Mt Tabor Circuit Race

Portland, OR. June 15, 2022

Part of the Mt Tabor Circuit Race

Updated June 15, 2022 at 9:43 PM

Category 3

Num Name Team
1 354 Charlie Leveroni Mettle Cycling
2 331 Mateen Richey WORD RCB presents GRUMMEL & b.i.k.e.
3 694 Cian McCann
4 7 Summer Newlands
5 4029 Owen Rogers Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon
6 767 Greg Schmitt
7 322 Stephen Plomer Team Oregon p/b Rodda Paint
8 342 Marty Moran
9 926 Ben Guernsey
10 318 Charlie Goldston Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching
11 321 Sean Pinzon
12 787 Greg McElravy Grouptrail Cycling
13 340 Ben Pederson Grouptrail Cycling
14 680 Nathan Dramer East Portland Youth Cycling
15 9 Michael Risner
DNF 333 Andrzej Stadnik

Category 4

Num Name Team
1 4124 Matthew Dugan
2 4289 James Walsh Rainier Beer Cycling Team
3 8 Josiah Langstaff
4 4235 David Turner
5 4228 Dennis Liang
6 5001 Gabriel Wolford
7 8177 Radek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint
8 5628 Kenneth Wahrenberger Team Oregon p/b Rodda Paint
9 4010 Zac Garrard
10 4286 David Estrin
11 4026 Cary Newell
12 5074 Kevin Ryan Grouptrail Cycling
13 5281 ID Needed
14 8155 Max Smith Cascadia Junior Cycling
15 5359 Landon Holbert
16 5588 Jason Whittington Team 10 Barrel
17 4015 Jim Jeffers The Club Roule
18 5192 Kyle Strek
19 5111 Witali Spuling
20 8105 Gavin Newman East Portland Youth Cycling
21 4139 Dylan Wiggins East Portland Youth Cycling
22 4123 Ben Gagosian Swift Racing PDX
23 4229 Bradford Smith
24 25 Greg van Amerongen
25 5144 Martin Taylor Team Oregon p/b Rodda Paint
26 4060 Dhaulagiri Feriansyah The Club Roule

Category 5

Num Name Team
1 46 Vincent Bouillard
2 5643 Austin Duerfeldt
3 5365 Sebastian Ramirez
4 5337 Stuart Thomas
5 5258 Lyle McCaffrey
6 3 Jesse Brewer
7 5726 Jongwon Seo Dialed Cycling Team
8 5733 Jeremy Howard Rainier Beer Cycling Team
9 5658 Andrew Oneal
10 45 Brian Fahey Bonk Collective
11 1 Nicholas Hess
12 5488 Gerardo Perez
13 5376 Dale Compton
14 5299 Jeremy Gomez
15 41 Joseph Little
16 8184 Daniel Hoile BicycleAttorney.com
17 2 Tim Reeves
18 4 Daniel Herder
19 5007 Gregory Topete
20 5370 Logan Mathiasen
21 5269 Jeff Copus Team 10 Barrel
22 5398 Thorsten Oelschlaeger
23 44 Eric Schmidt
24 5338 Carlos Acosta
25 8138 James Umberhandt Stumptown Cycling Club
26 8080 Simon Walsh
27 5261 Victor Jackson
28 47 Justin Foote
29 42 Ryan Coons
30 43 Petr Nestratov
31 4284 Doug Brecht Team 10 Barrel
32 5211 Stephen Kersten
33 5133 Josue Jimenez MOUNTAIN VIEW CYCLES
34 8182 Axel Weaver
35 5742 Yalcin Erhan WORD RCB presents GRUMMEL & b.i.k.e.

