Cascade Chainbreaker

Bend, OR. May 8, 2021

Please contact Terri Camp with question about results

terri@obra.org

Updated May 10, 2021 at 8:15 PM

Category 1 Junior Men

Num Name Team Age Time
1 41 Caiden Hartrich Cascadia Junior Cycling 17 1:37:07.9
2 43 Zane Strait Cascadia Junior Cycling 15 1:40:23.4

Category 1 Junior Women

Num Name Team Age Time
1 27 Jenna Raymond 16 1:54:48.6

Category 1 Men 19-44

Num Name Team Age Time
1 34 Joshua Johnston Murder of Crows 40 1:36:32.6
2 35 Moses Keener Capitol Velo Cycling 29 1:46:34.5
3 37 Andrzej Stadnik Mudslinger Adventure Squad 31 1:46:45.8
4 38 Andrew Loaiza 34 1:47:04.8
5 36 Sean Perry 32 1:55:34.1
6 31 Reid Curry Murder of Crows 33 1:59:32.5
7 33 Matthew Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 31 2:00:54.0
8 30 Sean Corey 38 2:01:23.6
DNF 29 Brian Cimmiyotti 44 0:00:00.0
DNF 32 Ryan Eisele 43 0:00:00.0

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age Time
1 52 Bruce Rogers Hutch's Bend Dental 54 1:40:33.2
2 47 David Cloninger Hutch's Bend Dental 52 1:41:56.6
3 51 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 45 1:44:32.2
4 53 Ryan Russell 48 1:46:05.3
5 39 Max Lawson Flywheel Bicycle Solutions 52 1:46:31.8
6 55 Webster Wilson 48 1:49:14.6
7 49 Joe Cooper 53 1:52:24.4
8 46 Michael Brown WebCyclery Racing 50 1:53:40.8
9 50 Eric Kytola Co-Motion Factory Racing Team 50 1:59:05.5
DNS 48 Jesse Coombs Byzick + Company Cycling 51 0:00:00.0

Category 1 Women

Num Name Team Age Time
1 24 Erin Reis Hutch's Bend Dental 44 2:06:44.5
DNF 22 rhys may 31 0:00:00.0
DNS 21 Carrie Carney Hutch's Bend Dental 46 0:00:00.0

Category 2 14-18 Men

Num Name Team Age Time
1 173 Curran Jacobus Cascadia Junior Cycling 14 1:41:56.6
2 170 Peter Bentley Cascadia Junior Cycling 14 1:44:54.5
3 171 Bjorn Blankenship Cascadia Junior Cycling 13 1:54:28.0
4 172 Will Fogarty 15 2:22:25.9
5 174 Caleb Kneeland 15 3:14:47.3

Category 2 14-18 Women

Num Name Team Age Time
1 89 Sascha Knight 18 2:56:40.6

Category 2 Men 19-39

Num Name Team Age Time
1 105 Ben Taber Team 10 Barrel 31 1:57:09.0
2 99 Pierce Martin Team Finger 32 2:01:09.4
3 104 Scott Scholz 37 2:01:13.0
4 214 Alex Kidd 37 2:01:44.3
5 91 david cowan 29 2:02:43.2
6 95 Evan Halladay 35 2:06:19.4
7 97 Max Jones Capitol Velo Cycling 24 2:09:54.4
8 100 Dustin McNabb 38 2:10:01.3
9 98 Matt Kolb 37 2:12:29.9
10 116 Robert Bernard 35 2:21:10.2
11 90 Adam Angert 36 2:24:21.8
12 188 Brian Maxson 30 2:27:58.1
13 103 Alex Schoknecht Team 10 Barrel 35 2:28:43.0
14 102 Clemens Schoenberger 38 2:33:06.9
15 176 Sean Lewis 34 2:33:58.4
16 96 Brian Harris Team 10 Barrel 36 2:40:41.5
DNS 94 Zane Fields 24 0:00:00.0
DNS 101 Nate Ripperton 39 0:00:00.0
DNS 106 Pat Terhune 28 0:00:00.0

