Sisters Stampede

Sisters, OR. May 29, 2022

Updated June 7, 2022 at 9:56 PM

Category 1 Junior Men

Num Name Team Age Time
1 485 Zane Strait 16 1:39:48.6
2 39 Jack Billowitz 13 1:48:19.8
3 162 Will Fogarty 16 2:03:11.3

Category 1 Men 19-44

Num Name Team Age Time
1 5 Andrio Abero 42 1:43:43.3
2 801 Andrzej Stadnik 32 1:44:10.5
3 519 Kenneth Wahrenberger Team Oregon p/b Rodda Paint 26 1:44:11.5
4 491 Ben Taber Team 10 Barrel 32 1:46:30.1
5 108 Kieron Crossley 22 1:47:21.2
6 103 Sean Corey Mettle Cycling 38 1:49:30.0
7 137 Ryan Eisele 43 1:49:42.6
8 316 Andrew Loscutoff 33 1:50:13.2
9 259 Matt Jamison Grouptrail Cycling 41 1:50:24.3
10 343 Ian Megale 33 1:51:34.4
11 209 Oscar Guevara 32 1:52:08.1
12 144 Jonathan Enns Boneyard Cycling 34 1:53:28.8
13 332 Aaron McClintock 36 1:55:00.4
14 275 Mike Keller 33 1:56:49.6
15 493 Will Taplin 34 1:56:55.7
16 13 Aaron Anderson 33 1:57:19.2
17 503 Quinn Tirpak Team 10 Barrel 24 1:58:22.9
18 557 Stephen Plomer Team Oregon p/b Rodda Paint 37 2:05:13.1
19 457 Nathan Simonson 44 2:15:51.9

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age Time
1 327 Eric Martin 56 1:43:32.9
2 360 Jonathan Myers Team S&M 54 1:44:04.5
3 353 Tyler Miller Team 10 Barrel 44 1:45:03.2
4 547 Kyle Wuepper 49 1:46:45.5
5 69 Michael Brown 51 1:47:34.2
6 95 David Cloninger Hutch's Bend Dental 52 1:47:34.5
7 161 Jonathon Fogarty 47 1:48:26.8
8 432 Ryan Russell 49 1:50:32.7
9 50 Adrian Bosch 45 1:50:46.3
10 528 John Weathers BicycleAttorney.com 51 1:52:21.5
11 363 Shawn Needham 51 1:52:49.3
12 390 Scott Penzarella 47 1:57:47.5
13 60 Carl Brakenhielm 50 1:59:15.9
14 96 James Coats 58 2:01:17.6
15 541 Robert Wilson 57 2:02:49.5
16 43 Peter Blenkiron BicycleAttorney.com 44 2:09:04.7

Category 1 Women 19+

Num Name Team Age Time
1 415 Erin Reis Hutch's Bend Dental 44 2:04:49.1
2 529 Ashlee Weimar 40 2:08:40.4
3 504 Cherie Touchette 58 2:10:56.9
4 433 Molly Russell-Holmes Mettle Cycling 32 2:19:05.3

Category 2 Junior Men 14-18

Num Name Team Age Time
1 183 Cooper Garland Cascadia Junior Cycling 16 1:53:39.0
2 230 Isaac Harris 17 2:00:52.2
3 310 Radek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint 14 2:03:27.8
4 121 Joshua Dicks 14 2:06:24.5
5 326 Ryan Mares Team Oregon p/b Rodda Paint 15 2:13:46.8
6 286 Caleb Kneeland 16 2:52:34.2

