Jack Frost Time Trial: Combined

Vancouver, WA
March 5, 2017

Part of the Jack Frost Time Trial

Updated May 26, 2017 at 3:17 AM

Combined

Name Team Category Time
1 Trevor Spahr Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage Senior Men Pro/1/2 0:27:28.8
2 Daniel Lincoln Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage Senior Men Pro/1/2 0:28:01.9
3 Joel Fletcher Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage Senior Men Pro/1/2 0:29:07.5
4 Brandon Meinke Olympia Cycling Team Senior Men Pro/1/2 0:29:11.2
5 Robert Tornai Audi Category 3 Men 0:29:34.4
6 Chris Waggoner Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Senior Men Pro/1/2 0:29:37.4
7 Carl Hoefer Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage Senior Men Pro/1/2 0:29:41.1
8 Aaron Coker Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage Masters Men 40-49 0:29:46.6
9 Travis Brown Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Senior Men Pro/1/2 0:29:53.2
10 Keelan Ontiveros V.C. Cascade p/b Slocum Category 3 Men 0:29:55.3
11 Ron Babcock Masters Men 40-49 0:30:05.7
12 Andrew Neill English Cycles Category 3 Men 0:30:12.1
13 Eric Sheagley Grixsen Brewing p/b West End Bikes Masters Men 40-49 0:30:30.0
14 Alex Wilson Hammer Velo Category 4/5 Men 0:30:32.3
15 Greg Steele Portland Velo Racing Masters Men 40-49 0:30:48.0
16 Chris Sarrett Category 3 Men 0:30:50.0
17 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Category 3 Men 0:31:02.7
18 Calon Russell Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Category 3 Men 0:31:11.0
19 Kyle Roberts Eddy Senior Men 0:31:14.7
20 Jake von Duering Dialed Cycling Team Eddy Senior Men 0:31:17.6
21 Michael Myers Dialed Cycling Team Masters Men 50-59 0:31:21.1
22 Matthew White Corvallis Cyclery Racing Category 3 Men 0:31:21.7
23 Nick Gibb Category 3 Men 0:31:25.2
24 Sara Youmans Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Senior Women 1/2 0:31:25.7
25 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Masters Men 50-59 0:31:42.6
26 Felipe Nystrom Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Senior Men Pro/1/2 0:31:49.4
27 Scott Carroll Masters Men 50-59 0:31:54.9
28 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles Masters Men 50-59 0:31:56.9
29 Randall Fransen Mettle Cycling Category 3 Men 0:32:05.8
30 Kristopher Celtnieks Hammer Velo Category 3 Men 0:32:15.0
31 NORMAN SWYGERT Team Planet X USA p/b Xiologix Category 4/5 Men 0:32:19.4
32 Michael Collins bicycleattorney.com Category 4/5 Men 0:32:19.6
33 Christopher Wood Showers Pass Racing Team Eddy Senior Men 0:32:20.3
34 Kyle Mensing Showers Pass Racing Team Eddy Senior Men 0:32:27.0
35 Stephen McDade Olympia Cycling Team Masters Men 40-49 0:32:28.6
36 Joseph Tysoe Portland Velo Racing Category 3 Men 0:32:37.6
37 Gavin McGregor Portland Velo Racing Category 4/5 Men 0:32:39.3
38 Tyler Thessin Portland Velo Racing Category 4/5 Men 0:32:45.4
39 Joseph Holcomb Masters Men 40-49 0:32:48.1
40 Starla Teddergreen Senior Women 1/2 0:32:48.7
41 Dan Froelich Category 4/5 Men 0:32:52.2
42 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Eddy Senior Men 0:32:59.6
43 Chris Hanel Dialed Cycling Team Eddy Senior Men 0:33:01.8
44 Whitney Phillips Dialed Cycling Team Masters Men 50-59 0:33:02.1
45 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Masters Men 50-59 0:33:03.8
46 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Senior Men Pro/1/2 0:33:18.5
47 Tom Webb Team Rose City Masters Men 60-69 0:33:19.0
48 Angharad Porteous bicycleattorney.com Senior Women 1/2 0:33:20.9
49 Mick Walsh Masters Men 50-59 0:33:22.9
50 Scott Goodrich Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage Category 3 Men 0:33:23.3
51 Ian Gibson Dialed Cycling Team Masters Men 50-59 0:33:25.3