Category 2 Men 40-49

Num Name Team Age Time
1 235 matt morenzoni 43 1:47:29.9
2 234 Jeremy Brodhead 41 1:48:53.5
3 110 Jon Conway 41 1:52:20.7
4 112 william Fogarty 45 1:53:03.1
5 120 peadar omochain 47 1:53:52.5
6 123 Greg Schmitt 49 1:55:04.0
7 117 Mark Lokteff Dialed Cycling Team 46 1:58:22.0
8 127 Andrew Vaughn 40 2:01:46.9
9 126 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 44 2:02:51.1
10 111 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team 43 2:03:38.1
11 108 Joshua Boelter 45 2:04:03.3
12 109 Matthew Borisch Capitol Velo Cycling 46 2:05:21.4
13 124 Shaun Stiles 43 2:05:33.4
14 121 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 47 2:05:42.5
15 130 David Welton Boneyard Cycling 45 2:06:52.1
16 114 Erin Kelly 46 2:13:27.4
17 128 Jeremy Warnicke 42 2:15:19.2
18 118 Christopher Moore 46 2:16:25.7
19 125 Jacob Tung 45 2:20:33.1
20 119 Owen Morehart 46 2:24:38.5
21 113 Paul Francis Team 10 Barrel 40 2:24:43.2
22 115 Robert Koch 48 2:38:59.8
DNF 122 Tyler Rupe Hutch's Bend Dental 47 0:00:00.0
DNS 107 Ryan Altman Team 10 Barrel 48 0:00:00.0
DNS 129 Karl Weeks 41 0:00:00.0

Category 2 Men 50-59

Num Name Team Age Time
1 140 Cort Johnson Team 10 Barrel 56 1:47:18.0
2 138 Lance Heppler Dialed Cycling Team 51 1:47:24.6
3 131 Warren Atkey Hutch's Bend Dental 52 1:51:34.7
4 137 Terry Hamness Dialed Cycling Team 51 1:53:39.6
5 135 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 1:55:15.2
6 156 Brian Wise Dialed Cycling Team 50 1:59:27.0
7 136 Paul Greenwalt BicycleAttorney.com 54 1:59:56.7
8 132 Gus Baz Boneyard Cycling 56 2:01:28.3
9 150 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery 53 2:02:13.7
10 149 Jeff Nary Murder of Crows 55 2:03:10.2
11 148 Derick Mosman Capitol Velo Cycling 51 2:03:16.3
12 143 Derek Koops 51 2:04:18.0
13 153 David Swift 53 2:06:00.8
14 152 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Link 52 2:08:30.1
15 139 Tony Irusta 54 2:10:44.1
16 157 John Wolf BicycleAttorney.com 50 2:11:13.4
17 134 Kraig Erickson Team 10 Barrel 50 2:11:30.3
18 155 Micah Thompson 51 2:16:19.0
19 146 Joe Moll 56 2:34:50.4
20 144 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 54 2:41:25.6
21 154 Erick Taft Dialed Cycling Team 50 2:42:40.7
22 142 Douglas Kile 57 2:49:07.0
DNS 133 Eric Cress Team 10 Barrel 50 0:00:00.0
DNS 145 Ian Little 53 0:00:00.0

Category 2 Men 60+

Num Name Team Age Time
1 158 Clinton Andring Hutch's Bend Dental 66 1:49:45.4
2 165 Michael Nyberg Sunnyside Sports 61 1:57:04.3
3 163 Daniel Melkonian Rebound/Tireless Velo 61 1:57:05.9
4 162 Kurt Krichko Dialed Cycling Team 60 1:58:05.9
5 169 Ken Wilson 61 2:05:20.7
6 164 Mark Miller Marys Bicycle Club p/b Tacovore 66 2:10:59.2
7 166 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 60 2:19:49.3
8 168 Win VAN 63 2:24:41.0
9 167 Billy Thomas Deschutes Brewery 59 2:31:43.6
DNS 161 Rick Gregory 67 0:00:00.0
DNS 236 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 63 0:00:00.0
DNS 237 Michael Stilton 60 0:00:00.0