Category 2 Men 19-39

Num Name Team Age Time
1 452 Matt Shechtman 37 1:48:02.7
2 470 Witali Spuling 39 1:48:15.4
3 29 Jordan Barber 38 1:49:04.2
4 237 Luke Hensley 19 1:49:19.1
5 461 Aaron Slowik 34 1:49:48.7
6 426 Owen Rogers 18 1:51:51.8
7 274 Brooks Kary 38 1:57:45.4
8 193 David Gissiner Team Oregon p/b Rodda Paint 27 1:58:19.2
9 428 Brian Rowbotham 37 1:58:49.8
10 549 Maxwell Yousey 28 1:59:20.6
11 273 Jeffrey Kalbacher 31 1:59:30.1
12 365 Eric Nielsen 36 1:59:41.8
13 347 Joel Meyer 36 2:02:17.1
14 361 Poul Myrner 26 2:03:45.3
15 181 Michael Gambee 37 2:05:25.6
16 331 Brian Maxson 32 2:08:15.0
17 408 Robert Ragno 35 2:08:53.5
18 37 Max Billing 20 2:09:27.3
19 313 Garrett Lodge Team Finger 26 2:09:55.9
20 494 Martin Taylor Team Oregon p/b Rodda Paint 31 2:11:19.3
21 531 Benjamin West 28 2:11:22.0
22 321 Cuong Ly 30 2:14:13.3
23 28 Bryan Barbachano 38 2:15:24.1
24 527 Jeffrey Warren 31 2:16:42.1
25 166 Andy Frame 31 2:17:19.1
26 282 Alex Kidd 37 2:18:00.3
27 163 JOSHUA FORD 22 2:18:47.4
28 383 Robert Paige 25 2:18:59.9
29 339 Dustin McNabb 39 2:19:07.5
30 164 Austin Fox Team 10 Barrel 29 2:24:04.1
31 548 Ryan Wummel 29 2:26:00.7
32 562 Jacob Polachek 19 2:26:47.1
33 302 Sean Lewis 34 2:31:16.3
34 336 Brando McDonnell 32 2:31:20.0
35 487 Matt Sturdivant 37 2:33:44.8
36 160 Ethan Flory 32 2:35:52.0
37 429 Juan Rubio Avalos 39 2:43:04.0
38 258 Rowan Jacobs BicycleAttorney.com 19 2:46:06.2
39 568 Rob Davenport 37 2:49:03.9
40 521 Cameron Walters 29 3:12:05.1
41 456 David Silva 39 3:17:19.6

Category 2 Men 40-49

Num Name Team Age Time
1 337 Keith McIntire 42 1:51:55.3
2 314 Mark Lokteff Dialed Cycling Team 47 1:52:36.7
3 409 Christopher Ramsey 49 1:56:36.2
4 190 Barney Gill 47 1:57:37.2
5 430 Peter Rudge Team 10 Barrel 44 1:58:12.7
6 513 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 44 1:58:38.1
7 7 Greg Adams 43 1:59:43.3
8 55 Scott Bowen 47 1:59:48.5
9 45 Joshua Boelter Bonk Collective 46 2:00:26.7
10 199 Mark Goodman 40 2:00:44.8
11 481 Shaun Stiles Team 10 Barrel 43 2:00:55.9
12 73 Cort Buchholz 45 2:01:17.3
13 524 Jeremy Warnicke 43 2:01:42.8
14 172 Randy Frost Dialed Cycling Team 48 2:02:28.2
15 174 Steffen Furholm 44 2:03:05.8
16 377 Birger Olsen 43 2:04:44.9
17 351 Joshua Miller 45 2:05:11.5
18 251 Colin Howard 42 2:05:41.2
19 167 Paul Francis Team 10 Barrel 41 2:05:48.7
20 264 Jeremy Johnson 46 2:07:25.0
21 294 Jon Lacks Boneyard Cycling 43 2:07:38.0
22 277 Erin Kelly 46 2:08:17.6
23 475 Brad Stefanelli 46 2:09:05.3
24 476 Thomas Steiger 42 2:09:22.6
25 355 Justin Montoya 40 2:09:28.2
26 49 Vojta Borovian 46 2:09:34.9
27 438 Micah Sardell Co-Motion Factory Racing Team 40 2:11:57.3
28 200 Brent Goodness 46 2:12:43.9
29 376 Thorsten Oelschlaeger 42 2:16:16.7
30 478 Cody Stekly 40 2:23:09.9
31 399 Guillermo Petrei 43 2:24:43.0
32 373 Travis Obermire 40 2:33:55.0
33 126 Donavan Dolph 45 2:47:32.9
34 242 Bradford Hill 44 2:57:27.6
35 168 Eric Frank 44 2:57:27.8
36 247 Tyler Holmes Planet PDX Cycling 39 3:04:10.1
37 357 Bryan Morris 40 3:22:58.3