52 Doug Palmer Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Masters Men 50-59 0:33:26.5
53 jesse haas Category 4/5 Men 0:33:29.7
54 Jonathan Lyons Hammer Velo Masters Men 50-59 0:33:32.6
55 Marek Litinsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Eddy Senior Men 0:33:34.0
56 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Masters Men 50-59 0:33:38.6
57 Ken Gerts Portland Velo Racing Category 4/5 Men 0:33:46.0
58 Alan Barton Olympia Cycling Team Eddy Senior Men 0:33:50.5
59 Jon Frommelt bicycleattorney.com Masters Men 40-49 0:33:57.0
60 Istvan Takacs Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Eddy Senior Men 0:33:57.7
61 David Hart Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Masters Men 40-49 0:33:59.2
61 Rachel Lee Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Senior Women 1/2 0:33:59.2
63 Sean Wallace Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink Category 4/5 Men 0:33:59.7
64 Erik Spillman Portland Velo Racing Masters Men 50-59 0:34:00.0
65 Andrew LaVeine Audi Eddy Senior Men 0:34:03.4
66 Jon Thomsen Dr Will Bar p/b Atmosera Category 3 Men 0:34:09.3
67 John Adams Capitol Velo Category 4/5 Men 0:34:14.4
68 Adam Goulet Category 4/5 Men 0:34:16.9
69 Jason Hardrath Category 4/5 Men 0:34:28.2
70 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Masters Men 60-69 0:34:43.8
71 Jason Corbridge Category 3 Men 0:35:00.3
72 Jonathon Hinkle Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Category 4/5 Men 0:35:05.5
73 Andrew Marchington Category 3 Men 0:35:08.6
74 Crossett Freilinger Olympia Cycling Team Eddy Senior Men 0:35:12.3
75 Mark Godfrey Bike Central/Barbur Vet Masters Men 40-49 0:35:13.0
76 Alan Wizemann Category 4/5 Men 0:35:18.1
77 Paul Mautner Veloforma Masters Men 50-59 0:35:18.9
78 Neil Green Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Eddy Senior Men 0:35:19.4
79 Michael Hopkins Team Planet X USA p/b Xiologix Eddy Senior Men 0:35:27.9
80 Chris Wierman Dialed Cycling Team Eddy Senior Men 0:35:29.3
81 Stone Doggett Masters Men 40-49 0:35:33.7
82 Dave Petermeier Team Planet X USA p/b Xiologix Eddy Senior Men 0:35:34.5
83 Nathan Gibson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Eddy Senior Men 0:35:35.0
84 Shaun Martin Dialed Cycling Team Eddy Senior Men 0:35:38.3
85 Juliet Hochman Masters Women 50-59 0:35:46.0
86 Paul Furst Camas Bike and Sport Category 4/5 Men 0:35:59.4
87 Brian Malloy Eddy Senior Men 0:36:00.0
88 Elyse Johansen Olympia Cycling Team Eddy Senior Women 0:36:17.0
89 Lisa Eriksson Holtey Law p/b Peak Condition Category 3 Women 0:36:19.4
90 Travis Hall Eddy Senior Men 0:36:27.6
91 David Thielen II Dr Will Bar p/b Atmosera Eddy Senior Men 0:36:39.9
92 Brenda Middleton Masters Women 40-49 0:36:40.6
93 Tony Dirks Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Masters Men 50-59 0:36:41.2
94 Joel Mora Category 4/5 Men 0:36:44.7
95 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Category 3 Men 0:36:48.9
96 Mark Gyulafia River City Bicycles Senior Men Pro/1/2 0:36:52.8
97 Adam Vanarsdall Category 4/5 Men 0:36:54.4
98 Alex White Category 4/5 Men 0:36:56.2
99 Steve Gerdemann Masters Men 60-69 0:36:59.3
100 Dave Aldersebaes Olympia Cycling Team Category 3 Men 0:37:02.7
101 Parker Green Grixsen Brewing p/b West End Bikes Eddy Senior Men 0:37:31.0
102 Stephen Bartnikowski Eddy Senior Men 0:37:33.0
103 Martha Walsh Masters Women 50-59 0:37:38.2
104 Dane Rowray Eddy Senior Men 0:37:42.1
105 Chanda Willse Category 4/5 Women 0:37:42.9
106 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Eddy Senior Men 0:37:43.3
107 Bryan Floyd Category 4/5 Men 0:37:45.8
108 Lisa Wourms Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink Masters Women 40-49 0:37:48.0
109 Stephen Achilles Category 4/5 Men 0:37:54.9
