Kings Valley Road Race

Kings Valley, Oregon
April 8, 2017

For Results Questions, please contact Andrea Fisk-Beardsley

Updated April 8, 2017 at 9:07 PM

Masters Men 40+

Num Name Team Age City
1 3162 Jake von Duering Dialed Cycling Team 43 Camas
2 3157 John Hatfield Audi 49 Portland
3 327 Aaron Leritz Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Portland
4 5193 Devin Bailly Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 43 Portland
5 329 Jon Frommelt bicycleattorney.com 47 Portland
6 3159 Robert Tornai Audi 44 Newberg
7 362 Matt Mallet 42 Corvallis
8 4543 Gavin McGregor Portland Velo Racing 42 Portland
9 4071 Chris Wierman Dialed Cycling Team 45 Tualatin
10 321 David Hart Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 48 Vancouver
11 5003 Chris Hanel Dialed Cycling Team 47 Portland
12 325 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Philomath
13 4067 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland
14 5678 Shaun Martin Dialed Cycling Team 43 Camas
15 4073 Mark H. Rasmussen 49 Salem
DNF 528 Sam Shiffman Portland Velo Racing 49 Portland
DNF 585 Ronald Kizziar Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 48 Portland
DNF 5417 Joshua Johansen Team 10 Barrel 44 West Linn
DNF 3163 Joseph Tysoe Portland Velo Racing 46 Portland
DNF 381 Sasha Lacey Portland Velo Racing 50 Portland
DNF 544 Aric Rist 47 Portland

Masters Men 50+

Num Name Team Age City
1 542 Michael Myers Dialed Cycling Team 50 Camas
2 511 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 SALEM
3 581 Timothy Smith Catabana Racing Team 54 Portland
4 279 Scott Monett 58 Tacoma
5 550 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 51 Vancouver
6 510 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57 Tualatin
7 613 Perry Lund 54 Springfield
8 318 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 Wilsonville
9 4110 Jonathan Sharp 55 Corvallis
10 4050 Andrew LaVeine Audi 50 Newberg
11 580 Scott Goldstein 51 Eugene
12 596 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 58 Ridgefield
13 650 Dean Vacheresse 56 Portland
14 4143 Ian Gibson Dialed Cycling Team 56 Gresham
15 5568 Jeff Chochon 52 Portland
16 363 John Prosser Team Revenge Cycling & Racing (RCR) 50 Hillsboro
17 516 John Kenney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 56 Hood River
18 574 Tony Coca 54 Sandy
19 4117 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 52 Portland
20 5077 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 59 Portland
21 551 Scott Ballard 51 Portland
22 5143 Jim Middaugh 55 Portland
23 4095 Sean Galloway Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52 Portland
24 378 Tony Dirks Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 53 White Salmon
DNF 5233 Joseph Cooney Portland Bicycle Studio 53 Portland
DNF 395 Bukie Mabayoje BBC Bike Gallery Continental 55 Hillsboro

Masters Men 60+

Num Name Team Age City
1 390 Paul Coffee 61 Federal Way
2 3005 Michael Longmire Team Revenge Cycling & Racing (RCR) 63 Corvallis
3 598 Luis Valls Audi 60 Portland
4 541 J.Michael Manning 62 Portland
5 450 Mark Schwyhart Team S+M 64 Portland
6 5035 Tom Kelly 65 Portland
DNF 689 Casey Patton 60 Portland

Masters Women 40+

Num Name Team Age City
1 413 Lindsay Jackson Olympia Cycling Team 40 Lake Oswego
2 250 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 51 Portland
3 7015 Melissa Boyd Corvallis Cyclery Racing 62 Corvallis
DNF 7045 Juliet Hochtman 50 Portland