Category 2 Men 50-59

Num Name Team Age Time
1 88 Scott Carroll Dialed Cycling Team 56 1:50:21.5
2 263 Cort Johnson Team 10 Barrel 57 1:50:55.9
3 100 Jesse Coombs Byzick + Company Cycling 51 1:50:57.0
4 489 Ryan Schimpf BicycleAttorney.com 51 1:55:13.9
5 106 Eric Cress Team 10 Barrel 50 1:55:16.1
6 196 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 1:57:47.4
7 134 Todd Edwards Dialed Cycling Team 51 1:58:25.0
8 292 Derek Koops 51 1:59:29.1
9 257 Bob Jacobs BicycleAttorney.com 56 1:59:42.8
10 217 Terry Hamness Dialed Cycling Team 51 1:59:47.5
11 534 Jeffrey Whitaker 55 2:00:47.5
12 472 David Staczek 53 2:02:40.2
13 497 Keith Thesing 56 2:02:40.5
14 74 JOE BUFFALINO 51 2:02:50.8
15 4 Mike Abel Planet PDX Cycling 52 2:03:17.2
16 427 Trig Rogers BicycleAttorney.com 56 2:03:32.1
17 208 Todd Grossman 58 2:04:00.0
18 542 Brian Wise Dialed Cycling Team 51 2:04:36.8
19 145 Kraig Erickson Team 10 Barrel 51 2:05:08.2
20 458 James Sipe 49 2:05:42.3
21 21 Chester Artman Grouptrail Cycling 50 2:05:52.9
22 466 Eric Speakman 51 2:06:50.6
23 184 Mike Garritson 52 2:07:05.6
24 543 John Wolf BicycleAttorney.com 54 2:07:13.0
25 212 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 49 2:07:18.8
26 245 Derek S Hoenisch Deschutes Brewery Cycling Team 56 2:08:53.3
27 400 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery Cycling Team 53 2:11:08.6
28 171 Jon Friese 54 2:13:01.7
29 391 BRENT PEREZ 54 2:13:08.4
30 442 Tim Schauer 53 2:14:15.8
31 535 Charles White 53 2:14:41.6
32 38 Michael Billings 54 2:16:04.3
33 11 Chris Alling 57 2:16:15.8
34 320 John Lulich 58 2:17:30.6
35 538 Bruce Willingham Capitol Velo Cycling 53 2:18:33.3
36 406 Mike Pyszka 52 2:18:41.2
37 87 Frederic Carrier 52 2:19:20.4
38 354 Joe Moll 57 2:19:30.0
39 146 Mike Ermak 50 2:20:38.3
40 560 Mike Zoomajian 55 2:21:28.0
41 20 Victor Araya 51 2:24:56.7
42 540 Richard Wilson 53 2:27:18.8
43 280 Darryl Kent 59 2:33:34.3
44 293 Steve Kundich 58 2:34:41.5
45 158 DAVID FLANAGAN 53 2:35:01.1
46 91 Kevin Claggett 54 2:35:08.5
47 58 Brett Boyles Planet PDX Cycling 51 2:40:05.5
48 165 David Fox 57 2:42:58.5
49 117 Daniel Delong 58 2:43:24.7
50 488 John Sullivan 52 2:53:09.9
51 445 Steve Schramm 53 2:58:52.1
52 368 Darryl O'Beirne 52 3:12:30.0

Category 2 Men 60+

Num Name Team Age Time
1 375 John O'Brien Evolution Racing 62 2:00:38.4
2 198 Erik Goodfriend 61 2:06:28.6
3 539 Ken Wilson 62 2:06:28.9
4 265 Kevin Johnson 67 2:07:10.5
5 352 Mark Miller 66 2:12:57.5
6 516 Win Van Pelt 64 2:13:22.8
7 533 Weston Wheat 61 2:15:29.6
8 77 Dave Burnard 65 2:15:52.4
9 177 Stefan Furst Dialed Cycling Team 65 2:17:30.8
10 111 Dan Davis Boneyard Cycling 63 2:19:28.6
11 41 Derek Blanchard 61 2:20:13.8
12 205 Rick Gregory 68 2:20:28.1
13 85 Kevin Campbell 62 2:28:45.6
14 35 Doug Benedon 66 2:31:27.7
15 218 Mark Hand Planet PDX Cycling 62 2:35:05.8
16 328 Jon Mathews 60 2:43:28.3
17 143 David English 59 3:05:46.8
18 405 Darell Provencher Team Rose City 67 3:08:32.3