Junior

Num Name Team
1 8105 Gavin Newman East Portland Youth Cycling
2 8177 Radek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint
3 8184 Daniel Hoile BicycleAttorney.com
4 8080 Simon Walsh
5 38 Luke Talman
6 8182 Axel Weaver
7 8007 Andrew Newman East Portland Youth Cycling

Junior Women

Num Name Team
1 8104 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
2 8077 Helena Stedman Grouptrail Cycling

Masters 40+

Num Name Team
1 826 Webster Wilson
2 4078 Jeff Leonard Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zimmer Biomet Oregon
3 892 John Browning Evolution Racing
4 346 Travis Richardson Pacific Office Automation Cycling
5 339 Hans Ibold
6 5330 Robert Schmidt
7 680 Nathan Dramer East Portland Youth Cycling
8 629 Andrew Santos Team Oregon p/b Rodda Paint
9 598 Mike Bené Rainier Beer Cycling Team
10 5318 Chris Brown SEE SEE MOTOR COFFEE
11 172 Yann Blindert
12 856 Ryan Weaver
13 504 Michael Medina SEE SEE MOTOR COFFEE
14 4245 James Green Trusty Switchblade
15 5307 Dag Hinrichs
16 4216 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club
17 4118 Chris Thoman
18 748 Brad Davidson Grouptrail Cycling
19 4230 Joel West Team Dr Will Bar
20 576 Matt Radich Team Dr Will Bar
21 519 Ryan Morgan Trusty Switchblade
DNF 5733 Jeremy Howard Rainier Beer Cycling Team

Masters 50+

Num Name Team
1 576 Matt Radich Team Dr Will Bar
2 504 Michael Medina SEE SEE MOTOR COFFEE
3 767 Greg Schmitt
4 311 Peter Serrurier
5 772 John McCaffrey
6 861 Tom Ghilarducci Rainier Beer Cycling Team
7 598 Mike Bené Rainier Beer Cycling Team
8 4041 Jonathan Nelson
9 5307 Dag Hinrichs
10 4087 Shawn Kolitch
11 541 Joseph Tysoe
12 356 Jamin AAsum
13 776 Michael Szwaya BicycleAttorney.com
14 4256 Jeff Chochon Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching
15 37 Steven Viers
16 5030 Derek S Hoenisch Deschutes Brewery Cycling Team
17 4096 Dave Petermeier Planet PDX Cycling
18 4120 Erik Goodfriend
19 301 Darell Provencher Team Rose City
20 5136 Gil Ormerod Team S&M

Senior

Num Name Team
1 8029 Noah Sanders
2 108 Erik Hammerquist
3 101 Keelan Ontiveros
4 123 Emmett Culp
5 6 Kent Ross
6 832 Tyler Aquino
7 683 Ethan Klein Pacific Office Automation Cycling
8 804 Robert Cummings Dialed Cycling Team
9 982 Josh Mitchell Team Oregon p/b Rodda Paint
10 893 Patrick Parish
11 10 Joshua Berry
12 11 Adam Thuss
13 817 Martin Acosta
14 117 Cliff Heaberlin
15 686 Mico Macri
16 849 Andrew Loaiza
17 870 Craig Schommer
18 177 Shannon Skerritt
19 333 Andrzej Stadnik

Senior Women

Num Name Team
1 225 Angharad Porteous BicycleAttorney.com
2 292 Kristina Gray Dialed Cycling Team
3 205 Heidi Wood
4 412 Airlia Oroszváry Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching
5 203 Evelyn Boling Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching
DNF 405 Sari Hargand Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching

Women 4/5

Num Name Team
1 7019 Jaime Clark
2 7237 Katherine Ellis
3 7251 Anna Rischitelli
4 7132 Erinne Goodell Swift Racing PDX
5 7218 Emily Slocombe Team Oregon p/b Rodda Paint
6 7029 Lisa Timmerman The Club Roule
7 7219 Molly Russell-Holmes Mettle Cycling
8 39 Charlotte Copp
9 7121 Nat Schefler
10 8104 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
11 40 Natalie Moser
12 8136 Whitney Hayden Dialed Cycling Team
13 5 Elizabeth Walker
14 7089 Lauren Bowen Team Oregon p/b Rodda Paint
15 7120 Kaitlin Littleford Rainier Beer Cycling Team