110 Dale Harless Masters Men 70+ 0:38:17.4
111 Stanley L. Saviage BBC Bike Gallery Continental Masters Men 50-59 0:38:21.7
112 Petr Honek Category 4/5 Men 0:38:29.1
113 Michael Havlik Category 4/5 Men 0:38:40.0
114 Tony Escobar Word-RCB by Cyclisme Category 4/5 Men 0:38:41.4
115 Eric Forbes Category 4/5 Men 0:38:44.3
116 James Green Eddy Senior Men 0:38:45.2
117 Keith Solano Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Category 4/5 Men 0:38:45.5
118 Andre Vogs BBC Bike Gallery Continental Masters Men 40-49 0:38:49.9
119 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary Eddy Senior Women 0:38:55.4
120 Taylor Phillips Olympia Cycling Team Category 3 Women 0:38:57.5
121 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Category 4/5 Men 0:39:01.7
122 Dean Maclean Team Planet X USA p/b Xiologix Eddy Senior Men 0:39:15.3
123 David Tran Eddy Senior Men 0:39:16.3
124 Jennifer Haliewicz Category 3 Women 0:39:26.9
125 Dan Handorff Tandem 0:39:28.3
125 Micah Handorff Tandem 0:39:28.3
127 John Henry Maurice Capitol Velo Masters Men 60-69 0:39:32.1
128 Jules DJ Allison Olympia Cycling Team Eddy Senior Women 0:39:35.6
129 Tom Kelly Masters Men 60-69 0:39:36.4
130 David Smith Masters Men 50-59 0:39:36.9
131 Colin Howard Category 4/5 Men 0:39:45.2
132 James Bell Masters Men 60-69 0:39:54.0
133 Rebecca Hillary Category 4/5 Women 0:39:55.0
134 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Eddy Senior Men 0:40:06.2
135 Morgan Spriggs Category 4/5 Men 0:40:16.3
136 Myra Klettke bicycleattorney.com Eddy Senior Women 0:40:24.6
137 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix Category 4/5 Men 0:40:26.6
138 Joe Edelen Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink Eddy Senior Men 0:40:35.2
139 Epiphany Couch Olympia Cycling Team Category 4/5 Women 0:40:48.7
140 Sarah Miller Word-RCB by Cyclisme Category 4/5 Women 0:40:59.7
141 Mark Hand Team Planet X USA p/b Xiologix Eddy Senior Men 0:41:04.3
142 Robin Yakhour Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Masters Women 50-59 0:41:13.9
143 Tom Kelly Eddy Senior Men 0:41:22.9
144 Lisa George Sweetpea Ladies Auxiliary Masters Women 50-59 0:41:30.5
145 Lucie Browning Olympia Cycling Team Category 4/5 Women 0:41:35.9
146 Anne Liggett Category 4/5 Women 0:41:49.1
147 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes Junior Women 13-14 0:41:54.4
148 Jacob Fry Category 4/5 Men 0:42:08.4
149 Loren Russell Masters Men 70+ 0:42:34.8
150 Cooper Irwin Category 4/5 Men 0:42:47.6
151 Rob Waldman Word-RCB by Cyclisme Masters Men 60-69 0:43:25.4
152 Colin Skinner Category 4/5 Men 0:44:04.8
153 Heather Saviage BBC Bike Gallery Continental Masters Women 50-59 0:44:16.8
154 Rick Krabbe Masters Men 60-69 0:44:18.9
155 Lindsay Bailey Olympia Cycling Team Eddy Senior Women 0:44:26.3
156 Joanna Fleskes Harder Cycling Category 4/5 Women 0:44:31.4
157 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team Eddy Senior Men 0:46:00.8
158 Joanne Heilinger Masters Women 60-69 0:46:02.7
159 Jay Rideout Masters Men 60-69 0:46:19.4
160 Nori La Rue Masters Women 50-59 0:46:42.0
161 Tom Vaughan Masters Men 50-59 0:47:19.4
162 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Masters Men 40-49 0:47:50.3
163 Mike Ralls Category 4/5 Men 0:48:08.5
164 Rita Somerton Masters Women 60-69 0:49:20.5
165 Tristan Young Word-RCB by Cyclisme Junior Men 15-16 0:51:12.7
166 Kathleen Richardson Masters Women 60-69 0:53:15.7
167 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary Masters Women 40-49 0:58:58.0
168 Joshua Morris Word-RCB by Cyclisme Junior Men 10-12 1:01:08.3
169 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental Junior Men 10-12 1:01:33.2
170 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Junior Women 17-18 1:11:04.1