Category 2 Women 19-39

Num Name Team Age Time
1 210 Lesley Hackett 33 2:09:15.6
2 101 Kira Corbett Team 10 Barrel 22 2:10:38.6
3 270 Taylor Johnston Team 10 Barrel 36 2:14:20.5
4 272 Liana Jones Team 10 Barrel 38 2:16:27.5
5 306 Erin Lietzan 34 2:19:30.2
6 315 Alexa Loscutoff 34 2:20:52.4
7 189 Taylor Gilbert Boneyard Cycling 34 2:25:58.6
8 550 Marika Yumang 37 2:31:02.8
9 453 Melissa Sher Team S&M 36 2:35:07.2
10 344 Mackenzie Melendrez 32 2:47:03.7
11 287 Katelynne Knight 29 3:02:39.7

Category 2 Women 40-49

Num Name Team Age Time
1 471 Cari St. Aubin Team 10 Barrel 42 2:03:12.3
2 123 Nikki Dinger 45 2:06:15.6
3 40 Layla Billowitz Team 10 Barrel 49 2:08:01.0
4 214 Stephanie Hahn 42 2:11:04.8
5 555 Liza Gualandi 45 2:11:25.2
6 518 Krista Voytilla 48 2:12:52.2
7 480 Dani Stiles Team 10 Barrel 45 2:22:23.3
8 112 Erica Davis 44 2:23:05.2
9 397 Lindsay Peters Team 10 Barrel 41 2:24:50.7
10 440 Kimberly Sass Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 43 2:25:11.4
11 374 Cristin Obrien 42 2:25:16.2
12 496 Kara Tennant 42 2:36:11.5
13 417 Jeanine Reiswig 41 2:36:30.4
14 132 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 45 2:38:14.2
15 46 Shelly Boelter Bonk Collective 44 2:38:14.2
16 514 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 45 2:38:14.3
17 173 Stacie Fulcher 40 2:49:24.7
18 304 Jill Liddle 42 3:04:51.8

Category 2 Women 50+

Num Name Team Age Time
1 295 Laurie Langford 52 2:13:19.7
2 26 Tiedji Baker 52 2:19:27.9
3 169 Julie Frederick 53 2:27:55.2
4 250 Bobbie Howard 54 2:42:49.4
5 170 Jennifer Friese 49 2:46:08.4
6 338 Sue McKelvey 56 2:47:44.3
7 219 Sue Hanna 65 3:00:38.0
8 422 TRACEY ROBINSON 53 3:07:20.4

Category 3 Junior Men 10-13

Num Name Team Age Time
1 512 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 12 0:55:13.1
2 378 Connor Olsen Cascadia Junior Cycling 11 1:04:57.2
3 308 Henry Linn Mettle Cycling 11 1:05:16.2
4 3 Jack Abel Planet PDX Cycling 11 1:09:46.8
5 522 Emery Warnicke 11 1:11:39.0
6 213 Cannon Hahn 12 1:11:40.0
7 465 Henry Solsby 13 1:14:28.7
8 175 Thomas Furholm 11 1:15:56.3
9 140 Konnor Elek 10 1:16:06.1
10 276 Dean Kelly 10 1:16:09.9
11 420 Brecken Riemer 12 1:16:37.2
12 23 Henry Austin 12 1:16:55.0
13 52 Charlie Bourne 13 1:17:02.4
14 523 Jace Warnicke 13 1:20:53.1
15 436 Lincoln Sanchez 11 1:24:06.9
16 483 Oliver Stowers 12 1:25:00.0
17 305 Robert Liddle 12 1:29:32.7
18 463 Karter Snider 12 1:33:17.1
19 231 Leland Harris 10 1:35:05.4
20 113 Fielder Davis 11 1:39:12.4
21 369 Owen O'Beirne 13 1:46:59.7
22 318 Colin Lucey 10 1:47:44.6