Category 2 Women 19-39

Num Name Team Age Time
1 69 Taylor Johnston Murder of Crows 36 2:13:31.9
2 70 Lisa Eriksson 32 2:20:22.7
3 71 Taylor Kennedy Team Finger 30 2:21:06.4
4 238 SARA BOUSKA 37 2:23:31.9
5 72 Jessamy Taylor 27 3:02:19.8

Category 2 Women 40-49

Num Name Team Age Time
1 82 Ryan Levering Mudslinger Adventure Squad 42 2:09:29.1
2 84 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 45 2:09:52.7
3 80 Liza Gualandi Murder of Crows 44 2:12:02.5
4 76 Layla Billowitz Team 10 Barrel 48 2:13:05.4
5 81 Stephanie Hahn 41 2:17:49.9
6 79 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 44 2:24:23.3
7 83 Natalie Osborne 48 2:26:29.2
8 175 Jessica Dahlberg 41 2:30:34.3
9 77 Shelly Boelter 43 2:35:26.8
10 85 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 49 2:37:45.4
DNS 78 Siobhan Cooper 43 0:00:00.0

Category 2 Women 50+

Num Name Team Age Time
1 87 Martha Paulus Capitol Velo Cycling 49 2:23:08.9
2 86 Melinda Halpern 53 3:00:03.4
DNS 88 Michelle Thorstrom 58 0:00:00.0

Category 3 Junior Men 10-13

Num Name Team Age Time
1 200 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling 12 0:49:45.9
2 205 Tyler Morgenson 12 0:53:47.2
3 201 Kai Blankenship Cascadia Junior Cycling 10 1:05:01.4
4 207 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 12 1:05:13.1
5 202 Joshua Dicks 13 1:11:25.8
6 203 Cannon Hahn 11 1:18:40.4
7 42 Marker Still 11 1:19:47.0
8 206 Braden Stiles 13 1:27:03.6

Category 3 Junior Men 14-18

Num Name Age Time
1 208 Ronan Myers 18 56:05.8
2 209 Charley Myers 17 59:52.3

Category 3 Junior Women 10-13

Num Name Team Age Time
1 180 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 12 1:05:00.7

Category 3 Junior Women 14-18

Num Name Team Age Time
1 182 Lauren Hartrich 15 1:01:20.8
2 181 Emmalee Cheeney 14 1:20:54.5
3 183 Eliana Umberhandt Stumptown Cycling Club 14 1:34:01.3

Category 3 Men 19-39

Num Name Team Age Time
1 217 Zhiwei Yang 24 0:55:39.3
2 211 Thom Whiteaker's 37 1:03:40.8
3 92 Nick Davis Team 10 Barrel 38 1:14:02.9
DNS 215 Jeff Lundin 34 0:00:00.0

Category 3 Men 40-49

Num Name Team Age Time
1 218 John Adkins 41 0:52:02.0
2 151 Brad Alderman 40 0:53:45.8
3 222 Sean Breitbach Capitol Velo Cycling 44 0:59:21.0
4 220 Jeffrey Baumberger 41 1:01:44.4
5 223 Ian Osullivan 47 1:07:02.2

Category 3 Men 50+

Num Name Team Age Time
1 225 Michael Brown 55 0:56:28.4
2 232 Rob Perry 58 0:58:01.7
3 229 Tom Heywood 74 0:59:15.2
4 147 Russ Morgenson 51 0:59:18.3
5 226 Joel Dicks 50 1:01:41.0
6 230 Tad Hodgert 75 1:09:19.6
7 160 Scott Faunt 68 1:14:43.9
8 224 Brett Adams 62 1:16:24.0
9 231 Edward Lanton 70 1:30:50.9
10 227 Kale Garcia 60 1:45:55.5
DNS 221 Mark Braun 49 0:00:00.0
DNS 233 Sam Reynolds 54 0:00:00.0

