Keizer Rapids Cross Series: Series Standings

OR
August 26, 2015

Part of the Keizer Rapids Cross Series

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Beginner Men

Num Name Team Race 1 Race 2 Age City Points
1 162 Josh Kneedler 17.0 25.0 Portland 42
2 159 Dennis Sweeten 15.0 19.0 50 Oregon City 34
3 163 Luke Bergerson Capitol Velo 31.0 42 Aumsville 31
4 154 Ben Ritter 31.0 Salem 31
5 157 Michael Perrotti Black Cat 25.0 45 Mulino 25
6 155 Brian Quigley Capitol Velo 9.0 15.0 49 Stayton 24
7 164 Jeff Baratta Team Planet X USA 22.0 54 Portland 22
8 151 Jim White 22.0 Salem 22
9 152 Scott Wood 7.0 13.0 Keizer 20
10 160 Alastair Cox 19.0 26 Beaverton 19
11 153 Jorge Lara Capitol Velo 17.0 55 Salem 17
12 158 Scott Coleman 13.0 Beaverton 13
13 165 Zachary Goude Team Planet X USA 11.0 33 11
14 153 Jorge Lara Capitol Velo 11.0 55 Salem 11

Beginner Women

Num Name Race 1 Race 2 City Points
1 156 Paige Jackson 31.0 31.0 Salem 62

Category A Men

Num Name Team Race 1 Race 2 Age City Points
1 3 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 31.0 31.0 44 Portland 62
2 7 Graham Howard Scott's Cycle and Sports 22.0 25.0 30 Salem 47
3 4 Ryan Comeau Portland Bicycle Studio 18.0 15.0 27 Portland 33
4 80 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 25.0 4.0 39 Portland 29
5 8 Erik Hammerquist Smith&Nephew p/b West End Bikes 22.0 17 Salem 22
6 11 Patrick Jackson Buy Local Cycling 19.0 36 Salem 19
7 6 Keegan O'Neill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 17.0 18 Portland 17
8 13 Brent Casady 17.0 44 Portland 17
9 2 Dusty Miller 15.0 Keizer 15
10 14 Brad Sigurdson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13.0 43 Keizer 13
11 6 Josiah Zukowski Half Penny Cycling Team 11.0 30 Salem 11
12 9 John Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 9.0 45 Tigard 9
13 12 Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio 7.0 29 Portland 7
14 10 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 5.0 44 Philomath 5

Category A Women

Num Name Team Race 1 Race 2 Age City Points
1 26 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 31.0 35 Portland 31
2 30 Martha Paulus Half Penny Cycling Team 31.0 44 Salem 31
3 28 Erika Miranda Trusty Switchblade 25.0 40 Portland 25
4 31 Julie Baird Olympia Cycling Team 25.0 32 Portland 25
5 27 Deb Bauer Smith&Nephew p/b West End Bikes 22.0 40 Eugene 22
6 28 Erika Miranda Trusty Switchblade 22.0 40 Portland 22
7 29 Sharon Anderson Olympia Cycling Team 19.0 46 Portland 19

Category B Men

Num Name Team Race 1 Race 2 Age City Points
1 48 Jason Elstad Portland Bicycle Studio 31.0 31.0 34 Portland 62
2 47 Rolland Hayden Rolf Prima 22.0 25.0 36 Gresham 47
3 44 Steve Williams 19.0 22.0 Salem 41
4 43 David Rasca Half Penny Cycling Team 25.0 11.0 38 Salem 36
5 49 Billy Holcomb Trusty Switchblade 19.0 40 Portland 19
6 51 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team 17.0 37 Salem 17
7 52 Chris Moore 15.0 Salem 15
8 50 Jeremiah Williams Trusty Switchblade 13.0 38 salem 13

Category B Women

Num Name Team Race 1 Age City Points
1 46 Amy Seymour Trusty Switchblade 31.0 42 Oregon city 31