Category 3 Junior Men 14-18

Num Name Team Age Time
1 281 Noah Kerr 15 0:59:00.3
2 563 Jesse Polachek 14 1:00:34.5
3 484 Porter Stowers 14 1:04:49.4
4 76 Monte Bump 14 1:09:17.0
5 155 Niko Fischler 14 1:09:22.0
6 201 Ephraim Goodness 13 1:11:44.4
7 57 Kellen Boyles Planet PDX Cycling 16 1:19:13.4
8 136 William Eggers 13 1:20:09.3
9 358 Kayden Morris 13 1:20:53.3
10 148 Oliver Faris 14 1:27:55.9
11 565 Samuel Fitzgerald 18 1:53:28.6

Category 3 Junior Women 10-13

Num Name Team Age Time
1 154 Morgan Filer Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 12 1:25:18.4

Category 3 Junior Women 14-18

Num Name Team Age Time
1 32 Tessa Beebe 13 0:54:06.7
2 186 Neve Gerard 16 0:58:43.9
3 234 Whitney Hayden 11 1:07:41.2
4 537 Lucia Williams 14 1:09:04.7
5 413 McKenna Reeve 14 1:09:38.9
6 511 Isabelle Umberhandt Stumptown Cycling Club 16 1:10:01.9
7 229 Danielle Harris 16 1:14:41.3
8 510 Eliana Umberhandt Stumptown Cycling Club 14 1:16:44.6
9 266 Mckenna Johnson 18 1:41:56.1
10 124 Maya Dobson 13 1:43:07.2
11 371 Emme Obermire 13 1:43:07.5
12 526 Libby Warnicke 11 1:46:32.7

Category 3 Men 19-39

Num Name Team Age Time
1 252 Nicolas Howe 38 1:55:25.2
1 553 Emmett Reeb 20 0:56:38.4
2 255 Chris Ivey 29 0:57:37.5
3 151 brad faust Team 10 Barrel 36 0:58:35.0
4 119 Daniel Diamond 34 1:00:20.4
5 195 Adam Goff 35 1:01:18.1
6 500 Bryan Thomson 37 1:01:27.7
7 227 Brian Harris Team 10 Barrel 37 1:01:28.3
8 346 Derek Meyer 36 1:03:53.3
9 34 Jeff Belin 36 1:05:17.2
10 180 Kael Galovich 27 1:07:34.9
11 403 Phillip Prentice 34 1:08:41.6
12 206 Simon Gremel 24 1:11:04.6
13 153 Carson Fields 39 1:16:51.3
14 107 Nick Crider 36 1:16:53.3
15 79 Joshua Bussey Dialed Cycling Team 20 1:17:09.1
16 334 Jarred McDonald Team 10 Barrel 32 1:22:03.0
17 468 David Spencer 37 1:27:06.3
18 222 Nickolas Harkness 37 1:28:24.5
19 253 Chris Hudson 38 1:30:59.3
20 8 Samuel Adams 30 1:39:28.1

Category 3 Men 40-49

Num Name Team Age Time
1 290 Peter Koonce Grouptrail Cycling 47 0:54:23.5
2 508 Patrick Tucker 48 0:55:58.0
3 364 Naomi Hester 42 0:57:05.5
4 350 David Miller Team Lazy Tarantulas 44 0:57:26.5
5 61 Nick Branting 40 0:57:32.4
6 215 Robert Hamerly 42 0:58:50.7
7 138 Jeremiah Eldridge 47 0:59:29.5
8 30 Justin Barnhart 41 0:59:52.3
9 118 Jon DeShirley 42 1:00:35.5
10 288 Ryan Knox 42 1:01:11.4
11 116 Roy Dean 43 1:01:14.0
12 233 Nathan Harris 46 1:01:37.9
13 249 Daniel Horrell 40 1:04:00.3
14 379 Erich Orth 45 1:07:18.1
15 271 Jason Jones 48 1:07:37.9
16 515 Ryun Van Camp 46 1:07:38.8
17 125 Tom Dolan 42 1:08:25.2
18 396 Devon Peters 41 1:11:50.4
19 464 Christian Solsby 46 1:12:52.2
20 135 John Eggers 47 1:14:16.1
21 382 Andrew Oster 43 1:14:57.1
22 114 Nick Davis Team 10 Barrel 39 1:16:03.7
23 435 Greg Sanchez 46 1:17:59.1
24 104 Jesse Cornelison 45 1:35:21.2
25 192 David Gindy 44 3:00:05.4