Men 1/2

Num Name Team Age City Notes
1 110 Dillon Caldwell Audi 28 Bend
2 804 Colin Gibson Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 30 Portland
3 819 Jacob Rathe Jelly Belly Cycling 26 Portland
4 984 Kent Ross Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 21 Portland
5 186 Daniel Lincoln Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 37 Portland
6 105 Marek Litinsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Beaverton
7 153 Austin Arguello Hedrick Racing 26 Eugene
8 100 Paul Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes 49 Eugene
9 103 Jeremy Russell River City Bicycles 35 Portland
10 565 Felipe Nystrom 34 Vancouver
11 177 Evan Murphy 29 Portland
12 163 Brandon Meinke Olympia Cycling Team 34 Portland
13 856 John Morehouse Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 23 Eugene
14 164 Patrick Lemieux 30 St. Paul
15 818 Christopher Wood Showers Pass Racing Team 29 Portland
16 922 Billy Truelove 43 Eugene
17 886 Antonio Castaneda JR Guinness Cycling Team 44 Keizer
18 130 Seth Patla River City Bicycles 40 Forest Grove
19 146 Justin Onusko Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 21 Eugene
20 111 Kyle Roberts Showers Pass Racing Team 30 Portland
21 158 Stephen Rockwood English Cycles 27 Eugene
22 777 Stephen Bedford Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 39 Portland
23 849 Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 33 Portland
24 101 Andrew Coe River City Bicycles 36 Portland
25 242 Beth Ann Orton Team S+M 36 Portland
DNF 127 Joel Fletcher Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 29 Portland
DNF 132 Andrew Warren Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 24 Portland
DNF 138 Tim Reinhart River City Bicycles 35 Portland
DNF 173 Trevor Spahr Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 32 Portland
DNF 143 William Erik Hofland Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 35 PORTLAND
DNF R389 Mike Kath
DNF 847 Brendon Gallant Team Wooly Mammoth 35 Portland
DNF 117 Cliff Heaberlin River City Bicycles 37 Portland
DNF 900 Brant Buchholz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 46 Lake Oswego
DNF 860 Eric Gushurst River City Bicycles 36 Portland
DNF 177 Evan Murphy 29 Portland
DNF 160 Keegan O'Neill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 20 Portland
DNF 862 Brad Winn Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 34 Milwaukie
DNF 831 Zach Winter 38 Portland
DQ 948 Travis Brown Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 37 Portland * Centerline Violation
DQ 174 Joe Cooper 50 Ashland * Centerline Violation
DQ 517 Zhaolong Wu Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Corvallis * Centerline Violation
DNS 115 Nick Skenzick 38 Eugene
DNS 116 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 41 Portland
DNS 141 Galen Mittermann Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 37 Eugene
DNS 888 Carl Hoefer Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 37 Tigard

Men 3

Num Name Team Age City Notes
1 8022 Max Ritzow V.C. Cascade p/b Slocum 16 Eugene
2 398 Keelan Ontiveros V.C. Cascade p/b Slocum 17 Portland
3 353 Will Hahn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland
4 587 Calon Russell Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 39 Portland
5 537 Kyle Berg Holtey Law p/b Peak Condition 30 Portland
6 711 Kendal Johnson Sagebrush Cycles 25 Corvallis
7 314 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 27 Portland
8 515 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 37 Portland
9 683 Grant Headley Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 31 Portland
10 634 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland
11 3013 Brendan Sheerin V.C. Cascade p/b Slocum 17 Eugene
12 684 Emmett Culp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24 Portland
13 3168 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 31 Portland
14 339 Chris Sarrett 38 Albany
15 784 Matthew White Corvallis Cyclery Racing 37 CORVALLIS
16 306 Adam Angert Holtey Law p/b Peak Condition 32 Portland
17 3151 Chris Schomaker Olympia Cycling Team 34 Portland
18 603 Scott Scholz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Portland
19 R877 Sid Hari Haran
20 4066 Alex Wilson Hammer Velo 34 Portland
21 611 Dan Litwora Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 42 Forest Grove
22 594 Crossett Freilinger Olympia Cycling Team 31 Portland
23 848 Zachary Conklin
DNF 548 Alan Barton Olympia Cycling Team 33 Portland
DNF 3003 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland
DNF 8039 Duncan Howell V.C. Cascade p/b Slocum 17 Portland
DNF 677 Joel Crouch Olympia Cycling Team 41 Portland
DNF 387 Edward Wright 27 PORTLAND
DNF 309 Andrew Neill English Cycles 30 Eugene
DQ 3007 Tyler Aquino Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26 PORTLAND * Centerline Violation