Category C Men

Num Name Team Race 1 Race 2 Age City Points
1 125 Kyler Ervin Smith&Nephew p/b West End Bikes 25.0 31.0 15 Gaston 56
2 129 Mark Rasmussen RIDGE Cyclesport 22.0 22.0 47 Salem 44
3 122 Ryan Holt 15.0 25.0 40 Salem 40
4 128 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team 19.0 15.0 30 vancouver 34
5 121 Joshua Johansen Team 10 Barrel 31.0 42 West Linn 31
6 132 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 17.0 13.0 34 Vancouver 30
7 131 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team 7.0 17.0 43 salem 24
8 197 Ross Sherbak 19.0 19
9 133 Del Goertzen 13.0 13
10 143 Michael Perrotti Black Cat 11.0 45 Mulino 11
11 130 Phillip M Trost Team S+M 11.0 39 Battle Ground 11
12 142 Joshua Hanselman 343 Racing 9.0 40 Newberg 9
13 138 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team 9.0 37 Salem 9
14 137 Michael Horwitz Capital Pacific 5.0 3.0 48 Lake Oswego 8
15 150 Dean Maclean Team Planet X USA 7.0 45 Portland 7
16 146 Jeff Copus Team 10 Barrel 5.0 46 portland 5
17 139 Sid Hariharan GET FIT Cycling 4.0 23 Salem 4
18 141 Earl Hazekamp Capitol Velo 4.0 40 Salem 4
19 136 Kelly Myers Simple Green 3.0 45 Tigard 3
20 126 Tim Sinatra 2.0 Salem 2
21 199 Ryan Sudbury 2.0 36 2
22 127 Ben Conte Athletes Lounge Cycling Team 1.0 45 portland 1
23 144 James Owen Capitol Velo 1.0 46 Salem 1

Category C Women

Num Name Team Race 1 Race 2 Age City Points
1 135 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31.0 31.0 48 Portland 62

Junior Men

Num Name Team Race 2 Age City Points
1 184 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 31.0 10 Portland 31
2 186 Emmett Reeb Pine Mountain Sports 25.0 14 Bend 25
3 182 Benjamin Boroff bicycleattorney.com 22.0 10 PORTLAND 22
4 183 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 19.0 10 Tigard 19
5 187 Brennan Parker 17.0 10 17

Junior Women

Num Name Team Race 1 Race 2 Age Points
1 181 Kristina Owen Capitol Velo 31.0 31.0 17 62
2 185 Linnea Owen Capitol Velo 25.0 13 25

Masters 50+ Women

Num Name Team Race 1 Race 2 Age City Points
1 103 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 31.0 31.0 60 Corvallis 62

Masters Men 50+

Num Name Team Race 1 Race 2 Age City Points
1 112 Greg Talbert Focus Bikes 22.0 31.0 53 Portland 53
2 105 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 31.0 17.0 64 Eugene 48
3 104 Greg Eyerly 25.0 19.0 51 Salem 44
4 109 Philip Litchfield Half Penny Cycling Team 19.0 9.0 65 Salem 28
5 108 Emanuel McGladrey Holy Moly Velo 15.0 13.0 57 Keizer 28
6 118 Matthew S Martel Interurban 25.0 50 Portland 25
7 113 Michael Kender Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 22.0 52 Portland 22
8 102 Robert Luoma 17.0 4.0 64 Keizer 21
9 106 David Bussey Showers Pass MTB/CX Team 13.0 2.0 51 Canby 15
10 107 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 15.0 57 Portland 15
11 101 Jim White 11.0 57 11
12 110 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Link 11.0 53 Portland 11
13 111 Edward Lanton 9.0 65 Portland 9
14 116 Mark Hand Team Planet X USA 7.0 56 Tigard 7
15 119 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 5.0 52 Wilsonville 5
16 54 Steve Yenne Half Penny Cycling Team 3.0 59 Salem 3
17 114 Mark Nielsen Sunset Cycles 1.0 50 Portland 1

Singlespeed Men

Num Name Team Race 1 Race 2 Age City Points
1 79 Ryan Comeau Portland Bicycle Studio 25.0 25.0 27 Portland 50
2 76 James Graves 22.0 17.0 44 Tigard 39
3 81 Paul Kanz 19.0 15.0 46 Portland 34
4 99 Patrick Jackson Buy Local Cycling 31.0 36 Salem 31
5 80 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 31.0 39 Portland 31
6 82 Shannon Boroff bicycleattorney.com 22.0 40 Portland 22
7 76 James Graves 22.0 44 Tigard 22
8 84 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion 19.0 46 Corvallis 19
9 81 Paul Kanz 19.0 46 Portland 19
10 77 Jake Witty Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13.0 21 Corvallis 13

Singlespeed Women

Num Name Team Race 1 Race 2 Age City Points
1 78 Julie Ann Smith-Simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 31.0 25.0 47 Happy Valley 56
2 85 Tina Brubaker 31.0 42 Bend 31