Category 3 Men 50-59

Num Name Team Age Time
1 70 Michael Brown 55 0:57:02.4
2 19 Matt Appleby 52 0:57:05.8
3 25 Brian Baker 54 0:57:59.1
4 256 Jim Ivey 57 0:58:28.3
5 395 Rob Perry 59 0:59:24.0
6 83 Steve Calderaro 50 1:05:27.9
7 120 Joel Dicks 51 1:05:50.3
8 545 Kevin Wolfe 56 1:07:19.3
9 78 David Bussey Dialed Cycling Team 57 1:11:15.7
10 394 DeWayde Perry 52 1:11:54.0
11 62 Mark Braun 50 1:12:06.4
12 414 Todd Reeve 52 1:16:21.0
13 335 John Mcdonald 58 1:25:34.1
14 47 Jose Bonilla 55 1:27:39.2

Category 3 Men 60-69

Num Name Team Age Time
1 105 DOUG COUSINEAU 61 1:00:42.4
2 567 Shaun Slowik 60 1:04:35.2
3 127 Tim Dorman 61 1:04:52.9
4 27 John Bannon 63 1:06:08.1
5 520 John Walkenhorst 66 1:12:37.9
6 6 Brett Adams 63 1:19:40.4
7 220 Tom Hardesty 63 1:41:38.6

Category 3 Men 70+

Num Name Team Age Time
1 410 Steve Rearden 70 1:00:12.0
2 240 Tom Heywood 75 1:01:51.6
3 244 Tad Hodgert Deschutes Brewery Cycling Team 76 1:07:48.5
4 467 Russell Speirn 76 1:08:04.6
5 296 Edward Lanton 71 1:14:59.0
6 431 Karen Oppenheimer 79 1:19:02.2

Category 3 Women 19-39

Num Name Team Age Time
1 42 Erin Blenkiron BicycleAttorney.com 38 1:03:58.0
2 530 Melissa Wellington 38 1:07:09.9
3 448 Allie Scrivener 34 1:07:26.2
4 566 Michaela Rodriquez 27 1:07:31.2
5 239 Amber Herman 22 1:09:42.1
6 278 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 39 1:10:36.5
7 544 Kaitlyn Wolfe 21 1:14:42.7
8 99 Katie Coleman 23 1:14:43.0
9 303 Kayli Liberman 30 1:17:45.1
10 202 Ana Grecu 35 1:17:48.7
11 450 Joanna Sekowska 36 1:21:59.2
12 283 Megan Kissel 28 1:27:13.1
13 81 Haley Cabrera 18 1:38:35.4
14 551 Dusty Davis Team 10 Barrel 35 1:39:13.4
15 525 Krystn Warnicke 35 1:40:10.6

Category 3 Women 40-49

Num Name Team Age Time
1 221 Sari Hargand 39 1:02:08.3
2 187 Wendy Gibson 42 1:04:05.9
3 291 Susan Koonce Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Surgery 48 1:05:50.0
4 232 Melissa Harris 41 1:07:46.2
5 388 Andrea Osterlund The Club Roule 41 1:08:06.3
6 309 Katie Linton Planet PDX Cycling 48 1:09:18.5
7 340 Avie Meadows 42 1:12:29.5
8 24 Kelli Badillo 48 1:15:55.3
9 197 Nicole Goode Team Finger 49 1:18:18.2
10 389 Aurora Paz 46 1:19:50.6
11 451 Christy Self 45 1:22:06.3
12 51 Amy Bourne 47 1:22:31.7
13 384 Kristen Parcher 45 1:29:34.8
14 517 Lynette Vicens 40 1:30:57.5
15 319 Kelli Lucey 44 1:32:52.1
16 372 Kara Obermire 40 1:40:07.6
17 159 NIWA FLANAGAN 47 1:43:38.4

Category 3 Women 50-59

Num Name Team Age Time
1 370 Cassie O'Brien 50 1:04:12.5
2 194 Joan Globus 58 1:06:04.1
3 469 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 49 1:07:21.4
4 329 Zee Zee Matta 57 1:08:31.5
5 2 Amanda Abel Planet PDX Cycling 55 1:09:35.6
6 31 Renee Beard 54 1:16:10.5
7 330 Ursula Mavila Planet PDX Cycling 54 1:19:51.2
8 75 Anja Bump 52 1:23:24.8
9 97 Sandra Coats 56 1:23:51.5
10 84 shelly caldwell 55 1:25:03.2
11 454 Marcella Shoemake 49 1:35:30.5