Men 4/5

Num Name Team Age City Notes
1 4431 Robert Cummings Dialed Cycling Team 23 Potsdam
2 5589 Marty Moran 28 Portland
3 4542 Jason Whitley Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 The Dalles
4 4102 Brendan Marnell Hammer Velo 34 Portland
5 5080 Patrick Connor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26 Portland
6 4011 Dustin Einig 33 Portland
7 630 John Pearson Byzick + Company Cycling 28 Portland
8 4169 Alex McCulley 33 Eugene
9 4105 Micheal Hancuff Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Portland
10 4113 Anton Tokranov Portland Velo Racing 29 Hillsboro
11 4354 Michael Collins bicycleattorney.com 35 Portland
12 878 Eric McKinley
13 4100 Tsering Alleyne 32 Hood River
14 4108 Justin Lair Fulcrum Properties/WebCyclery 34 Bend
15 846 Peter Madsen
16 5365 Jeremy Swindle 45 Newberg
17 5119 Ruben Gonzalez-Crumley 39 Amity
18 4053 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Portland
19 5179 Morgan Spriggs Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 49 Aloha
DNF 4534 Braden Fridell Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 18 Oregon City
DNF 895 Jordan Taylor
DNF 4083 koosha Aslani 38 Tigard
DNF 6019 Jonathan Berkompas Dialed Cycling Team 29 Vancouver
DNF 4124 Matt Reeves Fulcrum Properties/WebCyclery 38 Bend
DNF 4530 Dylan Wiggins 36 Portland
DQ 5204 Aaron Goodwin Fulcrum Properties/WebCyclery 39 bend * Centerline Violation

Women 1/2

Num Name Team Age City
1 913 Angharad Porteous bicycleattorney.com 29 Portland
2 205 Brenna Wrye-Simpson LA Sweat 30 Portland
3 203 Nicole Pressprich Audi 29 Bend
4 467 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio 36 Portland
5 231 Gabrielle Lehnert 16 Eugene
6 212 Sara Youmans Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 22 ketchum
7 218 Mallory Miller Portland Bicycle Studio 28 Portland
8 206 Annick Chalier Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 39 Portland
9 217 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 46 Sherwood
10 219 Rachel Lee Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 28 Bend
11 270 Leia Tyrrell 28 Corvallis
12 241 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 36 Portland

Women 3

Num Name Team Age City
1 238 Taylor Phillips Olympia Cycling Team 26 Portland
2 403 Isabella Taylor Olympia Cycling Team 22 portland
3 228 Elyse Johansen Olympia Cycling Team 29 Portland
4 283 Clara Terrell 32 Eugene
5 237 Holland LaRue Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 40 Hood River
6 7028 Lisa Eriksson Holtey Law p/b Peak Condition 28 Portland
DNF 3002 Ryan M Levering Sunnyside Sports 39 Bend

Women 4

Num Name Team Age City
1 243 Lori Brault 46 Portland
2 388 Narissa Chang
3 7041 Cymon Kersch 31 Portland
4 9021 Anne Liggett 31 Portland
5 420 Jules DJ Allison Olympia Cycling Team 32 Portland
6 7184 Lucie Browning Olympia Cycling Team 27 Portland
7 7018 Epiphany Couch Olympia Cycling Team 30 Portland
8 7109 Lindsay Bailey Olympia Cycling Team 27 Portland
DNF 896 Colleen Peterson