Category 3 Women 19-39

Num Name Team Age Time
1 184 Rea Baxmann 30 0:59:16.8
2 239 Hayley McClure 34 1:00:00.3
3 187 Dani Detloff 32 1:04:16.9
4 186 Dusty Davis Team 10 Barrel 34 1:15:37.1
DNS 185 Madelyn Calderon 25 0:00:00.0

Category 3 Women 40-49

Num Name Team Age Time
1 241 Havilah Brodhead 39 1:02:21.6
2 191 Dani Stiles Dialed Cycling Team 44 1:04:48.9
3 189 Lindsay Peters Team 10 Barrel 41 1:05:55.2
4 194 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 45 1:12:24.4
5 192 Kristie Still 46 1:13:53.8
6 190 Kelly Sandow Mudslinger Adventure Squad 43 1:22:20.0
7 193 Michelle Swift 49 1:31:44.2

Category 3 Women 50+

Num Name Team Age Time
1 198 Debra Krichko Dialed Cycling Team 61 1:03:38.7
2 195 Renee Beard 53 1:09:19.1
3 199 Wendy Patrick 50 1:20:39.9
4 197 Anna Houpt 67 1:39:56.2

Clydesdale 200+ Men

Num Name Team Age Time
1 73 Nathaniel Bruce Team Lazy Tarantulas 40 1:56:04.8
2 178 Scott Housley Mudslinger Adventure Squad 49 2:00:04.4
3 75 Jonathan Elek Team 10 Barrel 48 2:08:31.7
4 44 Mark Sather Team 10 Barrel 50 2:09:36.6
5 45 Dan Weiland 45 2:10:44.1
6 242 Gerardo Perez 40 2:10:57.0
7 40 Andrew Maddox Cycle Analysis 49 2:11:11.7
8 177 Josue Jimenez 36 2:23:23.1
9 74 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 49 2:29:25.5
10 243 Jarrod Sumerlin 53 2:56:32.3
DNS 179 Jarred Mccdonald Team 10 Barrel 31 0:00:00.0

Elite Men

Num Name Team Age Time
1 16 Cody Peterson Hutch's Bend Dental 42 1:31:22.1
2 6 Ian Brown 16 1:31:34.8
3 18 Jordan Sirtoli 29 1:37:34.4
4 10 Jackson Duncan 29 1:38:04.6
5 9 Sean Davis 28 1:38:18.9
6 12 Mike Fusaro 42 1:39:15.9
7 13 Shane Johnson 38 1:39:41.2
8 17 Matt Russell Hutch's Bend Dental 42 1:40:20.6
9 15 Jonathan Myers Team S&M 53 1:44:31.1
10 11 Paul Furst Dialed Cycling Team 23 1:44:49.9
11 8 Antonio Castaneda Jr 47 1:47:59.1
12 7 Scotty Carlile 36 1:51:11.9
DNS 14 Massimo Larsen 23 0:00:00.0

Elite Women

Num Name Team Age Time
1 1 Darragh Hildreth 29 2:01:48.9

Singlespeed Men

Num Name Team Age Time
1 61 Gabriel Linn 44 1:39:42.8
2 66 Jackson Rich 28 1:41:38.4
3 63 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 44 1:41:48.2
4 65 Tiago Reis Hutch's Bend Dental 51 1:50:00.6
5 60 Wayne Lewis Boneyard Cycling 52 1:54:25.0
6 62 Greg Myers 49 2:15:00.8
DNF 64 Brad Place Mudslinger Adventure Squad 57 0:00:00.0
DNF 244 Hector Perez 45 0:00:00.0
DNS 59 Jim Baird 58 0:00:00.0
DNS 67 Maxwell Roe 36 0:00:00.0

Singlespeed Women

Num Name Team Age Time
1 56 Melissa Byrd Team 10 Barrel 44 2:09:47.9
2 57 Kim Ely 46 2:28:13.6