Category 3 Women 60-69

Num Name Team Age Time
1 268 Sheryl Johnson 66 1:12:42.5
2 182 CAROLINE Garcia 60 1:16:27.8
3 178 Nancy Gadd 60 1:17:26.6
4 298 Kathleen Lauinger 60 1:33:57.9
5 561 Monica Solorio-Snow 60 1:36:25.1

Category 3 Women 70+

Num Name Team Age Time
1 299 Flo Leibowitz 71 1:40:08.3

Clydesdale 200+

Num Name Team Age Time
1 262 Barron Johnson Team 10 Barrel 57 1:58:30.9
2 439 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 42 2:02:14.7
3 139 Jonathan Elek Team 10 Barrel 48 2:05:28.5
4 93 Matt Clark 46 2:05:49.7
5 207 Travis Grizzel 39 2:06:57.6
6 441 Mark Sather Team 10 Barrel 51 2:14:04.6
7 261 Josue Jimenez MOUNTAIN VIEW CYCLES 36 2:14:29.8
8 558 Adam Short 42 2:15:05.2
9 509 Dario Ughetti 35 2:16:22.9
10 425 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team 43 2:26:36.2
11 418 Chris Reynolds 43 2:27:14.2
12 133 Mike Edgerton 54 2:33:08.4
13 142 James Emond 52 2:40:01.5
14 235 Earl Hazekamp Capitol Velo Cycling 46 2:42:18.9

Elite Men

Num Name Team Age Time
1 150 Landon Farnworth 23 1:35:17.0
2 398 Cody Peterson 42 1:35:41.6
3 269 Joshua Johnston Team 10 Barrel 40 1:38:38.4
4 559 Jordan Sirtoli 30 1:40:23.1
5 552 Carl Decker 46 1:41:00.6
6 59 Kevin Bradford-Parish 39 1:41:44.3
7 556 Felipe Nystrom 39 1:43:32.9
8 437 Tim Root 17 1:46:29.4
9 176 Paul Furst Dialed Cycling Team 23 1:50:53.9
10 490 Jake Szymanski 34 1:52:05.5
11 362 Henry Nadell 24 1:57:36.6
12 267 Shane Johnson 38 2:01:31.5

Elite Women

Num Name Team Age Time
1 1 Emma Maaranen 45 1:53:06.4
2 185 Rachel Geiter 31 1:56:20.4
3 492 Stephanie Taplin 33 1:56:35.0
4 536 Libby White 28 2:06:11.9
5 380 Beth Ann Orton Team S&M 40 2:06:52.4
6 434 Sophie Russenberger 25 2:10:55.0
7 401 Riley Hooks BicycleAttorney.com 33 2:23:15.7

Singlespeed Men

Num Name Team Age Time
1 387 Seth Patla PDXTI p/b Elevator Coffee 45 1:48:04.3
2 416 Tiago Reis Hutch's Bend Dental 52 1:48:33.7
3 307 Gabriel Linn 45 1:49:10.1
4 211 MAXX HACKETT 35 1:55:14.7
5 404 Blake Prince 40 1:56:10.6
6 14 Bryan Anderson 41 1:58:16.4
7 128 Scott Dreiling 50 2:00:10.7
8 18 William ANDERSON 49 2:03:39.7
9 554 Kiel Fletcher Team 10 Barrel 38 2:07:07.4
10 10 Eric Aldinger Team Finger 51 2:07:25.1
11 72 Reichert Bryan 52 2:08:14.4
12 367 Nick Nyden 36 2:09:11.1
13 421 Sam Rivera 40 2:09:48.2
14 482 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 60 2:09:57.3
15 477 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 55 2:12:12.1
16 564 Ryan Morgan Trusty Switchblade 47 2:14:58.5
17 188 Dain Gilbert Boneyard Cycling 34 2:21:01.6

Singlespeed Women

Num Name Team Age Time
1 297 Holland LaRue Team Finger 44 2:03:55.6
2 44 Mielle Blomberg Trusty Switchblade 50 2:19:26.9