.0 14 Vancouver 39:25
2 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 7227.0 16 Hood River 45:05

Masters Men 30-39 (24.8 miles)

Num Name Team Age City Time
1 5373 Enrique Carbajal 33 Vancouver 10:30:49.842

Masters Men 45-49 (24.8 miles)

Num Name Team Age City Time
1 3170 Greg Steele Audi 46 Tigard 0:55:29
2 602 Dan Swanson 48 Sammamish 0:56:31
3 3164 Ron Babcock 47 Hillsboro 0:56:53
4 5027 Steven Bateman 46 Beaverton 1:12:29

Masters Men 50-54 (24.8 miles)

Num Name Team Age City Time
1 625 Scott Peterson Monster Media Racing p/b Cyclesoles 53 Bend 0:57:20
2 5418 Kyle Kotwica 53 Corvallis 0:59:04
3 3169 Charles Hall 54 Eugene 0:59:06
4 511 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 SALEM 0:59:32
5 535 Erik Spillman Portland Velo Racing 52 Portland 1:01:20
6 5141 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 53 Camas 1:01:22
7 359 Doug Palmer Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 West Linn 1:02:05
8 4004 Dave Petermeier Team Planet X USA p/b Xiologix 52 Portland 1:06:17
9 54 Alvin Graham Jr. Seattle 1:16:18

Masters Men 55-59 (24.8 miles)

Num Name Team Age City Time
1 510 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57 Tualatin 0:57:10
2 5018 Jens Heycke 56 Ashland 0:58:34
3 4048 Mark Lipchick 59 Eugene 0:59:16
4 596 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 58 Ridgefield 1:00:38
5 561 Paul Mautner Veloforma 59 Portland 1:03:00

Masters Men 60-64 (24.8 miles)

Num Name Team Age City Time
1 390 Paul Coffee 61 Federal Way 0:58:26
2 367 Gregory Hartman Team Rose City 64 Hillsboro 1:02:08
3 4362 Andy Stahl 61 Eugene 1:03:19
4 5293 Jeff Maurer 61 West Linn 1:07:30
5 4023 James Bell 62 Springfield 1:12:53
6 5376 Michael Richardson 61 West Linn 1:24:50

Masters Men 65-69 (13.8 miles)

Name Team Num Age City Time
1 Tom Webb Team Rose City 559.0 65 Portland 32:49
2 Steve Gerdemann Team Revenge Cycling & Racing (RCR) 5118.0 67 Albany 36:59
3 Jeremy Wilson 5302.0 69 Portland 38:45
4 Edward Lanton 5032.0 67 Portland 41:49

Masters Men 70+ (13.8 miles)

Name Team Num Age City Time
1 Mark Pearson Hutch's Bend Dental 5306.0 72 Bend 4:27:23.751
2 Loren Russell 5653.0 75 Corvallis 4:52:11.192
3 Roger Johnson Team Rose City 4001.0 76 West Linn 5:01:04.016
4 Robert Zumwalt Bicycleway.com/OPS 4139.0 79 Springfield 5:15:52.046
4 Name Missing Num Time 5:15:52.046

Masters Women 40-44 (24.8 miles)

Num Name Team City Time
1 7101 Monica Emerick Portland 1:08:58
2 66 Heather Knapp Gladstone 1:12:06
3 68 Kristin Yarris Eugene 1:13:09

Masters Women 45-49 (24.8 miles)

Num Name Team Age City Time
1 217 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 46 Sherwood 1:01:15
2 7024 Sherri Rohlf Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 45 Portland 1:32:15

Masters Women 50-54 (24.8 miles)

Num Name Team Age City Time
1 400 Jodie Bolt 54 Lakewood 1:03:33
2 53 Gina Kavesh Bellevue 1:05:04
3 236 Andi Smith 51 Bend 1:06:00
4 7019 Lisa George Sweetpea Ladies Auxiliary 54 Portland 1:11:24
5 7121 Robin Yakhour Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 50 Brush Prairie 1:14:01

Masters Women 55-59 (13.8 miles)

Name Team Num City
1 Vikki Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes 7175.0 47:17
DNS Laura Wanker 7036.0 47:17
PLACE Name Missing Num Time

Masters Women 60-64 (13.8 miles)

Name Num City
1 Laura Jackson 7009.0 38:20
2 Terry Walton 5421.0

Men Category 1/2 (24.8 miles)

Num Name Team Age City Time
1 888 Carl Hoefer Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 37 Tigard 53:53.45
2 199 Chris Waggoner Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 33 North Plains 55:24.70
3 517 Zhaolong Wu Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Corvallis 56:26.00
4 146 Justin Onusko Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 21 Eugene 57:10.00
5 175 Henrique Serra Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 37 Portland 59:11.00
DNF 565 Felipe Nystrom 34 Vancouver 59:11.00

Men Category 3 (24.8 miles)

Num Name Team Age City Time
1 567 Justin Guidroz 37 Bend 0:53:53
2 339 Chris Sarrett 38 Albany 0:56:32
3 354 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland 0:56:58
4 4066 Alex Wilson Hammer Velo 34 Portland 0:58:04
5 559 Tom Webb Team Rose City 65 Portland 0:59:31
6 342 David Prats Team Revenge Cycling & Racing (RCR) 44 Corvallis 1:00:11
7 3168 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 31 Portland 1:00:44
8 388 Bryant Howard 46 Portland 1:01:02
9 395 Bukie Mabayoje BBC Bike Gallery Continental 55 Hillsboro 1:11:40
DNS 345 Joe Cipale Dialed Cycling Team 59 Vancouver 1:11:40

Men Category 4/5 (24.8 miles)

Num Name Team Age City Time
1 6018 Tim Mineo Portland Velo Racing 40 Beaverton 1:00:05
2 4536 Tyler Thessin Portland Velo Racing 52 Portland 1:02:13
3 5029 John Adams Capitol Velo 34 SALEM 1:03:27
4 5227 Nick Collins Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 54 Tualatin 1:03:49
5 5187 Ed Zulyevic Bicycleway.com/OPS 46 Eugene 1:04:37
6 4053 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Portland 1:06:30
7 5385 Brady Cowing 42 Portland 1:07:55
8 5372 Todd Jessup 46 Portland 1:10:33
9 5428 Ricky Gray 56 Clackamas 1:11:14
10 63 Matthew Ballou 36 Vancouver 1:11:23
11 67 Victor Pastore 51 Portland 1:11:41
12 5128 Chris Mays 59 Portland 1:14:53
13 58 James Dunn Portland 1:18:10

Tandem (24.8 miles)

Num Name Team Age Time
1 4315 Tom Dempsey Harder Cycling 51 1:10:23
1 4315 Dana Harris Harder Cycling 1:10:23
2 915 Jamie Mikami Veloforma 47 1:21:46
2 915 Cavan Mikami Veloforma 13 1:21:46

Women Category 1/2 (24.8 miles)

Num Name Age City Time
1 270 Leia Tyrrell 28 Corvallis 1:02:43

Women Category 4/5 (24.8 miles)

Num Name Team Age City Time
1 60 Korrie Hicks Portland 1:11:04
2 7214 Stephanie Wilson 41 Beaverton 1:12:16
3 7078 Janet Howard 56 Portland 1:12:24
4 59 Remy Maguire Portland 1:12:58
5 64 Leah Brown Portland 1:13:09
6 55 Chris Collins Clackamas 1:16:03
7 9040 Tatiana Campos Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 37 Portland 1:16:14
8 7017 Joanna Fleskes Harder Cycling 42 Portland 1:17:15
9 7035 Sarah Miller Word-RCB by Cyclisme 26 Portland 1:18:11
10 7145 Tracy Arnold 46 Portland 1:20:45
11 9042 julie Leffler 47 Milwaukie 1:20:59
12 56 Diane Kerns Portland 1:22:47
13 65 Debra Vieira Vancouver 1:23:57
14 7124 Allison Couch 64 Portland 1:28:14
15 61 Mary Crouse Portland 1:28:56
16 7144 Rachael Morris 51 Portland 1:30:02
17 5379 Ida Thorbek 69 Portland 1:44:23